Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image001.gif@01CE5FCD.9CDD3440

Láska, Tá ozaj prichádza vtedy, keď to najmenej čakáte. A práve láska je ten najlepší prostriedok, ako prekonať všetky problémy sveta.!

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image002.jpg@01CE5FCD.9CDD3440

=>ŠTVRTOK 02.01.2014,meniny má ALEXANDRA,KARINA priezvisko: KUČERA<babkingulomet.6f.sk>č.02/2014<007,Y

 

 

SPRÁVY z DOMDescription: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image003.gif@01CE5FCD.9CDD3440FA

PHNTO DŇA  Pre šťastie a pefné nervy v roku 2014

Description: Description: Description: Description: http://www.napiszar.hu/Thumbnails/16544.w-340.h0.q100.jpg

PRČSSTE~Košice

Ráno a cez deň: ráno najskôr oblačno, neskôr doobeda prevažne oblačno. Denná teplota sa bude pohybovať okolo 0 °C. Pocitová denná teplota okolo -3 °C. Najvyššia teplota 3°C. Rýchlosť vetra 8 až 10 km/h

Večer a v noci: večer najskôr prevažne oblačno, neskôr v noci oblačno. Nočné teploty budú dosahovať -1 až 0 °C. Najnižšia teplota 1°C. Bude fúkať severovýchodný vietor rýchlosťou 11, nárazovo 14 km/h.

HOROSKOP

BARAN

Aj keď si idete najradšej svojou vlastnou cestou, zvážte, či by nebolo vhodné sa občas aj prispôsobiť. Každá situácia si totiž možno žiada iný prístup. Nájdite cestu ku kompromisu, uľahčíte si tým nielen prácu, ale aj pokoj v duši.

BÝK

Nemusíte prepadať smútku z toho, že sa váš život dostal do istej rutiny. Prekvapenia si musíte vyrábať sami, ale na druhej strane, ak je niečoho priveľa, prestane to byť vzácnosťou. V práci vás niekto požiada o pomoc, neváhajte ani sekundu.

BLÍŽENCI

Dnes by ste za žiadnych okolností nemali prepadať depresii, aj to, čo naoko vyzerá veľmi zle, napokon dopadne nad očakávania, pretože hviezdy sú dnes na vašej strane. V súkromnej sfére sa stane niečo, čo ste síce nečakali, ale dvihne vám to náladu.

RAK

Dôležitý rozhovor už viac neodkladajte, napätá situácia vás len oberá o sily. Mali by ste prijať podmienky, ktoré vám ponúknu a nebáť sa chvíľu len vzdelávať a nie veliť. V osobnom živote sa s láskou konečne prenesiete cez všetky posledné nezhody.

LEV

Práce bude naozaj dostatok, nemáte sa na čo sťažovať, idete ako drak dopredu a plníte jednu úlohu za druhou. Ale predsa len - nechcete si všetko ešte raz dobre premyslieť? Ak budete robiť neustále unáhlené rozhodnutia, tak sa ľahko môžete dostať do problémov.

PANNA

V práci by ste dnes mali byť väčším realistom a zároveň si môžete dovoliť byť o niečo priebojnejší. Ďalšie váhanie sa už nehodí, ale nepodnikajte nič unáhlene. S prehľadom, pokojom a jasným plánom si začnite plniť svoje sny a predstavy.

VÁHY

Dnes sa posuniete dopredu a budete mať z toho neuveriteľnú radosť. Otvoria sa nové možnosti, presne také, o akých ste už dlho snívali. Akurát moc neulietavajte a držte sa pri zemi, ľahšie sa vám potom budú obhajovať všetky kroky a rozhodnutia.

ŠKORPIÓN

Čaká vás deň plný nástrah, ale nemusíte sa ničoho obávať, všetko zvládnete na jednotku. V osobnom živote sa už viac neuzatvárajte do ulity, ak v sebe dusíte problémy, vybuchnete v tú najnevhodnejšiu chvíľu.

STRELEC

Pripravte sa na nápor povinností, ale nebojte sa, už na obed sa všetko dostane do normálu a vy si môžete užiť zvyšok dňa celkom v pohode. Ak sa v kruhu rodiny dozviete nepríjemnú správu, skúste si najskôr premyslieť, ako sa k problému postavíte.

KOZOROŽEC

Ak ste nepočítali s nástrahami dnešného dňa, tak ste skutočne neuveriteľne naivní. Buďte v strehu v každej chvíli, ako v práci, tak i doma, inak by ste sa mohli dopustiť dôležitej chyby. Ak je to potrebné, všetko si vždy dopredu dôkladne naplánujte.

VODNÁR

Bude to plodný deň, preto sa prekonajte, aj keď sa vám vôbec nič nechce. Vyriešite staršie nezhody a zoženiete všetko, čo ste sľúbili sebe, aj iným. Domov sa snažte prísť čo najskôr a naučte sa tešiť aj z maličkostí. V tom tkvie tajomstvo vnútorného šťastia.

RYBY

V priebehu dnešného dňa by ste mali venovať hlavne povinnostiam, akékoľvek zaháľanie by vás mohlo stáť dobré miesto. Neprajníkov máte okolo seba dostatok a tí priam čakajú na svoju šancu. V súkromí si potom doprajte už len oddych, na ktorý máte po ťažkom dni nárok.

Description: http://i.sme.sk/data/hs/4/21/211414/hsimg-r458-st.ir3-_t150.jpg

Mesto Košice chce opraviť pamätník osloboditeľom

Pamätník padlých vojakov na Námestí osloboditeľov sa bude opravovať. | 2. 1. 2014|

 

Description: http://i.sme.sk/data/hs/1/21/211411/hsimg-r330-st.ir3-_t150.jpg

Košičania chcú sneh, namiesto toho v meste kvitnú kvety

Obyvatelia mesta, ktorí dúfali, že počas Vianoc alebo aspoň na Silvestra zasneží, sa bielej nádielky nedočkali.| 2. 1. 2014|

Description: Socha spisovateľa. Nezabránilo tomu ani nasvietenie sochy silným reflektorom a bezpečnostná kamera.

Ovenčili Sándora Máraiho

Neznámi „umelci“ si zrejme zmysleli, že budú vtipní, ak trochu „vylepšia“ sochu jedného z najväčších košických rodákov. | 2. 1. 2014|

Description: Zbor vstupuje do ďalšieho roka existencie. Rok 2014 oslávia Novoročným koncertom.

Zbor Csermely pozýva na Novoročný koncert

Tentoraz sa predvedú s novým repertoárom a hosťami v sobotu v Dome umenia o 17.00 hod. | 2. 1. 2014|

Description: Košickí gymnazisti. Získali grant, spoznali Turecko. Čakajú ich ďalšie krajiny.

Študenti ukázali Košice zahraničiu

Košických žiakov čakajú dva roky poznávania európskych krajín. | 2. 1. 2014|

 

CSI: KOŠICEdpfh

Description: http://i.sme.sk/data/hs/3/21/211413/hsimg-r729-st.ir3-_t150.jpg

Za falošné kolky zatiaľ z košickej skupiny pyká iba „spojka“

Z trojice obvinených z distribúcie falošných kolkov zatiaľ pyká iba jeden muž. Ďalšiu ženu a muža súd oslobodil. | 2. 1. 2014|

Description: http://i.sme.sk/cdata/5/70/7053225/silvester-r296-st.ir3-_t300.jpg

V Košiciach hasili kríky, chytali aj zlodeja

Napriek každoročným obavám, čo, kde a kedy podpáli zábavná pyrotechnika, včera mala na svedomí iba pár kríkov. | 2. 1. 2014|

KURZOVÝ LÍSTOK

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/us.gif

USD

1,3791

0,06%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_green_up.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/uk.gif

GBP

0,8337

-0,32%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/ez.gif

CZK

27,427

-0,19%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/hu.gif

HUF

297,04

0,08%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_green_up.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/pl.gif

PLN

4,1543

0,13%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_green_up.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/hr.gif

HRK

7,6265

0,02%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_green_up.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/ja.gif

JPY

144,72

-0,21%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/ca.gif

CAD

1,4671

-0,63%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/sz.gif

CHF

1,2276

0,14%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_green_up.gif

NEZABUDNITE UŽ LEN...

Hromnice za 33 dní

Valentín za 45 dní

Veľká noc za 79 dní

JAR za 79 dní

Deň matiek za 91 dní

Deň otcov za 166 dní

LETO za 172 dní

JESEŇ za 266 dní

Halloween za 304 dní

Zima za 357 dní

Vianoce za 360 dní

Nový rok za pár hodín

 

Január by mal byť teplejší ako obyčajne, zrážok bude menej

Úhrn zrážok bude podľa SHMÚ prvé tri januárové týždne pod dlhodobým priemerom.

Prvý mesiac roku 2014 bude teplejší ako január obyčajne býva, naopak, zrážky budú v porovnaní s januárovým priemerom nižšie. Vyplýva to z očakávaní Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Podľa meteorológov bude celý január teplotne nadpriemerný. Naopak, úhrn zrážok bude prvé tri januárové týždne pod dlhodobým priemerom, iba počas štvrtého januárového týždňa by zrážková činnosť mala kopírovať priemerný úhrn v tomto mesiaci.

Odborníci zo SHMÚ pripomínajú, že denné teplotné minimá sa v januári pohybujú v rozmedzí od -2 do -7 stupňov Celzia v nížinách a -5 až -11 stupňov Celzia v hornatých oblastiach.

Najvyššie denné teploty sa počas januára priemerne pohybujú v nížinách od -1 do +4 stupňov Celzia a v hornatých oblastiach, najmä na severe Slovenska od -3 do +2 stupňov Celzia.

Úhrn zrážok za január v nížinách i horských oblastiach sa v dlhodobom priemere pohybuje od 25 do 60 milimetrov.

Výhľad počasia na mesiac január 2014 zostavil SHMÚ na základe predpovedných materiálov Európskeho centra pre strednodobú predpoveď (ECMWF)na ďalší mesiac.

Čo čakať od počasia v januári? Bude nadnormálne aj podnormálne

Teplotne bude január nad normálom (ilustračné foto).

Okrem predpovede na január vydal SHMÚ aj výstrahu pred hmlami.

Prvý až tretí januárový týždeň bude teplotne nadnormálny a zrážkovo podnormálny. Posledný januárový týždeň bude teplotne nadnormálny, ale zrážkovo by mal byť v normále.

Predpoveď na najbližšie dni

Štvrtok

Oblačno až zamračené a hmlisto. Ojedinele mrholenie alebo slabý dážď.

Nočná teplota +2 až -3 st.

Denná teplota 2 až 7 st.

Vietor južných smerov do 30 km/h.

Piatok

V noci prevažne zamračené nízkou oblačnosťou, hmlisto a miestami mrholenie. Cez deň polooblačno až oblačno, v nížších polohách stredného a východného Slovenska väčšinou zamračené nízkou oblačnosťou, hmlisto a ojedinele aj mrholenie.

Nočná teplota +2 až -3 st.

Denná teplota +2 až +7 st.

Slabý, prevažne juhovýchodný vietor.

Sobota

Prevažne zamračené nízkou oblačnosťou, hmlisto a na viacerých miestach

časom mrholenie.

Nočná teplota +3 až -2 st.

Denná teplota 3 až 8 st.

Prevažne juhovýchodný vietor do 4 m/s (15 km/h), na západnom Slovensku

popoludní až 7 m/s (25 km/h).

Nedeľa

Veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia časom slabý dážď, sneženie len na vrcholoch Tatier. Na horách v noci búrlivý južný vietor vietor v Tatrách až víchrica, cez deň zoslabne.

Nočná teplota +6 až +1 st.

Denná teplota +3 až +8 st.

Pozor na hmlu

Na hmlu, ktorá zníži dohľadnosť na 300 až 100 metrov, by si v noci na štvrtok (2.1.) a počas štvrtkového dopoludnia mali dať pozor najmä vodiči. Výstrahu 1. stupňa pred hmlami, ktorá platí pre celé územie Slovenska, vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Informuje o tom na svojej webovej stránke.

SHMÚ skonštatoval, že výskyt hmiel s takouto dohľadnosťou nie je v tomto čase ničím výnimočným, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo v doprave.

 

€KONOMIKA & P€NIAZ€

Hospodársky rast by sa mal v roku 2014 oživiť

Ekonómovia počítajú v roku 2014 aj s oživením domáceho dopytu. Vyšší hospodársky rast, pokles nezamestnanosti a nízka inflácia by mali podporiť aj obnovu spotreby domácností.

Rast slovenského hospodárstva by sa mal v roku 2014 oživiť. Bankoví analytici momentálne hovoria o možnom raste hrubého domáceho produktu na úrovni od 1,5 % do zhruba 3 %. Za rok 2013, ktorý bol najslabším od samotného krízového roku 2009, pritom rast ekonomiky zrejme nedosiahne ani jedno percento.

Ekonómovia predpokladajú, že naďalej bude hlavným ťahúňom slovenského hospodárstva zahraničný dopyt. "Nemecko, ktoré je naším kľúčovým obchodným partnerom, má našliapnuté dobre. Nemecké podniky sa cítia komfortnejšie ako pred rokom a lepšie sú aj očakávania. K rastu by sa mala vrátiť aj eurozóna ako celok, čo zlepšuje výhľad pre náš export," konštatoval analytik VÚB banky Andrej Arady.

V roku 2014 by sa však mohla rozbehnúť už aj domáca ekonomika. Rast blízko 3 % by už totiž mal byť schopný generovať aj nové pracovné miesta. Miera nezamestnanosti by tak mala postupne klesať, aj keď stále sa bude držať na relatívne vysokých úrovniach medzi 13 % a 14 %. Vďaka nízkej inflácii však bude pokračovať rast reálnych miezd, čo by sa malo postupne podpísať aj pod obnovu spotreby domácností.

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka pritom možno najneskôr v druhej polovici roka očakávať aj postupné obnovovanie odložených investícií v ekonomike. Práve tie totiž v roku 2013 zaznamenali najvýraznejší prepad. Vyšší a stabilnejší hospodársky rast by totiž podľa neho mohol priniesť dlhodobejšie a stabilnejšie zákazky podnikom a zlepšiť dôveru podnikateľského sektora.

Silnejší domáci dopyt by sa tak mal podľa Koršňáka prejaviť aj na rýchlejšom raste dovozov a zastavení rastu prebytkovej bilancie zahraničného obchodu, resp. zmiernení čistého príspevku zahraničia k rastu hrubého domáceho produktu. "Rast ekonomiky by tak mal byť v roku 2014 viac vybalansovaný, ťahaný ako domácim, tak aj zahraničným dopytom. Riziká pre ekonomiku naďalej prichádzajú najmä z externého prostredia," dodal analytik UniCredit Bank.

Neuveríte, koľko liekov spotrebujú Slováci ročne. Platia za ne milióny eur!

Len za prvých deväť mesiacov roka 2013 spotrebovali Slováci takmer 82 balení liekov na predpis. A len za prvý polrok si zakúpili až 18 miliónov balení voľnopredajných liekov. Spotreba liekov je na Slovensku nad priemerom vyspelých krajín.

Podľa posledných údajov OECD z roku 2011 bolo Slovensko vo výdavkoch na lieky nad priemerom vyspelých krajín.

Podľa údajov OECD sú Slováci vo výdavkoch na lieky nad priemerom vyspelých krajín

Za prvých deväť mesiacov roka 2013 spotrebovali Slováci takmer 82 miliónov balení liekov na lekársky predpis

Za prvý polrok si Slováci zakúpili vyše 18 miliónov balení voľnopredajných liekov

Za prvých deväť mesiacov roka 2013 spotrebovali Slováci takmer 82 miliónov balení liekov viazaných na lekársky predpis v celkovej hodnote 860 miliónov eur. Na ďalšie milióny balení sa ráta aj spotreba voľnopredajných liekov.

Pacienti nechali na doplatkoch 112,2 miliónov eur, úhrada zdravotných poisťovní sa vyšplhala na zvyšných 747,4 milióna eur. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií.

SPOTREBA LIEKOV NA RECEPTY KLESLA

Údaje z predchádzajúcich dvoch rokov, hovoria o klesajúcej spotrebe receptových liekov.  Klesajúci trend spotreby receptových liekov potvrdzuje aj generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Pripisuje to najmä reformám v liekovej politike, ktoré boli urobené, ako aj kontrolnej činnosti. "Receptové lieky klesajú a tá ďalšia sféra napríklad zdravotnícke pomôcky, alebo špeciálne zdravotné materiály, tie zas výraznejšie stúpajú, tam je nárast v mnohých percentách," skonštatoval Kultan.

V MILIÓNOCH UŽÍVAME VOĽNOPREDAJNÉ LIEKY

Na milióny balení sa ráta i spotreba voľnopredajných liekov. Za prvý polrok tohto roka sa ich na Slovensku spotrebovalo cez 18 miliónov balení, celkovo za ne ľudia utratili 68,7 milióna eur.

V roku 2012 nakúpili takmer 35 miliónov balení a svoje peňaženky tak odľahčili o 124,6 miliónov eur. V roku 2011 bol dopyt po voľnopredajných liekoch ešte vyšší, predalo sa 36 milióny balení v hodnote 119,8 miliónov eur.

TONY NESPOTREBOVANÝCH LIEKOV

Štátny ústav pre kontrolu liečiv za minulý rok eviduje 60 ton balení liekov, ktoré ľudia nespotrebovali a vrátili naspäť do lekární. V tomto roku ústav očakáva mierne vyšší objem. Takto vyzbierané lieky sa likvidujú.

Podľa posledných údajov OECD z roku 2011 bolo Slovensko vo výdavkoch na lieky nad priemerom vyspelých krajín.

 

Mýto sa rozširuje, dopravcovia protestujú

Description: Description: http://i.sme.sk/cdata/0/70/7054030/995f6832_r706-r673-st.ir3-_t300.jpgMýto sa rozširuje aj na cesty druhej a tretej triedy. Dopravcovia hovoria tvrdia, že zmena sa premietne do konečných cien.

Elektronické mýto sa od nového roka zavádza aj na cesty II. a III. triedy. Zatiaľ však s nulovou sadzbou. Súčasne sa rozširuje sieť mýtom spoplatnených ciest I. triedy, upravujú sa sadzby mýta pre ekologické a staršie autá a zvyšujú sa aj pokuty za mýtne prehrešky. Tieto a ďalšie zmeny vyplývajú z novely zákona o výbere mýta a jej vykonávacích predpisoch, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára.

Zavedenie mýta aj na cesty II. a III. triedy zdôvodnilo ministerstvo dopravy záujmom monitorovať nákladné autá na týchto cestách. Pričom následne môže reálne spoplatniť najvyťaženejšie úseky.

Zároveň sa zákonom od januára zvyšujú niektoré sadzby pokút za mýtne priestupky a zavedie sa aj objektívna zodpovednosť. To znamená, že zodpovednosť za mýtne prehrešky bude niesť aj majiteľ nákladného auta, nielen vodič.

To sa nepáči dopravcom, ktorí tvrdia, že s táto zmena môže prejaviť aj v konečných cenách tovarov pre spotrebiteľov. Súčasne je zvýšenie pokút za mýtne prehrešky podľa Združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia a Únie autodopravcov Slovenska neúnosné.

"Navýšil sa počet spoplatnených ciest I. triedy, spoplatnili sa prejazdy intravilánmi obcí, dôjde preto k navýšeniu nákladov dopravcov na mýto o 15 až 60 percent," vyčíslil generálny tajomník združenia Česmad Pavol Reich.

Sieť mýtom spoplatnených ciest I. triedy sa rozšíri o 225 kilometrov a zavedie sa aj plošný zákaz pre kamióny na jazdu po cestách III. triedy. "Cieľom tohto kroku je nasmerovať tranzitnú nákladnú dopravu na cesty, ktoré sú na to určené," priblížil rezort dopravy. Čo sa týka rozšírenia spoplatnených ciest I. triedy, podľa ministerstva má ísť o cesty na strednom, severnom a východnom Slovensku, ktoré časť autodopravcov používala na obchádzanie spoplatnených mýtnych úsekov.

V prípade ciest III. triedy sa plošný zákaz prejazdu týka nákladných áut nad 12 ton, výnimka platí len pre dopravnú obsluhu. Na tomto rozsahu sa dohodli vyššie územné celky so zástupcami autodopravcov.

Nárast nákladov o 60 percent sa podľa jeho slov týka najmä menej ekologických áut. Takúto ťarchu podľa združenia nemôžu znášať dopravcovia sami, a preto sa podľa Reicha môže prejaviť v cenách pre spotrebiteľov.

"Autodopravcovia žiadajú okamžité zrušenie monitoringu na cestách II. a III. triedy. Tiež vyjadrujeme nesúhlas so zvýšením pokút," uviedla únia ďalej vo svojom stanovisku. Pokuty totiž podľa UNAS už nemajú represívny význam, ale sú likvidačné.

Železničná spoločnosť očakáva stratu nižšiu ako 10 miliónov eur

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) očakáva na základe priebežného vývoja, že za rok 2013 vykáže stratu nižšiu ako 10 miliónov eur.

Podľa podnikateľského zámeru v uplynulom roku plánovala negatívny hospodársky výsledok vo výške 10,7 mil. eur. Štátny vlakový osobný dopravca v roku 2012 zaznamenal stratu 11,27 mil. eur.

„Tržby z prepravy cestujúcich na základe jedenásťmesačných výsledkov budú predbežne vyššie, ako sa očakávalo, aj keď cestujúcich mierne ubudlo. Rádovo za celý rok by mali dosiahnuť okolo 90 mil. eur,“ informoval agentúru SITA generálny riaditeľ ZSSK Pavol Gábor. Štát vlani uhradil spoločnosti za služby vo verejnom záujme 197 mil. eur. Náklady na prevádzku by mali dosiahnuť vyše 372 mil. eur. Poplatok za používanie železničnej dopravnej cesty vo výške takmer 45 mil. eur patrí medzi päť najvyšších nákladových položiek osobného dopravcu. Presné čísla o hospodárení ZSSK za rok 2013 budú známe o niekoľko mesiacov, keď bude známy finálny auditovaný výsledok hospodárenia.

Šéf ZSSK považuje za najdôležitejšiu udalosť minulého roka z pohľadu osobnej železničnej dopravy a najmä jej dlhodobejšej budúcnosti presadenie druhého projektu na nákup ďalších 29 nových vlakov z Operačného programu Doprava. „ZSSK takto do roku 2015 získa dvadsať motorových a deväť elektrických poschodových jednotiek, ktoré budú prioritne nasadzované v rámci integrovanej dopravy v okolí Bratislavy a Košíc,“ uviedol Gábor.

Európska komisia v decembri schválila financovanie projektu nových vlakov. Výška nenávratného finančného príspevku je 169,97 mil. eur, z toho 85 % nákladov bude uhradených z Kohézneho fondu Európskej únie a 15 % zo štátneho rozpočtu. Neoprávnené výdavky, ako aj výdavky nad rámec finančnej medzery, hradí prijímateľ pomoci, teda ZSSK. Počas dvoch rokov nakúpi deväť dvojsystémových elektrických vlakov od českej spoločnosti Škoda Vagonka a.s. Ostrava za 86,6 mil. eur a dvadsať dieselových motorových vlakov od domácej spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. za takmer 78 mil. eur.

ZSSK prepravila za desať mesiacov roka 2013 celkovo 35,5 mil. cestujúcich. Medziročne to bolo menej o 1,1 mil. ľudí, resp. o tri percentá, pričom oproti plánu išlo o 2,7-percentný pokles. Z toho v IC vlakoch, ktoré spoločnosť prevádzkuje mimo objednávky štátu, sa v uvedenom období previezlo takmer 600 tis. osôb a ich počet medziročne stúpol o tri percentá.

Minulý rok bol podľa riaditeľa ZSSK náročný, pretože spoločnosť prevádzkovala vlaky prvý raz podľa úplne nového taktového systému dopravy. „Je to najväčšia zmena v organizácii, fungovaní a najmä prípojovosti železničnej dopravy na Slovensku za posledných pätnásť až dvadsať rokov. Ľudia si na nový systém zvykajú a veríme, že z dlhodobého hľadiska je to cesta k napĺňaniu vlakov ľuďmi,“ dodal Gábor.

ZSSK má 5 750 zamestnancov. „V roku 2014 aj pri medziročnom zvýšení rozsahu výkonov v zásade zachováme zamestnanosť na úrovni roku 2013. Počítame len s minimálnym znížením administratívnych pracovníkov,“ informoval Gábor. Plánovaná priemerná mesačná mzda zamestnancov v minulom roku bola 877 eur, reálna mzda by mala byť veľmi blízko plánu. Výška priemernej mzdy v roku 2014 bude určená až po skončení kolektívneho vyjednávania, ktoré v súčasnosti pokračuje.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. začala svoju činnosť ako samostatný podnik od začiatku roka 2005 po rozdelení bývalej Železničnej spoločnosti, a. s. na dva subjekty. Spoločnosť prebrala aktivity v osobnej železničnej doprave. Eviduje základné imanie vo výške 212,44 mil. eur.

 

Od januára sa zníži horný limit na hypotéky pre mladých

Aktuálne je horná hranica vo výške 1063,40 eura, od 1. januára sa zníži o necelých 20 eur na sumu 1043,90 eura za mesiac.

Nový rok prináša úpravu limitu na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých.

Od 1. 1. 2014 budú môcť túto hypotéku získať mladí do 35 rokov, ktorí zarábajú maximálne 1043,90 eura. V prípade dvojice je limit vo výške dvojnásobku tejto sumy.

Štatistický úrad zverejňuje každý štvrťrok priemernú mzdu v národnom hospodárstve a od nej sa odvíja aj horná hranica príjmu pre žiadateľov o zvýhodnenú hypotéku pre mladých, ktorá je vo výške 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy.

Aktuálne je horná hranica vo výške 1063,40 eura, od 1. januára sa však zníži o necelých 20 eur na sumu 1043,90 eura za mesiac.

Hypotéku pre mladých si môžu zobrať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti. Priemerný príjem v predchádzajúcom roku nesmie presahovať stanovenú hranicu.

Príspevok sa poskytuje na prvých 5 rokov splácania, najviac však zo sumy 50.000 eur. Úroková sadzba sa znižuje o 3 % (2 % dotuje štát, 1 % banka).

V roku 2014 sa má naraz stavať až 140 km diaľnic a rýchlostných ciest

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja počíta aj v roku 2014 s pokračovaním výstavby diaľnic a rýchlostných ciest ako jednej zo svojich najväčších priorít. Minister dopravy Ján Počiatek predpokladá, že sa bude stavať najviac diaľničných úsekov aj najviac kilometrov v jednom roku.

Súčasne by sa malo stavať okolo 140 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest, ktorých výstavba začala v uplynulých troch rokoch.

„Veľkou výzvou určite bude finalizácia súčasného Operačného programu Doprava a zároveň aj rozbehnutie toho nasledujúceho,“ informoval agentúru SITA o hlavných plánoch v roku 2014 hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Strategický plán rozvoja dopravnej infraštruktúry SR do roku 2020, tzv. Masterplan, tvorí základ nového Operačného programu Integrovaná infraštruktúra na roky 2014 až 2020.

Rezortu sa po dlhšom čase podarilo zvýšiť výkony vlakov, ktoré podľa nového grafikonu od 15. decembra 2013 jazdia po slovenských koľajniciach, o viac ako 500 tis. kilometrov. „Tento výkon slúži na zahustenie taktovej dopravy na vybraných tratiach, a tým na skvalitnenie ponuky dopravných spojení pre cestujúcu verejnosť,“ uviedol Kóňa.

V železničnej nákladnej doprave stále cítiť dopady svetovej finančnej a hospodárskej krízy, pričom výkony sa oživujú len postupne. „V roku 2014 bude snaha zachovať objem prepravy a pokračovať v príprave realizácie opatrení na základe uznesenia vlády z 10. júla 2013,“ dodal Kóňa v spojitosti s návrhom opatrení na konsolidáciu železničnej nákladnej dopravy SR. Súčasťou materiálu sú opatrenia na ekonomické ozdravenie, postupné oddlženie a ďalší rozvoj Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s.

POLITIKA

Na prokuratúre definitívne končí bojovníčka so zločinom Eva Mišíková

Eva Mišíková riešila napríklad kauzy Mikuláša Černáka či Karola Mella. Prečo odchádza, nehovorí.

Prokurátorka Generálnej prokuratúry Eva Mišíková definitívne končí svoju prokurátorskú kariéru.

"Zástupkyňa riaditeľa odboru osobitného určenia Eva Mišíková sa vzdala funkcie prokurátora k 1. januáru 2014," potvrdila v utorok hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Po prvý raz sa informácie o ukončení pôsobenia Mišíkovej na Generálnej prokuratúre v médiách objavili v polovici októbra.

Mišíková pôsobila na odbore osobitného určenia, ktorý sa zaoberá najvážnejšími prípadmi organizovaného zločinu.

S Mišíkovou sa agentúre TASR nepodarilo spojiť, a teda ani položiť otázky, či jej odchod súvisí s príchodom nového generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára, následnými personálnymi zmenami a aké má plány do budúcnosti. Mišíkovej služobný mobilný telefón už prevzal iný prokurátor.

Prokurátorka dozorovala viaceré mediálne známe kauzy ako napríklad kyselinárov, dvojnásobnú vraždu v Moste pri Bratislave, prípad takzvanej bytovej mafie alebo policajný gang, ktorý zavraždil Jána Kubašiaka v Polomke. Pracovala aj na prípade banskobystrického bossa Mikuláša Černáka.

Bola však aj pri rozhodovaní o väzbe Karola Mella, ktorého neskôr pre chybu súdu museli prepustiť a Mello následne utiekol do Belize. Mišíková v roku 2010 kandidovala za generálnu prokurátorku.

Gašparovič: Zákonom o hmotnej núdzi môžu niektorí prísť o peniaze nezaslúžene

Prezident SR Ivan Gašparovič si myslí, že zákon o pomoci v hmotnej núdzi má dve stránky. Na jednej strane bude mnohých motivovať k tomu, aby si peniaze, ktoré dostávajú od štátu, zaslúžili prácou.

"Na druhej strane sa môže stať aj to, že niektorí môžu o ne prísť nezaslúžene, pretože nie sú schopní vykonávať nijakú prácu. Prípadne v ich okolí žiadna nie je a sťahovať sa za takouto, ako myslí daný zákon, do iného regiónu, to by pre nich nebolo ekonomicky výhodné. Takže títo ľudia so zákonom určite spokojní nebudú," uviedol v rozhovore.

Gašparovič túto právnu normu vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie. Poukazoval na jej možný nesúlad s Ústavou SR. "Pozerám sa na túto problematiku z dvoch hľadísk. Ako občan som presvedčený o tom, že každý človek má mať záujem na tom, aby bol prospešný pre spoločnosť a za prácu dostával plácu. Nemal by iba čakať, že sa štát o neho postará," konštatoval.

Ako pripomenul, keďže je v pozícii prezidenta, tak musí pri hodnotení zákonov posúdiť, či sú v súlade s ústavou. "V tomto prípade ústavný článok a ústava hovorí jednoznačne - štát nemôže nechať občana v hmotnej núdzi bez akéhokoľvek základu pre možný život," upozornil. Je presvedčený, že ak o tomto legislatívnom predpise bude rozhodovať Ústavný súd SR, vyloží ústavu tak, ako je napísaná a reálne myslená.

Poslanci neakceptovali pripomienky hlavy štátu a zákon 26. novembra opätovne schválili. Prezident ho nepodpísal, napriek tomu v januári tohto roka nadobudol účinnosť aj bez jeho podpisu. Ľudia v hmotnej núdzi budú mať nárok na finančnú pomoc od štátu vo výške 61,60 eura len vtedy, ak odpracujú 32 hodín mesačne v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľných činností. Základným predpokladom týchto podmienok má byť to, že ľuďom v hmotnej núdzi má byť práca ponúknutá.

Ombudsmanka Jana Dubovcová už avizovala, že sa pre daný zákon obráti v priebehu tohto mesiaca na Ústavný súd SR.

Vládny Smer-SD chce s politickými partnermi diskutovať o doplnkoch ústavného zákona, ktorými sa vyplatenie dávok v hmotnej núdzi môže podmieňovať bezúhonnosťou a vykonaním verejnoprospešných prác. Premiéra Roberta Fica k tomu podnietili aj pripomienky prezidenta, ktorý poukazoval na to, že v prípade verejnoprospešných prác, ako požiadavky na vyplatenie dávok v hmotnej núdzi, môže ísť o nútenú prácu.

 

REGIÓNY

Košice ako EHMK končia len symbolicky: V roku 2014 pokračujeme, hovorí Raši

Aj keď Košice už symbolicky odovzdali štafetu Európskeho hlavného mesta kultúry mestu Umei vo Švédsku a Rige v Lotyšsku, oficiálne o titul východoslovenské mesto príde až v utorok o polnoci. Primátor Richard Raši hovorí o plodnom roku a plánuje v projekte pokračovať aj bez označenia EHMK 2013.

KUNSTHALLE: V týchto priestoroch si budú môcť návštevníci aj naďalej pozrieť najmä umelecké výstavy.

KOŠICE. Košice sa v utorok lúčia s titulom Európske hlavné mesto kultúry (EHMK), ktorý im tento rok patril spolu s francúzskym mestom Marseille.

Štafetu EHMK východoslovenská metropola už symbolicky odovzdala 13. decembra ďalším dvom mestám - švédskej Umei a lotyšskej Rige počas koncertu na Hlavnej ulici.

Titul EHMK priniesol Košiciam mnohé investičné a kultúrne projekty s finančnou podporou z eurofondov, mesto sa dostalo aj do pozornosti viacerých svetových turistických sprievodcov a médií.

ČO PROJEKT PRINIESOL

Košice získali nový kultúrny komplex Kasárne/Kulturpark, prvú halu umenia na Slovensku Kunsthalle alebo unikátne komunitné centrá SPOTs. Vďaka investíciám sa obnovil Mestský park, Ulička remesiel, či Amfiteáter, revitalizoval sa Košický hrad.

V rámci investičných projektov Ostrovy kultúry pod správou Košického samosprávneho kraja (KSK) došlo k rekonštrukcii Východoslovenského múzea, Východoslovenskej galérie, Bábkového divadla, Barkóczyho paláca, Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici, Divadla Thália a areálu Katovej bašty.

Miliónové stavby sviatkujú: Areály kultúrnych Koších za 34 miliónov stoja nevyužité

Košice ako európske hlavné mesto kultúry končia. Prežijú festivaly?

FOTO: S farbami a koncertom. Košice sa lúčili s titulom mesta kultúry

Celkový rozpočet na ne bol vyše 12,3 milióna eur. Realizoval sa aj program rozvoja kultúrneho turizmu Terra Incognita – Krajina nespoznaná s 13 top podujatiami v rámci celého kraja.

V období 2008 - 2013 priniesol projekt EHMK do Košíc celkovo 20 investičných projektov, 600 podporených projektov, stovku festivalov, 470 výstav a podujatí vizuálneho umenia, 250 multižánrových podujatí, 270 konferencií, prednášok a seminárov.

SYMBOLICKÝ KONIEC

Ďalej 270 divadelných a tanečných predstavení, 360 filmov, 280 literárnych podujatí, 770 workshopov, či päťdesiatku podporených kníh, publikácií a časopisov. Podľa primátora Košíc Richarda Rašiho projekt EHMK nekončí a naopak znamená pre mesto novú éru.

"Rok 2013 sa určite zapíše do bohatej histórie nášho mesta veľkými písmenami a je to najmä zásluha všetkých Košičanov. Dokázali sami sebe, aj celému svetu, že Košice sú úžasné mesto a dokážu zvládnuť aj takýto veľký kultúrny projekt, aký na Slovensku nemá obdobu," zhodnotil Raši.

Zdôraznil, že projekt EHMK 2013 sa končí len symbolicky.

"V skutočnosti budeme v roku 2014 pokračovať v tom, čo sme začali v tomto roku. Chceme rozvíjať cenné medzinárodné partnerstvá, zabezpečíme udržateľnosť kvalitných kultúrnych podujatí a novej kultúrnej infraštruktúry," povedal.

PRÍSPEVKOVÁ ORGANIZÁCIA

Ocenil, že Košice sa postupne menia z industriálneho mesta na mesto kreatívne. Po neziskovej organizácii Košice 2013 bude zabezpečovať rozbehnuté kultúrne projekty v meste nová príspevková organizácia K 13 – Košické kultúrne centrá (Kunsthalle/Hala umenia, Kasárne/Kulturpark, SPOTs, Amfiteáter).

Ľadová bazilika v Tatrách je úspešná atrakcia. Denne ju navštívi 1500 ľudí!

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách tvorí takmer 30 ton ľadu, ktorý sa pomaličky roztápa. To však nebráni tisíckam ľudí v tom, aby ľadové kráľovstvo navštívili a pokochali sa jeho krásou.

Ľadovú baziliku otvorili svadbou.

Mrazivá nádhera: Vnútro chrámu zdobia krásne sochy. Mrazivá nádhera: Vnútro chrámu zdobia krásne sochy. Mrazivá nádhera: Vnútro chrámu zdobia krásne sochy. 

TATRY. Počasie na celom Slovensku sa zďaleka nepodobá na tradičný snehový a mrazivý koniec roka, ale aspoň jedno miesto, okrem lyžiarskych svahov, zimu pripomína. Je ním ľadová bazilika Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.

"Navštevuje ju denne v priemere 1500 ľudí a aspoň vďaka nej zažívajú turisti ozajstnú zimu. Ľadový dóm je návštevníkom zdarma prístupný denne a pravidelne sa v ňom odohrávajú aj koncerty," povedala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

VYDRŽÍ DO MARCA?

"V posledných dňoch to bol jazz, najlepšie svetové hity, ale aj dychovka," zhodnotila. V prvý deň nového roku v dóme odspieva koncert 25 účinkujúcich zboru Adoremus.

Dóm je otvorený denne od 8.30 do 16.30 h, avšak pre veľký záujem je to v týchto dňoch až do Troch kráľov denne do 19.30 h.

"Ľadová bazilika postavená z 28 ton ľadu sa síce veľmi pomaly topí, no teplo zatiaľ neukrojilo nič z veľkoleposti a nádhery Tatranského ľadového dómu," dodala Maťašovská s tým, že Tatranci veria, že ho bude možné obdivovať a využívať až do marca.

NETRADIČNÉ OTVORENIE

Pomôcť by tomu malo aj špeciálne chladenie dómu. Počasie turizmu v Tatrách koncom roku až tak nepraje, no Tatry sú plné pobytových aj jednodenných návštevníkov. Hotely potvrdzujú, že najväčší podiel tvoria domáci slovenskí hostia.

"Aj z dôvodu vysokej obsadenosti bolo pre nás kľúčové pripraviť atraktívny program. Vďaka súboru podujatí Tatranské Vianoce si našli v Tatrách program všetky vekové kategórie. Hitom tohto obdobia sa stal práve Tatranský ľadový dóm, ktorý doslova uchvacuje návštevníkov," povedala Maťašovská.

Ako z rozprávky o Snehovej kráľovnej: Tatranci chystajú ľadový dóm

Svadba v dóme z ľadu: Čech František za 10 dní postavil chrám pre svoju nevestu

"Denne ho navštívi v priemere niekoľko stoviek turistov a náš rekord je dokonca 3000 ľudí, ktorí prišli v sobotu 28. decembra," dodala. Tatranský ľadový dóm otvorili netradičným sobášom v druhej polovici decembra, následne bol miestom rôznych koncertov.

Už túto stredu, v prvý deň roku 2014, bude ľadová bazilika miestom koncertu zboru Adoremus, ktorý sa venuje sakrálnej hudbe.

"Zoskupenie je známe u nás doma, ale aj v zahraničí. Aj tento koncert bude prístupný zdarma. Početná skupina spevákov odspieva v tento deň hneď tri zhruba polhodinové koncerty. Prvý so začiatkom o 16. hodine a následne o 17. a 18. hodine," zdôraznila Maťašovská.

 

Tunelujú žilinskú plaváreň? Kontrola odhalila veľké nedostatky

Na možné okrádanie plavárne v Žiline upozornil mestský poslanec ešte začiatkom roka 2013. Trestné stíhanie však podal kontrolór až teraz. Viac odhalí vyšetrovanie polície.

Primátor Igor Choma sa rozhodol pre hĺbkovú kontrolu účtovníctva plavárne za tri roky.

ŽILINA. Podozrenie z tunelovania žilinskej mestskej plavárne už vyšetruje polícia. Podľa žilinského primátora Igora Chomu hĺbková kontrola hospodárenia plavárne preukázala veľmi vážne pochybenia v účtovníctve i v nakladaní s verejnými financiami, mestský kontrolór preto podal trestné oznámenie.

PRIVEĽKÉ CHYBY

„Už poslanecký prieskum naznačoval niektoré nezrovnalosti v účtovníctve, preto sme sa rozhodli, že spravíme hĺbkovú kontrolu za tri roky účtovníctva. Mrzí ma to, potvrdilo sa však, že hospodárenie naozaj nebolo v poriadku, bolo v rozpore so zákonom," povedal primátor Choma.

"Táto kontrola preukázala veľmi vážne pochybenia, veľmi vážne nedostatky či už v účtovníctve, v nakladaní s mestským majetkom a s verejnými financiami," pokračoval primátor.

Žilina šetrí naozaj orgininálne. Plaváreň má dvoch konateľov

"Dokonca tie pochybenia boli tak veľké, že mestský kontrolór nemal inú možnosť, ako podať trestné oznámenie. Teraz je to už v rukách vyšetrovateľa a my budeme čakať na výsledky, čo a ako ďalej a či niekto bude strestaný alebo nie,“ dodal Choma.

MÁ NOVÉHO KONATEĽA

Bývalý konateľ plavárne už požiadal o rozviazanie pracovného pomeru a od 1. decembra funguje mestská organizácia pod vedením nového konateľa. Na možné okrádanie plavárne upozornil radnicu začiatkom roka mestský poslanec Patrik Groma, mesto dovtedy o ničom nevedelo.

Podľa Gromu si zamestnanci plavárne vo faktúrach zverejnených na webe všimli, že nejaká externá spoločnosť si účtovala služby, ktoré však v skutočnosti vykonávali zamestnanci plavárne v rámci svojich pracovných povinností.

Groma upozornil na možný niekoľkotisícový podvod aj prokuratúru. Podľa Gromu bola plaváreň v posledných rokoch najhoršie hospodáriacim subjektom vo vlastníctve mesta. V roku 2004 dostala z mestského rozpočtu 134-tisíc eur a v roku 2013 už od mesta potrebovala viac ako štvornásobok 552-tisíc eur.

Kúpalisko zrovnali so zemou: Trenčania v lete zostanú nasucho

Trenčania prišli na jeseň o svoje obľúbené letné kúpalisko s výhľadom na hrad Matúša Čáka. Nedávna pýcha mesta je dnes zrovnaná so zemou. Areál musel totiž ustúpiť rekonštrukcii železničnej trate.

SÚČASNÝ STAV: Areál kúpaliska zrovnali so zemou.

Hneď ako sa skončila letná sezóna a dozneli tóny veľkolepej rozlúčkovej párty, kúpalisko obsadili robotníci a stavebné stroje.

Description: Description: Description: Description: Description: Kúpalisko zrovnali so zemou: Trenčania v lete zostanú nasucho

Najskôr rozobrali antikorové bazény, potom prišli na rad búracie práce.

Dnes je terén pripravený na rekonštrukciu železničnej trate, po ktorej budú jazdiť vlaky 160-kilometrovou rýchlosťou. Letné kúpalisko za 7,5 milióna eur na neďalekom Ostrove, ktoré malo byť náhradou za zlikvidovanú plaváreň, postavili v roku 2010.

Dodnes je však nefunkčné a voda v bazénoch je iba dažďová. K plavárni totiž nevedú potrubia na vodu, elektrina ani plyn.

PLAVÁREŇ V ROKU 2015

„V budúcom roku by mali Železnice SR začať pracovať na dotiahnutí sietí na novú plaváreň a zároveň by sa mala začať rekonštrukcia mosta na Ostrov,“ informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Ako doplnila, Trenčania sa v bazénoch na Ostrove okúpu až v lete 2015.

Description: Description: Description: Description: Description: Tunelujú žilinskú plaváreň? Kontrola odhalila veľké nedostatky 

Snehu je málo, Tatranci sú aj tak spokojní s návštevnosťou

Keďže sa konečne ochladilo, začalo sa so zasnežovaním v strediskách vo vyšších polohách.

VYSOKÉ TATRY. Aj napriek tomu, že vo Vysokých Tatrách stále nie je dostatok snehu na lyžovačku vo vyšších nadmorských výškach, Tatranci hodnotia návštevnosť počas vianočných sviatkov ako veľmi dobrú.

"Prírodného snehu bolo naozaj dosť málo a teploty boli dosť vysoké, avšak ľudia lyžovali v Tatranskej Lomnici i na Štrbskom Plese na nižšie položených zjazdovkách, kde sú podmienky na lyžovanie dobré a navštevovali tiež program, ktorý sme pre nich pripravili," uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Zaujali Fragile aj perníkový rekord

Konkrétne išlo o koncert skupiny Fragile, ktorý sa uskutočnil v Tatranskej Lomnici, či prekonanie slovenského rekordu v počte nahromadených perníkov na jednom mieste počas akcie Perníkovo na Štrbskom Plese.

"Dennodenne navštevujú ľudia aj Tatranský ľadový dóm na Hrebienku, v priemere je to cez 1500 návštevníkov za deň, ktorí sú ochotní stáť vonku aj hodinu, aby sa dostali do vnútra. Množstvo ľudí navštívilo cez sviatky aj popradské Aquacity, zašli do múzea, alebo trávili voľno len tak, na prechádzke niekde v prírode," dodala Maťašovská s tým, že týždeň vianočných sviatkov hodnotí ako úspešný.

Poliakov bolo menej

Prevažnú väčšinu návštevníkov tvorili Slováci a Česi, menej bolo Poliakov, ktorí sú veľmi silne katolícky veriaci národ a najväčšie vianočné sviatky trávia doma v kruhu rodiny.

"Ale od Štefana už začali prichádzať aj poľské autá a objavovali sa ďalší a ďalší návštevníci z iných krajín," dodala Maťašovská s tým, že počet návštevníkov by mal vyvrcholiť práve po Novom roku a okolo trojkráľových sviatkov.

Počasie sa už zlepšuje

Tatrancom už trošku hrá do kariet aj počasie, a keďže sa v Tatrách ochladilo, začalo sa so zasnežovaním v strediskách vo vyšších polohách. Napr. momentálne zasnežujú zjazdovku Solisko na Štrbskom Plese.

"Zaznamenali sme už aj príchod rusky hovoriacich turistov, prevažne sú to Ukrajinci, ktorí prichádzajú letecky, ale veľa ich prišlo aj autami, vidieť tu ukrajinské ŠPZ-etky, ale aj ruské, nórske, švajčiarske, rumunské, takže momentálne sú Tatry naozaj medzinárodné a nemáme tu len tých našich tradičných slovenských, českých či poľských turistov," uzavrela Maťašovská.

Pre košické letisko bola udalosťou roka linka do Londýna

Z Košíc sa momentálne lieta do Bratislavy, Prahy, Viedne a Londýna, chceli by aj linku do Düsseldorfu.

KOŠICE. K najvýznamnejším udalostiam na košickom letisku v roku 2013 patrilo otvorenie leteckého spojenia na londýnske letisko Luton.

Pravidelná linka, ktorú v polovici septembri začali prevádzkovať maďarské nízkonákladové aerolínie Wizz Air, už v prvých mesiacoch potvrdila svoje opodstatnenie.

"O spojenie s Londýnom je od jeho spustenia veľmi vysoký záujem," informoval zástupca výkonného riaditeľa pre financie spoločnosti Letisko Košice - Airport Košice, a.s. Tomáš Jančuš.

"Veľmi dôležitý je tiež príchod Českých aerolínií (ČSA) ako stabilného a spoľahlivého prepravcu na trase Košice - Bratislava, ktorá má svoje nezastupiteľné miesto v dopravnej infraštruktúre SR," dodal.

ČSA po dvoch rokoch 11. decembra obnovili pravidelnú linku z Prahy do Bratislavy s pokračovaním do Košíc.

Chcú spojenie s Düsseldorfom

Po príchode stabilného prepravcu na linku do Bratislavy a pre vysoký záujem o lety do Londýna očakáva košické letisko v budúcom roku nárast počtu prepravených cestujúcich.

"Z hľadiska pravidelnej leteckej dopravy chceme udržať všetky existujúce spojenia a frekvencie. V prípade spojenia s Bratislavou je cieľom rozšíriť ho na každý pracovný deň. Pokiaľ ide o nové letecké spojenia, hlavnou prioritou naďalej zostáva zabezpečenie priameho pravidelného spojenia s nemeckým Düsseldorfom," očakáva Jančuš.

Letisko Košice má okrem Bratislavy, Prahy a Londýna (Luton) pravidelné spojenie aj s Viedňou, ktoré zabezpečuje spoločnosť Austrian Airlines.

Znížili počet zamestnancov

"Letecká doprava vo všeobecnosti vykazuje vysokú kolísavosť. Je to odvetvie, v ktorom panuje obrovská konkurencia, nielen medzi leteckými spoločnosťami, ale aj medzi letiskami, resp. destináciami. Rok 2013 z tohto pohľadu nebol žiadnou výnimkou a opäť bol veľmi náročným rokom," poznamenal Jančuš.

Letisko vzhľadom na reorganizáciu na začiatku a konci tohto roka podstatne znížilo počet zamestnancov, neuviedlo však o koľko.

"Všetkým týmto našim bývalým zamestnancom bolo vyplatené odstupné v zmysle platnej kolektívnej zmluvy," doplnil Jančuš.

Letisko v Košiciach neposkytlo údaje o predpokladanom hospodárskom výsledku a výnosoch v tomto roku. Nekonkretizovalo ani očakávaný počet vybavených cestujúcich.

"Vo všeobecnosti by sme sa s malou odchýlkou mali dostať na úroveň minulého roka," uviedol Jančuš.

"Pre výpadky kapacity na strane leteckých spoločností, najmä na linke do Bratislavy a v prvom polroku 2013 aj do Prahy, sme zaznamenali mierny pokles prepravených cestujúcich," priblížil.

Chartrová preprava podľa neho kopírovala minuloročný vývoj.

Košické letisko v roku 2012 vybavilo 235 754 cestujúcich, čo bolo medziročne menej o 30 389, resp. o 11,4 %.

Podľa prehľadu hospodárenia podnikov vo vlastníctve, alebo s podielom štátu letisko plánovalo v tomto roku zisk 1,107 mil. eur (v roku 2012 dosiahlo zisk 1,408 mil. eur) a v budúcom roku predpokladá priaznivý hospodársky výsledok 1,156 mil. eur.

 

Mesto Košice chce opraviť pamätník osloboditeľom

Description: Pamätník. Po desaťročiach sa zrejme dočká obnovy.
Pamätník padlých vojakov na Námestí osloboditeľov sa bude opravovať.

Pamätník. Po desaťročiach sa zrejme dočká obnovy.

KOŠICE. Predmetom zákazky mesta v hodnote 3 500 eur bez DPH je vyhotovenie dokumentácie na architektonicko-historický výskum tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Chýbajú hviezdy i kosáky

Podľa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Košice je účelom výskumu získanie komplexných poznatkov, potrebných na prípravu obnovy pamätníka. Archívna časť výskumu má aj potvrdiť či vyvrátiť údaje o prítomnosti ľudských ostatkov.

„Správny orgán (KPÚ - pozn. red.) od roku 2007 do súčasnosti zaznamenáva permanentné poškodzovania - chýbajúce symboly päťcípych hviezd na symbolických náhrobkoch, chýbajúcu symboliku reliéfne stvárnených kovových symbolov (kosák-kladivo) na kamenných podstavcoch s lucernami a pod.,“ uviedla riaditeľka KPÚ Kristína Markušová.

Rusi žiadali lepšiu ochranu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie dalo pred 3 rokmi podnet na monitorovanie pamätníka a jeho okolia kamerami.

Dôvodom bola trúfalá krádež kosákov a kladív za bieleho dňa dvomi mužmi v montérkach. Nikdy ich nevypátrali, ukradnuté predmety nahradili neskôr mladí komunisti plastovými replikami. Kamery neboli nainštalované doposiaľ.

Na pamätníku je nápis: Svojim osloboditeľom, presláveným vojakom Červenej armády, občania mesta Košíc roku 1945. Evokuje to síce myšlienku, že pamätník nechali postaviť obyvatelia metropoly východu, nie je to ale pravda.

Postavili ho za 2 mesiace

Vojaci 18. armády 4. Ukrajinského frontu začali oslobodzovať Košice 17. januára útokmi pozdĺž niekdajšej trasy Medzinárodného Maratóna mieru od Sene a od Moldavy nad Bodvou. Ihneď po vstupe do mesta 19. januára pochovali na mieste terajšieho pamätníka 14 vojakov.

Neskôr ich exhumovali a previezli na verejný cintorín.

Sovietski ženisti začali stavať  pamätník 14. 4. 1945,  dokončili ho v rekordne krátkom čase, 1. 7. 1945.

Pre zaujímavosť, hlavným politrukom 18. armády bol Leonid Brežnev, neskôr najvyšší sovietsky predstaviteľ a jedným z vojakov Sergej Gorbačov. Otec Michaila, slávneho tvorcu „glasnosti“ a „perestrojky“.

Za falošné kolky zatiaľ z košickej skupiny pyká iba „spojka“

Description: Falošné kolky.Z trojice obvinených z distribúcie falošných kolkov zatiaľ pyká iba jeden muž. Ďalšiu ženu a muža súd  oslobodil. Prokurátor sa odvolal.

KOŠICE. V roku 2007 boli zo Srbska do takmer celej Európy distribuované kolky v menách rôznych štátov. Na Slovensko sa dostalo vyše 50–tisíc kusov v nominálnych hodnotách 100, 500, 1000 a 5000 korún. Štát vyčíslil škody na takmer 1,2 milióna eur.

Vyšetrovanie odhalilo, že na Slovensku sa falošné kolky objavovali najmä na úradoch. Zainteresované osoby ich vymieňali za pravé, alebo lepili na rôzne úradné podania, ktoré potom vzali späť a kolky si dávali preplatiť v korunách. Spôsobov však bolo viac, jeden z nich používala aj skupina, pôsobiaca v Košiciach.

Odhalili ich odposluchy

Ján P., fungujúci ako „spojka“, získaval kolky od neznámeho dodávateľa. Podľa znenia obvinenia sa potom falzifikáty cez Ladislava Ň. dostali k jeho priateľke Drahomíre Š.

Pracovala na sekretariáte krajského úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, kam prichádzalo množstvo žiadostí. Kolky, ktoré neboli nalepené, vymenila za falošné, alebo ak niekto kolok nemal, predala mu falošný.

Podľa znenia obvinenia potom ušetrené pravé kolky Ladislav alebo Dramomíra odniesli na Poštu 1 alebo Poštu 2. Tam ich zamestnankyne pri priehradke Iveta N., resp. Miriam N. predali. S peniazmi (spolu takmer 290–tisíc Sk) dali dodávateľom aj potvrdenia o nákupe kolkov. Tie potom Drahomíra dávala tým žiadateľom, ktorí si od nej tie falošné kúpili.

Machinácie s kolkami neplánovane odhalil Úrad boja proti korupcii, ktorý vykonával odposluchy v celkom inej trestnej veci.

Hoci boli zo spomínaného prečinu falšovania obvinení obaja muži a tri ženy, trestné stíhanie poštárok bolo zastavené. Polícii chýbali dôkazy o tom, že vedeli o skutočnom dôvode, prečo majú pravé kolky predávať.

 

 

V Košiciach hasili kríky, chytali aj zlodeja

Description: http://i.sme.sk/cdata/5/70/7053225/silvester-r296-st.ir3-_t300.jpgNový rok začal pre košických hasičov, našťastie, celkom slušne. Napriek každoročným obavám Košičanov, čo, kde a kedy podpáli zábavná pyrotechnika, včera mala na svedomí iba pár kríkov na Clementisovej 12.

KOŠICE. Požiar nahlásili operačnému dôstojníkovi 13 minút po polnoci. Uhasiť ho nebol žiadny problém.

Trochu viac sa „zapotili“ policajti, štátni aj mestskí. Strážcovia zákona z OO PZ Veľká Ida vypátrali a z prečinu krádeže obvinili dvojicu mladíkov (22, 15) z Moldavy nad Bodvou.

Koncom roka z neobývaného rodinného domu ukradli 2 televízory, narobili škody za 1 100 eur.

V rukách košických mestských (MsP) policajtov zas skončil 16-ročný František, ktorý chcel ešte 29. 12. 2013 ukradnúť bicykel.

„O 23.18 hod. bola na základe oznamu občana vyslaná hliadka zo stanice Ťahanovce na Sofijskú ulicu v Košiciach, kde mal neznámy muž rozbíjať sklenené výplne na oknách parkovacieho domu,“ informovali z MsP. „Hliadka spozorovala neznámeho muža, ktorý sa polovičkou tela nachádzal v priestore rozbitej sklenenej výplne okna, pričom cez okno vyťahoval bicykel.“

Rok až dva basy

Keď spozoroval hliadku MsP, zoskočil z okna a chcel utiecť. Jeden z mestských policajtov mu v tom zabránil aj chmatmi a hmatmi sebaobrany. Františka, ktorému namerali vyše promile alkoholu v krvi, odovzdali kolegom z OO PZ Ťahanovce.

Obvineným dlhoprstým hrozí v prípade dokázania viny až dvojročné väzenie, mladistvým rok.

Odsúdený neprehovoril

Po ukončení vyšetrovania spis putoval na Okresný súd Košice I. Jeho sudca uznal trio obžalovaných vinných a trestným rozkazom im vymeral podmienečné tresty. Keďže Ján odpor nepodal, čím v podstate uznal vinu, jeho časť rozsudku je právoplatná. Ladislav s Dramomírou však odpor podali a vynútili si prejednanie prípadu v súdnej sieni.

Zoči-voči sudcovi vinu odmietli a keďže nechceli vypovedať, prokurátor prečítal ich staršie výpovede zo spisu. V nich síce machinácie s kolkami priznali, no nie s tým motívom, aby pravé vymieňali za falošné.

Drahomíra uviedla, že peniazmi za kolky vymenenými na pošte pomáhala riešiť náhly nedostatok peňazí. Neskôr vraj všetky peniaze vrátila.

Súd okrem Jána, ktorý z obavy z ďalšieho stíhania odmietol vypovedať, vypočul viacero svedkov. Poštárky priznali, že kolky im na výmenu nosila Drahomíra s Ladislavom. Podávatelia žiadostí zas potvrdili, že kolky na dokumenty nelepili a vôbec nemali tušenie, že tie pravé potom nikto vymieňa.

„Nezákonný dôkaz“

V záverečnej reči prokurátor zhrnul všetky usvedčujúce dôkazy. Od získavania falošných kolkov až po ich výmenu na poštách. O vine obžalovaných nemal pochybnosti, trest im navrhol výchovný - podmienečný.

Obhajca žiadal neprihliadať na odposluchy, ktoré označil za nezákonné. Vznikli v inej trestnej veci,  a preto sa nemôžu použiť ako dôkaz v tomto konaní. Okrem toho vymenoval niekoľko dôvodov, ktoré podľa neho vinu jeho klientov spochybňujú.

Sudca, ktorý pred pol rokom uznal vinných všetkých obžalovaných, tentoraz rozhodol inak. Drahomíru a Ladislava oslobodil, lebo nebolo jednoznačne preukázané, že žalovaný skutok spáchali.

Prokurátor sa odvolal, prípad poputuje na krajský súd.

 

Košičania chcú sneh, namiesto toho v meste kvitnú kvety

Description: Zakvitli aj fialky.KOŠICE. Obyvatelia mesta, ktorí dúfali, že počas Vianoc alebo aspoň na Silvestra zasneží, sa bielej nádielky nedočkali. Naopak, na viacerých miestach čakalo snehomilných prekvapenie v podobe rozkvitnutých rastliniek. Zakvitli fialky, primulky či ozdobné kapustičky. Zakvitli aj fialky.

 

 

Počasie síce neprialo lyžiarom, ale vyhovovalo kapustičkám...

Description: kapusticka_judy_r3265_res.jpg

...aj primulkám.

Description: primulky_judy_r6198_res.jpg

Ovenčili Sándora Máraiho

KOŠICE. Neznámi „umelci“ si zrejme zmysleli, že budú na Silvestra veľmi vtipní, ak trochu „vylepšia“ sochu jedného z najväčších košických rodákov, Sándora Máraiho.

Description: Socha spisovateľa. Nezabránilo tomu ani nasvietenie sochy silným reflektorom a bezpečnostná kamera.

Socha spisovateľa. Nezabránilo tomu ani nasvietenie sochy silným reflektorom a bezpečnostná kamera.

Na hlavu mu dali jeden z vencov, ktorými si svetoznámeho spisovateľa uctili jeho ozajstní obdivovatelia, okolo krku a na ruky mu položili stuhy vo farbách maďarskej trikolóry.

Našťastie, našli sa mladí ľudia, ktorí po skončení silvestrovskej veselice a privítaní Nového roka na Hlavnej ulici, dali sochu do poriadku.

Zbor Csermely pozýva na Novoročný koncert

Description: Zbor vstupuje do ďalšieho roka existencie. Rok 2014 oslávia Novoročným koncertom.
Novoročný koncert je pre zbor Csermely už tradíciou. Tentoraz sa predvedú s novým repertoárom a hosťami v sobotu v Dome umenia o 17.00 hod.

Zbor vstupuje do ďalšieho roka existencie. Rok 2014 oslávia Novoročným koncertom.

KOŠICE. Zbor bol založený pred štyridsiatimi rokmi Józsefom Havašim, ktorý ho aj dodnes vedie. Odvtedy sa v ňom vystriedalo veľké množstvo umelcov.

„Už máme aj takých, ktorí uzavreli manželstvo a teraz chodia do zboru spoločne so svojimi deťmi,“ smeje sa za zbor Viktória Havaši. „Nie je to profesionálny súbor, aj vďaka tomu je tam veľmi dobrá rodinná atmosféra. Niekedy sa na skúške viac rozprávame, ako spievame, ale pred koncertmi sme naozaj zodpovední.“

Nedostatok mužov

Zbor počas fungovania nezažíval len pozitívne chvíle, niekoľko rokov dokonca nefungovali, aj dnes sa boria s nedostatkom členov:

„Kedysi sme mali veľa stredoškolákov, vysokoškolákov. Teraz ich je veľmi málo, veľmi ťažko sa im asi opúšťajú obrazovky počítačov,“ vysvetľuje Havaši.

Tak ako v každom zbore, „úzkoprofilový tovar“ sú aj muži.

„Doteraz sme mali len jediného tenoristu, no už pár mesiacov nám vypomáha aj víťaz Česko Slovensko má talent Miroslav Sýkora.“

Aktuálne je v zbore približne 35 členov a dvere má otvorené každý, kto má talent a chuť spievať.

Sólisti z Budapešti

„Prvú časť novoročného koncertu budú tvoriť zborové vystúpenia, v druhej sa zas predstavia sólisti,“ objasňuje dramaturgiu koncertu Havaši.

Okrem zboru Csermely vystúpi zbor Hassler z Miskolca.  Je to profesionálny zbor, ktorý v Košiciach vystúpi vôbec po prvýkrát. Druhým pozvaným je detský zbor Zvonček, ďalej vystúpi zbor Voces a dievčenské kvarteto Quartonic, ktoré spieva prevažne filmové melódie a piesne z muzikálov.

„Sólistov sme si pozvali z divadla až Budapešti. Anita Lukács a Zsolt Vadász sú v súkromí aj manželia, takže sú na pódiu veľmi zlatí.“

Na sobotňajšom koncerte sa predstaví zbor aj s novým dirigentom Pálom Farkasom.

Z@UJIMAViSTI 4

Priskorá smrť: Kráska (†21) si prešla peklom, zomrela na infarkt!

Description: Priskorá smrť: Kráska (†21)Amy Wildová

STOCKPORT - Amy Wildová z Anglicka dlhé roky čelila vážnym zdravotným problémom. Keď už sa zdalo, že tento boj vyhráva, zrazu sa jej stav prudko zhoršil. O dva dni neskôr zomrela. Svoje plány vrátane otvorenia salónu krásy tak už nikdy neuskutoční.

Keď mala Amy desať rokov, napadol ju smrteľný vírus, kvôli ktorému musela podstúpiť transplantáciu srdca. O dva roky neskôr telo transplantát odmietlo. V roku 2007 sa situácia zopakovala. Jej zdravotný stav sa rapídne zhoršil. Tri mesiace bola napojená na podporné prístroje a keď sa konečne prebrala, bola odkázaná na invalidný vozík.

Pred dvoma rokmi vyučenej kozmetičke operovali bedrový kĺb a ona sa tak opäť mohla postaviť na nohy, i keď s pomocou barlí. Všetko nasvedčovalo tomu, že Amy sa z toho dostane. Chodila stále lepšie a plánovala si otvoriť vlastný salón.

Potom ale prišiel 10. august. Mladá žena si išla skoro ľahnúť, pretože sa cítila unavená a bola taktiež veľmi bledá. Keď sa na druhý deň o siedmej ráno zobudila, sťažovala sa na bolesť v hrudníku. Mama Lynne ju preto odviezla do nemocnice. Tam o dva dni neskôr zomrela na infarkt.

Podľa patológa Paula Bishopa vykazovalo telo pacientky jasné známky odmietnutia orgánu. Amy síce užívala lieky, ktoré to mali potlačiť, pomohli však len dočasne. Štatistiky uvádzajú, že len polovica všetkých pacientov, ktorí podstúpia transplantáciu srdca, žije viac ako desať rokov po nej. A až u troch štvrtín z nich sa objaví nejaká forma ischemickej choroby srdca, píše Daily Mail.

Rodina zosnulej sa pýta, či lekári urobili všetko pre to, aby ju zachránili. "Vzhľadom na ochorenie srdca a to, ako zle na tom v osudný deň bola, by sme čakali, že sa o ňu postarajú lepšie," povedala sestra Sophie.

Novoročná tragédia v Prahe: Veľvyslanca zabil výbuch trezoru v jeho dome!

Description: Description: Palestínsky veľvyslanec Džamál Muhammad Džamál zomrel pri explózii vo svojom dome.Palestínsky veľvyslanec Džamál Muhammad Džamál, ktorý bol dnes zranený pri výbuchu vo svojom dome v pražskom Suchdole, v nemocnici zomrel. Povedala hovorkyňa pražskej polície Andrea Zoulová. Pyrotechnici zároveň prehľadávajú susedný dom, ktorý je tiež v majetku palestínskej ambasády.

K výbuchu, pri ktorom dnes v Prahe - Suchdole zomrel palestínsky veľvyslanec, došlo podľa doterajšieho vývoja vyšetrovania pri neodbornej manipulácii s trezorom v obývacej izbe. Povedala to novinárom na mieste hovorkyňa pražskej polície Andrea Zoulová. Nešlo podľa nej o teroristický čin. To povedal v Českej televízii i policajný prezident Martin Červíček. Vedúci chirurg z Ústrednej vojenskej nemocnice Daniel Langer povedal ČT, že veľvyslanec utrpel zranenie hrudníka, brucha a hlavy, ktoré boli nezlučiteľné so životom.

Podľa Červíčka v súčasnej dobe pyrotechnici ešte prezerajú všetky priestory, ktorých sa to týka. "Môžem v súčasnsoti povedať, že neexistuje jediná indícia, z ktorej by vyplývalo, že došlo k teroristickému útoku alebo k inému spôsobu útoku na osoby, ktoré sa pohybovali v tých priestoroch," vyhlásil Červíček v ČT. Podotkol však, že vyšetrovanie je na začiatku a bude nutné čakať okrem iného na vyjadrenie znalca.

"Útvary, ktoré spolupracujú v boji proti terorizmu a podobne, si teraz v súčasnej dobe overujú niektoré informácie," povedal.

Na mieste bola kvôli podozreniu z nadýchania sa splodín a stresovej reakcii ošetrená ešte päťdesiatdvaročná žena, ktorú sanitka previezla do nemocnice v Motole. Hovorkyňa nemocnice Pavlína Danková povedala, že žena utrpela iba šok a nebola zranená. Z nemocnice bola po vyšetrení na traumatológii opäť prepustená. Či išlo o manželku veľvyslanca, nechcela komentovať.

 

Za volantom s dvoma promile: Opilec zabil šiestich chodcov, vrátane dieťaťa!

Description: Description: Ilustračné fotoVARŠAVA - Opitý vodič zabil v stredu v Poľsku šiestich chodcov vrátane jedného dieťaťa, informovala miestna polícia.

Dvadsaťšesťročný muž podľa jej údajov stratil v meste Kamień Pomorski kontrolu nad vozidlom a vrazil do skupiny ľudí na chodníku, pričom piati na mieste zomreli. Tri deti vo veku osem až desať rokov previezli do nemocnice, kde jedno zraneniam podľahlo, uviedla policajná hovorkyňa Anna Gembala. Testy ukázali, že muž mal v sebe dve promile alkoholu. Vodičovi teraz hrozí 12 rokov za mrežami.

Veľvyslanec sa funkcie oficiálne ujal 11. októbra minulého roka, kedy odovzdal poverovacie listiny prezidentovi Českej republiky Milošovi Zemanovi. V byte bola v čase výbuchu celá diplomatova rodina , potvrdil Rádiožurnálu Nabil el Fahel z tlačového oddelenia palestínskeho veľvyslanectva.

Príčina výbuchu sa stále vyšetruje. Pôvodné informácie o nástražnom systéme sa zatiaľ nepotvrdili, serveru Novinky.cz zdroje oboznámené s priebehom vyšetrovania oznámili, že pravdepodobne išlo o neopatrnú manipuláciu s nebezpečnou pyrotechnikou alebo výbušninou. Budova, v ktorej k výbuchu došlo, je novostavbou a podľa starostu Suchdolu Petra Hejla zatiaľ nebola ani skolaudovaná. Veľvyslanec sa do rezidencie zamýšľanej ako budúce sídlo palestínskej ambasády nasťahoval pred niekoľkými dňami.

Kým budú známe výsledky prehliadky pyrotechnikov, nesmú dovnútra žiadne ďalšie osoby. Do domu sa preto ešte nedostali ani pražskí kriminalisti. "Teda je zatiaľ predčasné hovoriť o príčinách alebo o podrobnostiach detonácie," povedala hovorkyňa polície Andrea Zoulová. Do úvahy preto teraz prichádzajú všetky možné verzie. "Máme niekoľko verzií, ale nejde zatiaľ ani jednu z nich vylúčiť," povedala.

 

New York má po dvanástich rokoch nového starostu

Description: Description: Bill de BlasioNew York má od prvého januára nového starostu - demokrata Billa de Blasia. Vo funkcii vystriedal republikána Michaela Bloomberga, ktorý mestu vládol 12 rokov.

Bill de Blasio

Nový starosta New Yorku Bill de Blasio.

Prísahu de Blasio zložil v súlade s tradíciou niekoľko minút po polnoci pred svojím domom v Brooklyne, slávnostná inauguračná ceremónia sa uskutoční neskôr na radnici za účasti exprezidenta Billa Clintona.

Päťdesiatdvaročný de Blasio je prvým demokratom, ktorý stojí na čele New Yorku od roku 1993. Stalo sa tak po tom, čo v novembrových voľbách vysoko porazil republikána Joea Lhotu. „Musíme urobiť vážne a progresívne zmeny a posunúť sa od politiky Bloombergovej éry,“ vyhlásil. De Blasio voličom sľúbil zmenšenie priepasti medzi chudobnými a bohatými v metropole, kde žije až 440 000 milionárov, no 21 percent ľudí trpí chudobou. Jeho plány zahŕňajú aj zvýšenie daní na financovanie vzdelávacích programov pre deti a vybudovanie lacných bytov.

Doterajší starosta Bloomberg bol zas známy svojimi snahami o vylepšenie života Newyorčanov, napríklad zavedením prísnych protifajčiarskych opatrení a obmedzením predaja sladkých kalorických nápojov ako aj ustavičnými pokusmi urobiť z New Yorku ekologickejši­e mesto.

Ak už si uťahovať opasok, tak luxusný. Tento stojí 61-tisíc eur!

Pracka tohto opaska je vyrobená z drahých kovov a ukrýva v sebe 100 súčiastok, vďaka ktorým sa vám opasok prispôsobí priamo na mieru.

Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/gallery/1949778-img-opasok-luxus.jpgBežný človek sa asi ťažko dokáže stotožniť s predstavou, že by mal okolo drieku opasok, ktorý je drahší, než luxusné auto. Sú však na svete jednotlivci, ktorým takáto myšlienka nie je cudzia a práve pre nich vyrobila spoločnosť Roland Iten svoj najnovší produkt v rámci limitovanej edície Bugatti. Pracka tohto opaska je vyrobená z bieleho a ružového zlata, titánu a antikora a skladá sa zo 100 súčiastok. Aj z toho je jasné, že nejde o hocijaký opasok. Sofistikovaný systém spony totiž umožňuje presné nastavenie na mieru pre konkrétnu osobu, dokonca aj s veľmi jemnou kalibráciou. A koľko tento „špás“ stojí? Maličkosť, „len“ 61-tisíc eur. Tomu, kto si ho kúpi, sa teda v kríze určite uťahuje opasok ľahšie...

 

Továreň na kyslík: Fytoplanktón v boji proti globálnemu otepľovaniu

Guľa budúcnosti: Môže vyrábať kyslík aj varovať pred cunami.

Description: Description: Továreň na kyslík: Fytoplanktón v boji proti globálnemu otepľovaniu| Boj proti globálnemu otepľovaniu môže mať aj odvážnu podobu.

Táto guľa plávajúca na hladine oceána je Bloom - dokáže premeniť oxid uhličitý na kyslík. Ale to nie je všetko. Podľa návrhu konštruktérov z parížskeho štúdia Stitbon Architects by sa v guľovej forme Bloom mala skrývať farma na pestovanie morského fytoplanktónu. Ten by z prehriatych morských vôd pohlcoval oxid uhličitý - teda plyn zodpovedný za globálne otepľovanie - a do atmosféry by vďaka fotosyntéze vypúšťal kyslík.

Description: Description: Bloom: Guľa na hladine oceána, ktorá môže bojovať proti globálnemu otepľovaniu.

Bloom: Guľa na hladine oceána, ktorá môže bojovať proti globálnemu otepľovaniu.

Títo sa chlapci sa odfotili a... Neuveríte, aká tragédia sa potom odohrala!

Život týchto chlapcov sa v sekunde zmenil.

Na piatok, 27. decembra, mali štyria kamaráti z libanonského Bejrútu naplánované stretnutie. Len 16-roční chlapci si mysleli, že ich posedenie bude ako každé iné. Jeden z nich sa rozhodol odfotiť seba aj svojich priateľov. Z toho, čo potom nasledovalo, behá mráz po chrbte.

Description: Description: Títo sa chlapci sa odfotili a... Neuveríte, aká tragédia sa potom odohrala!

Toto je osudná fotografia. Všimnite si chlapca v červenom, jeho meno je Mohammad al-Chaar. A všimnite si zlaté auto za jeho chrtbom. Pár sekúnd potom, čo vznikol tento záber, sa stalo niečo nepredvídateľné...

Description: Description: Pár sekúnd po výbuchu.

V zlatom aute vybuchla bomba. Jeden z úlomkov auta zasiahol chlapca do hlavy. Život týchto štyroch nevinných tínedžerov sa v sekunde zmenil.

Pár sekúnd po výbuchu. Na druhý deň chlapec zomrel. Fotografia zachytáva spolužiakov, plačúcich počas jeho pohrebu.

Teroristický útok, pri ktorom Mohammad zomrel, bol namierený proti libanonským politikom, dvaja pri útoku zomreli. Spolu s nimi však zomrelo ďalších šesť nevinných ľudí, vrátane Mohammada. Minimálne sedemdesiať ďalších bolo zranených.

 

O zariadenie, ktoré by ku dnu bolo ukotvené lanami, by sa permanentne staral tím prevádzkarov. Tí by riadili ďalšie užitočné funkcie Bloomu, napríklad filtrovanie slanej vody a jej premenu na sladkú. Plávajúca guľa by tiež bola súčasťou systému varovania pred vlnami cunami, ktoré vznikajú pri podmorských zemetraseniach a pustošia pobrežné oblasti. Hoci zatiaľ ide iba o koncept, odvážny návrh zaujal na medzinárodnej súťaži Architizer A+ Awards, a to je dôkazom, že ani podľa odborníkov nemusí ísť o nerealizovateľný úlet.

Description: Description: Ako v raji: Súčasťou by mohlo byť aj bazén a tropická záhrada.

Ako v raji: Súčasťou by mohlo byť aj bazén a tropická záhrada.

Neuveriteľné: 10-ročné dievča váži vyše 145 kíl! V tomto meste nie je jediné

Obéznych detí v Birminghame pribúda (ilustračné foto).

Description: Description: Neuveriteľné: 10-ročné dievča váži vyše 145 kíl! V tomto meste nie je jedinéBritský Birmingham má problém. Mesto sa potýka s obrovskou epidémiou obezity.

Neuveriteľne vyznie fakt, že len v poslednom čase zaznamenali hneď dve dievčatká, ktoré trpia až morbídnou obezitou. 10-ročné dievča váži takmer 145 kíl, 6-ročná školáčka zasa vyše 120 kíl.

A tieto dva príklady nie sú jediné. „Štatistiky ukazujú, jedno zo štyroch detí vo veku 10 rokov je obézne,“ cituje britský denník Metro  Steva Bedsera, člena parlamentu pre zdravie a správnu výživu.

 

Pašoval rádioaktívnu pôdu: Zadržali ho na letisku v Ukrajine

Elektráreň Fukušima poškodila obrovská vlna cunami v roku 2011.

Rádioaktívnu pôdu pochádzajúcu z oblasti poškodenej atómovej elektrárne Fukušima objavili ukrajinskí colníci v batožine japonského muža na letisku v meste Boryspil.

"Počas kontroly osobných vecí boli u tohto muža objavené dve plastové nádobky obsahujúce 12 gramov ílovitej hliny. Povolený limit radiácie bol pritom prekročený približne dvakrát," uviedla letisková služba vo vyhlásení. Účel prepravy pôdy však bližšie nešpecifikovala. Informovala o tom dnes tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ukrajinské úrady.

Muž vyšetrovateľom povedal, že pôda pochádza z oblasti Fukušimy, ktorá stále čelí následkom havárie tamojšej atómovej elektrárne. Podľa vlastných slov pôdu niesol na univerzitu v ukrajinskom meste Žytomyr. Jeho batožinu zachytil detektor rádioaktivity počas kontroly pasažierov prichádzajúcich z nemeckého Frankfurtu nad Mohanom.

Z atómovej elektrárne Fukušima uniká radiácia od roku 2011, keď oblasť postihlo silné zemetrasenie sprevádzané vlnou cunami, ktorá poškodila chladiaci a kontrolný systém zariadenia. Išlo o najzávažnejšiu haváriu svojho druhu od nešťastia v ukrajinskom Černobyli v roku 1986, podotýka agentúra.

Čínsky kuchár sa chcel v balóne dostať k sporným ostrovom, no havaroval

TOKIO - Japonská pobrežná stráž zachránila v stredu čínskeho kuchára, ktorý havaroval pri pokuse preletieť v teplovzdušnom balóne ponad sporné súostrovie Senkaku. Informovala o tom dnes agentúra AP.

 

Tridsaťpäťročný Sü Šuaj-ťün havaroval po tom, čo sa počas približovania k ostrovom, na ktoré si robia nárok Japonsko i Čína, dostal do turbulencie.

Japonská pobrežná stráž dostala informáciu o nezvestnej osobe od taiwanských úradov. Vrtuľník pobrežnej stráže zbadal "stroskotanca" asi 20 kilometrov  od súostrovia. Po vytiahnutí z vody ho japonská strana odovzdala čínskej hliadkovej lodi.

Ďalšie podrobnosti o nezvyčajnom incidente nie sú k dispozícii. V uplynulom roku sa zhoršili diplomatické vzťahy medzi Japonskom a Čínou v dôsledku územných sporov o neobývané ostrovy vo Východočínskom mori, ktoré sú v japončine známe ako Senkaku a v čínštine ako Tiao-jü-tchaj. Japonsko nedávno tri z nich odkúpilo od súkromného majiteľa. Vody okolo nich sú bohaté na ryby a predpokladá sa, že tamojšie morské dno skrýva obrovské zásoby ropy a zemného plynu.

 

Elitní hackeri NSA sa Vám dokážu nabúrať na WiFi zo vzdialenosti 13 kilometrov

Návštevníci kongresu Chaos Communications v Berlíne sa dozvedeli niekoľko zaujímavých faktov o tom, akými silnými technologickými technikami disponujú technici z NSA.

Rozprával o tom Jacob Appelbaum, ktorý sa podieľal na článku v Der Spiegel o tom, že NSA bežne “unáša” objednané notebooky a počítače, ktoré potom infikuje svojim malwarom. Na kongrese popísal niekoľko zariadení, ktoré NSA používa a ich účel.

“VYUŽÍVAŤ MÔŽU AJ BEZPILOTNÉ LIETADLÁ”

Okrem základným možností “hacknutia” akéhokoľvek telefónu – či už s iOS alebo Androidom – ktorý sa pripája na GSM sieť Appelbaum popísal aj ďalšiu vychytávku NSA. Jedná sa o zariadenie, ktoré si za “obeť” berie počítače a to pomocou metódy “packet injection,” pričom po úspešnom pripojení zašle odosielať informácie späť do zariadenia. Appelbaum nevylúčil ani možnosť využitia bezpilotných lietadiel, no zároveň priznal, že vo väčšine prípadov je praktickejšie využitie dodávky.

Všetky tieto informácie pochádzajú z brožúrky, ktorá bola vydaná v roku 2007, čo by naznačovalo, že technológia odvtedy mohla postúpiť ešte ďalej. Appelbaum pritom nepochybuje o tom, že podobné útoky sú stále bežnou praxou NSA.

Vedci vytlačili očné bunky

Vedci úspešne použili atramentovú tlačiareň a vyrobili nové očné bunky, ktoré by mohli byť použité na liečbu zraku.

LONDÝN, Vedcom sa už podarilo zvrátiť slepotu myší pomocou transplantácie kmeňových buniek. Teraz v liečbe slepoty urobili ďalší krok. Podľa časopisu Biofabrication vytlačili pomocou atramentovej tlačiarne očné bunky z pôvodných buniek dospelých potkanov.

Vedci vytlačili bunky, ktoré prenášajú informácie z oka do určitých častí mozgu a poskytujú podporu a ochranu neurónov. Tieto tlačené bunky navyše zostali zdravé a uchovali si schopnosť prežiť a rásť.

„Štúdia prvýkrát ukázala, že bunky odvodené od dospelej centrálnej nervovej sústavy oka môžu byť vytlačené pomocou piezoelektrickej atramentovej tlačiarne,“ povedal podľa BBC autor štúdie Keith Martin z Cambridgeskej univerzity. „Aj keď naše výsledky sú predbežné a je pred nami veľa práce, naším cieľom je rozvoj technológie na použitie nápravy sietnice v budúcnosti.“

Vedci veria, že tento postup môže byť použitý na vytvorenie organizovaného tkaniva vhodného na regeneráciu oka a obnovenie zraku. Výskum je však stále vo veľmi ranom štádiu.

 

Prečo trvajú aktualizácie smartfónov s Androidom tak dlho?

Mnoho Android užívateľov musí dlho čakať, kým dostane novú verziu operačného systému od svojho mobilného operátora, ak sa tak vôbec stane. Spoločnosť HTC vysvetlila prečo tomu tak je.

Aktualizácie operačného systému Android prinášajú okrem zlepšenia bezpečnosti a stability často aj nové funkcie, ktoré používateľov zaujímajú najčastejšie. Vzhľadom na to, že vznikajú mnohé otázky kvôli dlhému čakaniu na Android aktualizáciu, snaží sa HTC vysvetliť prečo to trvá tak dlho a prečo pre niektoré zariadenia nie je dostupná žiadna aktualizácia.

Ešte pred dokončením novej verzie Androidu dostanú výrobcovia zariadení, ako je napríklad HTC, Samsung, od Google novú platformu Developer Kit, v skratke PDK. S touto môžu začať posudzovať a testovať nový Android-Framework. Potom Google oficiálne oznámi novú verziu a poskytne svojim partnerom k dispozícii celý zdrojový kód. Tento dostanú súčasne výrobcovia zariadení (smartfónov) ako aj výrobcovia čipov (procesorov a čipsetov v smartfónoch). Následne zostáva teda iba na rozhodnutí výrobcoch čipov, či budú svojimi čipsetmi podporovať aj ďalšiu novú verziu Androidu.

Výrobca čipsetu smartfónu hrá rozhodujúcu úlohu

Ak sa výrobca čipov rozhodne, že nechce podporovať novú Android verziu na konkrétnom čipsete, nebude už k dispozícii žiadna aktualizácia pre príslušné zariadenie. V opačnom prípade musí začať tým, že vytvorí potrebné ovládače a optimalizácie a poskytne ich výrobcovi zariadenia vo forme modifikovaného Board Support Package (BSP).

Ak už je BSP k dispozícii, rozhoduje sa ďalej HTC, či je možné poskytnúť novú verziu ako aktualizačný balík a potom začne s integráciou svojho rozhrania HTC Sense. U zariadení, ktoré sa predávajú s čistým Androidom (napr. smartfóny a tablety Nexus od Google), sa tento krok preskočí.

Aktualizácie pre mobily od operátorov trvajú najdlhšie

V prípade zariadení od mobilných operátorov sa často dorábajú aj rôzne zmeny a prispôsobenia v rozhraní, ktoré treba následne brať do úvahy aj pri aktualizácii Androidu. Operátor a výrobca zariadenia sa musia spolu dohodnúť, ktoré úpravy sú potrebné, následne začne výrobca tieto implementovať do zdrojového kódu.

Aktualizáciu potom otestuje buď HTC alebo mobilný operátor, predtým než sa posunie do oficiálnej testovacej a certifikačnej fázy. Ak sa pri tom vyskytnú kritické chyby, musí byť vytvorený nový build a testy sa opakujú znova, až kým sa nedosiahnu požadované výsledky (zapájajú sa aj regulačné úrady). HTC má možnosť rozhodnúť sa, či bude aktualizáciu do zariadení dodávať prostredníctvom mobilných operátorov alebo prostredníctvom Google.

A tak nakoniec dochádza k tomu, že Android aktualizácia je najrýchlejšie dostupná pre zariadenia Google Play edície s prakticky nezmeneným Androidom. Nakoľko v tomto prípade je nutné podniknúť menej úprav ako u zariadení s rozhraním HTC Sense, či jemu podobným. Najväčší problém ale predstavujú zariadenia, ktoré si vyžadujú úpravu rozhrania podľa potrieb operátorov, kedy testy realizujú priamo prevádzkovatelia sietí.

Že je tento proces skutočne nesmierne zdĺhavý potvrdzujú nielen skúsenosti majiteľov smartfónov, ale aj grafika ktorú vytvorila spoločnosť HTC. Zobrazuje v zjednodušenej forme celý proces, od vydania PDK až po stiahnutie aktualizácie do zariadenia používateľa.

Samsung vyrobil najväčší televízor na svete

Zdá sa, že predbiehanie vo vyrobení čo najväčšej uhlopriečky pokračuje a Samsung teraz preberá vedenie so 110“ panelom.

Nie je tomu dávno, čo LG i Samsung oznámili svoje 105“ televízie, ktoré budú predstavené na CES 2014. Samsung však ešte na CES 2013 sľúbil, že tento rok uvedie na trh 110“ UltraHD TV. Niekoľko hodín pred koncom roka svoj sľub stihol splniť.

Description: Description: http://pc.zoznam.sk/sites/default/files/images/2013-12-30-image-1.jpg

Samsung vyrobil televízor so 110-palcovou uhlopriečkou, o ktorom tvrdí, že je najväčší na svete. Navyše, dostupný bude už v priebehu najbližších dní. TV so 110“ uhlopriečkou ma naozaj úctyhodné rozmery, ktoré činia 2,6m na šírku a 1,8m na výšku. Plocha je veľká 33 000 centimetrov štvorcových, čo je viac ako 5-násobok plochy 50" televízora.

Panel disponuje UltraHD, alebo ak chcete 4K rozlíšením (3840x2160px). Presný typ displeja nie je známy, avšak vyzerá, že sa jedná o bližšie nešpecifikovaný LCD variant. Kvôli obrovským rozmerom Samsung upustil od možnosti použiť VESA držiaky, ktoré umožňujú prichytenie na stenu. Miesto toho má TV veľký stojan, ktorý umožňuje položiť televíziu na zem.

Samsung očakáva, že záujem o tento televízor prejavia najmä bohaté osobnosti, celebrity, rôzne agentúry či iné spoločnosti. Pripraviť si musia neznámu, no celkom iste vysokú sumu peňazí. Hoci Samsung cenu nezverejnil, nedá sa očakávať, že bude nízka. Podobný, 85-palcový model totiž štartoval s cenou 40 000 dolárov. Povráva sa o cene 150 000USD. Predávať sa TV začne najprv v Číne, sa Strednom východe a v niektorých častiach Európy.

 

 

Description: Description: http://pc.zoznam.sk/sites/default/files/resize/images/attached/news/17017/a-640x476.pngMicrosoft pracuje na novom operačnom systéme

Description: Description: http://pc.zoznam.sk/sites/default/files/imagecache/news-carousel-thumb/images/news/thumbs/microsoft_logo_new_160px.jpgNiekoľko zdrojov už potvrdilo, že Microsoft má pracovať na operačnom systéme, ktorý nie je založený na Windows.

Spoločnosť by mala v tejto dobe už pracovať na vývoji nového programovacieho jazyka, na ktorom by mal byť postavený nový operačný systém, ktorý nemá žiadne základy z Windowsu. Vývoj nového jazyka poodhalil minulý Piatok na svojom blogu vývojár Microsoftu Jim Duffy. "Jazyk je zatiaľ vo vývoji, nič viac nič menej" - dodal Duffy.

Na novom jazyku by sa mal stavať project Midori, pravdepodobne nový operačný systém. Nemenované zdroje tvrdia, že táto platforma bola pozastavená a teraz znovu obnovená.  Vedenie Microsoftu už dalo zelenú tímu Midori aby pokračovala v projekte. Výkonný viceprezident Terry Myerson už vytvoril skupinu ľudí pracujúcich na tomto unifikovanom operačnom systéme. Duffy je jeden z tých, čo pomáhali budovať Windows a taktiež aj tento nový jazyk.

Podľa zdrojov je jazyk nazvaný M#, alebo M sharp. Duffy mu dal ale meno "C# pre programovanie OS". Zdroje ďalej tvrdia, že M# je rozšírenie pre Microsoft C# a údajne vzišiel z jazyka Sing#, čo je systémový jazyk pre Research Singularity OS. Je ale možné, že M# sa stane open-source platformou. Zdroje blízke serveru ZDNet tvrdia, že tím začal pracovať na Midori možno ešte pred rokom 2008. Patrónom projektu bol pôvodne CTO Eric Rudder a tím pracujúci na projekte sa skladal z "veteránov" Microsoftu vrátane Duffy-ho. Projekt mal tiež niekoľko externých vývojárov.

Všeobecne sa však očakáva, že sa časti projektu stanú súčasťou Windows 9 a nasledujúcich OS. Je však ešte veľmi skoro hovoriť čo nakoniec Microsoft s projektom spraví.

Samsung vyvinul 8Gb LPDDR4 pamäte

Description: Description: http://pc.zoznam.sk/sites/default/files/resize/images/attached/news/17013/lpddr4ram-640x482.jpgV budúcom roku uvidíme DDR4 pamäte ako na desktopoch tak aj na mobilných zariadeniach. Samsungu sa podarilo vtesnať na jeden čip 4 GB DDR4.

Kórejská spoločnosť dokázala vyvinúť DDR4 pamäte s tým, že na jeden čip dokáže umiestniť 8Gb čiže 4GB RAM. Samsung sa vyjadril, že smartfóny, tablety a notebooky budú ako prvé na rane, ktoré budú vybavené novým typom RAM. LPDDR4 je vyrábaná od 20 do 30 nm postupom. Samsung neupresnil konkrétne číslo. Viac špecifický je výrobca ohľadne výkonu. Maximálna priepustnosť na jeden pin je až 3200Mbps (400MB/s), čo je dvojnásobok pirepustnosti LPDDR3 RAM.

Samsung deklaruje, že ich LPDDR4 majú 50% vyšší výkon ako najrýchlejšie LPDDR3 alebo DDR3 RAM. Presné čísla Samsung neuvádza. "LP" v názve znamená low power a DDR4 sú aj energeticky menej náročné ako ich predchodcovia. Má ísť až o 40% pokles spotreby pri 1,1 V. Nové RAM používajú Low Voltage Swing Terminated Logic (LVSTL) I/O interface, ktorý bol predstavený asociácii JEDEC a stal sa novým štandardom pre LPDDR4 DRAM.

Samsung sa chce zamerať na mobilný trh vrátane veľkých UHD displejov pre smartfóny, tablety a ultratenké notebooky. Nie je však známe či už začal s masovou výrobou týchto pamätí. Ak má začať dodávať na trh už budúci rok ako predniesol, výroba by mala začať začiatkom roka.

 

PN-ka počas výpovede. Predĺži sa pracovný pomer?

Description: Description: Ilustračné fotoK 31. januáru 2014 mám výpoveď z organizačných dôvodov. Práve som v 3-mesačnej výpovednej lehote. V januári 2014 by som mala čerpať dovolenku, ale mám plánovanú operáciu a mala by som íst na PN-ku. Skončí sa môj pracovný pomer ku koncu januára budúceho roka a bude mi vyplatené odstupné k tomu termínu alebo až po ukončení práceneschopnosti?

Poradňa: Dočasná práceneschopnosť je dobou, kedy zamestnanec má zvýšenú ochranu pred výpoveďou. Ak je zamestnancovi daná výpoveď z organizačných dôvodov pred začiatkom ochrannej doby, t.j. pred začatím práceneschopnosti tak, že by výpovedná doba mala uplynúť počas trvania PN-ky, pracovný pomer sa skončí až uplynutím posledného dňa trvania dočasnej práceneschopnosti. Ak zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Vzhľadom na to, že práceneschopnosť spôsobí predĺženie trvania pracovného pomeru a odstupné, ak naň zamestnancovi vznikol  nárok, zamestnávateľ vyplatí až po skončení pracovného pomeru, ktoré bude v tomto prípade totožné so skončením  trvania práceneschopnosti.

Zamestnanec musí zamestnávateľa informovať o vzniku trvania práceneschopnosti a predložiť mu o nej aj potvrdenie.

Máte diaľničnú nálepku? Ak na ňu zabudnete, pokuta je celkom mastná Description: Diaľničné známky 2014Minuloročná diaľničná nálepka platí do konca januára, no ak ste ju nemali, nezabudnite na novú.

Práve v týchto dňoch policajti upozorňujú, na čo najčastejšie zabúdame: kúpiť si novú diaľničnú známku. Jej ceny sa oproti minulému roku nezmenili. Ak ste mali len mesačnú a potrebujete cestovať po diaľniciach, či rýchlostných komunikáciách, kúpte si novú. Pokuta za zábudlivosť je v tomto prípade vysoká.

Pri nepoužití diaľničnej známky riskujeme pokutu, ktorá môže byť na mieste v blokovom konaní do výšky 10-násobku ročnej diaľničnej nálepky a v správnom konaní do výšky 50-násobku mesačnej diaľničnej nálepky. Teda premenené do ľudskej reči s dosadením cien buď do 500, alebo v druhom prípade až do 700 eur.

To sa naozaj neoplatí riskovať a pred cestou zabočte na čerpacie stanice a vybavte sa diaľničnou nálepkou. Cena 10-dňovej nálepky je 10 eur. Mesačnú kúpite za 14 eur a celoročnú za 50 eur. Ak ju nemáte, policajti sú v tomto prípade nekompromisní. Pri ukladaní sankcie policajt skúma napríklad okolnosti spáchania priestupku, mieru zavinenia vodiča, či jeho pohnútky a hoci pokuta nemusí byť na hornej hranici, aj keď zaplatíte rovnako, ako stojí ročná, už ste poriadne v mínuse. Takže...

A ešte čosi: ak si kúpite novú nálepku, starú dajte z okna preč. Za neodstránenú neplatnú diaľničnú nálepku totiž tiež môžete dostať pokutu.

 

Ako nakupovať cez zľavové portály? Prečítajte si rady, ktoré vám pomôžu

Description: Description: Ako nakupovať cez zľavové portály? Prečítajte si rady, ktoré vám pomôžuNakupovanie cez zľavové portály je čoraz obľúbenejšie.

Darček v podobe kupónu využíva čoraz viac Slovákov.

Je to rýchle, jednoduché a navyše sa na zľavových portáloch môžete inšpirovať, ak ešte ani netušíte, čím toho druhého obdarovať. Nový Čas zisťoval, aké tovary touto formou nakupujú Slováci tesne pred Vianocami. Ale poradíme vám aj v tom, na čo si zákazníci musia dávať pozor, či ako tovar reklamovať.

Stále viac Slovákov nakupuje darčeky aj cez zľavové portály a Vianoce nie sú výnimkou. Svedčia o tom aj štatistiky najväčších zľavowebov. ,,Celkovo zaznamenávame v predvianočnom období nárast tržieb až o 70 %. O viac ako tretinu rastie aj návštevnosť a priemerná hodnota objednávky," uviedla Simona Cagalincová zo ZlavaDna.sk. Minulý rok tu na Štedrý deň vystúpila priemerná hodnota objednávky až na 60 € a zákazníci nakupovali počas celého dňa, s vrcholom o 16-tej hodine. Čiže ešte aj tesne predtým, ako si sadli s rodinou k vianočnému stolu. Podobne Zlavomat.sk má návštevnosť vyššiu o 70 %. V týchto dňoch našu stránku denne navštívi okolo 100 000 ľudí," zareagovala Eva Rodinová z tohto portálu. ,,Najčastejšie z tovaru naši zákazníci nakupujú fotodarčeky, tzn. fotoknihy, obrazy z fotiek, fotokalendáre a pod. a takisto aj módne kúsky, ktoré vieme doručiť už do 2 dní. Okrem tovaru sú však populárne aj wellness pobyty," dodala Rodinová.

TOP 10 kupovaných tovarov

1. Cestovanie / Pobyty (kupóny platné v budúcom roku)

2. Zážitky (Jazda na Formuli a Porsche, Škola šmyku, Let balónom a pod.)

3. Predplatné časopisov

4. Skipassy

5. Fotoknihy a kalendare

6. Masáže

7. Listky do divadiel

8. Reštaurácie

9. Módne doplnky (šály, boxerky, bižutéria, hodinky, papuče, čižmy)

10. Laserova operácia očí

Zdroj: Zlavadna. sk

Ktorý je spoľahlivý?

Ak rátame iba slovenské zľavové portály, aktívnych ich je približne 20. ,,Tých, ktoré možno považovať za naozaj seriózne je približne 10," uviedol Marian Tar zo Slovenskej asociácie portálov kolektívneho nakupovania. A čo si má zákazník na webe všímať? ,,Zákazník by mal dbať hlavne na to, aby nakupoval na portáloch, ktoré už majú svoju históriu, overujú si svoje ponuky, majú spoľahlivý platobný systém a majú už svoje dobré meno na trhu. Takto sa vyhne možným rizikám a prípadným problémom s využitím zakúpených kupónov," dodáva Tar.

TOP rebríček najväčších portálov

Zlavadna. sk

Zlavomat. sk

ZaMenej. sk

Boomer. sk

Primazlavy. sk

Jozko. sk

Setriza3. sk

Morezliav. sk

Cenynadne. sk

Zlavodom. sk

Viete recyklovať? Prinášame 20 tipov

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Zrecyklovať môžete všeličoPozrite sa s nami, čo všetko sa z domácnosti dá upotrebiť v záhrade ešte raz skôr, ako to skončí v odpade. Materiálov a nápadov je nespočetne veľa. My sme pre vás vybrali tie najzaujímavejšie a zároveň najjednoduchšie. Stačí sa len inšpirovať.

Zrecyklovať môžete všeličo

1 Recyklácia trikrát inak

Obaly na vajíčka z recyklovaného papiera natrhané na drobné kusy sa ľahko rozkladajú, takže nimi môžete obohatiť kompost. Kúsky čo sa nerozložia, zabezpečia prevzdušnenie kompostovej zeminy. Ďalšou možnosťou je použiť ich ako zakoreňovače. Dopestujete v nich priesady šalátu i papriky, samozrejme s následným presadením. Niekto dokonca tieto obaly využíva na naklíčovanie zemiakov.

2 Plastový kontajner

Nielen staršie vedrá či iné nádoby z tvrdého plastu sa dajú použiť na pestovanie rajčiakov. Takmer rovnaké prostredie poskytne aj stará plastová nákupná taška, hrubé vrece na odpadky i pevné plastové vrecko. Pri každom materiáli prihliadajte na koreňový systém pestovanej rastliny. Dôležité je správne si zvoliť veľkosť aj pevnosť materiálu.

3 Proti vtákom

Určite ste už zažili, že sa na mladých priesadách, čerstvo vysiatom šaláte alebo na takmer dozretom hrozne kŕmili vtáky. Napriek tomu, že im ochotne dávate krmivo, nehodláte sa deliť o úrodu. Skúste ich odplašiť pomocou CD a DVD. Zaveste ich na špagát a rozmiestnite po záhrade do blízkosti plodín. Lesklá strana odrazom svetla vtáctvo odplaší.

4 Ekologicky proti slimákom

Mnohí pestovatelia účinne bojujú proti slimákom ekologicky. Používajú na to podrvené škrupiny z vajec, piliny či mletú kávu, navrstvené v bezprostrednej blízkosti rastliny. Ako ,,zlepšovák’’ môžete použiť kruh starého koberca, na ktorý tento materiál ukladáte. Niekto dokonca zužitkuje i kovové piliny.

5 Viac jahôd

Jahodové poplazy môžete zakoreniť v plastových téglikoch. Materská rastlina bude poplazy vyživovať, až kým ich od nej neoddelíte. Vlahu dostanú zo zrážok alebo zálievky, takže bez problémov zakorenia. Zjednoduší vám to prácu s rozsádzaním a premiestňovaním na nové miesto.

6 Chráňte si oči

Odkladajte si štuple z fliaš od vína, v záhrade sa vám zídu. Obzvlášť, keď pestujete ťahavé druhy na špicatej kovovej opore. Ostrý hrot vás môže ľahko poraniť, preto naň nastoknite štupeľ.

7 Tégliky z jogurtov

Osivo z vlastnej záhrady, ktoré ste koncom leta pozberali a odložili na budúci rok, určite použite. Pri dopestovaní priesad vám pomôžu opäť plastové tégliky. Takto sa pomerne lacno zásobíte vlastnými rastlinami.

8 Citrusová pasca

Grapefruitová šupka slimákom vonia aj chutí. Po skonzumovaní dužiny polguľu zo šupky postavte na záhon oblou časťou nadol, a počkajte si na korisť do rána. Pascu kontrolujte každý deň, aby ste zachytili čo najviac slimákov.

9 Plastové fľaše z minerálky

Výborne sa hodia na predpestovanie priesad, ale aj na veľmi vysoké priesady rajčiakov. Ak vám dorástli skôr, ako ste predpokladali alebo ste ich príliš skoro vysiali, môžete ich dočasne vložiť do plastových fliaš. Stačí, keď na fľašiach zrežte hrdlo, na dne urobíte otvory na odtok vody, vytiahnuté rajčiaky do nich opatrne vložíte a až po vrch zasypete substrátom.

 

7 rád, čo si všímať na zľavovom portáli

Radí hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová:

Adresu a sídlo predajcu (prenajímatelia domén s koncovkou „.sk“, môžu byť aj zo zahraničia).

Pýtajte sa na zákaznícky servis. V prípade potreby by ste nemali mať problém s portálom sa spojiť.

Na portáloch by mali byť kontakty na zodpovedných, fakturačné údaje i obchodné podmienky.

Zistite si referencie na zľavy cez portál a čítajte i názory a skúsenosti iných spotrebiteľov, napr. na diskusnom fóre.

Koľko rokov portál alebo spoločnosť, ktorá ho spravuje, pôsobí na trhu a či vykazuje zisk.

O úspešnosti portálu hovoria aj firmy a značky, s ktorými spoluracuje.

Uprednostnite platbu na dobierku alebo pri osobnom odbere a pri neoverenom predajcovi platbu vopred dôkladne zvážte.

Môžete kupón vrátiť?

Pri zľavových kupónoch platia pravidlá ako pri uzatváraní zmluvy na diaľku. Riadia sa Zákonom o elektronickom obchode a Zákonom o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji. Aj tu teda môže spotrebiteľ odstúpiť od zmluvy bez uvedenia dôvodu, ale iba do momentu začiatku plnenia, napr. do začiatku kultúrneho alebo športového podujatia. ,,Z toho vyplýva, že do 7 pracovných dní môžeme bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy a s písomným odstúpením doporučene vrátiť i zľavový kupón," uviedla hovorkyňa SOI Danuša Krkošová.

Kde reklamovať nekvalitný tovar?

Zľavový portál je len ponuka. Za nekvalitu teda už zodpovedá zľavový portál, ale predávajúci subjekt či poskytovateľ služby. Reklamácia sa teda uplatňuje klasicky u poskytovateľa služby priamo na mieste. U vedúceho, prípadne konateľa, ktorý je povinný reklamáciu prijať, vydať vám o tom doklad a po vybavení reklamácie aj doklad o vybavení reklamácie. ,,Aj keď ide o zľavy, máte na uplatnenie reklamácie právo na nápravu, ak služba bola chybne poskytnutá. Zľavy nemajú vplyv na zmeny v reklamačnom konaní," potvrdila Krkošová. Podľa zákona musí byť reklamácia vybavená do 30 dní.

Rajčiaky však zbavte spodných listov, ponechajte mu iba 3 až 4 vrchné. Zakorenia po celej dĺžke a vytvoria silný koreňový systém. Na záhon ich vysaďte hneď, ako to dovolí počasie.

10 Rolky z toaletného papiera

Aj tie sú vyrobené z recyklovaného papiera, ktorý sa ľahko rozkladá. Nejde to však závratnou rýchlosťou, takže v nich pohodlne dopestujete priesady kvetov a zeleniny. Veľké plus je, že im pri vysádzaní nepoškodíte korene.

11 Minikompostér

Namiesto klasického kompostéra môžete ako náhradu použiť deravý kôš na smeti či sud. Niekto dokonca zužitkuje i vedro na vodu. Do takéhoto kompostu však pridávajte iba zvyšky ovocia a zeleniny z kuchyne, nie lístie a drevité odrezky.

12 V inom šate

Nechcete kupovať nový záhradný nábytok? Nie je nič jednoduchšie a lacnejšie, ako investovať do farby s ochranným efektom. Natretý nábytok vyzerá novo a inak.

13 Škatuľky z obeda

V súčasnosti sa veľa ľudí stravuje formou škatuľových obedov. Plastový obal, ktorý z nich ostane však zväčša putuje do koša. Zamysleli ste sa už niekedy, že môže výborne poslúžiť ako miniparenisko na predpestovanie priesad? Hodí sa napríklad na lobelky. Na jeho dne postačí urobiť otvory na odtok vody a rovnako na vrchnáčiku na bezproblémové prúdenie vzduchu.

14 Využite noviny

Novinový papier nastrihajte na hrubšie pásiky a oviňte ho okolo menšieho pohárika alebo konzervy. Pevne ho zlepte, aby sa nerozmotal. Po zaschnutí pohárik vyberte, rolky uložte na podložku, naplňte substrátom a vysejte semienka. Kým semenáčiky dorastú do veľkosti na vhodnej na vysádzanie, papier by mal vydržať.

15 Kovové vešiaky

Z čistiarne prinesené odevy bývajú zavesené na kovových vešiakoch, ktoré však nemajú dlhú trvácnosť. Pri ich nakúskovaní na kratšie drôtiky z nich však získate ,,ušká’’ na upevnenie poplazov jahôd na mieste, kde chcete, aby zakorenili. Môžete nimi prichytiť aj jutovinu pri zazimovaní rastlín pestovaných v nádobách.

16 Vybielené menovky

Menovky zapichnuté k zelenine alebo kvetom treba vyčistiť. Minimálne tie, ktoré nebudete potrebovať, lebo taký druh nebudete pestovať. Veľmi účinne pomôže bielidlo. Nalejte ho do čistého pohára, napríklad z horčice, a ponorte ich. Opäť budú použiteľné.

17 Znovu použitý kompost

Mrkvu môžete pestovať aj v sude. Ako substrát použite starý kompost, ktorý už nieje vhodný k náročným plodinám. Premiešajte ho s pieskom a vyplňte ním menší súdok alebo vyššiu nádobu. Mrkve sa v nej bude veľmi dobre dariť a zároveň vďaka jemnej štruktúre substrátu vytvorí rovné korene.

18 Úväzky z pančušiek

Nevyhadzujte deravé silonové pančuchové nohavice či podkolienky! Sú mäkké a pružné, čo využijete pri priväzovaní rastlín k opore. Sila a hebkosť materiálu zabezpečia spoľahlivé upevnenie bez poškodenia stonky rastliny. Určite je to lepšie a hlavne lacnejšie riešenie ako plastové či drôtené materiály, ktoré sa časom zarezávajú do živého.

19 Zaváraninové poháre

Akýkoľvek pohár môžete použiť ako kryt pri predpestovaní priesad. Pri pravidelnom vetraní okolia rastlín dosiahnete efekt miniatúrneho skleníka.

20 Špongia a vododržnosť

Nikdy by ste si asi nepomysleli, že špongia na umývanie riadu poslúži ako materiál na zadržanie vody v pôde. Využijete to pri rastlinách pestovaných v nádobách, hlavne v zmesi s kompostom, ktorý udrží dlhšie vlhký. Špongiu nasekajte na drobné kúsky a premiešajte so substrátom, následne vysaďte rastlinu. Obzvlášť sa vám to vyplatí do závesných košov.

RECEPTY>ä

Sladkosti bez cukru: Nájdu si tieto pochúťky miesto aj na vašom stole?

Sladkosti - a bez cukru? Ale áno! Existuje mnoho chutných maškŕt, pri príprave ktorých ho nepotrebujete a vystačíte si s ovocím, džemom či dia cukrom. Recepty na ne možno ešte viac oceníte v období po sviatkoch, keď ručička na váhe nemilosrdne poukazuje na každý vianočný prehrešok. Samozrejme, ide stále o sladkosti, takže ak sa púšťate do prísnej diéty, striedmosť je pri ich konzumácii na mieste.

 

Banánové ovsené sušienky

Potrebujeme:

1 prezretý banán

70 g jemných ovsených vločiek

2 PL mlieka

Postup:

Banán (musí byť ozaj zrelý, aby boli sušienky dostatočne sladké) roztlačíme vidličkou alebo rozmixujeme na kašu a zmiešame s mliekom. Postupne pridávame vločky, kým nevznikne hustá zmes, z ktorej sa dajú tvarovať hrudky (guľôčky) a necháme ju odstáť približne 10 minút. Do cesta môžeme pridať rôzne prísady podľa chuti, napríklad kakao, drobné ovocie, oriešky a podobne. Vytvarujeme malé guľôčky (kôpky) a pečieme asi 20 minút  pri teplote 200°C.

 

Tvarohové taštičky

Potrebujeme:

150 g polohrubej múky

125 g nízkotučného tvarohu

125 g rastlinného tuku

džem

Postup:

Múku preosejeme na dosku, do stredu dáme tvaroch, zmäknutý tuk a spracujeme na cesto. Rozvaľkáme ho a vykrajujeme kolieska. Do každého dáme kúsok džemu, preložíme a zlepíme. Takto pripravené taštičky preložíme na plech a pečieme ich rúre vyhriatej na 220 stupňov. Keď sú hotové ihneď ich preložíme na podložku (mohli by sa prilepiť). Spotrebujeme najneskôr do troch dní.

Jablkový koláč

Potrebujeme:

2 vajcia

40 g sladidla na pečenie

50 g rastlinného stuženého tuku

120 g hrubej múky

300 g postrúhaných jabĺk

1/2 balíčka prášku do pečiva

1 KL škorice

25 g hrozienok

tuk a múka na vymastenie a vysypanie formy

Postup:

Do väčšej misy dáme nastrúhané jablká, zmiešame ich so škoricou a umytými hrozienkami a necháme odpočívať. Žĺtka vymiešame so sladidlom do peny a postupne pridávame rozpustený, vychladnutý rastlinný stužený tuk. Na jablká vysypeme preosiatu múku zmiešanú s kypriacim práškom, prilejeme žĺtkovú zmes a zamiešame. Nakoniec zľahka vmiešame tuhý sneh z bielkov. Cesto dáme do okrúhlej formy s priemerom 25 centimetrov. Vložíme do predhriatej rúry a pečieme 25 až 30 minút.

 

Bábovka

Potrebujeme:

200 g hladkej múky

100 g masla

250 ml mlieka

40 g sorbitolu

1 KL kypriaceho prášku

100 g hrozienok

1/2 KL citrónovej kôry

tuk a múka na vymastenie a vysypanie formy

Postup:

Maslo vymiešame so sorbitolom, postupne pridávame mlieko a nastrúhanú citrónovú kôru. Potom prisypeme preosiatu múku, kypriaci prášok i hrozienka, dôkladne premiešame. Bábovkovú formu vymastíme, vysypeme múkou a nalejeme do nej cesto. Pečieme približne 30 minút pri teplote 180°C, kým nie je cesto zlatisté.

Perník

Potrebujeme:

250 g špaldovej múky

50 g polohrubej múky

1 kypriaci prášok do perníka

60 g diacukru na pečenie

30 g kakaa

250 ml mlieka

150 ml slnečnicového oleja

5 vajec

vlašské orechy

hrozienka

Postup:

V mise zmiešame múky, kakao, prášok do pečiva a sladilo. Pridáme rozšľahané vajíčka, mlieko, olej a dôkladne všetky ingrediencie spojíme. Orechy a hrozienka dáme podľa chuti. Takto pripravené cesto vlejeme do vymastenej, múkou vysypanej formy a pečieme pri 200 stupňoch približne 40 minút. Perník môžeme vylepšiť dia citrónovou polevou, posypať kokosom alebo ho rozkrojiť a natrieť dia džemom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Fitness zařízení Kettler pro domácí cvičení