Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image001.gif@01CE5FCD.9CDD3440

V piatok večer sme boli ušetrí ARANYOU a PAŤKOM ŠMEJDOM!

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image002.jpg@01CE5FCD.9CDD3440

SOBOTA,NEDEĽA 04.a05.01.2014,meniny má DRAHOSLAV,ANDREA priezvisko: BEDNÁR,TÓTH 04/2014<007,Y

 

SPRÁVY z DOMDescription: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image003.gif@01CE5FCD.9CDD3440FA

Description: Jubilant. Zajtrajšiu osemdesiatku oslávi R. Schuster s rodinou.

Rudolf Schuster: Podľa lekárov mám 14, čo je riadna puberta

Exprezident oslavuje osemdesiatku. Užíva si cestovanie po svete a chystá stretnutie prezidentov. | 4. 1. 2014|

Description: foto

Košice majú najkurióznejší zoznam pochovaných osobností

Za osobnosti mesta sú označení aj mäsiari či kominári. Aj preto ich majú Košice viac ako Bratislava. | 4. 1. 2014|

Description: http://i.sme.sk/data/hs/2/21/211642/hsimg-r743-st.ir3-_t150.jpg

V uliciach Košíc natáčajú tínedžeri seriál o svojej generácii

Live je seriál, ktorý odráža život mladých ľudí riešiacich každodenné starosti. | 4. 1. 2014|

Description: Pošta v Astórii. Južanom už nestačí.

Južania chcú novú poštu

Obyvateľom Juhu pri centre mesta chýba pošta. Tá už skúma efektívnosť budúcej prevádzky. | 4. 1. 2014|

Description: Jediné nákupné centrum Avion u nás je zatiaľ v Bratislave.

Košické centrum Avion stále nemá miesto

Developerská spoločnosť vyberá z niekoľkých lokalít, no obchodné centrum na východe Slovenska neotvorí skôr ako o päť rokov. | 3. 1. 2014 20:30|

CSI: KOŠICEdpfh

Description: http://krimi.noviny.sk/uploads/tx_media_files/thumbs/800x448/VSTUP_poziar_chaty.transfer_193407.jpg

S deťmi utekala z horiacej chaty

V chatovej oblasti Alpinka vypukol požiar záhradnej chaty. Spôsobil ho zlý dymovod. | 4. 1. 2014 |

Description: http://i.sme.sk/cdata/5/68/6882175/poziar_300-r513-st.ir3-_t300.jpg

Požiar spôsobil 20-tisícovú škodu

Na Sídlisku nad jazerom horela elektrorozvodňa obchodného centra, škoda sa vyšplhala na 20-tisíc eur. Oznamovateľ privolaným hasičom ukázal horiace miesto. | 4. 1. 2014 |

PHNTO DŇA Televízne Noviny na Narkóze 03. januára 2014

"Vážení televízni diváci, z dôvodu náhlych technických príčin dnes nemôžeme odvysielať

Televízne noviny. Za vzniknutú situáciu sa ospravedlňujeme," PITOMCI NESCHOPNÍ!!!

PRČSSTE~Košice

Ráno a cez deň: Zrána bude zamračené, dážď. Poobede hmla. Denná teplota sa bude pohybovať okolo 3 °C. Pocitová denná teplota okolo 1 °C.

Večer a v noci: večer najskôr prevažne oblačno, neskôr v noci mrholenie. Nočné teploty budú dosahovať 3 až 4 °C. Najnižšia teplota 4°C. Bude fúkať premenlivý severovýchodný vietor rýchlosťou 7 až 18 km/h, nárazovo 25 km/h. Predpokladaný úhrn zrážok 0.3 mm

NEZABUDNITE

UŽ LEN...

Hromnice za 27 dní

Valentín za 39 dní

Veľká noc za 73 dní

JAR za 73 dní

Deň matiek za 85 dní

Deň otcov za 160 dní

LETO za 166 dní

JESEŇ za 260 dní

Halloween za 298 dní

Zima za 351 dní

Vianoce za 354 dní

Nový rok za 361 dní

4. január >>Svetový Braillov deň

Svetová slepecká únia (WBU) vyhlásila v roku 2001 dátum narodenia Louisa Brailla (nar. 1809) za Svetový Braillov deň. Francúzsky tvorca celosvetovo uznaného slepeckého písma sa začal zaoberať myšlienkou systému písma pre slepých už ako 12-ročný, pričom prvá verzia písma bola zhotovená v roku 1929. Braille pritom vychádzal zo systému zvukov, ktorý používala francúzska armáda na komunikáciu v noci. Jednotlivé zvuky pritom nahradil písmenami a chýbajúce znaky doplnil symbolmi. Prvou knihou napísanou v tomto písme sa stali trojzväzkové Dejiny Francúzska. V roku 1844 nevidiaci na celom svete uznali Braillovo písmo za svoje.

 

Vodičom komplikuje situáciu hmla, na horách silno fúka

Description: Dnes je lepšie ostať doma: Vodičom komplikuje situáciu hmla, na horách silno fúkaHustá hmla môže by nebezpečná najmä pre vodičov. Situáciu na cestách aj dnes vodičom komplikuje hmla. Na horách zas hrozí silný vietor.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre niektoré oblasti vydal výstrahu druhého stupňa.

V súvislosti s hmlou platí dnes do 18.00 h pre celé Slovensko výstraha prvého stupňa."Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," upozorňuje na svojom webe SHMÚ. Meteorológovia očakávajú hmly s dohľadnosťou 50 až 300 metrov.

Description: Výstrahy 1. a 2. stupňa platia pre celé Slovensko.

Výstrahy 1. a 2. stupňa platia pre celé Slovensko.

Na horách severného, stredného Slovenska, ale aj v okresoch Poprad, Kežmarok či Ilava a Trenčín dnes aj v nedeľu môže fúkať vietor s rýchlosťou 25 až 35 metrov za sekundu. Výstraha druhého stupňa pre tieto oblasti platí do nedele 12.00 h.

O niečo slabší vietor sa má vyskytnúť aj na západe a severe východného Slovenska, ale aj v okolí Prievidze či Bánoviec nad Bebravou. Platí tu výstraha prvého stupňa. Na západe má vietor krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 18 až 24 metrov za sekundu, na horách severovýchodného Slovenska zas 20 až 25 metrov za sekundu.

 

€KONOMIKA & P€NIAZ€

Štátu sa vlani darilo hospodáriť lepšie: Budú nižšie dane?!

Minister Kažimír je s hospodárením štátu spokojný.

Dočkáme sa lacnejších nákupov? Štát totiž hospodáril v minulom roku s menšou sekerou, než bolo plánované. Dnes je na väčšinu tovarov a služieb uvalená 20-percentná DPH. Zvyšovala ju Radičovej vláda. Do zákona však dala ustanovenie, že keď deficit verejných financií klesne pod 3%, daň sa vráti na 19 percent.

Veľký nákup

Nádej na jej zníženie dávajú údaje o vlaňajšom hospodárení štátu. Deficit bol totiž o miliardu menší, než sa plánovalo. Podľa rezortu financií to spôsobil lepší výber daní a nižšie výdavky štátu. Podpredseda KDH Miloš Moravčík si myslí, že hospodárenie štátu sa zdá dobré len na prvý pohľad.

Description: Veľký nákup

Letná rodinná dovolenka

„O peniaze totiž ošklbával počas celého roka Smer nielen bohatých, ale aj chudobných cez vyššie odvody z práce na dohodu či živnosť,“ uviedol. Ocenil však lepší výber daní. V každom prípade lepšie hospodárenie by mohlo priniesť zníženie DPH.

Najlepšia začínajúca podnikateľka roka je z Vranova: Vie sa uživiť umením

Description: Najlepšia začínajúca podnikateľka roka je z Vranova: Vie sa uživiť umenímHelena sa naučila sama vyrábať takéto krásne šatky a šperky.

Vie sa uživiť umením. Vranovčanka Helena Vožňáková (57) začala pred dvoma rokmi od nuly.

Dokázala, že výpoveďou z dlhoročného zamestnania sa život nekončí. Rozhodla sa podporiť umelcov z regiónu, ktorých diela ponúka vo svojej útulnej predajnej galérii. Aby doplnila sortiment, začala aj s vlastnou tvorbou. Hoci robí 16 hodín denne, na svoju prácu nedá dopustiť. Odborná porota súťaže Podnikateľka roka 2013 ocenila Helenu Vožňákovú v konkurencii 60 súperiek ako najlepšiu. Dokázala totiž začať aj po päťdesiatke. Nevzdala sa, keď po dvanástich rokoch dostala výpoveď.

„Nie je to jednoduché pustiť sa do podnikania v mojom veku,“ vraví Vožňáková. Potrebovala zháňať kontakty, tiež naučiť sa robiť s počítačom a internetom. Vo svojej minigalérii Art Diela teraz dáva šancu umelcom, prezentuje ich aj cez e-shop.„Mojou snahou je sústrediť na jednom mieste čo najviac diel mladých umelcov z regiónu. Snažím sa aj o vyváženú ponuku starších autorov. Ľuďom chcem ukázať umenie,“ vraví úspešná podnikateľka.

Naučila sa aj sama vyrábať šperky, batikovať, aby doplnila sortiment. „Chcem odkázať všetkým ženám, aby sa nevzdávali a nebáli ísť za svojím snom. Nikdy nie je neskoro začať. A aby pritom čo najviac využívali možnosti podpory od štátu,“ dodala Vožňáková na záver.

 

Description: Letná rodinná dovolenka

Kúpa nového auta

„Na základe aktuálneho odhadu ministerstva financií bude deficit verejných financií Slovenskej republiky v roku 2013 v metodike ESA 95 pod úrovňou 3 % HDP,“ uviedol rezort financií s tým, že presné čísla zverejní Eurostat. Nižšia DPH však nezačne platiť ihneď, ale od nasledujúceho roka.

Description: Kúpa nového auta

Polícia neriešila, či kšeft s emisiami niekto zdanil

Description: http://i.sme.sk/cdata/9/70/7056569/img-r658-r408-st.ir3-_t300.jpgZámerné neplatenie daní alebo fiktívne účtovníctvo je zločin, no zdanenie nevýhodného obchodu zatiaľ nik nepreveroval.

Keď predaj emisií spoločnosti Interblue Group nebol zločinom, ako to tvrdí polícia, garážová firma mala svoje zisky z predaja našich emisií zdaniť.

Interblue zarobila na obchode so štátom najmenej 47 miliónov eur. Keby tento zisk priznala na Slovensku, v roku 2008 by zaplatila daň 8,9 milióna eur.

Za štyri roky vyšetrovania sa však polícia nikoho nepýtala, ako Interblue viedla účtovníctvo, či priznala dane a v akom štáte. Potvrdzuje to uznesenie o zastavení vyšetrovania, ktoré polícia zverejnila SME cez infozákon.

O účtovné knihy by sa polícia mohla zaujímať aj dnes, naďalej totiž vyšetruje podozrenie, že sa pri emisnom kšefte prali špinavé peniaze.

Keďže túto časť vyšetrovania polícia neuzavrela, nechcela otázky SME komentovať.

Môžu riešiť aj firmu z USA

Slovenské emisie

Ako na nich zarábali

Interblue Group kúpila od nás 15 mil. ton emisií, tonu za 5,05 eura, všetky emisie firma predala japonskej spoločnosti Asuka, tonu za 8,20 eura,

japonská firma rozpredala emisie japonským elektrárňam, tonu za 9,50 eura,

Interblue Group tak zarobila na tomto obchode najmenej 47 miliónov eur, Asuka 19,5 milióna eur.

Hlavnú líniu vyšetrovania uzavrela polícia vlani.

Hoci okolnosti obchodu označila za neštandardné, nikoho neobvinila. Nenašla totiž dostatok dôkazov, že štát predal emisie nevýhodne.

Vyšetrovateľom nestačili traja svedkovia, ktorí to potvrdili. Chceli vidieť emisné zmluvy iných štátov, ktoré by nevýhodnosť našej potvrdili.

Odborníci sa zhodujú, že slovenské úrady sa môžu oprávnene zaujímať o účtovníctvo Interblue Group, hoci ide o americkú firmu.

„Ak schránková firma reálne podniká na Slovensku, nie je to také jednoduché, že zaplatí napríklad len symbolickú daň v štáte, kde je registrovaná,“ hovorí daňová špecialistka a partnerka konzultačnej firmy BMB Leitner Renáta Bláhová.

Príjem by sa mal zdaňovať v štáte, kde má firma takzvané miesto skutočného vedenia.

Môže ísť o miesto, kde biznis pre firmu zabezpečuje stredný manažment podniku, čo je najskôr aj prípad Interblue a Slovenska.

Vyšetrovanie ukázalo, že Interblue bola len prázdna schránková firma. Jej papierovým majiteľom mal byť Čech, čo dlhodobo žije v USA.

Jeho meno polícia nezverejnila, no pravdepodobne ide o podnikateľa Mareka Pleyera.

 

Týždenný a mesačný lístok už možno kupovať cez internet

Nákup časových cestovných dokladov je možný najviac 60 dní pred začiatkom platnosti a najneskôr v prvý deň platnosti lístka.

Nákup časových cestovných lístkov pre osobnú železničnú dopravu sa rozšíril. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spustila internetový predaj aj na časové predplatné lístky. Prostredníctvom stránky už možno bez zdržiavania sa pri pokladnici na stanici nakupovať lístky platné vo vymedzenom časovom období, informovala agentúru SITA hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová.

Nákup časových cestovných dokladov je možný najviac 60 dní pred začiatkom platnosti a najneskôr v prvý deň platnosti lístka. Predaj vybraných druhov lístkov cez internet na vnútroštátne vlaky umožňuje ZSSK od roku 2004.

Cestovné lístky sa síce naďalej kupujú na konkrétny vlak, cestujúci však môže meniť rozhodnutie a využiť alternatívne nasledujúce vlaky na tej trase a v deň platnosti lístka. Platí to aj pre lístky na IC vlaky. Lístok cez internet sa dá kúpiť na poslednú chvíľu, až do 15. minúty pred odchodom vlaku.

Zásadná zmena nastala pri vrátení internetového cestovného dokladu, píše Morháčová. Pokiaľ sa cestujúci rozhodne necestovať, lístok je možné vrátiť cez internet prostredníctvom on-line formulára. V prvej polovici tohto roka sa budú rozširovať ešte ďalšie služby internetového predaja lístkov. Malo by ísť o rozšírenie predaja aj do Českej republiky.

"Uvedomujeme si, že dostupnosť služieb cez internet je základom ďalšieho možného získania cestujúcich. Preto investície do internetových služieb v roku 2014 by mali dosiahnuť niekoľko stotisíc eur," spresnil riaditeľ úseku obchodu ZSSK Jozef Schmidt.

Cieľom ZSSK je v priebehu roka 2014 dosiahnuť, aby sa 5,5 percenta tržieb z prepravy osôb realizovalo internetom. Za jedenásť mesiacov roka 2013 predala ZSSK cez internet o vyše 30 percent viac lístkov ako za rovnaké obdobie pred rokom. Túto formu predaja využívajú desaťtisíce ľudí každý mesiac, uzatvára Morháčová.

Vyšetrovanie potvrdilo, že emisný obchod zastrešoval Slovák, zrejme Rastislav Bilas, a rokovania prebiehali na Slovensku. Či tu Interblue podpísala aj zmluvu s Japoncami, vyšetrovatelia neriešili.

Mali tu platiť dane?

Keby manažéri Interblue organizovali predaj emisií japonskému kupujúcemu zo Slovenska, napríklad tu s ním rokovali či dokonca podpísali zmluvu, podľa partnera advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Radovala Palu by to bol silný argument, prečo by tu garážová firma mala zdaniť aj zisk.

„Ak vyšetrovanie ukázalo, že sa obchod organizoval zo Slovenska, je tu dôvod minimálne na to, aby to naše daňové úrady preskúmali,“ povedal Pala.

Bláhová pripomína, že s USA, ale aj so Švajčiarskom, kde sa Interblue neskôr usídlila, má Slovensko uzatvorenú dohodu o výmene daňových informácií. Naši daniari preto môžu preverovať, ako si schránkové firmy prelievali zisky z predaja našich emisií.

Na podrobnosti sme sa chceli opýtať Bilasa, ktorý emisný obchod manažoval. Nepodarilo sa nám s ním spojiť. Pracovník jeho firmy BTS Consult nám povedal, že je momentálne odcestovaný.

Zdaňovať mohli aj iní

V roku 2008 bola na Slovensku 19-percentná firemná daň z príjmov, z emisného kšeftu sa tak do rozpočtu mohlo vrátiť asi 8,9 milióna eur. Platí to za predpokladu, že by Interblue priznala celý zisk a nenafukovala svoje náklady.

Zámerné neplatenie daní, ale aj nafukovanie účtovníctva sú u nás trestné.

Za Interblue sa skrývala spleť ďalších schránkových firiem, ktorým peniaze pravdepodobne posielala za fiktívne služby. Išlo o schránky z Cypru či Belize.

Tým si síce sama znižovala zisk, no ak bola Interblue riadená zo Slovenska, aj o účtovníctvo ostatných schránkových firiem sa môžu zaujímať naše úrady.

Či daniari preverovali zaúčtovanie a zdanenie emisného obchodu, nevedno. Finančné riaditeľstvo včera neodpovedalo, odôvodnilo to dovolenkami.

Toky peňazí by mohli preverovať aj české úrady, pretože papierovými majiteľmi Interblue boli Česi.

Česká finančná správa reagovala na otázky o Interblue automatickou odpoveďou, že otázky o konkrétnych firmách jej zakazuje komentovať zákon.

 

Zahraničný dlh v septembri opäť prekročil 80 miliárd dolárov

V medziročnom porovnaní zahraničné pasíva slovenských subjektov stúpli o 16,59 miliardy USD.

Hrubý zahraničný dlh Slovenska v septembri opäť prekročil hranicu 80 miliárd amerických dolárov. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) totiž v deviatom mesiaci minulého roka stúpol o 3,761 miliardy USD a dosiahol tak 83,692 miliardy USD. V medziročnom porovnaní to znamenalo nárast zahraničných pasív slovenských subjektov až o 16,59 miliardy USD.

V medzimesačnom porovnaní v septembri minulého roka najrýchlejšie rástol zahraničný dlh vyplývajúci z medzipodnikových pôžičiek pri priamych investíciách, ktorý stúpol o 1,655 miliardy USD na 18,315 miliardy USD.

Zvýšili sa však aj zahraničné záväzky ostatných sektorov o 783,5 milióna USD na 11,562 miliardy USD, vlády o 763 milióna USD na 33,523 miliardy USD a komerčných bánk o 694,6 milióna USD na 6,685 miliardy USD. Medzimesačný pokles zahraničného dlhu oproti augustu tak vykázala iba centrálna banka, a to o 135,2 milióna USD na 13,608 miliardy USD.

V medziročnom porovnaní naďalej najvýraznejší nárast zadlženia voči zahraničiu eviduje vláda, ktorej zahraničné pasíva oproti septembru 2012 stúpli už o 9,971 miliardy USD.

Aj vďaka septembrovému nárastu druhé najvyššie medziročné navýšenie dlhu evidovala centrálna banka pri medzipodnikových pôžičkách pri priamych investíciách o 2,947 miliardy USD. Nasledovala samotná centrálna banka s medziročným nárastom zahraničných záväzkov o 2,331 miliardy USD, komerčné banky s rastom o 858,3 milióna USD a ostatné sledované sektory, ktorých zahraničné pasíva stúpli o 481,5 milióna USD.

Štyria z desiatich Slovákov stále prerátavajú eurové cenovky na koruny

Vyše polovica Slovákov si myslí, že zavedenie eura bolo prospešné.

Viac ako polovica Slovákov vníma zavedenie eura ako prospešné pre slovenskú ekonomiku.

Ešte vyšší podiel, takmer 70 percent Slovákov, sa pozerá na euro ako na pozitívum pre Európsku úniu.

Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorú vypracovala na základe výsledkov prieskumu Eurobarometer.

Zapíname eurokalkulačku

Slovákom po piatich rokoch, odkedy krajina prijala spoločnú menu, nerobí problém platiť eurovými mincami a bankovkami v obchodoch. Ako ukázal prieskum, zaplatiť mincami nemá problém 68 % opýtaných Slovákov a bankovkami dokonca až 86 % Slovákov.

Niektorí obyvatelia však ešte stále pri bežných nákupoch prerátavajú eurové cenovky na slovenské koruny. Robí tak 40 % Slovákov.

"Nie je to však prekvapivé, keďže slovenská koruna ako taká bola súčasťou našich životov 16 rokov. V rámci eurozóny nám tak patrí prvenstvo, nakoľko podiel ľudí zapínajúcich pri bežných nákupoch v hlave "eurokalkulačku", je u nás spomedzi krajín eurozóny najvyšší," konštatovala analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Euro uľahčilo cestovanie

Eurobarometer tiež ukázal, že aj cestovanie do zahraničia je pre Slovákov vďaka euru ľahšie a menej nákladné.

"Zavedenie spoločnej meny zároveň uľahčilo až dvom tretinám Slovákov porovnávanie cien v ostatných krajinách únie. Nižšie náklady na bankové služby pri návštevách iných krajín EÚ zaregistrovala takmer tretina Slovákov," doplnila Sadovská.

Analytici banky tiež konštatovali, že v období zavádzania eura na Slovensku mali ľudia strach najmä z prudkého zdražovania. "To sa však v prípade Slovenska realitou nestalo. Slovensko totiž prijímalo novú menu v roku 2009, teda v roku hospodárskej recesie. Rast cien tak bol predovšetkým z tohto dôvodu počas rokov 2009 a 2010 relatívne pomalý," dodala Sadovská.

 

Slovenské zdravotníctvo sa musí uskromniť. Rozpočet mu okresali o vyše 6 miliónov eur

Ministerstvo zdravotníctva o veľkom prepúšťaní nehovorí, ale je jasné, že niektorí zamestnanci prídu v rámci racionalizácie o svoje miesta. V niektorých sektoroch sa však ozývajú pre posily.

Ministerka Zvolenská ešte konkrétne kroky racionalizácie nepredstavila.

Úrad verejného zdravotníctva SR a jeho 36 regionálnych pobočiek čaká v tomto roku racionalizácia a s tým súvisiace veľké šetrenie. Oproti uplynulému roku majú zoškrtaný rozpočet o 6,5 mil. eur.

Z tejto čiastky až 6 mil. eur má priniesť úspora cez plošné zníženie miezd, odvodov a postupné znižovanie počtu zamestnancov. Ministerstvo zdravotníctva nateraz o veľkom prepúšťaní nehovorí.

Zatiaľ avizovalo rušenie 49 pracovných miest, ktoré by mali priniesť úsporu 0,5 mil. eur. Podľa rezortu sa to nebude týkať odborných činností ale obslužných.

OBMEDZENÝ ROZPOČET

"V nadväznosti na zníženie počtu zamestnancov sa navrhuje aj zníženie tovarov a služieb o 0,3 mil. eur," konštatuje ministerstvo financií v rozpočte pre rok 2014. Počíta sa aj s predajom majetku regionálnych pobočiek v hodnote 0,28 mil. eur.

Na svoju činnosť tak budú mať úrady v tomto roku spolu 23,8 mil. eur. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej racionalizácia úradov verejného zdravotníctva ešte stále nie je definitívne uzavretá kapitola. Konkrétne opatrenia v súčasnosti pripravuje hlavný hygienik.

"Cieľom je nastaviť flexibilnejšie podmienky fungovania regionálnych úradov," uviedla Zvolenská. Nateraz je podľa nej predčasné hovoriť o konkrétnych krokoch. Tvrdí, že nové fungovanie úradu verejného zdravotníctva predstavia včas.

BUDE SA PREPÚŠŤAŤ? – HLAFNE DOCHODCOF

Proti prepúšťaniu zamestnancov sa už ohradil Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Pripomína, že za posledných osem rokov boli počty zamestnancov RÚVZ skresané o tisícku, pričom agenda úradov, najmä po vstupe Slovenska do Európskej únie, narástla.

Na posilňovanie štruktúr verejného zdravotníctva vyzývajú aj európski epidemiológovia, a to aj vzhľadom na vzrastajúcu migráciu obyvateľstva a s tým súvisiaci prenos chorôb.

Racionalizácia je súčasťou reformy štátnej správy ESO. Tá okrem iného predpokladá, že RÚVZ by sa mohli stať súčasťou integrovaných úradov a nespadali by tak pod rezort zdravotníctva, ale pod ministerstvo vnútra.

Slovenské automobilky majú za sebou najlepší rok v histórii

Všetky tri automobilové koncerny pôsobiace na Slovensku môžu hovoriť o roku 2013 ako o najúspešnejšom v dejinách tohto priemyslu na našom území. Prekoná ho rok 2014?

Na automobilovom trhu na Slovensku sa darilo automobilke KIA, Volkswagen aj Peugeot Citroën.

Rok 2013 bol najúspešnejším rokom v dejinách automobilového priemyslu na Slovensku. Skonštatoval to prezident Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP SR) Jaroslav Holeček.

"Všetky tri automobilky, teda Volkswagen Slovakia, KIA Motors Slovakia a Peugeot Citroën potvrdili svoje postavenie v rámci koncernov a pravdepodobne dosiahnu svoje historické maximum, čím sa blížime k miliónu vyrobených áut na Slovensku,“ povedal.

PROGNÓZNY DO NOVÉHO ROKA

Koľko áut by sa malo na Slovensku vyrobiť v roku 2014 zatiaľ Holeček nepovedal, prognózy plánuje ZAP zverejniť v januári.

"Samozrejme, že všetko bude závisieť od zákazníka, od dopytu automobilov vyrábaných na Slovensku. Na začiatku roku 2014 budeme mať tlačovú konferenciu, na ktorej zverejníme úplné výsledky za rok 2013 i prognózu na rok 2014,“ povedal.

Kia naplno využíva svoje kapacity, ročne vyrobí 300-tisíc áut

Automobilky a subdodávatelia by pre svoj ďalší rozvoj na Slovensku podľa Holečka okrem diaľnic potrebovali aj zásadnejšie zmeny v školstve, či rozvoj výskumu a vývoja predovšetkým v malých a stredných podnikoch. Ten sa totiž podľa neho za posledných dvadsať rokov na Slovensku dostal do slepej uličky.

"Bez ďalšieho rozvoja predovšetkým aplikovaného výskumu automobilový priemysel nemôže napredovať. Taktiež dôležitou oblasťou je stabilita pracovného práva a flexibilita Zákonníka práce. To sú všetko podmienky, od ktorých bytostne závisí rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku,“ uzavrel Holeček.

AUTÁM SA DARILO AJ V EURÓPE

Decembrový nárast predaja automobilov vo Francúzsku, v Taliansku, v Španielsku a Belgicku naznačuje, že dopyt po automobiloch na juhu Európy rastie, aj keď nie dostatočne výrazne na to, aby sa európsky automobilový trh v roku 2013 vyhol poklesu.

Bol to šiesty rok klesajúceho dopytu po autách v Európe po sebe. Predaj nových automobilov v decembri v Taliansku posilnil o 1,4 %, vo Francúzsku bol decembrový rast vo výške 9,4 % a v Španielsku sa minulý mesiac predalo o 18,2 % nových automobilov viac.

Dopyt po automobiloch sa zvýšil aj v Belgicku, keď sa tam v decembri predalo o 12,3 % viac nových vozidiel. Trh s automobilmi výrazne zasiahla finančná kríza a následné hospodárske oslabenie.

Podľa predpokladov ratingovej agentúry Moody's Investors Service sa mohol automobilový trh v minulom roku v porovnaní s rokom 2007 zmenšiť o 25 %, čo predstavuje 4,3 mil. vozidiel.

Francúzske združenie výrobcov automobilov (CCFA) vo štvrtok informovalo, že automobilový trh v krajine sa v minulom roku zmenšil o 5,7 %.

POLITIKA

Rekordný rok 2013: Na slovenských cestách zomrelo najmenej ľudí v histórii

Description: Rekordný rok 2013: Na slovenských cestách zomrelo najmenej ľudí v históriiTlačová beseda ministra Kaliňáka a Počiatka, spoločne s prezidentom a viceprezidentom Policajného zboru, bola zameraná na vyhodnotenie dopravno-bezpečnostnej situácie na slovenských cestách za rok 2013. Podľa nich bol najlepším v histórii, čo sa týka úmrtí.

Zľava: Minister Počiatek, Kaliňák a prezident polície Gašpar sa stretli na spoločnej tlačovej besede.

Pokiaľ ide o bezpečnosť na slovenských cestách, rok 2013 bol rekordný, pretože na nich zahynulo v histórii Slovenska najmenej osôb, a to 223, povedal to na tlačovej konferencii v Bratislave minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Zúčastnili sa na nej aj minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek, prezident Policajného zboru Tibor Gašpar a viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel. Témou spoločnej tlačovej konferencie bolo vyhodnotenie dopravno-bezpečnostnej situácie za rok 2013.

V predchádzajúcom roku, teda v roku 2012, zahynulo na slovenských cestách 296 ľudí. Najhorším rokom, čo sa týka úmrtí, bol rok 1998. Od roku 2007 počet úmrtí na cestách každoročne klesá.

PROBLÉMOM JE ALKOHOL

"Sme veľmi radi, že opatrenia, ktoré prijalo ministerstvo vnútra, Policajný zbor i ministerstvo dopravy mali zásadný význam na bezpečnosť na našich cestách. Je päť aspektov, ktoré vplývali na bezpečnosť na cestách - zásadným spôsobom to bol prijatý zákon o cestnej premávke, práca polície, ale aj práca hasičov a záchranárov, ktorí sú najrýchlejšie na miestach nehôd," povedal minister.

"Ďalej je to kvalita cestnej infraštruktúry a kvalita vozidiel. Najviac ľudí, a to 40, zahynulo v minulom roku v Žilinskom kraji. Najmenej - 15 v Bratislavskom kraji," priblížil ďalej šéf rezortu vnútra. Citlivou otázkou sú chodci, ktorí tvoria najviac obetí na cestách," pokračoval.

"Až 78 percent z nich zomrie pri zníženej viditeľnosti. Veľkým problémom je na slovenských cestách stále alkohol za volantom. V roku 2013 bolo zistených 5760 vodičov pod vplyvom alkoholu a rok predtým 6070. "S týmto fenoménom musíme intenzívne bojovať," dodal Kaliňák.

AKO VZNIKAJÚ NEHODY NAJČASTEJŠIE?

porušenie povinností vodiča

prekračovanie povolenej rýchlosti

nesprávna jazda cez križovatku

nesprávne otáčanie a cúvanie

nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami

nesprávny spôsob jazdy

nesprávne predchádzanie

(Polícia)

MENEJ AJ ZRANENÝCH

"Kvalita infraštruktúry prispela k zníženiu nehodovosti jednoznačne," povedal minister Počiatek. V budúcom roku sa bude stavať najviac diaľnic v histórii Slovenska, pokračoval. Nemenne významnou je modernizácia ciest prvej triedy, kde je plán zmodernizovať stovky kilometrov takýchto ciest.

Čo sa týka alkoholu za volantom, osobne by bol za zvýšenie sankcií v takýchto prípadoch. V roku 2013 medziročne poklesol počet nehôd o 375. Menej bolo v minulom roku aj ťažko zranených (78) v porovnaní s rokom 2012.

Ľahko zranených bolo v roku 2013 o 86 menej. Priblížil policajný prezident Gašpar. "V tomto roku sa budeme snažiť vplývať na bezpečnosť na cestách operatívnou činnosťou, teda byť včas na mieste nehody," povedal Gašpar.

"Alkohol za volantom je javom, ktorý nevieme eliminovať," priznal policajný prezident. Zároveň poďakoval všetkým príslušníkom, ktorí sa starali o bezpečnosť na slovenských cestách.

NEHODY CHODCOV

82% nehôd zavinia muži

8% nehôd zavinia ženy

10% nehôd zavinia deti do 15 rokov

Až v 72-percentách prípadov dochádza k usmrteniu chodcov za zníženej viditeľnosti.

Takmer každý piaty chodec, ktorý zavinil dopravnú nehodu, je pod vplyvom alkoholu.

Významné jubileum bývalého prezidenta: Rudolf Schuster oslavuje okrúhle 80. narodeniny

Description: Významné jubileum bývalého prezidenta: Rudolf Schuster oslavuje okrúhle 80. narodeninyRudolf Schuster oslavuje okrúhle 80-te narodeniny.

KSS bola jeho stranou pred nežnou revolúciou.

Komunistická strana Slovenska (KSS)

Počas svojej kariéry sa stretol aj s Lucianom Pavarottim.

KSS bola jeho stranou pred nežnou revolúciou. Sedel vo Východoslovenskom krajskom národnom výbore v Košiciach, v novembri 1989 bol predsedom SNR.

Description: Rudolf Schuster ako primátor Košíc.Primátor Košíc

Rudolf Schuster ako primátor Košíc.

Hlavou východnej metropole sa stal už druhý raz v rokoch 1994 - 1999. Za jeho éry sa v meste konali masové kultúrne akcie, napríklad tancovanie makareny či vystúpenie svetových hviezd, ako napr. Luciano Pavarotti.

15. jún 1999

V tento dátum sa stal 2. prezidentom samostatného Slovenska. Ľudia ho zvolili v priamej voľbe, keď v druhom kole porazil Vladimíra Mečiara.

Description: Rudolf Schuster sa ocitol v kóme.Zdravotné problémy

Rudolf Schuster sa ocitol v kóme.

V kóme sa ocitol v roku 2000, keď mu diagnostikovali rozvrat vnútorného prostredia. Po niekoľkých operáciách ho previezli do rakúskej nemocnice v Innsbrucku.

Ukončenie kariéry

Podobizeň Rudolfa Schuster sa ocitla aj na poštových známkach.

Prehra už v prvom kole prezidentských volieb v roku 2004 ho poslala do politického dôchodku.

Životopis Kto je Rudolf Schuster

Ing. Rudolf Schuster, PhD. je bývalý prezident SR, politik, prozaik, dramatik a scenárista.

4. 1. 1934 - narodil sa v Košiciach

Vyštudoval Strednú priemyselnú školu stavebnú v Košiciach

1954 – 1959 - Slovenská vysoká škola technická v Bratislave, odbor inžinierske staviteľstvo
1984 - Banícka fakulta Vysokej školy technickej v Košiciach, titul CSc. v odbore ekológia
1960 - projektant v Krajskom poľnohospodárskom projektovom ústave v Bratislave
1960 – 1962 - asistent v Slovenskej akadémii vied
1962 – 1970 - Východoslovenské železiarne v Košiciach – referent
1971 – 1974 – VSŽ - vedúci sekretariátu a technický asistent podnikového riaditeľa
1974 – 1979 - Národný výbor mesta Košice - podpredseda pre služby
1979 – 1983 - Národný výbor mesta Košice - prvý podpredseda pre ekonomiku
1983 – 1986 - primátor mesta Košice
1986 – 1989 - predseda Východoslovenského krajského národného výboru v Košiciach
30. 11. 1989 - 30. 6. 1990 - predseda Slovenskej národnej rady
1990 – 1992 - veľvyslanec ČSFR v Kanade
1993 – 1994 - zamestnanec ministerstva zahraničných vecí v Bratislave
1994 – 1999 - primátor mesta Košice
1998 – 1999 - poslanec Národnej rady SR
jún 1999 – jún 2004 - prezident SR
V rokoch 1964 – 1990 bol členom KSS, v rokoch 1998 – 1999 zakladajúcim členom SOP.

 

Z vodiča urobil hovorcu: Župan Marian Kotleba začal s čistkami

Marian Kotleba sa už usadil v županskom kresle. O prvých dňoch úradovania stále mlčí. Ani my sme sa vo štvrtok k nemu nedostali. Zistili sme však, že už začal s čistkami a vymenil minimálne hovorcu. Teraz je ním Kotlebov verný spoločník a šofér Miroslav Belička.

Description: Z vodiča urobil hovorcu: Župan Marian Kotleba začal s čistkami

MIROSLAV BELIČKA (vpravo): Verný Kotlebov druh sa stal jeho hovorcom.

 Na sekretariáte predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja nás vybavili veľmi rýchlo. „Nehnevajte sa, ale pán Kotleba je pracovne vyťažený. Obráťte sa na jeho hovorcu Miroslava Beličku,“ odkázala sekretárka. Je teda jasné, že Kotleba už začal s výmenou spolupracovníkov.

Na webovej stránke kraja naozaj už figuruje Miroslav Belička, ako vedúci oddelenia pre styk s verejnosťou a protokolu. Takže hovorcom nového župana je jeho najvernejší druh v predvolebnom boji. Muž, ktorý ho celý čas vozil na typickom pruhovanom tereniaku.

Auto však hneď po vymenovaní nového župana niekto podpálil. Novému hovorcovi sme však telefonovali márne. Mobil, ktorý nám dali na sekretariáte, nedvíhal. Až po dvoch hodinách nám zavolal naspäť. „Ak niečo chcete, tak až na tlačovej konferencii, ktorú zvoláme asi do polovice januára,“ povedal Belička.

NA STENE EŠTE VISÍ MAŇKA

Keďže ďalej ako k informátorovi župy sa nedalo dostať, akurát sme si všimli, že na chodbe úradu stále svieti nápis Európskej únie, ktorú Kotleba v  nástupnom príhovore odmietol.

 Zatiaľ ešte nevymenili ani fotografie bývalého župana Vladimíra Maňku a  bývalých poslancov, pritom nováčikov oficiálne fotografovali už 20. decembra pred zložením sľubov. Všetci stále visia na chodbe úradu. Zamestnanci úradu sa tiež odmietli k čomukoľvek vyjadriť.

Úrad vlády rozhadzuje! U Fica podpísali zmluvu na nákup darčekov za takmer 300-tisíc eur!

Description: Úrad vlády rozhadzuje! U Fica podpísali zmluvu na nákup darčekov za takmer 300-tisíc eur!Premiérov Úrad vlády podpísal zmluvu na spomienkové predmety za viac než štvrť milióna eur.

Na toto sa peniaze nájdu! Ficov úrad podpísal zmluvu na nákup propagačných predmetov pre projekty spojené s EÚ za neuveriteľných 287-tisíc €.

Aby zviditeľnil projekty zastrešené Úradom vlády, bude v najbližších štyroch rokoch rozdávať kravaty, opasky či dokonca golfové loptičky a USB kľúče s logom konkrétnych projektov.

Chcete dostať hodnotné darčeky? Tak to by ste mali zaklopať na sídlo premiéra Roberta Fica. Úrad vlády totiž koncom minulého roka podpísal rámcovú zmluvu na dodávku informačných a propagačných predmetov na najbližších 48 mesiacov. Kto konkrétne a pri akej príležitosti sa k propagačným perám, kľúčenkám, dáždnikom či peňaženkám, kravatám a opaskom, značkovým USB kľúčom a termoskám dostane, na tlačovom odbore Úradu vlády neprezradili. Napriek tomu, že hodnota celej zákazky je 287 000 €.

Description: Najzaujímavejšie predmety z ponuky.

Výdavky na spomienkové predmety úrad premiéra Roberta Fica však obhajuje tým, že nebudú použité peniaze zo štátneho rozpočtu, ale z eurofondov. „Všetky prostriedky použité na propagáciu pochádzajú z eurofondov, nie zo štátneho rozpočtu, teda daňových poplatníkov nebudú stáť ani euro,“ napísal tlačový odbor Úradu vlády s tým, že tieto prostriedky sú viazané len na propagáciu, v opačnom prípade by prepadli. Nie je to však úplne tak. Do rozpočtu EÚ, a teda aj na eurofondy, svojím dielom prispieva aj Slovensko, čiže aj slovenskí daňoví poplatníci.

 

Rómovia v roku 2013: kopance v osade, nové školy aj Atlas

Úspešné boli menšie komunitné projekty, školákom stavajú kontajnerové školy.

Po letanovskej osade ostala spúšť.

Systémové riešenia najpočetnejšej menšine rok 2013 nepriniesol. Pre budúcnosť je však dobre, že aspoň tušíme, koľko Rómov na Slovensku žije.

Description: http://i.sme.sk/cdata/5/69/6947495/romovia-web--2-.jpg

1.Razia v Moldave nad Bodvou

Brutálny zásah kukláčov v osade v Moldave nad Bodvou preberali v OSN, Bruseli aj v OBSE, inšpekcia ministerstva vnútra však na zásahu, po ktorom zostalo zranených 30 ľudí, nič problémové nenašla a policajný prezident vyhlásil, že si tak získali rešpekt.

júna, dva dni potom, ako na nich hádzali kamene 32-ročný mentálne retardovaný Ernest a mladistvý Leonard. Na policajnom aute rozbili okno. Ernesta držali vo väzbe dva mesiace, hoci posudok psychiatrov mu diagnostikoval retardáciu. Za jeho väzbu dnes čelia dvaja košickí prokurátori disciplinárnemu konaniu a vyšetrovateľ trestnému stíhaniu. Policajti prišli do osady 19.

Ombudsmanka Jana Dubovcová vo svojej správe napísala, že polícia porušila práva ľudí. Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že klame a politikárči. Postup policajtov preverila Generálna prokuratúra, v decembri vydala pokyn na začatie trestného stíhania.

2.Rómov je vyše 400-tisíc

Na Slovensku žije vyše 402-tisíc Rómov. V septembri to ukázali prvé zverejnené údaje z nového Atlasu rómskych komunít. Vyžiadal si ho Rozvojový program OSN na Slovensku (UNDP) a ministerstvo práce, aby bolo jasné, kam smerovať peniaze z eurofondov na rómske projekty. Brusel v júni sľúbil tristo miliónov eur na integráciu rómskych komunít. Pri sčítaní obyvateľstva v roku 2011 sa k rómskej národnosti prihlásilo iba stotisíc ľudí.

3.Fico hodil nezamestnanosť na Rómov

Premiér Robert Fico v júni hodil vysokú nezamestnanosť na Slovensku na rómsku menšinu. „Čísla v štatistike nezamestnanosti nám neuveriteľne deformuje obrovský počet Rómov, hovorím to ako fakt.“ Tvrdenie zopakoval aj na summite EÚ v Bruseli.

4.Kontajnery víťazia nad internátmi

Internátne školy pre rómske deti sú podľa Roberta Fica jediným riešením rómskej problematiky. Tvrdil to vo februári na stretnutí s vysokoškolákmi. „Buď povieme všetkým, že situácia na Slovensku je extrémna a na extrémnu situáciu sa musia prijímať extrémne opatrenia, alebo budeme ďalej len bľabotať,“ tvrdil. Ministerstvo školstva v lete jeho plány zmenilo. Internáty pre Rómov nahrádza výstavba kontajnerových škôl. Tento rok začali budovať päť modulových škôl, vo dvoch sa už učí.

5.Od listu prešli k rodičovskému centru

Učiteľky Základnej školy v Dobšinej Eleonóra Liptáková a Erika Polgáriová otvorili začiatkom decembra rodičovské centrum. Ich otvorený list ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi si v roku 2012 prečítalo viac ako 260-tisíc ľudí. Opísali v ňom problémy, s ktorými bojujú učitelia prevažne u rómskych detí: nepripravenosť detí na vyučovanie, zlá hygiena, agresivita žiakov i sexuálne obťažovanie spolužiačok i učiteliek.

„V meste majú na centrum rôzne názory, od pozitívnych po neutrálne. S otvorene negatívnou reakciou sme sa nestretli, skôr sú ľudia skeptickí a neveria, že by sa niečo podarilo zmeniť. Pre nás je však dôležité, ako ho vnímajú mladé rodiny. To sa zatiaľ ukazuje pozitívne,“ tvrdia pedagogičky. Zdôrazňujú, že ich centrum nie je určené Rómom, ale všetkým mladým rodinám.

Description: mur-kosice-sita_res.jpg6.Múry riešia problémy

Zbúrajte protirómsky múr! Európska komisia vyzvala v auguste Košice, aby strhli novopostavený múr na sídlisku Západ. Ten bráni Rómom z Lunika IX v prechode cez sídlisko. Slovensko je rekordérom v počte postavených segregačných stavieb v Európe - od roku 2009 u nás vzniklo trinásť múrov a plotov, ktoré oddeľujú Rómov od majority.

Na múr v Košiciach napísali Prepáčte

7.Osadu presťahovali, zostala skládka

V októbri sa mohlo vyše 830 Rómov z osady Letanovský mlyn presťahovať do nových domov v lokalite Strelník v okrese Spišská Nová Ves. Nájomníci podpísali zmluvy a zložili finančnú zálohu 150 eur. Trvalo deväť rokov, kým sa obci podarilo vybudovať 95 nových sociálnych bytov. Vybudovanie osady stálo 3,2 milióna eur, väčšina peňazí išla z eurofondov. Po odsťahovaní Rómov zo starej osady ostala obrovská skládka odpadu.

Description: michalany-tasr_res.jpg8.V Šarišských Michaľanoch už nesegregujú

Základná škola v Šarišských Michaľanoch, ktorej súd vlani zakázal segregovať rómskych žiakov, nerobí medzi deťmi rozdiel. Škola so 416 žiakmi mala špeciálne rómske triedy, súd ich prikázal zrušiť. „Dá sa to len postupne,“ povedal v septembri riaditeľ školy Jaroslav Valaštiak. Autobusový dopravca pridal na žiadosť školy v decembri nový spoj, aby deti mohli ostať v škole aj poobede na krúžkoch.

V Šarišských Michaľanoch sa už učia v zmiešaných triedach (TASR)

9.Strelec z Hurbanova sa neliečil

Strelca z Hurbanova Milana Juhásza poslal Špecializovaný trestný súd na deväť rokov do väzenia. Bývalý mestský policajt v sobotu 16. júna 2012 na dvore domu rómskej rodiny troch Rómov zastrelil a dvoch zranil. Juhászovi hrozil trest 25 rokov až doživotie. Psychiatri presvedčili súd, že nedokázal rozpoznať dôsledky svojho konania. Nariadili mu aj trojročné ochranné liečenie. Juhász si trest zrejme odpykáva v bežnej väznici, ako sa lieči, nie je jasné.

10.Voľby sa pre Rómov skončili fiaskom

Rómovia v župných voľbách neuspeli. Do krajských zastupiteľstiev sa nedostal ani jeden kandidát rómskej politickej strany. Jediným Rómom, ktorý uspel, bol Stanislav Vospálek zo Spišskej Novej Vsi. Župné voľby v Banskobystrickom kraji ovládol Marian Kotleba, ktorý rómsku menšinu zvyčajne nazýva slovom paraziti.

Ján Richter, minister práce

Vyzdvihol by som novelu antidiskriminačného zákona, ako minister sociálnych vecí vidím významný prínos v pokračovaní národného projektu Terénna sociálna práca v obciach.

Dušan Čaplovič, minister školstva

Dali sme nádej 800 rómskym deťom, ktoré sa vďaka vybudovaniu piatich nových plnoorganizovaných škôl dostali do čistého a pekného prostredia.

Robert Kaliňák, minister vnútra

Máme 110 nových asistentov učiteľov v problémových oblastiach a otvorili sa prvé dve z piatich modulových škôl. Do predškolských projektov sme zapojili viac ako tri tisícky rómskych detí. Viac ako 120 terénnych asistentov zdravotnej starostlivosti pracuje v lokalitách na zlepšení životných podmienok.

Peter Pollák, splnomocnenec pre Rómov

Práca, v rámci ktorej sa podarilo zamestnať približne 240 Rómov zaradených do programov v oblasti vzdelávania a zdravia, zlepšenie podmienok vo vzdelávaní pre 320 detí v dvoch modulových školách a zapojenie takmer tritisíc detí do projektov zameraných na predškolskú prípravu.

Klára Orgovánová, riaditeľka Rómskeho inštitútu

Myslíte si, že sa život chudobných Rómov v niečom zlepšil? Ja si na nič pozitívne neviem spomenúť.

Galyášová, učiteľka z Košíc

Ako učiteľku ma teší, že vznikli modulové školy v obciach pre rómske deti a nie je to o segregácii. Iba vzdelaním dokážeme zmeniť pohľad spoločnosti na nás Rómov.

Jarmila Holubová, terénna pracovníčka v Spišskom Podhradí

Pre Rómov v Spišskom Podhradí to bol hlavne bezplatný internet v komunitnom centre, ktorý nám zaobstarala mimovládna organizácia Člověk v tísni Slovensko. Od štátu sme nijakú pomoc nepocítili.

REGIÓNY

Markíza šokovala divákov! Trapas, aký sa v Záhorskej Bystrici ešte nestal!

Description: Markíza šokovala divákov! Trapas, aký sa v Záhorskej Bystrici ešte nestal!Zlatica Puškárová a Patrik Švajda mali dnes v práci voľno.

Technické problémy v Záhorskej Bystrici prekvapili nejedného diváka.

Po prvýkrát za éry televízie Markíza sa nevysielali večerné správy! Televízne noviny pritom takýto problém nemali počas celej svoje existencie trvajúcej 17 rokov.

Namiesto toho si diváci pozreli seriál Susedia. Markíza na zmenu v programe upozornila krátkym oznamom počas jeho vysielania .

"Vážení televízni diváci, z dôvodu náhlych technických príčin dnes nemôžeme odvysielať Televízne noviny. Za vzniknutú situáciu sa ospravedlňujeme," bežal krátky odkaz pre divákov. Čo sa presne stalo, televízia neupresnila.

Markíza pritom nevysielala ani podvečerné Prvé Televízne noviny. Nový skrátený formát uviedla prvýkrát vo štvrtok v čase o 17:45 hod. Za stolom však sedel len jeden moderátor - Zlatica Puškárová.

NESCHOPNÍ PITOMCI, AMATÉRI, TOTO JE ZAČIATOK KONCA PRIATELIA UVIDÍTE!!! BO UŽ TÁ NAMYSLENOSŤ ÚŠKRNI, REHOT TÝCH DVOCH NESCHOPNÝCH IDIOTOF NEMAL KONCA KRAJA AŽ DO VČERA!!! HALELUJA HALELUJAJ  VÍTEZSTVÍ JE NAŠE!!! TERAZ NECH SA REHLIA HAHAHA!!!!!!

 

Markíza sa ospravedlnila za trapas: Puškárová so Švajdom zachraňovali situáciu!

Description: Patrik Švajda a Zlatica Puškárová sa v mene Markízy divákom ospravedlnili.Patrik Švajda a Zlatica Puškárová sa v mene Markízy divákom ospravedlnili.

Dodržala slovo! Diváci Markízy mali počas dnešného dňa možnosť vidieť na svojich televíznych obrazovkách oznamy, v ktorých im vysielateľ avizoval, že dnes už o večernú dávku spravodajstva ukrátení nebudú. Nepríjemné prekvapenie, ktoré v piatok zažili priaznivci Záhorskej Bystrice, sa už v sobotu nezopakovalo.

Vzhľadom na nepríjemnosti spojené s koncom pracovného týždňa nezačali víkendové Televízne noviny inak než verejným ospravedlnením sa televízie Markíza.

„Aj moderná technika občas zlyhá. Sme radi, že sme dnes už opäť v plnom nasadení a divákom sa ospravedlňujeme,“ prihovorila sa netradične moderátorská dvojica Patrik Švajda a Zlatica Puškárová.

​V piatkovom vysielaní televízie údajne nastali nečakané technické problémy. „Televízne noviny nešli z dôvodu náhlych technických príčin. Na odstránení poruchy pracujeme a divákom sa ospravedlňujeme,” vyjadrila sa o nepríjemnej situácii hovorkyňa Tatiana Tóthová.

V minulosti sa už podobný incident stal, a to v júni 2007. Podľa informácií od zdroja Topiek mali výpadok na svedomí servery. Tie boli spojené s prechodom na nový systém, ktorý mal zapríčiniť ich zhorenie.

 

Markíza bez Televíznych novín! Čo sa v skutočnosti stalo?

Description: Markíza bez Televíznych novín! Čo sa v skutočnosti stalo?Zlatica Puškárová a Patrik Švajda mali v práci neplánované voľno.

Nemilé prekvapenie pre divákov! Televízia Markíza včera po prvý raz vo svojej sedemnásťročnej histórii neodvysielala Televízne noviny.

Dôvodom boli vážne technické problémy. Moderátori Patrik Švajda (41) a Zlatica Puškárová (36) tak mali neplánovane voľný večer.

Divákov, ktorí chceli včera sledovať správy na Markíze, čakal o 19.hodine na obrazovke namiesto moderátorov a reportáží šokujúci oznam: „Milí diváci, z nečakaných technických dôvodov nemôžeme odvysielať dnešné Televízne noviny. Za porozumenie ďakujeme.“

„Poslali nás domov, pretože vysielací systém padol. Povedali nám, že redakčné príspevky nebudú odvysielané, pretože sa to technicky nedá zvládnuť,“ vysvetlil Novému Času zdroj z Markízy.

Informáciu potvrdila aj hovorkyňa televízie Tatiana Tóthová. „Z dôvodu náhlych technických príčin dnes nemôžeme Televízne noviny odvysielať. Za vzniknutú situáciu sa divákom ospravedlňujeme. Ako náhradný program odvysielame ďalšie epizódy seriálu Susedia.“

Televízia informovala o problémoch počas vysielania seriálu Susedia.

Podľa informácií Nového Času sa o problémy postaral server, ktorý zlyhal. "IT-čkári na tom pracovali, ale jednoducho to do začiatku správ nestihli. Moderovať sa mohlo bez problémov, ale systém nedokázal odvysielať príspevky," vysvetlil zdroj.

Voľný večer tak nečakane prekvapil a zrejme aj potešil moderátorskú dvojicu Patrika Švajdu a Zlaticu Puškárovú, ktorú sme oslovili včera tesne pred 19. hodinou.

„Áno, mali sme pracovať, divákom sa veľmi ospravedlňujeme. Samozrejme, že nás to nesmierne mrzí,“ povedala Zlatica. „Stalo sa to po prvý raz v histórii televízie, ale aj to, jednoducho, prináša živé vysielanie,“ dodal Švajda. Televízia neodvysielala ani Prvé Televízne noviny.

Zažila to už aj RTVS

Podobný scenár mohli diváci zažiť na RTVS. Hlavné správy odvysielali so 17-minútových meškaním.Ďalšie 4 fotografie v galérii.

Podobný scenár mohli diváci zažiť na RTVS. Hlavné správy odvysielali so 17-minútových meškaním.

Takéto problémy v Markíze nastali krátko pred tým, ako televízia ohlásila prechod na novú techniku, ktorá umožní divákom sledovať vysielanie v HD kvalite. Podobné problémy postihli už aj RTVS, ktorá v minulom roku 11. februára odvysielala správy so 17-minútovým oneskorením.

Ako reagovala konkurencia?

K situácii na Markíze sa na sociálnej sieti vyjadril šéf Joj-ky František Borovský.Ďalšie 4 fotografie v galérii.

K situácii na Markíze sa na sociálnej sieti vyjadril šéf Joj-ky František Borovský.

Autor: Maroš Herc, rtvs

Táto udalosť pobavila aj televíziu na Kolibe. Šéf Joj-ky František Borovský na sociálnej sieti tesne po 19. hodine napísal: „Karma nakoniec dnes o 19.00 našla Záhorsku Bystricu :)“

 

Neuniesol výčitky na sociálnej sieti: Kristián († 16) zahynul pod kolesami vlaku

Description: Neuniesol výčitky na sociálnej sieti: Kristián († 16) zahynul pod kolesami vlakuKamaráti Martin a Milan na mieste nešťastia,kde si Kristián († 16) položil hlavu na koľajnice.

Description: Pri nehode prišiel o život Lukáš († 17).Zbytočná tragédia si napokon vyžiadala až dva mladé životy! Lukáš († 17) zahynul len pár hodín po Novom roku pri nezmyselnej dopravnej nehode.

Auto šoféroval jeho opitý kamarát Kristián († 16). Mladík zrejme neuniesol ťarchu svedomia, vo štvrtok večer si položil hlavu na železničnú trať a počkal na prichádzajúci vlak. Len pár hodín predtým s ním hovorili jeho kamaráti a podľa ich slov bol pripravený čeliť zodpovednosti. Na sociálnej sieti sa však na jeho adresu zniesla spŕška výčitiek... Nový rok sa na Považí začal veľmi smutne. Najväčšiu bolesť z tragickej nehody prežívajú rodiny Lukáša († 17) a Kristiána († 16).

Pri nehode prišiel o život Lukáš († 17).Autor: Zuzana Kaplánová

O obrovskom nešťastí ani nedokázali hovoriť. Ďalší šok prežili najbližší Kristiána, ktorý si vo štvrtok večer siahol na život. Vychovávala ho stará mama s otcom po tom, čo ich opustila mama. Otec pracuje v Česku na železnici. „Boli sme s ním ešte včera, hovoril, že už sa s tým všetkým zmieril. Bol pripravený niesť zodpovednosť a ísť do basy. Keď mi ráno prišla esemeska, že spáchal samovraždu, nemohol som tomu uveriť. Dúfame, že týmto sa to už všetko skončí, je to hrozná tragédia,“ povedal spolužiak Milan (17).

Vilo, urob si v tom poriadok! Rozborilovi narastá dlh na poistnom

Nový rok sa začal, staré dlhy ostali. Moderátor Vilo Rozboril (46) má každý mesiac čoraz vyššiu „sekeru“ v Sociálnej poisťovni. Stráca moderátor finančnú pôdu pod nohami?

Description: Vilo, urob si v tom poriadok! Rozborilovi narastá dlh na poistnom

 

Dlžník: Moderátor chce svoj dlh vyrovnať.

 Vilo Rozboril dlhoval k 11. novembru minulého roka presne 2 170,94 eura. Jeho sekera však postupom času narástla. Posledná aktualizácia stránky svedčí o tom, že k 9. decembru sa moderátorov dlh vyšplhal na sumu 3 473,73 eura.

„Nevedel som o tom. Stará sa mi o to niekto. Ďakujem za upozornenie, už to riešim,“ obhajoval sa Vilo, ktorého vlastný dlh evidentne prekvapil. Rozborilovo meno svieti na internetovom portáli, ktorý zverejňuje zoznam dlžníkov, aj na stránke Sociálnej poisťovne.

„Zákon o sociálnom poistení nám neumožňuje zverejňovať bližšie informácie o našich klientoch bez písomného súhlasu dotknutej strany. Môžeme zverejňovať len informácie v povolenom rozsahu, čo je zoznam dlžníkov na našej webovej stránke so sumou pohľadávky. Tento zoznam aktualizujeme štyrikrát do mesiaca,“ reagoval hovorca poisťovne Peter Višváder na margo moderátorových dlhov.

Description: Aktuálny dlh: Rozboril o ňom nevedel.
zdroj: socpoist.sk

ZAPLATÍ TO Z ÚSPOR?

Viac než päť rokov bola stabilným zdrojom finančného príjmu Vila Rozborila relácia Modré z neba. Podľa našich informácií si firma, v ktorej figuruje aj Vilo, účtovala za výrobu jednej časti približne 100 000 eur.

Aj keď relácia v decembri minulého roka dostala stopku, niet žiadnych pochýb, že o Vila budú mať televízie aj naďalej záujem. Rozboril nechcel konkretizovať, čomu sa momentálne venuje a z čoho pramení jeho aktuálny finančný príjem. Ak by však aj nepracoval, viac než trojtisícovú sekeru podľa všetkého zaplatí z vlastných úspor.

 

Description: Pri autonehode prišiel Lukáš o život.

Pri autonehode prišiel Lukáš o život.

Spolu s ďalším kamarátom Martinom prišli v piatok na miesto, kde Kristiána zabil vlak. Nedokážu pochopiť, prečo sa to muselo stať. „Kristián ani nechcel sadnúť za volant, ale ostatní ho prehovorili,“ vravia smutne. „Možno si siahol na život aj preto, že ho ľudia na sociálnej sieti po nehode začali pranierovať. Zrejme tie výčitky neuniesol,“ domnievajú sa kamaráti.

Description: Kristián († 16) prežil kamaráta iba o jeden deň.Kristián († 16) prežil kamaráta iba o jeden deň.

Kristián oslavoval Silvestra spoločne s kamarátmi v dome v Lysej pod Makytou (okr. Púchov). „Zrejme im došli cigarety, tak sa vybrali autom na nákup. Počas jazdy do Púchova havarovali v susednej obci Záriečie,“ opísal tragédiu starosta Pavol Gábik. Lukáš, ktorý vyletel z auta, zahynul na mieste, vodičovi po nehode policajti namerali viac ako 1,7 promile alkoholu. Kristián si vo štvrtok večer ľahol na koľajnice a počkal na prichádzajúci vlak.

Vážna nehoda pri Žiline: Opitý vodič (61) skončil aj s autom v rieke

Description: Vozidlo skončilo v riekeVozidlo skončilo v riekepred 2 hodinami

VARÍN - Dnes popoludní sa v obci Varín v žilinskom okrese stala dopravná nehoda, po ktorej skončil 61-ročný vodič a jeho auto v rieke Varínka. Ako ďalej informoval hovorca žilinských policajtov Radko Moravčík, šofér z okresu Žilina šiel v smere od obce Nezbudská Lúčka v okrese Žilina do obce Varín.


Z doposiaľ presne nezistených príčin na moste prešiel do protismeru, následne prerazil zábradlie a skončil vo Varínke.

Vodič sa podrobil dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 1,35 promile alkoholu v dychu. Vo vozidle boli okrem vodiča aj dvaja muži vo veku 49 a 58 rokov, ktorí neutrpeli zranenia. Vodiča previezli do nemocnice, kde ho jednorázovo ošetrili. Polícia prípad vyšetruje ako podozrenie z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Ďalšie okolnosti dopravnej nehody sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.

Description: Vozidlo skončilo v rieke.

Polícia žiada účastníkov cestnej premávky, aby na moste ponad rieku Varínka v obci Varín, kde sa nehoda stala, zvýšili svoju pozornosť, pretože tu chýba zábradlie. Miesto je označené dopravným značením. Ďalej polícia vodičom odkazuje, že alkohol za volant nepatrí. Šoféri jazdou pod vplyvom alkoholu neohrozujú len svoj život, ale aj životy ostatných účastníkov cestnej premávky. "Nielen z dôvodu, že ide o priestupok alebo trestný čin, ale najmä preto, že následky dopravných nehôd bývajú v mnohých prípadoch tragické... Každý by mal začať od seba, teda uvedomiť si, že kombinácia alkohol a šoférovanie nikdy nie je správne riešenie," odkazuje polícia.

 

Kontroly v školách odhalili takmer 64-tisíc neospravedlnených hodín

Description: Kontroly v školách odhalili takmer 64-tisíc neospravedlnených hodínNajmä deti z rómskych komunít vynechávajú vyučovanie, čo sa odráža na neospravedlnených hodinách. Školy preto ich rodičov motivujú buď preplatením cestovného, alebo bezplatnou stravou.

Deti z prevažne rómskych rodín majú zvyčajne najviac vymeškaných hodín.

Štátna školská inšpekcia si počas kontrol v minulom školskom roku posvietila aj na povinnú školskú dochádzku detí. Informácie získavali v 86 základných školách s 18 590 žiakmi. Za prvý polrok školského roka 2012/2013 evidovali v týchto školách takmer 63 700 vymeškaných, neospravedlnených vyučovacích hodín.

Školy uložili žiakom takmer 2 700 výchovných opatrení. Žiaci dostali napomenutia a pokarhania od triedneho učiteľa či riaditeľa a znížené známky zo správania.

Najčastejšími dôvodmi pre napomenutia či pokarhania boli okrem neospravedlnených hodín neskoré príchody na vyučovanie, svojvoľný odchod z posledných vyučovacích hodín či porušovanie pravidiel školského poriadku - nevhodné správanie, nerešpektovanie pokynov učiteľov, vyvolávanie konfliktov, nenosenie si pomôcok na vyučovanie a úmyselné poškodenie školského majetku.

ZÁŠKOLÁCTVO

Školy, v ktorých žiak neospravedlnene vynechá mesačne viac ako 15 hodín, to nahlasujú príslušnému orgánu štátnej správy a obci. Žiaci, ktorí bez ospravedlnenia vynechali viac ako 15 vyučovacích hodín za mesiac, tak väčšinou robili úmyselne, a teda išlo o záškoláctvo, konštatuje školská inšpekcia.

Ďalšími dôvodmi je tiež neusporiadané rodinné prostredie, nedostatočný záujem rodičov o dochádzku dieťaťa do školy, bezdôvodné ponechanie žiaka doma so súhlasom matky, časová zaneprázdnenosť rodičov, ich cesta do zahraničia, počas ktorej starí rodičia neposielali deti do školy či negatívny vzťah žiakov k škole, napríklad pre zlé známky.

„Najväčšie problémy s dochádzkou žiakov boli v školách s vysokým počtom žiakov z rómskej komunity,“ dodáva školská inšpekcia. Najbežnejším dôvodom vymeškávania hodín žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia boli zlé sociálne a finančné pomery či chýbajúca starostlivosť rodiča o dieťa.

„Najmä pri dochádzajúcich rómskych žiakoch chýbali v určitom období v mesiaci finančné prostriedky na cestovné, na teplý odev a obuv, desiatu, cestovné k lekárovi - preto deti neposielali do školy,“ konštatuje inšpekcia.

STARŠÍ STRÁŽIA MLADŠÍCH

V čase svojej neprítomnosti tiež nechávali rodičia starších súrodencov strážiť mladších.

Ďalšími príčinami, pre ktoré rómski žiaci vymeškali vyučovanie na prvom stupni, bolo neovládanie slovenského jazyka, nechápanie činností, ktoré sa od nich v škole vyžadovali, nevyhovujúce hygienické a pracovné návyky žiakov, nepriaznivé počasie či zmeškanie školského autobusu.

Na druhom stupni sa pridal i nezáujem žiakov o učenie. „Rodičia často tvrdili, že nevedeli, že deti nechodia do školy, ráno odchádzali do školy v obvyklom čase,“ uvádzajú vo svojej správe k povinnej školskej dochádzke inšpektori.

MOTIVÁCIA

Školy sa pre zlepšenie dochádzky žiakov stretávali s rodičmi a učitelia mali s deťmi pohovory.

„Motivovali ich poskytovaním bezplatnej stravy, zakúpením učebných pomôcok a preplácaním cestovných lístkov. Dochádzku žiakov do školy a neospravedlnené hodiny riešili školy na zasadnutiach pedagogickej rady. Rodičov pozývali na pohovor do školy, tí nereagovali alebo neprišli s odôvodnením, že nemali pri kom ponechať deti. Preto poverený asistent učiteľa navštívil problémové rodiny, čo čiastočne zlepšilo dochádzku žiakov do školy na istý čas,“ dodáva inšpekcia.

Ministerstvo šetrí na učebniciach. Minie na ne vyše 6,5 milióna, menej ako vlani

Description: Ministerstvo šetrí na učebniciach. Minie na ne vyše 6,5 milióna, menej ako vlaniV roku 2013 vyčlenilo ministerstvo školstva na učebnice do škôl 7,2 milióna eur, za ktoré dodalo školám takmer 2,5 milióna učebníc. Tento rok chce rezort zabezpečiť najmä nové reformné učebnice.

Nové učebnice na rok 2014 by sa mali týkať estetiky či informatiky. Na nákup a distribúciu učebníc do škôl je v tomto roku vyčlenených viac ako 6,5 milióna eur. Z tejto sumy plánuje ministerstvo školstva v roku 2014 zabezpečiť najmä nové reformné učebnice pre vyučovacie predmety ako napr. informatická či etická výchova, povedal minister školstva Dušan Čaplovič.

Rezort plánuje zabezpečiť aj učebnice cudzích jazykov či knihy pre žiakov stredných odborných škôl a špeciálnych základných škôl. "V roku 2014 ministerstvo školstva pripravuje takmer 400 titulov nových reformných učebníc, pracovných zošitov a učebných textov," hovorí minister.

UČEBNICE ZA MILIÓNY EUR

V januári školám dodajú nové učebnice pre Dopravnú výchovu pre 3. a 4. ročník základných škôl i pre odborné predmety stredných odborných škôl - Bioenergetika či Zdravoveda. V roku 2013 rezort školstva vyčlenil na učebnice vyššiu sumu - približne 7,2 milióna eur. Pôvodnú sumu totiž dodatočne zvýšili o viac ako 700-tisíc eur. V roku 2013 ministerstvo školstva dodalo školám takmer 2,5 milióna kusov učebníc, informoval minister školstva.

PREPISY V SLEPECKOM PÍSME

Od začiatku tohto školského roka nakupoval rezort učebnice dvakrát. V septembri 2013 obstarávali 66 titulov, konkrétne 444 050 kusov učebníc a pracovných zošitov a tiež prepisy ďalších piatich titulov reformných učebníc do Braillovho písma, vrátane elektronickej verzie pre žiakov so zrakovým postihnutím. Na vzdelaní sa šetrí, vysoké školy prídu o 21 miliónov eur

V závere roka 2013 zabezpečili 77 titulov a celkovo 665-tisíc kusov reedícií učebníc a pracovných zošitov pre prvý a druhý stupeň základných škôl, pre školy s vyučovacím jazykom maďarským a pre všeobecno-vzdelávacie a odborné predmety stredných škôl.

Muž skrýval v byte vo Vranove nad Topľou nelegálne zbrane a muníciu. Obvinili ho

Description: http://www.pluska.sk/thumb/images/gallery/slovensko/miska-regiony/2014/01/o_zbran.jpg?w=670&h=376&ip=6Polícia odhalila v jednom z bytov vo Vranove nad Topľou päť zbraní a muníciu, na ktoré nemal 59-ročný muž povolenie. Stíhajú ho na slobode.

Nelegálne zbrane v byte odhalila vranovská polícia.

V.N.TOPĽOU. Vranovská polícia vykonala na príkaz Okresného súdu vo Vranove nad Topľou vo štvrtok 2. januára v byte 59-ročného muža domovú prehliadku. Našla v ňom zbrane a muníciu.

"Pri domovej prehliadke sa našlo päť rôznych strelných zbraní, napríklad aj s optickým zameriavačom a viac ako 400 brokových i guľových nábojov. Na držanie uvedených zbraní a streliva muž nemal potrebné povolenia," povedala prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.

Ako ďalej informovala, vyšetrovateľ už vzniesol voči majiteľovi zaistených zbraní a streliva obvinenie za zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Muž je stíhaný na slobode.

 

Južania chcú novú poštu

Description: Pošta v Astórii. Južanom už nestačí.
Obyvateľom Juhu pri centre mesta chýba pošta. Tá už skúma efektívnosť budúcej prevádzky.

Pošta v Astórii. Južanom už nestačí.

KOŠICE. S príchodom nového nákupného centra v obyvateľoch Juhu znovu skrsla nádej na novú pobočku Slovenskej pošty. Aupark stojí už dva roky, no pošty v ňom zatiaľ niet.

Južania bývajúci pri centre mesta by sa novej pobočke potešili. Dôchodcovia v malometrážnych bytoch a senior centrách musia chodiť do Astórie. Najbližšiu poštu majú až na Ostravskej a v OC Carrefour.

„Žiadame aj mestskú časť o pomoc pri realizovaní pošty v auparku, je tam plno voľných boxov. Chceli by sme tak vyhovieť ľuďom, lebo pošta v centre nám chýba. Kedysi bola v Dargove,“ hovorí miestny poslanec Milan Kyjovský (Smer).

Slovenská pošta už o novej pobočke uvažuje.

„Evidujeme viacero ponúk na prenájom priestorov, niektoré sa nachádzajú  v uvedenej lokalite. V súčasnosti analyzujeme ekonomickú a obchodnú efektívnosť možného prenájmu priestorov na zriadenie prevádzky. Výsledky vyhodnotenia by sme mali mať k dispozícii do konca 1. štvrťroka 2014. V analýze samozrejme zohľadníme aj požiadavky občanov Košíc,” odpovedala Stanislava Pondelová, hovorkyňa Slovenskej pošty.

 

Herkules zhrdzavel: Opravia dominantu Sniny?

Železná socha Herkula patrí k dominantám Sniny. V záhrade tamojšieho kaštieľa stojí vo fontáne viac ako 170 rokov. Na viacerých miestach je však poškodená, mesto sa ju snaží zachrániť. Zoženie peniaze na jej opravu?

Herkules zhrdzavel: Opravia dominantu Sniny?

Description: Herkules zhrdzavel: Opravia dominantu Sniny?

PLASTIKA HERKULA: Stojí vo fontáne medzi dvomi sninskými kaštielmi. Ten v pozadí chce mesto opravit.

Socha Herkula pochádza z roku 1841. Vtedy ju dal odliať zo šiestich kusov majiteľ sninského kaštieľa Štefan Rholl. Pri reštaurátorskom výskume však odborníci zistili, že socha je na viacerých miestach poškodená. Plastiku Herkula, bojujúceho proti bájnej hydre lernskej s kyjakom v  ruke, rozožiera totiž pod vrstvami náterov korózia.

„Vážnejšie poškodenia sú badateľné na troch hlavách hydry a tiež na spodnej strane jej chvosta,“ potvrdila Eva Mihaliková z Mestského úradu v Snine. Samospráva sa snaží získať financie na rekonštrukciu sochy.

Zároveň plánuje opraviť i  malý kaštieľ, pred ktorým železný Herkules stojí. Ďalšiu časť areálu, centrálnu budovu kaštieľa, opravili už v  lete z  prostriedkov Európskej únie.

 

Ján chcel vyhodiť do povetria vlastný dom. Zabiť sa chcel pre rozchod s manželkou

Description: Ján chcel vyhodiť do povetria vlastný dom. Zabiť sa chcel pre rozchod s manželkouObcou Halíč v okrese Lučenec otriasol v sobotu 4. januára obrovský výbuch. Susedia si mysleli, že niekto sa na Silvestra nenabažil do sýtosti, pravda však bola iná.

Na prvý pohľad sa domu nič nestalo a mal len porozbíjané okná. Podľa hasičov však bol vo vnútri zničený nábytok a úplne je porušená celá statika.

Ján odišiel do sanitky po svojich. Všade boli triesky a úlomky skla. Ján prešiel do sanitky po svojich a odviezli ho do nemocnice v Lučenci. Všade boli triesky a úlomky skla. 

HALIČ. K tragédii chýbalo veľmi málo. Dnes podvečer otriasol Štefánikovou ulicou v Haliči v okrese Lučenec obrovský výbuch a okolím otriasla v zápätí aj tlaková vlna.

Miestni si mysleli, že niekto ešte oslavuje Silvestra, no po chvíli zistili, že v dome staršieho pána Jána O. vybuchol plyn. Podľa miestnych obyvateľov to nebola náhoda.

ŤAŽKÝ ŽIVOT

"Ján viedol čudný život, často popíjal a preto manželka od neho odišla. Nedávno mal asi infarkt a bol v nemocnici, no vypýtal sa domov na reverz. Už v nemocnici sa však vyhrážal, že ak sa jeho manželka k nemu nevráti, vyhodí do povetria celý dom a zabije aj seba," povedali nám susedia.

Pán Ján počkal na hasičov pred domom.

Ján má dvoch synov, no ani jeden sa k výbuchu nechcel vyjadrovať. Podľa plynárov však nad Jánom stáli všetci svätí.

MAL ŠŤASTIE

"Je zázrak, že ten dom stojí s rozbitými oknami a zničeným nábytkom, no mužovi sa takmer nič nestalo," povedal plynár.

Tlaková vlna poškodila vážne statiku domu.

Do sanitky išiel po svojich a mal len malé povrchové zranenia. Požiar , ktorý v dome nastal po výbuchu uhasili ešte do práchodu hasičov susedia.

Ak nebude v Lučenci práca, prídu o 235-tisíc eur

Description: Ak nebude v Lučenci práca, prídu o  235-tisíc eurMajú hlavu v smútku. Lučencu sa nedarí získať investorov do priemyselného parku JUH. Za tri roky vytvorili iba 46 pracovných miest. Ak ich nebude do konca tohto roka o dvesto viac, mesto príde o dotáciu vo výške viac ako 235-tisíc eur.

PRIEMYSELNÝ PARK: Do konca roka musia vytvoriť vyše dvesto nových pracovných miest.

MÁRIA BÉREŠOVÁ: Podľa hovorkyne uzavrelo mesto s  investormi zmluvy o  budúcich zmluvách. PRIEMYSELNÝ PARK: Do konca roka musia vytvoriť vyše dvesto nových pracovných miest. 

Lučencu by vrátenie dotácie poriadne vyprázdnilo mestskú kasu. Takže samospráva sa snaží tejto hrozbe za každú cenu vyhnúť. Radšej sa obrátili už aj na  súkromnú poradenskú spoločnosť, aby im pomohli s  novými pracovnými miestami. Lenže ani Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a  obchodu sa zatiaľ nepodarilo nájsť nového investora.

PROBLÉM S  POZEMKAMI

Podľa hovorcu agentúry Richarda Dírera investorov odrádza hlavne skutočnosť, že pozemky v  priemyselnom parku si môžu len prenajať, ale nemôžu si ich kúpiť. A voľná plocha v  parku predstavuje len necelé dva hektáre. Navyše má nevyhovujúci tvar, ktorý obmedzuje výstavbu.

POMÔŽE ZMENA ZMLÚV?

Mesto chce nepriaznivú situáciu s  pozemkami zmeniť zmluvami o  budúcich zmluvách s  vlastníkmi pozemkov. Sľubuje, že ak príde investor, ktorý bude potrebovať väčšiu plochu, nebude to už problém.

„Mesto prostriedky nebude vynakladať zo svojho rozpočtu. Preto boli uzatvorené aj zmluvy o  budúcich zmluvách, lebo investor poskytne mestu prostriedky na  výkup pozemkov,“ objasnila hovorkyňa lučeneckej radnice Mária Bérešová.

VEZMÚ IM DOTÁCIU?

Ak však do  konca roka nebude pracovať v  priemyselnom parku, ktorý má rozlohu 30 hektárov, viac ako 250 ľudí, mesto bude musieť vrátiť vyše 235-tisíc eur.

Tradičný vianočný beh ulicami Lučenca absolvovali prvýkrát aj deti s dedom Mrázom

Problémom však nie je len kúpa pozemkov. Obrovským nedostatkom pre potenciálnych zamestnávateľov je aj zlá dopravná dostupnosť. Tej by pomohlo čo najskoršie vybudovanie nielen obchvatu mesta, ale hlavne rýchlostnej cesty medzi Zvolenom a  Košicami.

 

Košice majú najkurióznejší zoznam pochovaných osobností

Description: Verejný cintorín. Hroby osobností sú zreteľne označené.Verejný cintorín. Hroby osobností sú zreteľne označené.

Za osobnosti mesta sú označení aj mäsiari či kominári. Aj preto ich majú Košice viac ako Bratislava.

KOŠICE. Zoznam významných osobností pochovaných na košickom verejnom cintoríne patrí zrejme k najkurióznejším na Slovensku.

Nielen počtom zosnulých, ale i tým, čo za svojho života robili. Košičanom sa nepozdáva.
Okrem šľachticov, generálov, hercov či športovcov sú za osobnosti mesta označení aj čižmári, mäsiari, krčmári, stolári, kominári, či dokonca účastníci boľševickej revolúcie v Rusku.

Bratislava ich má 358, Košice 889

Vďaka tomu dosiahli Košice raritný počet takmer 889 pochovaných prominentov, pričom ešte nie sú spravené zoznamy na cintoríne Rozália a v krematóriu.

Pre porovnanie, správy bratislavských cintorínov (Ružinov, Martinský, Slávičie údolie, krematórium) evidujú dokopy 358 osobností a Národného cintorína v Martine, kde bolo doposiaľ pochovaných najviac významných ľudí v histórii krajiny, 411. Prešov ich na svojej webovej stránke uvádza okolo 40.

„Denne nám tu stoja ľudia pri tabuľkách s menami, študujú ich, porovnávajú a sťažujú sa, lebo nie sú spokojní,“ potvrdil naše informácie Karol Kačmáry, konateľ spoločnosti Rekviem, ktorá košický verejný cintorín spravuje.

„Zoznam významných osobností na cintoríne s nami nikto vopred nekonzultoval, ani neviem, kto ho robil a ako. Mesto ho však schválilo, prišli s ním nejakí páni z magistrátu. Tak sme dali vyrobiť tabuľky s menami a osadili ich za vstupnou bránou. Tieto hrobové miesta sú chránené a nesmieme ich zrušiť.“

 

S deťmi utekala z horiacej chaty

V chatovej oblasti Alpinka vypukol požiar záhradnej chaty. Spôsobil ho zlý dymovod. 

Description: http://krimi.noviny.sk/uploads/tx_media_files/thumbs/800x448/VSTUP_poziar_chaty.transfer_193407.jpg
KOŠICE. Majiteľka chaty, 39-ročná Iveta D., utekala z horiacej chaty spoločne s troma malými deťmi. Hoci sa majiteľ pokúšal plamene uhasiť vodou, ktorú vedrom nosil z potoka, nepodarilo sa a museli prísť profesionálni hasiči.

„Išlo o požiar okolo dymovodu z vykurovacieho telesa v stropnej časti chaty. Hasili sme naraz povalu a kuchyňu. Postupne sme rozoberali drevený obklad okolo komína v kuchyni a vyrezávali dosky motorovou pílou na povale,“ vysvetľujú hasiči.

Pravdepodobnou príčinou požiaru bola opotrebovaná rúra dymovodu. Pri požiari nikto neutrpel zranenia.  Prípad vyšetruje aj polícia.

Požiar spôsobil 20-tisícovú škodu

Description: http://i.sme.sk/cdata/5/68/6882175/poziar_300-r513-st.ir3-_t300.jpgKOŠICE. Na Sídlisku nad jazerom horela elektrorozvodňa obchodného centra, škoda sa vyšplhala na 20-tisíc eur. Oznamovateľ privolaným hasičom ukázal horiace miesto.

„Museli sme vypnúť ističe a urobiť prieskum zadymených miestností s použitím dýchacích prístrojov. Požiar sme zlikvidovali snehovým hasiacim prístrojom. Nik sa nezranil, po uhasení sme priestor odvetrali,“ uviedli košickí hasiči.

Príčinou požiaru bol pravdepodobne skrat.

 

Zrušenie len so súhlasom mesta

Mestskí poslanci odklepli  v roku 2011 nariadenie o Zozname a evidencii pamätihodností mesta, vrátane hrobov významných rodákov alebo osobností pochovaných na území Košíc.

Zrušené môžu byť len po predchádzajúcom súhlase mesta. Má zabezpečovať starostlivosť o významné hroby, ktoré sa nachádzajú na cintorínoch patriacich mestu ak nemajú vlastníkov, alebo sú neznámi.

Zoznam chránených hrobov osobností mesta schválilo mestské zastupiteľstvo 19. 4. 2011 a bol začlenený do registra hrobov v skupine „významných“.

VZN platí od 1. januára 2012.

Komisiu viedol šéf vedeckej knižnice

Na zozname chránených hrobov osobností mesta pracovala od júla 2009 päťčlenná odborná komisia, zriadil ju vtedajší primátor František Knapík (KDH).

Skupina mala zosúladiť zoznamy, vylúčiť osobnosti, ktoré tam nepatrili a zamedziť tomu, aby sa hroby významných osobností likvidovali. Predsedom komisie bol riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice Košice, Ján Gašpar.

„Tak sme sa rozhodli, lebo išlo o známych Košičanov,“ reagoval na našu otázku, prečo sú v zozname aj mäsiari alebo stolári.

„Jestvuje o nich veľa dobových i súčasných materiálov. Neviem, prečo s tým majú ľudia problém. Svojím spôsobom aj účastník VOSR je osobnosť, či už pozitívna alebo negatívna. Boli len traja, štyria, po každom pomenovali v meste ulicu. Ešte čo sa týka tých mäsiarov, čižmárov a iných remeselníkov. Pochádzali z významných rodín, v komisii sme to posúdili a dohodli sa, že by bolo dobré, keby ich hroby nezanikli. Po týchto ľuďoch totiž ostali v meste rôzne stavby, dlažby a iné pamiatky.“

 Významné osobnosti mesta

Košický zoznam je siahodlhý, ale i neuveriteľne pestrý. Pre ilustráciu:
Béla Löffler - výtvarník, sochár
Jozef Oľhava - nositeľ Leninovho rádu, účastník VOSR
Marcel Strýko - politický disident v rokoch 1985 - 1990, predstaviteľ VPN
Alexander Sekula - filmový herec
Štefan Rášky - kurič Mestských verejných podnikov, funkcionár KSČ
Ferdinand Štofko - majiteľ vinárne U 12 apoštolov
Enrico Manni - operný spevák
Károly Angyal - prvý správca verejného cintorína

Description: tabula3veja_r7539_res.jpg

Description: tabula2veja_r51_res.jpg

Košické centrum Avion stále nemá miesto

Developerská spoločnosť vyberá z niekoľkých lokalít, no obchodné centrum na východe Slovenska neotvorí skôr ako o päť rokov.

Description: Jediné nákupné centrum Avion u nás je zatiaľ v Bratislave.Jediné nákupné centrum Avion u nás je zatiaľ v Bratislave.

Developer nákupných centier Avion stále vyberá a analyzuje lokality na stavbu nových projektov na Slovensku a v Česku.

U nás by k centru v Bratislave malo pribudnúť ďalšie v Košiciach. V Česku chce postaviť tri nové nákupné centrá v Prahe, Plzni a Hradci Králové.

Spoločnosť Inter IKEA Centre Group (IICG) sa rozhodla expandovať – do piatich rokov chce otvoriť trinásť nákupných centier.

Väčšina má vyrásť v Nemecku, vo Francúzsku či v Taliansku. Už budúci rok majú dokončiť aj dve centrá v kontinentálnej Číne, v roku 2015 pribudne ďalšie.

Košice pod lupou

Inter Ikea

skupina Inter IKEA Centre Group pôsobí v trinástich krajinách Európy,

spravuje v nich vyše milióna štvorcových metrov predajnej plochy,

ich súčasťou a najväčším magnetom je švédsky obchod s nábytkom IKEA, ten je najväčším akcionárom developerskej firmy,

v Česku prevádzkuje centrá v Prahe, Brne a Ostrave, na Slovensku jedno v Bratislave.

V Košiciach hľadá developer pozemky na výstavu Avionu už od roku 2009.

O kúpyschopnosti východoslovenského regiónu síce najprv pochyboval, no posledné roky sa skôr sťažuje na chamtivosť majiteľov pozemkov.

Uvažoval nad hnedou zónou pri Ťahanovciach, zelenými lúkami pri letisku či diaľnici do Prešova.

Zo všetkého zatiaľ zišlo, a tak sa plánované centrum vrátane obchodného domu IKEA za približne 150 miliónov eur odsunulo z termínu dostavania v roku 2014 na neurčito.

Nefiguruje ani v najnovších plánoch výstavby. Nakupujúci by preto doň mali vstúpiť najskôr v roku 2019.

Pritiahnuť Avion do Košíc by mohol zrýchlený ekonomický rast Košíc, spojený najmä s rozvojom IT priemyslu a služieb.

Ktoré centrum zhltnú?

Do Košíc sa môže Avion dostať aj vďaka zmene stratégie developera v posledných rokoch. Nechce len stavať nové nákupné centrá, ale začal ich aj kupovať od konkurentov.

Naposledy tak získal projekty napríklad v Poľsku a vo Švajčiarsku. Riaditeľ pre expanziu na Slovensku a v ČR David Nekovář sa vyjadril, že financií majú dosť, chýbajú však kvalitné projekty.

V Košiciach by pre Inter IKEA Centre Group mohli byť zaujímavé staršie nákupné centrá na južnom okraji mesta Optima či Cassovia. Naopak, nákupné centrum Aupark leží v centre, čo nie je pre Inter IKEA Centre Group zaujímavé.

V hre naďalej ostávajú lokality pri letisku i diaľnici Košice - Prešov.

Môže si vybrať aj stred

Developer však v minulosti potvrdil, že zvažuje aj iné slovenské lokality či maďarský Miškovec neďaleko Košíc. Okolie Žiliny je príliš blízko Ostrave, takže by zrejme obchodný dom IKEA neuživilo.

Perspektívne sa skôr ukazuje priestor medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, do hodiny autom dostupný zhruba pol miliónu ľudí.

Alternatívou je aj zriadenie distribučných centier, ktoré by slúžili ako výdajne tovaru objednaného cez internet.

Z@UJIMAViSTI 4

Drsné počasie zasiahlo planétu: V Británii stav núdze, v Amerike smrtiaca búrka a brutálne mrazy!

Description: Drsné počasie zasiahlo planétu:Britániu a Severnú Ameriku postihla nepriazeň počasia.

LONDÝN/WASHINGTON - Búrky a dažde sužujú Veľkú Britániu, ktorej mnohé časti postihli rozsiahle povodne. Počasie si už podľa BBC pravdepodobne vyžiadalo jednu obeť, úrady vydali na celý víkend desiatky varovaní. O nič lepšie na tom nie je ani Kanada a severovýchod Spojených štátov, ktoré čaká mrazivý víkend. Teploty majú podľa meteorológov spadnúť aj pod mínus 30 stupňov Celzia. V okolí mesta Quebec sa očakáva až mínus 38 stupňov. Kritická má byť hlavne noc na nedeľu. Snehová búrka si vyžiadala už najmenej 11 obetí .

Británia

Búrky a povodne sa dnes v Británii znova postarali o zaplavené ulice, pivnice a dopravné obmedzenia. Pre časti Walesu a juhozápadného Anglicka, ako aj Škótsko a niektoré miesta na východnom pobreží Anglicka platili naďalej výstrahy pred extrémami počasia a záplavami. Podľa niektorých vyjadrení by sa situácia dala dokonca označiť aj za národný stav núdze.

Rovnako ako v predošlých dňoch úrady predovšetkým varovali ľudí, aby sa nezdržiavali v blízkosti mora. Zdôraznili, že vysoké vlny, aké zasiahli okrem iného pobrežie Walesu, môžu byť životunebezpečné. Vo waleskom Aberystwythe evakuovali viacero domov pri pobreží.

 

Description: Drsné počasie zasiahlo planétu:Description: Drsné počasie zasiahlo planétu:

V grófstve Devon je nezvestný 18-ročný muž. Naposledy ho videli, keď kráčal po chodníku pri pobreží a fotografoval vlny. V uplynulom týždni už v Británii zahynuli dvaja ľudia, ktorých zmietli vlny do mora.

Pod vodou dnes zostali aj niektoré miesta v Bretónsku na západe Francúzska, ktoré v dôsledku lejakov v minulých dňoch postihli povodne. Počas noci sa očakávajú ďalšie búrky. Dážď, víchor a vlnobitie tu majú podľa webu denníka Le Parisien trvať najmenej do začiatku týždňa.

Amerika

Server CNN uviedol, že súčasné mrazivé teploty sú v podstate tropické v porovnaní s tým, čo ešte len príde. Arktické podmienky čakajú predovšetkým na obyvateľov Severnej Dakoty a Minnesoty. Problémom je najmä mrazivý vietor, kvôli ktorému sa pocitovo zdajú mrazy ešte vyššie, než v skutočnosti sú. Terajší vietor je podľa meteorológov najmrazivejší za posledné dve desaťročia.

Rozmary počasia, s ktorými sa severoamerický kontinent od štvrtka potýka, vyvolali chaos v doprave. Jazda po namrznutých cestách je obzvlášť nebezpečná, niekoľko vážnych nehôd si už vyžiadalo ľudské životy. V mestách ako je Boston, Washington či Filadelfia sú cestári a technické služby v neustálom nasadení. Do ulíc New Yorku už vyrazilo okolo 24 000 pluhov a ďalších vozidiel, ktoré s odpratávaním prívalov snehu teraz pomáhajú.

Description: Drsné počasie zasiahlo planétu:Description: Drsné počasie zasiahlo planétu:

Letový portál FlightAware hlási, že v piatok bolo v USA zrušených viac než 3000 letov, ďalších 11 000 meškalo. Najpostihnutejšie letiská sú v New Yorku a Chicagu. Lietadlá sa musia podrobovať zdĺhavému odmrazovaniu a mnohé potom kvôli zlej viditeľnosti čakajú niekoľko hodín na povolenie k štartu.

Description: Drsné počasie zasiahlo planétu:Description: Drsné počasie zasiahlo planétu:

 

Na Kube sa už dá kúpiť auto. No za viac ako v západnej Európe

Description: Takéto stroje budú v uliciach zrejme ešte dlho.Zrušenie obmedzení pri predaji áut nič neznamená, za vysoké ceny si ich totiž nemôže dovoliť takmer nikto.

Takéto stroje budú v uliciach zrejme ešte dlho.

HAVANA. Kubánci majú od piatku po prvý raz od roku 1959 možnosť kúpiť si nové či použité auto od štátneho predajcu bez špeciálneho povolenia. Ich nádeje však rýchlo zmarili vysoké ceny áut.

Podľa agentúry Reuters sa v Havane predávali autá za oveľa vyššiu cenu než je bežné v západnej Európe. Európsky diplomat to okomentoval, že s takýmito cenami sa z kubánskych ulíc staré americké autá nestratia.

Reforma pred dvoma rokmi umožnila Kubáncom, aby si medzi sebou kupovali a predávali ojazdené autá vyrobené pred revolúciou roku 1959.

Až doteraz však museli záujemcovia o kúpu auta od štátneho predajcu žiadať o povolenie vládu.

Práve preto jazdí po uliciach toľko amerických veteránov, ale i starých áut sovietskej výroby z čias, keď bol Sovietsky zväz najväčším spojencom Kuby.

Novšie modely áut sú zväčša v rukách štátu, ktorý ich ako ojazdené predával za relatívne dobrú cenu vybraným jednotlivcom, napríklad doktorom či učiteľom.

Kubánsky štát má monopol na predaj áut, v dôsledku čoho je deväť z desiatich domácností odkázaných na verejnú dopravu.

Terajšiu liberalizáciu predaja áut využila vláda prezidenta Raúla Castra na získanie financií, ktoré podľa nej pôjdu na modernizáciu verejnej dopravy.

Predajné ceny áut s daňou z luxusu sa totiž vyšplhali za hranice kúpyschopnosti veľkej väčšiny Kubáncov, dokonca aj ak ich podporujú príbuzní v zahraničí.

Agentúra Reuters uviedla ako príklad model auta Renault z roku 2005, ktorý sa na Kube predáva za 25-tisíc dolárov, pričom mimo Kubu je na internete dostupný za 3000 dolárov.

 

Veľké nešťastie! V troskách zrútenej budovy v Indii pátrajú po robotníkoch

Description: Veľké nešťastie! V troskách zrútenej budovy v Indii pátrajú po robotníkochPády budov sú v Indii bežné. Naposledy si zrútenie budovy v Bombaji vyžiadalo 27 životov.

Rozostavaná päťposchodová budova v juhoindickom štáte Goa sa dnes zrútila.

Pri nešťastí zahynulo najmenej sedem robotníkov a sú obavy, že desiatky ďalších zostali uväznené pod troskami. Informovala o tom polícia, na ktorú sa odvolávala tlačová agentúra AP.

Úrady sa pokúšajú zistiť, koľko ľudí bolo na stavenisku v čase pádu budovy v meste Canacona, približne 70 kilometrov od štátneho hlavného mesta Panadží. Svedkovia uviedli, že na stavenisku sa nachádzalo približne 40 robotníkov.

"Keď budova padala, bolo to ako zemetrasenie. Kvôli prachu však nebolo vidieť, čo presne sa stalo," povedal svedok. Polícia a obyvatelia vytiahli z trosiek sedem tiel, pričom hasiči a záchranári prehľadávajú sutiny, či v nich nenájdu živých ľudí.

Sanitky odviezli najmenej sedem vážne ranených robotníkov do nemocnice na ošetrenie.

Príčina zrútenia budovy zatiaľ nie je známa.

Pády budov sú v Indii bežné, pretože obrovský dopyt po bytoch a nedostatočne prísne predpisy často posmeľujú staviteľov, aby siahli po podradných stavebných materiáloch či dostavali ďalšie, nepovolené poschodia.

 

Šialenstvo na operačnom stole: Chirurg mi do pečene vyryl svoje iniciálky!

Description: Šialenstvo na operačnom stole: Chirurg mi do pečene vyryl svoje iniciálky!Doktor Bramhall pracoval v birminghamskej nemocnici vyše 10 rokov.

Stovky ďalších pacientov teraz žijú v strachu, že sa im mohlo stať niečo podobné.

Chirurgovi Simonovi Bramhallovi (48) z birminghamskej nemocnice (Queen Elizabeth Hospital) pozastavili činnosť po tvrdení, že pacientovi nechal na pečeni svoje iniciálky "SB". Momentálne sa čaká na ukončenie vyšetrovania.

Písmená našiel na orgáne nešťastníka jeho kolega počas rutinnej operácie, Podozrivý chirurg mal na "označkovanie" použiť argónový laser, ktorý sa používa na zapečatenie ciev. Podľa odborníkov by prístroj spôsobil povrchové popáleniny, ktoré zvyčajne nie sú nebezpečné.

Joyce Robins z Patient Concern je však zhrozený: "Bavíme sa tu o pacientovi, nie o knihe na podpisy." Množstvo ďalších ľudí, ktorí boli na klinike operovaní, sa teraz obáva, či v tele nemá podobný "záznam".

Zdroj z interného prostredia si nedokáže vysvetliť, ako by mohol tak skúsený lekár páchať podobné činy. Jeho slová: "Čo dáva človeku právo spraviť toto druhému? Medzi tými dvoma ľuďmi by mala byť dôvera. Som trocha šokovaný, že sa niečo podobné možno stalo rovno pod našimi nosmi. Mohlo sa to udiať v stovkách prípadov, kto vie? Bolo len šťastím, že sa táto kauza dostala na svetlo."

Zaujímavé je, že doktor Bramhall by podľa vyjadrenia nemocnice v Birminghame v súčasnosti nemal pracovať. Keď ho však noviny kontaktovali, túto informáciu poprel.

 

Hystéria „železnej lady“: Čím bola posadnutá Margaret Thatcherová

Description: Hystéria „železnej lady“: Čím bola posadnutá Margaret ThatcherováBývalá britská premiérka si dávala na svojom výzore záležať.

Legendárnou sa stala aj vďaka svojej nafúknutej bezchybnej frizúre. 

Zosnulá britská premiérka Margaret Thatcherová († 87) bola vraj posadnutá svojím účesom. Návštevu kaderníka nevynechala ani vtedy, keď na ňu naozaj nebol najvhodnejší čas. Dobre sa učesať bolo pre ňu prioritou aj počas nabitých medzinárodných konferencií. Posadnutosť Thatcherovej svojou dámskou hrivou vyplýva z doteraz tajných dokumentov, ktoré po uplynutí zákonom daných 30 rokov zverejnil britský Národný archív.

Podľa zverejnených dokumentov zašla Thatcherová len v roku 1984 ku kaderníkovi celkovo 118-krát! Počas hospodárskeho fóra v Londýne si konzervatívna politička preslávená svojím natupírovaným účesom dala „urobiť hlavu“ dokonca päť dní po sebe. „Železná lady“ ďalej podľa nich nedokázala prežiť bez politiky ani na dovolenke a obľúbila si Michaila Gorbačova ešte pred tým, než sa stal sovietskym vodcom.

S Gorbačovom, ktorý stál na čele Sovietskeho zväzu od roku 1985, sa Thatcherová stretla o rok skôr vo svojom vidieckom dome. Americkému prezidentovi Ronaldovi Reaganovi potom opisovala, aký je inteligentný a otvorený. „Je priateľský a má určitý šarm a humor. Hovorí pohotovo a na rozdiel od zvyku sovietskych vodcov sa nedrží len pripravených proklamácií. Celkom som si ho obľúbila,“zverila sa Reaganovi.

Šéfka britskej vlády z rokov 1979 až 1990 bola podľa odtajnených dokumentov jasná vorkoholička. Počas takmer trojtýždňového letného voľna v Rakúsku a vo Švajčiarsku sa vraj stretávala s mnohými politikmi. Margaret Thatcherová zomrela vlani, mala 87 rokov.

 

Nové informácie o nehode Paula Walkera (†40): Čo prezradila pitva?

Description: Nové informácie o nehode Paula Walkera (†40): Čo prezradila pitva?Herec Paul Walker

Súdna pitva nepotvrdila žiadne drogy ani alkohol v telách herca Paula Walkera  a jeho priateľa Rogera Rodasa po ich novembrovej autohavárii.

Vyplýva to zo zverejnenej pitevnej správy, ktorú citovala agentúra Reuters.
Testy Walkera (40) i Rodasa (38) na alkohol boli negatívne a v ich telách sa tiež nenašli žiadne drogy. Podľa správy nebol prítomný kokaín, opiáty ani marihuana, informovala kancelária súdneho lekára v okrese Los Angeles.

Smrť oboch mužov bola vyhlásená za nehodu. Walker podľahol "kombinácii následkov traumatických a tepelných zranení" a Rodas zomrel na "početné traumatické zranenia," informovala správa.

Herec bol v osudnú sobotu 30. novembra spolujazdcom v červenom Porsche Carrera GT z roku 2005, ktoré riadil jeho priateľ Roger Rodas. Vozidlo narazilo do stĺpu pouličného osvetlenia a do stromu, potom explodovalo a pohltili ho plamene.

Walker bol hviezdou piatich zo šiestich filmových dielov Rýchlo a zbesilo (Fast & Furious), ktoré sa stali kasovými trhákmi a glorifikovali rýchle autá aj nebezpečné jazdenie. Siedmy diel série o pouličných pretekoch sa začal nakrúcať v septembri a filmové štúdiá Universal oznámili, že Walkera uvidia diváci v hlavnej úlohe napriek tomu, že 30. novembra zomrel.

Auto, v ktorom zahynul herec Paul Walker, sa rútilo rýchlosťou viac ako 160 kilometrov za hodinu tesne pred nárazom do pouličnej lampy a stromu.

Vyplýva to z pitevnej správy okresného súdneho lekára okresu Los Angeles, o ktorej v piatok informovala agentúra Associated Press. "Červené Porsche Carrera GT išlo nebezpečnou rýchlosťou, približne viac ako 100 míľ za hodinu. Z neznámych dôvodov vodič stratil kontrolu nad vozidlom," uvádza sa v správe.

Súdna pitva taktiež nepotvrdila žiadne drogy ani alkohol v telách herca Paula Walkera - hlavného predstaviteľa série filmov Rýchlo a zbesilo - a jeho priateľa Rogera Rodasa po ich novembrovej autohavárii.

Testy Walkera (40) i Rodasa (38) na alkohol boli negatívne a v ich telách sa tiež nenašli žiadne drogy - nebol prítomný kokaín, opiáty ani marihuana, informovala kancelária súdneho lekára v okrese Los Angeles.

Walker (40), známy predovšetkým z filmovej série Rýchlo a zbesilo, zahynul 30. novembra v aute, ktoré narazilo do pouličnej lampy a stromu. Auto, v ktorom sedel na mieste spolujazdca, následne explodovalo a začalo horieť. Pri nehode prišiel o život aj hercov kamarát a finančný poradca Roger Rodas, ktorý auto riadil.

Walker bol hviezdou piatich zo šiestich filmových dielov Rýchlo a zbesilo (Fast & Furious), ktoré sa stali kasovými trhákmi a glorifikovali rýchle autá aj nebezpečné jazdenie. Siedmy diel série o pouličných pretekoch sa začal nakrúcať v septembri a filmové štúdiá Universal oznámili, že Walkera uvidia diváci v hlavnej úlohe napriek tomu, že 30. novembra zomrel.

Smrť bagristu: Pri práci narazil na nevybuchnutú bombu!

Description: Smrť bagristu: Pri práci narazil na nevybuchnutú bombu!Bagrista narazil na nevybuchnutú bombu a prišiel o život (ilustračné foto).

Bagrista dnes neúmyselne odpálil nevybuchnutú bombu z druhej svetovej vojny, skrytú pod zemou.

Tragická nehoda sa stala v západonemeckom meste Euskirchen neďaleko Bonnu. Výbuch zabil bagristu a osem ľudí na stavenisku zranil, z toho dvoch veľmi vážne, uviedla s odvolaním sa na políciu agentúra DPA.

V Nemecku ešte často nachádzajú aktívne bomby z čias bombardovania krajiny v druhej svetovej vojne. Väčšina miestnych úradov zamestnáva na plný úväzok špecialistov, ktorí po nich pátrajú a bezpečne ich likvidujú.

Hamburger ako názov jedla použili v novinách prvýkrát pred 125 rokmi

Description: Hamburger je známy už 125 rokov. Viete ale, kto ho vynašiel?Obľúbený i nenávidený plátok mletého mäsa vložený do žemle - hamburger - má pôvod v nemeckom prístave Hamburg. Prvýkrát sa o ňom podľa Oxfordského slovníka ako o jedle ale písalo 5. januára 1889 v novinách v americkom meste Walla Walla (Štát Washington).

Do USA steak z Hamburgu priviezli námorníci a vysťahovalci, ktorí ho pre pohodlnejšiu konzumáciu začali vkladať medzi plátky chleba a neskôr do žemle.

O dátum a miesto vynálezu hamburgeru v jeho súčasnej podobe sa dodnes vedú spory a za „zaručených“ priekopníkov je označovaných hneď niekoľko osôb. Napríklad Charlie Nagreen zo Seymour v štáte Wisconsin údajne ako pätnásťročný chlapec predával v roku 1885 na miestnom trhu mäsové guľky, ktoré neskôr dával medzi dva plátky chleba. V tom istom roku hamburger údajne vymysleli aj bratia Frank a Charles Menchesovi.

Pre Texasanov je vynálezcom hamburgeru pre zmenu istý Fletcher Davis, ktorý predával obložené chleby podobné dnešným hamburgerom na konci 80. rokov 19. storočia. Súčasnú podobu potom asi vtlačil hamburgeru Oscar Bilby z oklahomskej Tulsy, ktorý v roku 1891 údajne ako prvý prišiel s nápadom vložiť masový plátok do rozkrojené žemle.

 

V čom spočíva tajomstvo vznášajúceho sa stromu? Neuveríte vlastným očiam!

Ťažko rozoznať, či ide o zázrak alebo očný klam.

Je tento strom predelený na dve časti alebo vás klame zrak?

Grafik Daniel Siering a umelecký manažér Mario Schuster si zobrali do parády osamelo stojaci strom v Nemecku. Strom sa rozhodli predeliť na dve časti. Nie však sekerami či motorovou pílou, ale fóliou a sprejom!

Description: Tak tento pohľad stojí za to!

Tak tento pohľad stojí za to!

Daniel a Mario strom obalili fóliou a posprejovali ho farbou tak, aby maľba na kmeni vyzerala ako pozadie za ním. Výsledkom ich mravenčej práce je, že časť stromu z určitého uhlu vyzerá, akoby sa vznášala! Tomuto sa hovorí dokonalá optická ilúzia!

V Egypte našli unikát spred 3000 rokov: Komu patrí nádherná hrobka?

Description: V Egypte našli unikát spred 3000 rokov: Komu patrí nádherná hrobka?Hrobku odhalili japonskí archeológovia v Egypte.

Japonskí archeológovia objavili v egyptskom Luxore hrobku výrobcu piva, ktorý žil pred viac ako 3000 rokmi.

Podľa ministra Muhammada Ibrahíma hrob patrí hlavnému pivovarníkovi pre bohov mŕtvych, ktorý vykonával aj funkciu šéfa príslušného skladu. Minister ďalej uviedol, že steny hrobky sú pokryté "úžasnými kresbami a farbami, ktoré vyjadrujú scény z každodenného denného života spolu s náboženskými rituálmi".

Description: Farebné obrázky vo vnútri hrobky zachytávajú výjavy každodenného života a náboženské rituály.

Farebné obrázky vo vnútri hrobky zachytávajú výjavy každodenného života a náboženské rituály.

Vedúci tímu japonských archeológov Džiro Kondo informoval, že hrobku našli počas prác pri ďalšej hrobke, ktorá patrí vysokopostaveným predstaviteľom ríše počas panovania faraóna Amenhotepa III. Ten bol starým otcom slávneho Tutanchamóna, ktorý sa faraónom stal vo veku deväť až desať rokov.

 

5 dôvodov, prečo piť ráno citrónovú vodu: Neuveríte, ako pomôžete svojmu telu

Citróny patria nepochybne k dávnym pomocníkom pri liečbe viróz - žmýkame si ich do čajov, aby sme tak do seba dostali v čase zhoršeného zdravia čo najviac vitamínu C. Citrónovú šťavu by sme však mali dodávať telu každý deň - nielen počas choroby. Tu je päť dôvodov, prečo každodenným ranným pohárom citrónovej šťavy rozmiešanej vo filtrovanej čistej vode ulahodíte svojmu organizmu.

1. Vyrovnáva v tele pH

Aj keď citrónová šťava aktivuje na našom jazyku chuťové bunky zodpovedné za pocit kyslosti, a zároveň je táto šťava kyselinou, po vstupe do tráviaceho traktu pôsobí alkalicky a vytvára prirodzený balans čo sa pH organizmu týka. Citrónová šťava s vodou patrí k jedným z najlacnejších a najdostupnejších ranných elixírov, ktoré vám odkyslia organizmus.

2. Vyhladzuje vrásky

Citróny samozrejme obsahujú vitamín C, ktorý je nevyhnutný pre fungovanie organizmu a dobrú funkciu imunity. Tiež však tento vitamín zodpovedá sa stimuláciu kolagénu v organizme - prirodzenej zložky pokožky, ktorý zodpovedá za mlado vyzerajúcu a pružnú pleť bez vrások. Pravidelným pitím tak doprajete nielen svojej imunite, ale aj svojej pleti výrazný pozitívny stimul.

3. Stimuluje tráviaci trakt

Krátko po prebudení nemôže byť nič lepšie ako pohár s vodou a citrónovou šťavou, ešte skôr, ako sa naraňajkujete. Naštartujete tak svoj tráviaci trakt, žalúdok, pečeň, obličky i črevá začnú pracovať a pripravia sa na prísun potravy. Odbremeníte ich tak od šoku, ktorý zažívajú bez predošlej prípravy.

4. Pomáha vám chudnúť

Citrónovú vodu určite ocenia aj dámy, ktoré si chcú udržať štíhlu líniu. Ak už kvôli ničomu inému, určite sa oplatí dopriať telu pohár s citrónovou vodou každé ráno práve kvôli tomu, že stimuluje telo k menšiemu ukladaniu tukov a zároveň povzbudzuje k ich lepšiemu odbúravaniu. Zároveň bráni prílišnému zadržiavaniu vody v tele.

5. Pomáha bojovať proti prílišnému kávičkovaniu

Aj keď sa hovorí, že káva je pre organizmus veľmi prospešná, najlepšie by bolo dopriať si šálku špeciálne praženej kávy, ktorá neobsahujú zložky prekyslujúce organizmus. Práve pitie citrónovej vody zabraňuje prehnanej chuti na čierny mok - čiže aj takýmto spôsobom pomáha zabrániť prehnanému kávičkovaniu.

Bonus - stimuluje imunitu

Automatickým plusom je stimulácia imunitného systému práve kvôli obsahu vitamínu C. Tento vitamín je nevyhnutný pre desiatky procesov v tele a najmä vo vypätých situáciach ho organizmus vo veľkej miere spotrebuváva. Taktiež fajčiari svojím návykom prichádzajú o veľký podiel tohto vitamínu, čím ochudobňujú drobnými krôčikmi svoju imunitu. Najmä v období viróz a chorôb dodajte telu mnoho vlažnej vody s dostatkom citrónovej šťavy - uvidíte, že váš organizmus sa od choroby očistí omnoho skôr.

 

Ovocie a zelenina počas zimy: Kde nájdete najviac vitamínov a minerálov?

Zimné mesiace sú v našich končinách pomerne chudobné na čerstvé ovocie či zeleninové plody. Pomôcť si preto musíme buď rozlične uskladnenými domácimi zásobami z leta, alebo „hypermarketovou“ špajzou. Čo si teda zo zimnej ponuky vybrať, aby sme si doplnili vitamíny a minerály a ubránili sa tak číhajúcim zimným chorobám?

Časy stromov obsypaných jablkami, záhrady plné kríkov s ríbezlím, malinami, alebo egrešmi, políčka čerstvej mrky, či inej zeleniny, sú ešte dosť vzdialené. A viac ako polročnou absenciou príjmu vitamínov a minerálov, obsiahnutých v ovocí a zelenine, by ste si veru nepomohli. Treba preto siahnuť po zásobách, ktoré sú k dispozícii počas zimy. Vaše telo totiž potrebuje celoročný príjem „živých“ vitamínov a minerálov a umelé náhrady vo forme doplnkov stravy veru nestačia.

Vitamíny z hypermarketu – utópia?

Je pravda, že obrovské obchody sú plné lákavých a farebných plodov. To, čo je však na prvý pohľad také lákavé, nemusí byť pre vaše telo aj zdravé. Ovocie, ktoré k nám putuje z veľkých diaľok je nadopované chémiou. Dlhá preprava začína ešte skôr, ako stihne dozrieť a tak dozrieva v neprirodzených a upravovaných podmienkach. Na prvý pohľad síce vyzerá krásne, no obsahom vitamínov a stopových prvkov sa na „pravé“ ovocie či zeleninu nechytá ani náhodou. Okrem toho môže obsahovať aj nebezpečné dusičnany či stopy konzervantov. Nemôže preto takéto ovocie uškodiť? Ak by mohlo, zrejme by neprešlo prísnou kontrolou. Pravda je však taká, že je málo hodnotné a vášmu telu neprináša takmer nijaký osoh. A preto je vlastne úplne zbytočné vyhadzovať zaň peniaze.

Jednotka v zime? Kyslá kapusta!

Ak sa pýtate, čím si teda dopĺňať vitamíny, minerály a iné dôležité látky počas zimy, odpoveď je jednoduchá a navyše overená mnohými generáciami dopredu. Stačí si každý deň dať za hrsť dobrej domácej kyslej kapusty a žiadna choroba nemá šancu. Kyslá kapusta dodá telu nielen všetky potrebné živiny, ale navyše aj vlákninu, živé kultúry a cenné antioxidanty. Má dokázané ochranné a dokonca veľmi silné protirakovinové účinky, taktiež skvelo detoxikuje organizmus a čistí zanesené črevá. V dôsledku toho je kapusta prospešná aj pri rozličných odtučňovacích kúrach, či problémoch s nadváhou. Keďže však napríklad test v jednom z českých časopisov dokázal, že v mnohých balených kyslých kapustách veľa výživných látok nezostalo, lepšie je urobiť si ju priamo doma.

Iné zdravé alternatívy

Ak nie ste až takým fanúšikom kyslej kapusty, alebo radi obmieňate jedálny lístok, pokojne zaborte aj do iných druhov zdravej a výživnej zimnej stravy. Vhodné je:

sušené ovocie – najlepšie bio. Ide o spôsob skladovania, ktorým si ovocie uchováva množstvo výživných látok. Zostane v ňom až 80% z pôvodného množstva a nezmizne dokonca ani cenný vitamín C. Okrem kúpených exotických sušených plodov, si doma môžete na jeseň vlastnoručne nasušiť vaše domáce slivky, jablká, hrušky, či marhule, ale aj iné domáce ovocie

mrazené ovocie – ovocie a zelenina je tým zdravšia, čím skôr je po zbere skonzumovaná alebo zmrazená. Mrazená zelenina a ovocie si preto uchováva takmer identický pomer živín, ako ich čerstvý variant a je určite lepšou alternatívou, ako niekoľko týždňové „čerstvé“ ovocie, alebo zelenina z hypermarketu

nezabúdajte na iné domáce poklady – pravidelne jedzte domácu cibuľu, cesnak, med od dobrého včelára, ale napríklad aj domáce strukoviny

džemy či zaváraniny – džemy a sladké kompóty síce obsahujú cukor (dajú sa však pripraviť aj bez neho, resp. s niektorou zo zdravých náhrad – stéviou, či trstinovým cukrom), no ak si ich pripravíte doma, predsa len sú omnoho zdravšie ako tie z obchodu a prinesú aj na zimný stôl kúsok leta a sú teda vhodnou pochúťkou.

 

Naozaj máte prekyslený organizmus? Odhaľte nezmysly a spoznajte pravdu

Description: http://img.topky.sk/vysetrenie/320px/1281379.jpg/citrusy-ovocie--jablko.jpgTakúto tému by som asi obišiel veľkým oblúkom, ale keďže sa z každej strany valia pH knihy, pH diéty, „neutralizačné pH zázraky“ aj pH otázky, tri strany v knihe sa museli nájsť.

Rýchlokurz chémie

Podstata pH veľmi zjednodušene = množstvo iónov vodíka určuje kyslosť alebo zásaditosť chemickej látky alebo chemického prostredia. To pH môže byť 0 až 14. Hraničná hodnota je 7,0 – všetko, čo je menej, je „kyslé“ (čím bližšie k nule, tým kyslejšie) a všetko, čo je viac, je „zásadité“ (čím bližšie k štrnástke, tým zásaditejšie).

Bludy sa hlásia o slovo

pH diéty, pH knihy, predavači pH „neutralizátorov“ svorne tvrdia, že vplyvom stravy a stresu sme permanentne „prekyslení“, a že táto „prekyslenosť“ je príčinou všetkých ochorení, nádchou počnúc a rakovinou končiac. Môžete sa dočítať napríklad takéto veci: „Organizmus, aby prežil pri toľkej kyslej strave, si ukladá túto nadbytočnú kyselinu do tuku, a tým ju separuje od funkčného organizmu a zabraňuje zvýšeniu pH. Môžu sa vám z toho tvoriť hrčky v tukovom tkanive alebo nádory, no a potom, keď sa upraví pH, zmenšujú sa aj tieto kyselinové hrčky alebo nádory.“ Uf!

Človek, ktorý tomu uverí, sa správa asi takto: „Najprv som si merala pH slín a moču pomocou indikačných prúžkov a zistila som, ako je moje telo prekyslené. Tak som sa začala odkysľovať sódou bikarbónou, ale dozvedela som sa, že to leptá žalúdok. Potom som čítala knihu na odkyslenie od Kurta Tepperweina a tie produkty, ktoré sú v knihe spomenuté, sa dajú kúpiť cez internet. Je tam aj zmes na odkyslenie, ktorá sa pije. Skúsila som ten prípravok a postupne som videla (na pH prúžkoch), ako sa mi telo odkysľuje.“

Čo je teda pravda?

Dobre si pozrite túto tabuľku, ktorá ukazuje normálne hodnoty pH všetkých dôležitých telesných tekutín:

Telesná tekutina                  pH

krv                                  7,34 – 7,45

sliny                                 6,5 – 7,5

moč                                 5,5 – 7,0

vaginálna tekutina              3,8 – 4,5

spermatická tekutina          7,2 – 7,8

žlč                                    8,0 – 8,5

pankreatická šťava             7,5 – 8,5

žalúdková šťava                  1,0 – 1,5

črevná šťava                       7,5 – 8,0

mozgovomiechový mok        7,3 – 7,6

Už jeden pohľad na tie čísla stačí, aby múdry človek cítil úctu k svojej vlastnej chémii – telo pomocou zložitých mechanizmov udržiava zloženie jednotlivých prostredí. Je to všetko oveľa citlivejšie ako najdrahšie rolexky! A táto úcta by mala byť dostatočnou zábranou pred páchaním akýchkoľvek nezmyslov. Vzápätí si prirodzene položíte otázku „O ktorom pH je vlastne reč?“

A keď sa pozriete do tabuľky ešte raz, zistíte toto:

Obsah žalúdka je vždy kyslý – Keď sa vám grgne (pardon), alebo máte reflux, hovorí to možno o tom, že ste zjedli veľa zemiakového šalátu alebo vypili veľa vína, ale rozhodne to nič nehovorí o pH krvi.

• Ak je reflux zásaditý, je to vážny signál: buď máte  v žalúdku žlč, alebo ste sa naozaj tou bikarbónou presypali!

• Váš žalúdok zneutralizuje bežnú dávku 10 g bikarbóny (asi 2 čajové lyžičky) o pár minút tak hravo, že krv sa o tom ani nedozvie (našťastie) .

• Aby bikarbóna naozaj pohla celým pH vašej krvi (nerobte to, verte mi!), museli by ste jej naraz prehltnúť až okolo 200 gramov a v tej chvíli páchate úkladnú samovraždu svojho pažeráka aj žalúdka.

Váš moč je kyslý takmer vždy – Je to prirodzené a bráni to infekcii .

• Rozhodne to nedokazuje „prekyslenie“ tela .

• Násilne udržiavaný zásaditý moč môže podporiť vznik infekcie alebo kameňov.

Sliny sú kyslé často – Závisí to od toho, čo ste práve jedli alebo pili, nie od toho, čo jete a pijete dlhodobo. „Prekyslený“ človek (pH krvi menej ako 7,0) sliny už nebude mať asi žiadne.

Z toho vyplýva, že výsledok merania pH týchto tekutín vám takmer vždy ukáže „prekyslenie“ – a presne o to predajcom „pH kúr“ ide. To po prvé. A teraz to dôležitejšie:

Krv je vždy mierne zásaditá – Vždy! Už malý posun pH krvi smerom hore alebo dolu naruší mnohé telesné funkcie. A to „prekyslenie krvi“ (menej ako 7,0), ktorým nás strašia, nie je zlučiteľné so životom! Ak by teda mali tie pH strašidlá pravdu, tak sme všetci po smrti (alebo prinajmenšom ležíme na JIS-ke).

Počujem zúrivé výkriky predavačov „alkalinizačných pomôcok“, počítal som s tým. Počujem však aj úľavu a padajúce kamene z mnohých sŕdc – nie, už sa nemusíte báť lživého strašiaka, že ste „prekyslení“.

Koniec bezsenným nociam: Odteraz budete len sladko snívať

Description: http://img.topky.sk/vysetrenie/320px/1263313.jpg/postel-relax--spanok.jpgNespavosť predstavuje najčastejší typ porúch spánku a postihuje 20-30% populácie, pričom sa postihuje prevažne ženy. Čím ste starší, tým viac pribúdajú problémy s nespavosťou.

Nespavosť môže byť prechodná a občasná, kedy trvá len niekoľko dní, najmä v určitých životných situáciách. Niekedy môže trvať niekoľko týždňov a to vtedy, keď stále pretrváva vyvolávajúci podnet. Na zlepšenie spánku pomáha pravidelný režim dňa a spánku, kedy si človek určí čas spánku (6-8 hodín) a čas kedy bude chodiť pravidelne spať.

Príčiny

Stres, vek.

Nadmerné pitie kávy, čaju a alkoholu.

Vplyv prostredia (hluk).

Práca pred spaním.

Pozeranie televízie pred spaním.

Fyzické ťažkosti a ochorenia.

Strach zo straty kontroly.

Depresia, schizofrénia.

Vedľajší účinok užívania niektorých liekov a drog.

Príliš veľa premýšľania.

Čím podporíte dobrý spánok?

Horčík a vápnik

Užívajte 200 mg horčíka (dávku môžete znížiť ak spôsobuje hnačky) a 600 mg vápnika každú noc.  S dlhodobým užívaním vápnika je však potrebné dávať pozor, keďže jeho vyšší príjem môže prispieť k osteoporóze.

Chmeľ

Pre účely spánku je chmeľový extrakt užívaný ako mierne sedatívum na nepokoj a nespavosť. Veľa ľudí možno vie o tom, že dopriať si pred spaním pivo, pomáha pri nespavosti. Avšak netreba to prehnať, malá dávka stačí.

Aromaterapia

Najlepšou látkou pri tejto metóde je levanduľa, u ktorej štúdie ukázali, že podporuje spánok. Ide o lacnú a netoxickú cestu, ako pomôcť k pokojnému a hlbokého spánku.

Zadovážte si sprej s pravou levanduľou a navoňajte si vankúš, prípadne si môžete do  vankúša dať levanduľu v inej forme.

Melatonín

Melatonín je hormón, ktorý reguluje spánok a dokáže ho prirodzene navodiť. Aj keď niektorí odborníci odporúčajú užívať vyššie dávky, štúdie ukázali, že viac účinné sú dávky nižšie. Taktiež existujú názory, že príliš vysoké dávky môžu pôsobiť toxicky a tiež zvýšia riziko depresie a neplodnosti, preto je potrebné byť obozretní a informovať sa v lekárni, či u lekára.

L-theanine

Táto aminokyselina pochádza zo zeleného čaju a napomáha nielen k pokojnému sústredeniu sa počas dňa, ale aj k hlbšiemu spánku. Dávajte si pozor na doplnky s neaktívnymi formami theanínu, ktoré blokujú jeho efektivitu.

Sprchovanie sa studenou vodou

Podobne ako cvičenie, horúce sprchy a kúpele vám ku spánku tiež dopomôžu. Problémom je, ak to využijete tesne pred spaním. Byť prehriaty alebo spotený komplikuje schopnosť tela zaspať. Preto je dobré nechať telo najprv vychladnúť, k čomu vám pomôže aj chladnejšia sprcha.

Valerián

Valerián je jeden z najbežnejších prípravkov na pomoc pri nespavosti. Viaceré štúdie zistili, že valerián zlepšuje hlboký spánok, rýchlosť zaspávania a celkovú kvalitu spánku. Táto bylinka je však najviac účinná vtedy, ak sa užíva dlhodobejšie. Štúdia taktiež hovorí, že je malé percento ľudí, ktorých táto bylinka skôr povzbudí, čo bráni dobrému spánku. Ak náhodou patríte medzi nich, potom užívajte valerián počas dňa.

Cvičenie vynechajte

Cvičenie tiež radšej odložte na skoršie denné hodiny, pretože vám zvýši telesnú teplotu a tak nepriaznivo pôsobí na lepšie zaspanie. Je potrebné viac ako 3 hodiny pred spánkom radšej necvičiť. Sladké sny!

RECEPTY>ä

Pochúťka z marcipánu poteší malých aj veľkých: Máme pre vás tri chutné tipy

Description: http://plnielanu.zoznam.sk/c/2672/pic/3/3/1/5/marcipanovo-orechove-slimaky-5092.jpgČasy, kedy bol marcipán na stoloch iba najvyššej šľachty, sú už dávno za nami. Nejedna slovenská gazdinka rada po ňom siahne a vyčarí z neho pre svojich blízkych sladkú a relatívne zdravú maškrtu - ak na jeho výrobu použije pravé mandle obsahujúce omega-3 a 6 mastné kyseliny, vitamíny C, D, E, B6, B12, niacin, minerály horčík, draslík, fosfor, vápnik, sodík, železo, proteín, vlákninu.

Vyrobiť sa dá aj falošný marcipán. Mandle sú nahradené mandľovou arómou, kokosom, lieskovými orieškami či arašidmi.

Pravý marcipán

Potrebujeme:

200 g mletých olúpaných mandlí

200 g práškového cukru

bielko z 1 vajca

Postup:

Mandle a cukor zmiešame dokopy, potom pridáme bielko. Následne miesime dovtedy, až sa z mandlí uvoľní olej. Z prachovitej konzistencie vznikne vláčna hmota.

Môže sa stať, že bude riedka – vtedy ju zahustíte malým množstvo sušeného mlieka a trochou cukru. Opačným prípadom je príliš tvrdá hmota – vtedy po kvapkách pridávame malé množstvo vody na jej zriedenie.

Ak máme správnu konzistenciu, zabalíme marcipán do fólie a dáme odležať do chladničky. Vtedy máme istotu, že sa s ním bude ľahko pracovať pri tvarovaní.

 

Falošný marcipán

Potrebujeme:

200 g sušeného polotučného mlieka

200 g práškového cukru

2 lyžice oleja

2 lyžice vody

2 lyžice pšeničného alebo javorového sirupu

1 lyžica mandľovej arómy

Postup:

Preosiaty cukor zmiešame s ostatnými surovinami. Následne preložíme na valkaciu dosku a rukami dôkladne vypracujeme vláčnu tvárnu hmotu. Aj pri tomto postupe sa vám môže stať, že hmota bude riedka alebo hustá. Vtedy použite postup ako pri príprave pravého marcipánu. Pravý aj falošný marcipán môžete podľa potreby prifarbiť potravinárskymi farbami. Ak nemáte čas na domácu prípravu, marcipán alebo modelovaciu hmotu si môžete kúpiť už hotové v obchode.

Použitie marcipánu

Závisí od fantázie a zvyklostí. Niektoré gazdinky z neho vyformujú väčšie či dlhšie kúsky alebo z neho vykrajujú rôzne tvary a podávajú samostatne, prípadne poliate čokoládou. Na slávnostné príležitosti možno z neho vyrobiť aj rôzne ozdoby na torty – rozprávkové postavičky, ružičky, nevestičku so ženíchom  a pod. Zručnejší cukrári marcipánom obťahujú celú tortu. Kreativita nemá hranice. V súčasnosti je už v obchodoch dostať aj pomôcky uľahčujúce prácu s marcipánovou hmotou.

Pomôcky pri práci s marcipánom

modelovacie radielko

mini pečiatky

tlačená abeceda na nápisy

vytláčacia lišta na rôzne tvary

kliešte (hladké, vrúbkované a iné)

naznačovač na obvod torty

Modelovacia sada na postavičky

formovač na kvety

sady na čipky

bodkovač

žehlička na kraje

extrudér na marcipán - vytláčací set, pozostávajúci z piestu a 20 rôznych nadstavcov, na tvorbu ozdôb

Čokoládovo-marcipánové toliare

Description: Čokoládovo-marcipánové toliarePotrebujeme:

Cesto:

200 g hladkej múky

75 g gustinu jemného kukuričného škrobu

100 g cukru

1 balíček vanilínového cukru

50 g mletých mandlí

175 g zmäknutého masla alebo margarínu

1 vajce

Náplň:

1 balíček tmavej polevy

1 balíček marcipánu

100 g zmäknutého masla

Na ozdobenie:

1 balíček svetlej polevy

1 balíček tmavej polevy

Príprava:

Na prípravu cesta zmiešame na doske múku a škrob. Pridáme cukor, vanilínový cukor, mandle, maslo alebo margarín a vajce. Ručne vypracujeme hladké cesto.

Z cesta vyvaľkáme plát s hrúbkou asi 0,5 cm. Formičkou vykrájame kolieska, ktoré naukladáme na plech vyložený papierom na pečenie. Vložíme do predhriatej rúry a pečieme asi 10 minút v elektrickej rúre na 200 °C, v teplovzdušnej na 180 °C a v plynovej na stupni 4. Upečené kolieska necháme vychladnúť na kuchynskej mriežke.

Na prípravu náplne rozpustíme polevu podľa návodu na obale. Marcipán nastrúhame a ručne vymiešame s polevou a maslom. Vždy dve kolieska zlepujeme 1 kávovou lyžičkou náplne (prikladáme k sebe spodnou stranou).

Tmavú a svetlú polevu pripravíme oddelene podľa návodu na obale. Zlepené kolieska v poleve namáčame, prípadne polevou potierame a špáradlom vytvárame v poleve vzory.

 

Makovo-marcipánová torta

Description: Makovo-marcipánová tortaPotrebujeme:

Cesto:

4 vajcia

100 g cukru

100 g mletého maku

100 g hladkej múky

50 g gustinu jemného kukuričného škrobu 

½ balíčka kypriaceho prášku do pečiva

Na náplň:

200 g malinového džemu

600 ml vychladenej smotany na šľahanie

60 g cukru

2 balíčky vanilínového cukru

1 balíček želatínového stužovača 

100 ml vlažnej vody

Na ozdobu:

1 balíček marcipánu

1 zarovnaná PL malinového džemu

Postup: Na prípravu cesta šľaháme vajcia s cukrom elektrickým ručným šľahačom na najvyššom stupni asi 3 minúty do peny. Vmiešame mak. Múku zmiešame so škrobom a kypriacim práškom. Pridáme do vaječnej hmoty a krátko premiešame elektrickým ručným šľahačom na najnižšom stupni. Cesto nalejeme do tortovej formy (Ø 26 cm) vyloženej papierom na pečenie a uhladíme. Formu vložíme do predhriatej rúry a pečieme asi 30 minút na 180 °C elektrickej, 160 °C v teplovzdušnej alebo stupni 3 plynovej rúry.

Okraj formy uvoľníme a korpus vyklopíme na kuchynskú mriežku vyloženú papierom na pečenie. Odstránime papier, na ktorom sa korpus piekol a necháme vychladnúť. Korpus raz pozdĺžne rozrežeme. Spodnú časť korpusu umiestnime na podnos a nasadíme očistený okraj formy.

Plnka: Na prípravu náplne ušľaháme smotanu s cukrom a vanilínovým cukrom elektrickým ručným šľahačom na najvyššom stupni dotuha. Želatínový stužovač pripravíme s vodou podľa návodu na obale a ihneď vmiešame do šľahačky. Na spodný korpus nanesieme 3/4 krému a uhladíme. Priložíme vrchný korpus a zľahka pritlačíme. Povrch torty potrieme zvyšným krémom. Tortu uložíme na 2 hodiny do chladničky.

Na obloženie vyváľame marcipán do tvaru kruhu tak, aby sme pokryli celú tortu. Okraj formy uvoľníme a odstránime. Marcipán položíme na tortu a na bokoch mierne pritlačíme. Malinový džem naplníme do vrecka, odstrihneme malý rožtek a tortu ozdobíme. Uchovávame v chlade.

Marcipánovo-orechové slimáky

Description: Marcipánovo-orechové slimákyPotrebujeme:

Náplň:

100 g hrozienok

2 PL rumu

1 balíček marcipánu

4 zarovnané PL marhuľového džemu

100 g sekaných vlašských orechov

Cesto:

400 g hladkej múky

1 balíček sušeného droždia

125 g zmäknutého masla alebo margarínu

1 vajce

100 g tekutého medu

1 KL rumovej arómy

1 balíček škoricového cukru

150 ml vlažného mlieka

Na polevu:

1 balíček svetlej polevy

Príprava:

Na prípravu náplne namočíme hrozienka do rumu asi na dve hodiny. Na prípravu cesta zmiešame v mise múku s droždím. Pridáme maslo alebo margarín, vajce, med, arómu, škoricový cukor a vlažné mlieko. Ručne vypracujeme dohladka. Cesto zakryjeme utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste asi 50 minút.

Marcipán nakrájame na malé kúsky, pridáme džem a rozmixujeme na hladkú hmotu.

Cesto poprášime múkou a na pomúčenej doske ešte krátko premiesime. Z cesta vyvaľkáme obdĺžnik (30 x 40 cm) a potrieme marcipánovou náplňou. Náplň rovnomerne posypeme hrozienkami a orieškami. Cesto zarolujeme, rozkrájame na plátky hrubé asi 2 cm a poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie. Medzi jednotlivými plátkami necháme dostatočnú medzeru. Plátky zakryjeme a dáme ešte raz na teplé miesto asi na 15 minút kysnúť. Vložíme do predhriatej rúry a pečieme asi 20 minút na 180 °C (elektrická rúra), 160 °C (teplovzdušná rúra) alebo stupeň 3 (plynová rúra).

Upečené slimáky necháme vychladnúť na kuchynskej mriežke. Na prípravu polevy rozpustíme polevu podľa návodu na obale. Slimáky polevou ozdobíme a necháme stuhnúť. Slimáky je možné aj zamraziť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Lavičky a posilovací lavice pro domácí trénink