Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image001.gif@01CE5FCD.9CDD3440

Na Tri krále o krok dále

Traja králi, zmeny v zákonoch roku 2014 Vám prinášali

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image002.jpg@01CE5FCD.9CDD3440

=>PONDELOK 06.01.2014,meniny má ANTÓNIA priezvisko: KRÁL<babkingulomet.6f.sk>č.05/2014<007,Y

 

 

SPRÁVY z DOMDescription: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image003.gif@01CE5FCD.9CDD3440FA

PHNTO DŇA  Traja králi nás dnes  zabávali

Description: http://img.najmama.sk/stories/Vianoce/article/traja_krali_tretia_4.jpg

PRČSSTE~Košice

Ráno a cez deň: ráno najskôr mrholenie, neskôr poobede prevažne oblačno. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 4 až 5 °C. Pocitová denná teplota okolo 4 °C. Najvyššia teplota 6°C. Rýchlosť vetra 0 až 8 km/h. Predpokladaný úhrn zrážok 0.3 mm

Večer a v noci: večer najskôr prevažne oblačno, neskôr v noci mrholenie. Nočné teploty budú dosahovať 4 °C. Najnižšia teplota 4°C. Bude fúkať premenlivý severovýchodný vietor rýchlosťou 4 až 7 km/h, nárazovo 11 km/h.

NEZABUDNITE UŽ LEN...

Hromnice za 26 dní

Valentín za 38 dní

Veľká noc za 72 dní

JAR za 72 dní

Deň matiek za 84 dní

Deň otcov za 159 dní

LETO za 165 dní

JESEŇ za 259 dní

Halloween za 297 dní

Zima za 350 dní

Vianoce za 353 dní

Nový rok za 360 dní

Description: http://www.dpmk.sk/sites/default/files/images/aktuality/bck.png

Stará bezkontaktná čipová karta bude v košickej MHD od júla neplatná

Od 1. júla budú platiť už len nové mestské karty. Pri výmene je nová karta vydaná na počkanie. | 5. 1. 2014 15:59 |

Description: http://i.sme.sk/data/hs/1/21/211811/hsimg-r799-st.ir3-_t150.jpg

V Košiciach od Nového roka upravili niektoré spoje MHD

Úpravy cestovných poriadkov MHD súvisia s posunutými odchodmi vlakov. | 4. 1. 2014 13:58 |

Description: Chátrajúca pamiatka. Po rokoch znovu ožije.

Miliónový akvapark v Košiciach je zatiaľ len víziou

Mesto má zabezpečiť rekonštrukciu aj prevádzku najobľúbenejšieho košického kúpaliska ČH. | 4. 1. 2014|

CSI: KOŠICEdpfh

Description: Eskorta s Vitaliom. Zo súdu ho odváža do väznice na Floriánskej ulici.

Kradol v záložni, lebo je bezdomovec bez peňazí

Ukrajinca, ktorý vo štvrtok vykradol záložňu, vzal súd do väzby. Kradnúť ho podľa neho donútila zlá životná situácia. | 4. 1. 2014|

Description: Pošta v Astórii. Južanom už nestačí.

Vandali zničili poštové schránky

Neznámi vandali v Košiciach na prelome roka rozbili tri poštové schránky. | 4. 1. 2014 |

6. január>>

Zjavenie Pána - alebo sviatok Troch kráľov, pre pravoslávnych veriacich Vianoce. V tento deň sa slávi chvíľa, keď sa Kristus dal poznať ako Boží Syn mudrcom od východu a cez nich vlastne všetkým národom. Na svätých omšiach sa požehnáva voda, soľ a krieda. Kňazi chodia po príbytkoch ľudí, ktorým dáva požehnanie na ochranu pred zlým duchom. Na veraje dverí píšu kriedou aktuálny rok a písmena C+M+B, čo znamená Christus Mansionem Benedicat – Kristus nech žehná tento dom. Niekde sa píše G+M+B, čo sú začiatočné písmena troch kráľov: Gašpar, Melichar a Baltazár.

Svetový deň vojnových sirôt - Medzinárodná humanitárna organizácia so sídlom v Paríži SOSEED (SOS Enfants en detresse international) vyhlásila tento deň za Svetový deň vojnových sirôt. Jej cieľom je poskytovať humanitárnu pomoc tisíckam vojnových sirôt a zachrániť im tak život.

 

"Na Tri krále o krok dále"

Description: http://img.cas.sk/img/4/bigArticle/1950990_sviatok-traja-kraly-gaspar-melichar-baltazar.jpg?time=1388780325&hash=1d31b8d05ce095c4147939cb4f4a8b8cSviatku Troch kráľov sa dočkáme už tento pondelok.

Sviatok Troch kráľov, oficiálne Zjavenie Pána, uzatvára vianočné obdobie. Deň sa začína predlžovať, preto „o krok ďalej“.

Gašpar, Melichar, Baltazár alebo Traja králi, boli mudrci, ktorí prišli z Východu. Zaoberali sa prírodnými vedami, najmä skúmaním hviezd. Vďaka tomu v čase Kristovho narodenia na nočnej oblohe objavili novú hviezdu, ktorá ich priviedla do Betlehema.

Svätená voda sa nazýva aj trojkráľová, pretože v tento deň sa v kostoloch svätila voda. Tejsa pripisovala veľká moc a každý veriaci si z nej mohol nabrať pre vlastnú Description: Sviatokpotrebu.

Už od 3. storočia sa slávi Zjavenie Pána, ako sa tento deň zvykne tiež nazývať. Patrí medzi najstaršie kresťanské sviatky.

Trojkráľová krieda mala tiež ochranné schopnosti. Takisto bola posvätená 6. 1. Ak sa ňou nakreslil kruh, verilo sa v jeho magický účinok - chránil pred zlom.

Na Východe sa v tento deň slávili Vianoce, čo je doteraz aktuálne u pravoslávnych veriacich. No v západnej cirkvi sa Narodenie Pána slávilo 25. decembra, 
a tak na dnešný deň sa slávi chvíľa, keď sa Kristus dal mudrcom poznať ako Boží Syn.

Obchôdzka patrí medzi neodmysliteľnú súčasť tradícií, ktoré sa konali v tento deň. Malí koledníci, prezlečení za Troch kráľov, obchádzali domácnosti, kde koledovali a pritom žehnali domu tým, že posvätenou kriedou napísali na dvere G, M, B a letopočet.

Slovensko zasiahnu teploty ako na jar: Pozrite sa, koľko má byť až stupňov!

Description: Ilustračné fotoMožno si pomyslíte, že 11 stupňov nie je až taká vysoká teplota, ale na to, že v januári sme boli zvyknutí skôr na snehové kalamity, než rozkvitnuté kvety, je to naozaj dosť. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu nás totiž čaká prílev takého vzduchu, ktorý spôsobí, že to u nás bude vyzerať skoro ako na jar. S tým rozdielom, že slnečných lúčov si zo zatiahnutej oblohy veľa neužijeme.

V pondelok má byť prevažne oblačno, na západe polooblačno. Dopoludnia bude v nižších polohách miestami zamračené s nízkou oblačnosťou a hmlisto. Ojedinele sa vyskytne aj občasný dážď, a to najmä na východe. Najvyššia denná teplota vystúpi na 6 až 11 stupňov a fúkať bude prevažne južný vietor s rýchlosťou do 5 m/s (20 km/h).

Je príliš teplo, do polovice januára už nenasneží

Description: http://i.sme.sk/cdata/2/70/7056482/img-r189-r357-st.ir3-_t600.jpgMeteorológovia na budúci týždeň predpovedajú teploty až do 13 stupňov.

Bielu na fotografiách zo Slovenska nehľadajte.

Na tri krále zima stále, znie jedna z ľudových pranostík. Tento rok sa nepotvrdí a nezvyčajne teplé januárové počasie pretrvá aj po víkende.

Meteorológ Peter Jurčovič hovorí, že pre hlbokú tlakovú níž nad Atlantikom k nám od juhu a juhozápadu prúdi teplý vzduch a najvyššie denné teploty budú na niektorých miestach Slovenska aj budúci týždeň presahovať desať stupňov Celzia. Počasie bude prevažne podobné ako dnes, na veľkej časti územia bude zamračené alebo hmlisto.

Predpovede nepotešia ani lyžiarov, výdatnejšie zrážky, ktoré meteorológovia očakávajú v nedeľu, sa na sneh nepremenia. „V priebehu dňa by mohlo napršať aj viac ako desať milimetrov zrážok, čo by pri chladnejšom počasí stačilo aj na 15 až 20 centimetrov snehu,“ vraví Jurčovič.

Teplo aj na umelý sneh

Zlom by podľa neho mohol nastať v polovici januára. Hoci prízemné teploty na juhu by stále mali byť mierne nad a na severe iba mierne pod nulou, atmosféra sa ochladí a zrážky by sa mohli konečne začať meniť na sneh.

Záver decembra a začiatok januára je v tejto sezóne taký teplý, že väčšina lyžiarskych stredísk nedokáže ani umelo zasnežovať. Lyžuje sa len tam, kde stihli snežné delá pustiť na plný výkon ešte pred Vianocami.

„Zatiaľ sa u nás stále lyžuje, aj keď musíme zjazdovku upravovať a sneh presúvať z miest, kde je ho viac, na miesta, kde chýba,“ vraví marketingová manažérka Salamandra rezortu v Banskej Štiavnici. „Denne niekoľkokrát pozeráme predpoveď a modlíme sa, aby sa zlepšila a nemuseli sme stredisko uzavrieť.“

Vysoké teploty trápia aj poľnohospodárov. „Príroda sa už niekde začína správať ako na jar, pomaly začínajú rašiť púčiky na niektorých rastlinách, čo by v prípade neskorších mrazov mohlo pôsobiť ich vymŕzanie a nižšiu úrodu,“ vraví Stanislav Nemec zo Slovenskej pôdohospodárskej a potravinárskej komory.

Obávajú sa aj premnoženia škodcov a holomrazov. „Ak polia nebudú prikryté snehom a udrú mrazy, vymrznú aj zasiate oziminy.“

Skalický vinár Alojz Masaryk hovorí, že nezvyklé teploty ohrozujú i vinohrady. „Skoršie odrody sa už budia, ak nám potom zmrzne polovica vinohradu, budúcoročná úroda môže byť slabá.“

Ohrozený je aj záver ročníka 2013. Kým vlani zbierali Vinárske závody v Topoľčiankach posledné hrozno na kvalitné ľadové víno 2. decembra, v tejto sezóne strapce stále visia. Bobule na ľadové víno možno zberať, až keď teplota niekoľko dní za sebou klesne na mínus sedem stupňov.

Sucho i povodne

„V bobuliach sa stráca voda a stúpa cukornatosť, takže výdatnosť môže byť nižšia,“ hovorí Adam Žilík z Vinárskych závodov.

Ak by mrazy neudreli dlhšie, strapce môže ohrozovať aj hniloba alebo škodce.

Klimatológ Milan Lapin varuje, že na podobné problémy by sme sa mali pripraviť. „Za uplynulých 133 rokov sa u nás oteplilo o 1,8 stupňa a iba nepatrne sa znížili úhrny zrážok, no už evidujeme značné dôsledky meniacej sa klímy,“ hovorí.

Otepľovanie sa podľa neho prejavuje najmä znižovaním vlhkosti pôdy i meniacim sa režimom prietokov riek a snehových pomerov, zvyšuje sa riziko náhlych povodní, ale aj dlhotrvajúceho sucha.

 

€KONOMIKA & P€NIAZ€

Zákon o dani z príjmov (zmeny v daniach) od 1.1.2014

Zmeny v zákone o dani s príjmov k 1.1.2014 a 1.2.2014 so zameraním na daň z príjmov zo závislej činnosti.

Zákonom č. 463/2013 Z. z. sa s účinnosťou k 1.1.2014 mení zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Ďalšia zmena s účinnosťou k 1.1.2014 vyplýva z novely zákona č. 650/2004 Z. z. zákonom č. 318/2013 Z. z., kedy sa do zákona o dani z príjmov znova vracia nezdaniteľná časť daná ako suma príspevkov, ktoré si zamestnanec zaplatil na doplnkové dôchodkové sporenie.

S účinnosťou k 1.2.2014 dochádza k zmene zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa zákonom č. 433/2013 Z. z. V zákone o prídavku na dieťa sa od 1.2.2014 mení definícia nezaopatreného dieťaťa a definícia pojmu "sústavná príprava na povolanie". Pretože podľa zákona o dani z príjmov je jednou z podmienok nároku na daňový bonus skutočnosť, že dieťa je nezaopatrené, respektíve že sa sústavne pripravuje na povolanie, majú tieto zmeny dopad aj na zmeny v posudzovaní nároku na daňový bonus od 1.2.2014.

* Poznámka: článok je upravenou a zjednodušenou verziou príspevkov publikovaných na platenej stránke www.drak.porada.sk

Z najzaujímavejších zmien vyberáme:

- mení sa spôsob určenia nepeňažného príjmu zamestnanca plynúceho pri používaní motorového vozidla na služobné aj súkromné účely,

- zjednocuje sa a zjednodušuje sa daňová evidencia o príjmoch a výdavkoch pre príjmy fyzických osôb podľa § 6 ods. 1 až 4,

- ruší sa oznamovacia povinnosť pri platbách v hotovosti,

- ruší sa oznamovacia povinnosť začatia a ukončenia nezahrňovania kurzových rozdielov vznikajúcich v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov, - zjednotením podmienok pre zahrnutie záväzkov a pohľadávok po lehote splatnosti do základu dane,

- k úpravám dochádza v oblasti finančného prenájmu v nadväznosti na ponechanie zrýchleného leasingového odpisovania,

- zavádza sa možnosť paušálnych výdavkov na pohonné látky pre fyzické osoby podnikateľov v prípade použitia vlastného osobného motorového vozidla nezahrnutého do obchodného majetku,

- zjednocuje sa spodná hranica pre platenie štvrťročných preddavkov na daň fyzických a právnických osôb na 2500 eur,

- zjednodušuje sa poukazovanie 2 % podielu zaplatenej dane zamestnancom prostredníctvom hlásenia u zamestnávateľa,

- zvyšuje sa sadzba zrážkovej dane z 19% na 35% na vybrané druhy príjmov vyplácané nerezidentom (v rámci boja proti daňovým únikom cez "daňové raje"),

- atď.

Pozrime sa na niektoré zmeny podrobnejšie. V komentári sa zameriavame najmä na zmeny, týkajúce sa zdanenia príjmov zo závislej činnosti.

 

Sociálne a zdravotné poistenie (zmeny v odvodoch) od 1.1.2014

Zmeny v odvodoch na sociálne a zdravotné poistenie od roku 2014 - zamestnanci a zamestnávatelia, študenti dohodári, szčo, zdravotné poistenie z podielov na zisku, dlhodobo nezamestnaní, nemocenské dávky, dávky v nezamestnanosti, úrazové poistenie, dobrovoľné poistenie, povinnosti zamestnávateľov ...

V stredu 16.10.2013 Národná rada SR schválila novelu zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Zároveň sa novelizuje aj zákon č. 462/2013 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení. Novela vyšla v Zbierke pod číslom 338/2013.

Účinnosť väčšiny zmien je k 1.1.2014.

Zmeny týkajúce sa odvodovej úľavy pre zamestnávanie predtým dlhodobo nezamestnaných sú účinné už od 1.11.2013.

Zmeny týkajúce sa automatického prihlasovania a odhlasovania SZČO voči Sociálnej poisťovni sú účinné od 1.1.2015.

Ďalšie zmeny v zákone o zdravotnom poistení vyplývajú z noviel č. 220/2013 Z. z. a 463/2013 Z. z.

Z najzaujímavejších zmien vyberáme:

- zavádza sa nová odvodová úľava, týkajúca sa zamestnávania predtým dlhodobo nezamestnaných občanov,

- mení sa definícia SZČO, vznik a zánik povinného nemocenského a dôchodkového poistenia bude SZČO oznamovať Sociálna poisťovňa,

- zavádza sa automatický zánik dobrovoľného poistenia,

- zmäkčujú sa podmienky, pri ktorých má zamestnanec nárok na nemocenskú dávku,

- sprísňuje sa výpočet invalidného dôchodku pre osoby od 18 do 20 rokov veku na základe dobrovoľného poistenia,

- v prospech žien na MD, RD sa upravuje výpočet dávky v nezamestnanosti z príjmov dosiahnutých počas MD, RD,

- upravuje sa výpočet vymeriavacieho základu SZČO – vždy sa bude brať 1/12-tina, namiesto pomernej časti podľa počtu mesiacov podnikania,

- zaplatením pohľadávky na poistnom postúpenej podľa § 149 sa podmienka zaplatenia poistného považuje na účely nároku na dávku za splnenú,

- sadzba poistného na úrazové poistenie 0,8% pre všetkých zamestnávateľov a možnosť presúvania prebytočných financií medzi fondami zostáva v platnosti až do konca roku 2017,

- v zákone o zdravotnom poistení sa zapracovala smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/24/EÚ z 9. marca 2011 o uplatňovaní práv pacientov pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti a s nariadeniami Európskeho parlamentu a Rady 883/2004 a 987/2009,

- snáď s konečnou platnosťou sa definuje postup pri platení poistného na zdravotné poistenie z podielov na zisku.

 

Použitie služobného vozidla na súkromné účely

Podľa doteraz platného zákona (§ 5 ods. 1 písm. a zákona o dani z príjmov) sa za príjem zamestnanca zo závislej činnosti považuje suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely.

Od 1.1.2014 pri použití služobného vozidla aj na súkromné účely sa bude za príjem zamestnanca považovať:

- počas prvého kalendárneho roka od zaradenia motorového vozidla do užívania suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla za každý aj začatý kalendárny mesiac,

- počas druhého až ôsmeho kalendárneho roka od zaradenia motorového vozidla do užívania suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla každoročne zníženej o 12,5 % k prvému dňu príslušného kalendárneho roka za každý aj začatý kalendárny mesiac jeho poskytnutia na používanie na služobné a súkromné účely.

Pritom na účely výpočtu nepeňažného príjmu sa vstupná cena motorového vozidla zamestnávateľa zvýši aj o sumu technického zhodnotenia motorového vozidla vykonaného v týchto rokoch.

Tento postup sa podľa § 52za prvýkrát použije za január 2014 a to aj v prípade, že zamestnanec dané motorové vozidlo používal už pred 1.1.2014.

Príklad

Zamestnávateľ v roku 2010 zakúpil a zaradil do majetku auto v hodnote 10000 eur. Toto auto má v roku 2014 k dispozícií aj na súkromné účely zamestnanec a mal ho k dispozícií aj pred 1.1.2014. Pretože v roku 2014 ide o 5.-ty kalendárny rok od zaradenia auta do užívania, vstupná cena auta sa zníži o 4 x 12,5% = 50%.

Suma daná ako 1% na účely nepeňažného príjmu je tak pre rok 2014 daná ako 1% z 50% z 10000 eur = 1% z 5000 eur = 50 eur na kalendárny mesiac.

Zjednodušenie daňovej evidencie o príjmoch a výdavkoch

Od 1.1.2014 zjednocuje vedenie daňovej evidencie pre osoby s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov.

Po novom tak budú môcť uplatňovať preukázateľne vynaložené výdavky formou daňovej evidencie všetci daňovníci s príjmami z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu (§ 6 ods. 1 až 4 zákona o dani z príjmov). A to bez ohľadu na to, či majú zamestnancov a bez ohľadu na výšku príjmu (obratu).

Nová definícia daňovej evidencie uvádza, že ide o evidenciu o:

a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,

b) daňových výdavkoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,

c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku [(§ 2 písm. m)],

d) zásobách a pohľadávkach,

e) záväzkoch.

ODPUSTENIE ODVODOV PRI ZAMESTNÁVANÍ DLHODOBO NEZAMESTNANÝCH OBČANOV

Zhrnutie

Za zamestnanca na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti sa nebude považovať fyzická osoba v pracovnom pomere alebo štátnozamestnaneckom pomere (§ 4 ods. 1 písm. d), ak:

- bola pred vznikom pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru dlhodobo nezamestnaný občan = občan vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 po sebe nasledujúcich mesiacov,

- dôvodom vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie bol vznik tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,

- suma mesačného príjmu zamestnanca z tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru nie je vyššia ako 67 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“) za rok, ktorý 2 roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer,

- voči zamestnávateľovi Sociálna poisťovňa neeviduje ku dňu vzniku tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru pohľadávku na poistnom na sociálne poistenie a príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie, ktorú možno predpísať a ktorá je splatná k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý 2 mesiace predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom vnikol tento pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer,

- podobne voči zamestnávateľovi zdravotná poisťovňa zamestnanca neeviduje pohľadávku na preddavku na poistnom, na nedoplatku z ročného zúčtovania poistného a na úrokoch z omeškania,

- zamestnávateľ neznížil počet zamestnancov z dôvodu prijatia tejto fyzickej osoby.

Uvedení zamestnanci budú zvýhodnení aj pri zdravotnom poistení. Za zamestnanca s odvodovým zvýhodnením, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný, platí zdravotné poistenie aj naďalej štát - akokeby bol naďalej v evidencií na úrade práce, viď § 11 ods. 7 písm. v) zákona o zdravotnom poistení.

Takíto zamestnanci sú však súčasne zdravotne poistení aj ako zamestnanci a zamestnávateľ ich prihlasuje do zdravotnej poisťovne - avšak sadzba poistného za takýchto zamestnancov je 0% pre zamestnanca (§ 12 ods. 1 písm. a) a rovnako 0% pre zamestnávateľa (§ 12 ods. 1 písm. d).

Odvodové zvýhodnenie sa uplatní počas prvých 12 kalendárnych mesiacov trvania pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru.

Príklad

Zamestnávateľ zamestná dlhodobo nezamestnaného občana od 28.11.2013. Prvý kalendárny mesiac, odkedy sa začne uplatňovať odvodové zvýhodnenie, je november 2013. Posledný, dvanásty kalendárny mesiac, za ktorý sa uplatní odvodové zvýhodnenie, tak bude (celý) október 2014.

 

Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov (§ 6 ods. 10) bude daňovník povinný viesť evidenciu o:

- príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,

- zásobách a pohľadávkach.

Spoločníci v.o.s. a k.s.

Spoločníci verejnej obchodnej spoločnosti a komplementári komanditnej spoločnosti si od príjmov podľa § 6 ods. 7 a 8 môžu odpočítať výdavky na cestovné náhrady a stravné podľa § 19 ods. 2 písm. e) a p) zákona.

Zdanenie cien a výhier

Od 1.1.2014 sa pri zdanení cien a výhier v hodnote vyššej ako 350 eur zdaňuje len suma, ktorá prevyšuje 350 eur (do 31.12.2013 sa zdaňuje celá suma ceny alebo výhry, ak je hodnota vyššia ako 350 eur).

Znovuzavedenie nezdaniteľnej časti základu dane na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie

Pri novej zmluve o doplnkovom dôchodkovom sporení uzavretej po 31.12.2013 respektíve pri uzatvorení dodatku o zrušení dávkového plánu po 31.12.2013 k starej zmluve uzavretej pred 1.1.2014, bude mať účastník doplnkového dôchodkového sporenia od roku 2014 možnosť zníženia základu dane o príspevky, ktoré si zaplatil (platby zamestnanca) počas príslušného roka na doplnkové dôchodkové sporenie (pozor, do úvahy sa berú príspevky za rok "X" zaplatené až do 31. januára nasledujúceho roka (§ 4 ods. 3 zákona).

Od základu dane si bude môcť odpočítať sumu ním (zamestnancom) zaplatených príspevkov, najviac však sumu 180 eur (čo pri sadzbe dane 19% znamená úsporu na dani 34,20 eura ročne). Prvýkrát sa táto možnosť uplatní pri podávaní daňových priznaní alebo ročného zúčtovania preddavkov na daň zo závislej činnosti v roku 2015 za rok 2014.

Daňovník, ktorý má starú zmluvu (uzatvorenú pred 1.1.2014), ku ktorej po 31.12.2013 neuzatvorí dodatok, nebude mať nárok na zníženie základu dane o zaplatené príspevky. Nárok nebude mať ani taký daňovník, ktorý by síce mal novú zmluvu resp. dodatok k starej zmluve, ale mal uzatvorenú ešte aj ďalšiu inú starú zmluvu , ku ktorej by neuzatvoril dodatok.

Ak by bol daňovníkovi vyplatený predčasný výber a v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na príspevky, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom bola táto suma vyplatená o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane.

Hranica príjmu v roku 2013 a v roku 2014

Hranica príjmu, do ktorého sa uplatní odvodová úľava, je pre pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer, ktorý vznikne v roku 2013 suma 67% z 786 eur, čo je suma 526,62 eura.

Hranica príjmu, do ktorého sa uplatní odvodová úľava, je pre pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer, ktorý vznikne v roku 2014 suma 67% z 805 eur, čo je suma 539,35 eura.

Pozor, uvedená hranica sa uplatní počas všetkých 12 kalendárnych mesiacov v závislosti od toho, kedy pracovný (štátnozamestnanecký) pomer začal.

Aké odvody sa budú platiť

Pri uvedených zamestnancoch bude zamestnávateľ po dobu 12 kalendárnych mesiacov platiť len úrazové poistenie (§ 16) a pri zamestnancoch v pracovnom pomere aj garančné poistenie (§ 18) - za štátnych zamestnancov sa garančné poistenie neplatí. Čiže podobne, ako to bolo do 31.12.2012 pri dohodách.

Vymeriavací základ zamestnávateľa na úrazové a garančné poistenie je daný podľa § 138 ods. 8 písm. c) ako príjem takéhoto zamestnanca. Do vymeriavacieho základu zamestnávateľa na úrazové a garančné poistenie sa však nezahrnie prípadný príjem vyplatený v období danom podľa § 26 ods. 1 a 3 - teda v období definovanom pre zamestnancov s povinným poistením ako doby prerušenia (napr. neplatené voľno, absencia, rodičovská dovolenka, v čase OČR po 10.-tom dni...).

Nemocenské dávky, dávka v nezamestnanosti, dôchodok

Zamestnanec, ktorý bude mať odvodové zvýhodnenie, nebude počas tejto doby nemocensky poistený, nebude dôchodkovo poistený, nebude poistený v nezamestnanosti.

Dôsledok: nebude mať v tomto čase nárok na nemocenské dávky a doba odvodového zvýhodnenia sa nezapočítava do doby poistenia pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti, ani do doby dôchodkového poistenia pre budúci starobný, prípadne invalidný dôchodok.

Nemocenské poistenie zamestnanca podľa zákona o sociálnom poistení vznikne až od prvého dňa v poradí trinásteho kalendárneho mesiaca trvania zamestnania, respektíve od prvého dňa mesiaca, v ktorom príjem prekročí stanovenú hranicu. Až pri práceschopnosti, ktorá začne najskôr odo dňa vzniku nemocenského poistenia, bude mať zamestnanec nárok na nemocenské. Podobne to bude pri ošetrovaní člena rodiny, resp. pri posudzovaní nároku na materské. Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu sa potom stanoví podľa dňa vzniku nemocenského poistenia, rovnako to platí pre Sociálnu poisťovňu ako i pre zamestnávateľa.

 

Príklad

Pán Martin uzavrel po 31.12.2014 novú zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení. On sám ako zamestnanec zaplatil počas roka 2014 príspevky (do 31. januára 2014 za december 2013) v celkovej sume 150 eur. Túto sumu si uplatní ako nezdaniteľnú časť základu dane za rok 2014.

Pán Michal má zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení uzatvorenú ešte v roku 2009. Po 31.12.2013 k tejto zmluve neuzatvorí dodatok. Za rok 2014 zaplatí ako zamestnanec príspevky 120 eur - o túto sumu si nebude môcť znížiť základ dane za rok 2014.

Sadzba dane pre právnickú osobu

Sadzba dane právnickej osoby sa znižuje z 23% na 22% (po prvýkrát pri podaní DP za zdaňovacie obdobie, ktoré začalo po 1.1.2014, § 52za ods. 6 zákona o dani z príjmov).

Uplatnenie daňovej straty

Podľa § 30 ods. 1 zákona o dani z príjmov si od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, bolo možné odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. V jednotlivých rokoch mohla byť daňová strata odpočítavaná nerovnomerne, podľa rozhodnutia daňovníka.

Od 1.1.2014 platí, že daňovú stratu možno odpočítať rovnomerne počas najviac štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.

Podľa § 52za ods. 4 neuplatnené daňové straty vykázané za zdaňovacie obdobia ukončené v rokoch 2010 až 2013 alebo súčet týchto neuplatnených daňových strát, aj keď sa mohli odpočítať od základu dane, sa odpočítajú od základu dane rovnomerne počas štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období začínajúcich zdaňovacím obdobím najskôr 1. januára 2014. Rovnaký postup sa uplatní aj pri vykázanej daňovej strate za zdaňovacie obdobie rokov 2010 a 2011 z príjmov z prenájmu podľa § 6 ods. 3.

Prepočítací kurz na prepočet cudzej meny na eurá

Podľa nového znenia § 31 ods. 2 zákona o dani z príjmov, ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije pri príjmoch:

1. priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem alebo

2. kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo pripísaný bankou alebo pobočkou zahraničnej banky alebo

3. ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie alebo

4. priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, za ktoré podáva daňové priznanie, v ktorých daňovník poberal príjmy.

Pri výdavkoch sa použije primerane postup uvedený pre príjmy v zdaňovacom období, v ktorom boli tieto výdavky vynaložené.

Do zákona sa tak doplnil doteraz chýbajúci postup stanovenia kurzu pri prepočte výdavkov u daňovníkov, ktorí nie sú účtovnou jednotkou. Spôsob prepočtu príjmov sa nezmenil.

Povinnosti zamestnávateľa

"Vyhlásenie" podľa § 36 ods. 6 zákona o dani z príjmov, v ktorom si zamestnanec uplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť a na daňový bonus, musí zodpovedať vzoru, ktorý určí finančné riaditeľstvo a zverejní ho na svojom webe.

(tento vzor nájdete tu: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/katalog-danovych-a-colnych/zoznam_vzorov_vydanych_fr_sr)

 

Ustanovuje sa pokuta za nevystavenie dokladu zamestnávateľom – potvrdenie o príjme alebo doplnené ročné zúčtovanie. Výška pokuty je najmenej 15 eur za jedného zamestnanca, najviac 30000 eur za všetkých zamestnancov (§ 38 ods. 9).

 

Náhrada príjmu počas prvých 10 dní práceneschopnosti

Napriek tomu, že zamestnanec nebude nemocensky poistený, bude mať postavenie zamestnanca podľa zákona č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu. To znamená, že bude mať nárok na náhradu príjmu, ktorú mu vyplatí zamestnávateľ, počas prvých 10 dní práceneschopnosti (§ 2 ods. 1).

Denný vymeriavací základ sa určí tak, že priemerný mesačný zárobok na pracovnoprávne účely daný podľa § 134 Zákonníka práce a používaný v štvrťroku, v ktorom sa vypláca náhrada príjmu, sa vydelí konštantou 30,4167 (§ 8 ods. 8). Výsledná suma nie je obmedzená zhora.

Zákonník práce

Zamestnanec, predtým dlhodobo nezamestnaný, s odvodovým zvýhodnením, je z pohľadu Zákonníka práce riadnym zamestnancom, ktorý má všetky práva a povinnosti. To znamená, že napríklad:

- uplatňuje sa skúšobná doba,

- môže pracovať na dobu určitú i na dobu neurčitú,

- môže pracovať na plný alebo čiastočný uväzok,

- zamestnávateľ mu môže dať výpoveď len v súlade s príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce,

- má nárok na dovolenku,

- má nárok na náhradu mzdy pri prekážkach v práci, napríklad pri vyšetrení u lekára,

- má nárok na stravovanie (stravné lístky),

- má nárok na cestovné náhrady, atď.

GARANČNÉ POISTENIE

Od 1.1.2014 sa za zamestnanca na účely garančného poistenia nepovažuje zamestnanec v pracovnom pomere alebo na dohodu v prípade, že je súčasne štatutárnym orgánom zamestnávateľa alebo členom štatutárneho orgánu zamestnávateľa a má najmenej 50 % účasť na majetku zamestnávateľa (§ 4 ods. 4).

Príklady

1. Konateľ a súčasne jediný spoločník s.r.o. má vo svojej s.r.o. súčasne uzatvorenú pracovnú zmluvu. Od 1.1.2014 sa na neho nevzťahuje garančné poistenie.

2. Spoločník s.r.o. poberá za prácu pre svoju s.r.o. odmenu avšak nemá vo svojej s.r.o. uzatvorenú pracovnú zmluvu ani dohodu (pozn. takýto postup je v poriadku a nejde o nelegálne zamestnávanie podľa zákona o nelegálnej práci). Do 31.12.2013 a bez zmeny aj po 1.1.2014 platí, že sa na neho nevzťahuje garančné poistenie (dôvod - nemá pracovnú zmluvu ani dohodu).

ZMENA DEFINÍCIE SZČO NA ÚČELY ZÁKONA O SOCIÁLNOM POISTENÍ

Po novom (viď § 5 ale pozor, až od 1.7.2014, teda pri najbližšom novom "cykle" posudzovania či je alebo nie je SZČO povinne dôchodkovo a nemocensky poistená, viď § 293cu) je SZČO definovaná ako fyzická osoba, ktorá:

- dovŕšila 18 rokov veku a

- v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo trvanie povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO dosahovala príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (s odkazom na § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov).

Zmena spočíva v tom, že doteraz bolo rozhodujúce, či fyzická osoba má registráciu na finančnej správe (daňovom úrade) ako osoba s príjmami z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, teda či má pridelené DIČ.

Po novom pre posúdenie, či fyzická osoba je alebo nie je SZČO, nebude podstatná registrácia na finančnej správe (pridelenie DIČ) ale skutočnosť, či fyzická osoba má (mala) príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Praktickým dôsledkom je, že aj fyzické osoby, ktorých povinnosť registrovať sa na finančnej správe bola otázna a v praxi bolo niektorým osobám tolerované, že sa na finančnej správe neprihlásili, sa od 1.1.2014 budú posudzovať ako SZČO v prípade, že majú (mali) príjmy podľa  6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.

Aj naďalej sa za SZČO nebude považovať fyzická osoba, ktorá vykonáva osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.

 

V tlačive "Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti..." sa ruší (chaotická) druhá strana, v ktorej sa uvádzali údaje o poistnom na sociálne a zdravotné poistenie (§ 39 ods. 5). Ak zamestnávateľ už nejakému zamestnancovi za rok 2013 "Potvrdenie" podľa doteraz platného zákona vydal a tieto údaje v ňom nevyplnil, "Potvrdenie" sa bude akceptovať" (§ 52za ods. 3). Zároveň sa tieto údaje nemusia evidovať na mzdových listoch (§ 39 ods. 2).

V doklade o doplnenom ročnom zúčtovaní (§ 39 ods. 6) zamestnávateľ uvedie nielen údaj o vysporiadaní dane a daňového bonusu, ale aj zamestnaneckej prémie.

Podľa § 39 ods. 11 sa na hlásenie sa z hľadiska vyrubovacieho konania a sankcií nahliada ako na daňové priznanie (podľa zákona č. 563/2009 Z. z. daňový poriadok). Od 1.1.2014 sa zavádza pokuta za nepodanie, respektíve oneskorené podanie prehľadu, ale len v prípade, ak zamestnávateľ bol povinný prehľad podať a ak mu vznikla povinnosť odvodu preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, respektíve ak žiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie. Správca dane neuloží zamestnávateľovi za nepodanie prehľadu sankciu podľa daňového poriadku.

Ustanovuje sa lehota na vrátenie rozdielu daňového bonusu v prípade, ak správca dane vyzve zamestnávateľa na opravu údajov v prehľade. Ak je  lehote na poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie podľa § 35 ods. 7 zaslaná výzva na odstránenie nedostatkov v podanom prehľade, lehota na vrátenie rozdielu daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie neplynie odo dňa doručenia výzvy až do dňa odstránenia nedostatkov prehľadu (§ 39 ods. 14).

Ak v potvrdení o príjmoch podľa § 39 ods. 5 zistí zamestnanec alebo zamestnávateľ chybu, podľa § 40 ods. 7 opravné potvrdenie vystaví zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom túto skutočnosť zistil alebo v ktorom zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, na túto chybu zamestnanec upozornil. Podľa doteraz platného zákona bolo možné vystaviť opravné potvrdenie len v prípadoch, ak to zistí správca dane, ktorý daňovú povinnosť daňovníka kontroluje a vydá dodatočný platobný výmer, ktorým vyrubuje daň alebo rozdiel dane zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane.

Minimálna výška dane

Zmena v § 38 ods. 7, § 40 ods. 5, § 46, nový § 46a.

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 17 eur (do 31.12.2013 16,60 eura) ... atď.

Nedoplatok dane, na daňovom bonuse alebo daň sa neplatí, ak nepresiahne sumu 5 eur (doteraz 3,32 eura). To sa týka podania daňového priznania i ročného zúčtovania dane.

Príklad

Pán Adam má občasné "bočné" príjmy ako sprostredkovateľ istých finančných produktov. Vzhľadom na to, že tieto príjmy nedosahoval pravidelne a boli zanedbateľné, nepožiadal o pridelenie DIČ (tu možno pochybovať o správnosti takéhoto postupu). Za rok 2013 podal daňové priznanie a uvedené príjmy uviedol ako príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov. K 1.7.2014 sa bude musieť prihlásiť v Sociálnej poisťovni ako povinne poistená SZČO, ak uvedený príjem za rok 2013 presiahol sumu 4830 eur.

Pozor, vzhľadom na účinnosť zmeny zákona o zdravotnom poistení a pri predpoklade, že bude mať takýto príjem aj v roku 2014, sa musí registrovať v zdravotnej poisťovni ako SZČO k 1.1.2014.

ZMENA DEFINÍCIE SZČO NA ÚČELY ZÁKONA O ZDRAVOTNOM POISTENÍ

Po novom (§ 11 ods. 4 zákona) je samostatne zárobkovo činná osoba definovaná podľa zákona o zdravotnom poistení ako fyzická osoba, ktorá:

- dovŕšila 18 rokov veku a

- je oprávnená na výkon alebo na prevádzkovanie zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3, alebo má príjem z tejto činnosti.

Zárobková činnosť podľa § 10b ods. 1 písm. b) je definovaná ako činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá ... dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu, s odkazom na § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, okrem príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta.

Zmena od 1.1.2014 spočíva v tom, že doteraz bolo rozhodujúce, či fyzická osoba má registráciu na finančnej správe (daňovom úrade), resp. či má pridelené DIČ ako osoba s príjmami z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Po novom pre posúdenie, či fyzická osoba je alebo nie je SZČO, nebude podstatná registrácia na finančnej správe (pridelenie DIČ) ale skutočnosť, či fyzická osoba má oprávnenie na výkon alebo prevádzkovanie podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (napríklad má živnostenský list) alebo či má príjem z činností podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.

Praktickým dôsledkom je, že aj fyzické osoby, ktorých povinnosť registrovať sa na finančnej správe bola otázna a v praxi bolo niektorým osobám tolerované, že sa na finančnej správe neprihlásili, sa od 1.1.2014 budú posudzovať ako SZČO v prípade, že majú príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.

Aj naďalej sa za SZČO nebude považovať fyzická osoba, ktorá vykonáva osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.

 

Preddavky na daň fyzickej a právnickej osoby

Dolná hranica pre povinnosť platenia štvrťročných preddavkov právnických osôb a fyzických osôb sa nastavuje na 2500 eur. To platí od 1.1.2014, takže ak posledná známa daňová povinnosť (za rok 2012) právnickej osoby alebo fyzickej osoby nepresiahla 2 500 eur, od 1.1.2014 nemá povinnosť platiť preddavky.

Až do začatia nového preddavkového obdobia podľa § 34 (preddavkové je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období) sa samotné preddavky platia "po starom" (§ 52za ods. 2).

Zrušenie oznamovacej povinnosti pri platbách v hotovosti

Ruší sa § 49a ods. 8 zákona o dani z príjmov vzhľadom na existujúci zákon, ktorý obmedzuje platby v hotovosti.

§ 49a ods. 8 stanovoval oznamovaciu povinnosť fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti,  z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň.  Oznamovacia povinnosť vznikla ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahla za kalendárny rok sumu 5 000 eur.

Použitie podielu zaplatenej dane (2%) na osobitné účely

Suma 2% zaplatenej dane sa zaokrúhľuje na eurocenty smerom nadol (§ 47 ods. 1, doteraz sa zaokrúhľovala na eurocenty matematicky).

Podiel zaplatenej dane je najmenej

- 3 eurá, ak je daňovníkom fyzická osoba,

- 8 eur pre jedného prijímateľa, ak je daňovníkom právnická osoba (§ 50 ods. 2).

Pokiaľ ide o právnické osoby, účinnosť ustanovenia v § 50 ods. 1 písm. b) sa podľa § 52i predlžuje aj za zdaňovacie obdobie 2014.

Daňovník, ktorý je právnickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4, ak v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka alebo najneskôr v lehote na podanie tohto daňového priznania daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 0, 5 % zaplatenej dane ním určeným daňovníkom, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) na účely vymedzené v odseku 5; ak daňovník neposkytol tieto finančné prostriedky ako dar najmenej vo výške 0, 5 % zaplatenej dane, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4 len do výšky 1, 5 % zaplatenej dane.

Podiel zaplatenej dane pre právnické osoby sa bude postupne znižovať až od roka 2015.

Daňové licencie pre právnické osoby

Zavádza sa daňová licencia pre právnické osoby (ľudovo "daň zo straty"). Daňové licencie sa po prvýkrát uplatnia pri podaní DP za zdaňovacie obdobie, ktoré začalo najskôr 1.1.2014 (§ 52za ods. 7). Daňová licencia sa netýka daňovníka, ktorý sa zrušuje s likvidáciou alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz v priebehu kalendárneho

roka 2014 (§ 52za ods. 8).

ZÁNIK A OPäTOVNÝ VZNIK POVINNÉHO NEMOCENSKÉHO A POVINNÉHO DôCHODKOVÉHO POISTENIA SZČO

Vzhľadom na to, že definícia SZČO už nebude naviazaná na registráciu na Finančnej správe a pridelenie DIČ, upravuje sa § 21 ods. 4 a 5 zákona.

Povinné poistenie SZČO, ktorá má oprávnenie na výkon činnosti (typicky napr. živnostenský list) zaniká odo dňa zániku oprávnenia na výkon činnosti (napr. ku dňu vrátenia živnostenského listu, resp. ku dňu prerušenia živnosti).

Povinné poistenie SZČO, ktorá nemá oprávnenie na výkon činnosti (umelci a autori, rôzni sprostredkovatelia) zaniká odo dňa, od ktorého podľa svojho čestného vyhlásenia nevykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni.

Povinné poistenie (v období 12 mesiacov obdobia "1. júl - 30. jún") u osoby, ktorá opätovne získala oprávnenie na výkon činnosti, opätovne vzniká ku dňu kedy znova nadobudne oprávnenie na výkon činnosti (nový živnostenský list, resp. ukončenie prerušenia živnosti a pod.).

U osoby, ktorá zaniklo povinné poistenie na základe čestného vyhlásenia (umelci a autori), opätovne vzniká povinné poistenie v období "1. júl - 30. jún", odo dňa, od ktorého podľa svojho čestného vyhlásenia vykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni.

Príklad

Pán Adam je živnostník. Od 1.7.2014 je povinne poistený v Sociálnej poisťovni ako SZČO. K 15.7.2014 sa pán Adam rozhodne ukončiť živnosť a vráti živnostenský list. Od 15.7.2014 pán Adam preto už nie je povinne poistený v Sociálnej poisťovni ako SZČO.

Pani Božena je umelkyňa, má príjmy podľa § 6 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Od 1.7.2014 je povinne poistená v Sociálnej poisťovni ako SZČO. Od 1.9.2014 pani Božena podľa svojho čestného vyhlásenia (ktoré k tomuto dňu doručí do Sociálnej poisťovne) nevykonáva činnosť. Od 1.9.2014 pani Božena už nie je povinne poistená v Sociálnej poisťovni ako SZČO.

Pani Božena začne znova vykonávať umeleckú činnosť k 1.3.2015. K tomuto dňu preto doručí do Sociálnej poisťovne čestné vyhlásenie o tom, že znova vykonáva činnosť a od tohto dňa je znova povinne poistená SZČO.

Pán Xavér je živnostník. Za rok 2013 dosiahol zo živnosti príjem vyšší ako 4830 eur, od 1.7.2014 by preto mal byť povinne poistený v Sociálnej poisťovni ako SZČO. Pán Xavér však pozastaví živnosť v čase od 1.6.2014 do 30.11.2014. K 1.7.2014 mu preto povinné poistenie v Sociálnej poisťovni nevznikne (lebo v tom čase činnosť - živnosť - nevykonáva). Povinné poistenie v Sociálnej poisťovni vznikne k 1.12.2014 - v prvý deň obnovenia živnosti.

Pani Zuzana je živnostníčka. Za rok 2013 dosiahla zo živnosti príjem vyšší ako 4830 eur, od 1.7.2014 by preto mala byť povinne poistená v Sociálnej poisťovni ako SZČO. Pani Zuzana pozastaví živnosť od 1.6.2014 do 31.8.2015. Pani Zuzane tak k 1.7.2014 povinné poistenie v Sociálnej poisťovni nevznikne a nevznikne určite skôr, než sa skončí pozastavenie živnosti.

Od 1.9.2015 (v prvý deň obnovenia živnosti) bude pani Zuzana povinne poistená v Sociálnej poisťovni vtedy, ak za rok 2014 dosiahne príjem zo živnosti vyšší, ako 12-násobok minimálneho základu platného k 1.7.2015 (čiže ak bude mať zo živnosti za rok 2014 príjem cca 4950 eur a viac).

 

Ďalej bez komentára citujem zo zákona o dani z príjmov, nový § 46b.

"1) Daňovou licenciou je minimálna daň, po odpočítaní úľav na dani podľa § 30a alebo § 30b alebo § 52 ods. 3 a 4 a po zápočte dane zaplatenej v zahraničí podľa § 45, ktorú platí daňovník za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní je nižšia ako výška daňovej licencie ustanovenej pre jednotlivého daňovníka podľa odseku 2 alebo daňovník, ktorý vykázal daňovú stratu.

2) Daňovú licenciu platí daňovník, ktorý

a) k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty s ročným obratom136bb) neprevyšujúcim 500 000 eur, a to vo výške 480 eur

b) k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia je platiteľom dane z pridanej hodnoty s ročným obratom136bb) neprevyšujúcim 500 000 eur, a to vo výške 960 eur

c) za zdaňovacie obdobie dosiahol ročný obrat136bb) viac ako 500 000 eur, a to vo výške 2 880 eur.

(3) U daňovníka, ktorého priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách so zdravotným postihnutím za zdaňovacie obdobie je najmenej 20 % z celkového priemerného evidenčného počtu zamestnancov vo fyzických osobách podľa osobitného predpisu sa daňová licencia podľa odseku 2 znižuje na polovicu.

(4) Daňová licencia je splatná za príslušné zdaňovacie obdobie v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49.

(5) Kladný rozdiel medzi daňovou licenciou a daňou vypočítanou v daňovom priznaní je možné započítať na daňovú povinnosť pred uplatnením preddavkov na daň (§ 42) najviac v troch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, nasledujúcich po zdaňovacom období, za ktoré bola daňová licencia zaplatená,a to len na tú časť daňovej povinnosti, ktorá prevyšuje sumu daňovej licencie.

(6) Za zdaňovacie obdobie kratšie ako 12 bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sa daňová licencia vypočíta vo výške súčinu 1/12 daňovej licencie podľa odseku 1 a počtu kalendárnych mesiacov zdaňovacieho obdobia.

(7) Daňovú licenciu neplatí daňovník

a) ktorému vznikla prvýkrát povinnosť podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol, okrem daňovníka, ktorý je právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie,

b) podľa § 12 ods. 3 a 4,

c) ktorý prevádzkuje aj chránenú dielňu alebo chránené pracovisko podľa osobitného predpisu,136bd)

d) za zdaňovacie obdobia podľa § 41 ods. 4, 6, 8 a 9.

(8) Nárok na zápočet daňovej licencie alebo kladného rozdielu medzi daňou vypočítanou v daňovom priznaní a daňovou licenciou zaniká

a) ak daňovníkovi nevznikne možnosť odpočítať daňovú licenciu alebo rozdiel medzi daňou vypočítanou v daňovom priznaní za predchádzajúce zdaňovacie obdobia podľa odseku 4,

b) ku dňu zrušenia daňovníka bez likvidácie, ku dňu vstupu daňovníka do konkurzu alebo ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie.

(9) Ak sú zaplatené preddavky na daň za príslušné zdaňovacie obdobie podľa § 42 vyššie ako daň vypočítaná v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie a súčasne táto daň je

a) vyššia ako daňová licencia podľa odseku 2, kladný rozdiel medzi zaplatenými preddavkami a daňou po zápočte daňovej licencie podľa odseku 4 sa použije na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vráti,

b) nižšia ako daňová licencia podľa odseku 2, kladný rozdiel medzi zaplatenými preddavkami a minimálnou výškou dane sa použije na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vráti a súčasne kladný rozdiel medzi daňovou licenciou a daňou bude možné započítať podľa odseku 5.

(10) Daňovník, ktorý bol povinný zaplatiť daňovú licenciu, je oprávnený vyhlásiť v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa § 50 ods. 4."

ZMENY PRI POSUDZOVANÍ NÁROKU NA DAŇOVÝ BONUS - ÚČINNOSŤ K 1.2.2014

Zmena (technická) v posudzovaní, kedy je/nie je dieťa nezaopatrené a rodič tak má/nemá nárok na daňový bonus

Ide o špecifické prípady, kedy sa dieťa považuje za nezaopatrené - za nezaopatrené dieťa sa považuje aj dieťa, ktoré:

- je oslobodené od povinnosti dochádzať do školy (podľa § 19 ods. 9 zákona č. 245/2008 Z. z., školský zákon),

AUTOMATICKÝ ZÁNIK DOBROVOĽNÉHO POISTENIA

Doteraz platilo, že dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie alebo dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti zaniklo dňom odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky a prípadne aj odo dňa, v ktorom nie sú splnené podmienky podľa § 14 ods. 2, § 15 ods. 4 a § 19 ods. 2 a 3 zákona.

Na zánik dobrovoľného poistenia tak bolo potrebné podať odhlášku z dobrovoľného poistenia.

Od 1.1.2014 podľa § 23 zákona dobrovoľné poistenie zanikne aj vtedy, ak dva po sebe nasledujúce kalendárne mesiace dobrovoľne poistená osoba nezaplatí poistné na dobrovoľné poistenie najneskôr do konca tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, za ktorý bolo naposledy zaplatené poistné.

V takýchto prípadoch dobrovoľné poistenie automaticky zanikne od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý bolo naposledy zaplatené poistné na dobrovoľné  poistenie.

Samozrejme výnimkou sú prípady (a dobrovoľné poistenie nezanikne) ak v kalendárnom mesiaci nebola dobrovoľne poistená osoba povinná platiť poistné na dobrovoľné poistenie podľa § 140 zákona - ak sa jej za celý mesiac vyplácalo materské, ošetrovné alebo nemocenské.

Príklad

Pán Cyril je dobrovoľne dôchodkovo poistený od 1.1.2013. Pán Cyril je živnostník a od 1.7.2014 mu vznikne povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie. Od júla 2014 tak pán Cyril platí poistné do Sociálnej poisťovne ako povinne poistená SZČO - dobrovoľné poistenie prestane platiť.

Keďže do konca septembra 2014 podľa evidencie Sociálnej poisťovne nezaplatil dobrovoľné poistenie za júl ani za august 2014, automaticky mu zanikne dobrovoľné dôchodkové poistenie k 1.7.2014.

Pani Cecília je dobrovoľne nemocensky a dôchodkovo poistená. Poistné na dobrovoľné poistenie naposledy zaplatila za január 2014. Na úhradu poistného za mesiace február a marec 2014 nemá peniaze. Ak do konca mesiaca apríl  2014 nezaplatí (celé) poistné za mesiac február 2014, dobrovoľné poistenie jej automaticky zanikne.

Ako vidno na druhom príklade (pani Cecília), zavedenie automatického zániku dobrovoľného poistenia môže spôsobiť niektorým dobrovoľne poisteným osobám problém. Ak sa dostanú s platbami do dvojmesačného omeškania, dobrovoľné poistenie im automaticky zanikne, či sa im to páči, či nie. Pozor si na to musia dať napríklad ženy, ktoré si dobrovoľným poistením chcú zlepšiť, resp. získať materské.

ZMÄKČENIE PODMIENOK NÁROKU NA NEMOCENSKÚ DÁVKU ZAMESTNANCA

Jednou z podmienok nároku zamestnanca na nemocenskú dávku (§ 30 ods. b) zákona) do 31.12.2013 bolo, že zamestnanec nemá príjem, ktorý vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca za obdobie (resp. v období), v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca, pretože čerpá nemocenskú dávku.

To znamenalo, že ak napríklad zamestnávateľ vyplatil svojej zamestnankyni počas materskej príspevok pri narodení dieťaťa zo sociálneho fondu - Sociálna poisťovňa nevyplatila materské  za mesiac, v ktorom bol príjem vyplatený. Podobne zamestnanec, ktorému končil pracovný pomer a v poslednom mesiaci bol celý mesiac práceneschopný - a zamestnávateľ mu vyplatil odstupné - nemal zo Sociálnej poisťone vyplatené za tento mesiac nemocenské.

Po novom sa nemocenská dávka nevyplatí len v prípade, ak príjem vyplatený za mesiac, v ktorom zamestnanec bol na PN, ošetrovnom resp. materskej, súvisel s prácou, ktorú zamestnanec vykonal v čase, kedy poberal nemocenské, ošetrovné resp. materské.

DÁVKY V NEZAMESTNANOSTI

V praxi sa často stáva, že počas materskej alebo rodičovskej dovolenky matka dieťaťa pracuje, avšak za nižšiu mzdu, resp. odmenu, než mala pred materskou dovolenkou. Napríklad ak pracuje počas MD/RD na dohodu niekoľko hodín týždenne.

Od 1.1.2014 platí, že ak denný vymeriavací základ určený z vymeriavacieho základu dosiahnutého v období materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, je nižší ako denný vymeriavací základ zistený z vymeriavacieho základu dosiahnutého pre nástupom na rodičovskú dovolenku, pri výpočte dávky v nezamestnanosti sa použije vyšší denný vymeriavací základ, teda ten, ktorý sa zistí z vymeriavacieho základu dosiahnutého pred nástupom na RD (§ 108 nový ods. 5 zákona).

 

- sa vzdeláva v základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením (podľa § 97 zákona č. 245/2008 Z. z) alebo

- je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dosiahnutia plnoletosti.

Naopak nezaopatrené dieťa nie je dieťa:

- ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok, a to od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci (upresnenie), v ktorom bolo vydané rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku, alebo

- ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Skutočne dôležitá zmena je však skutočnosť, že pri štúdiu na vysokej škole sa už nebude posudzovať, či bola dodržaná resp. či bola prekročená štandardná doba štúdia.

Podľa § 65 ods. 2 zákona č. 131/2002 Z. z.  (zákon o VŠ) môže štúdium presahovať štandardnú dĺžku štúdia  určenú pre daný študijný program najviac o dva akademické roky. Nárok na daňový bonus tak bude mať rodič aj v prípade, že jeho dieťa opakuje  (opakovalo) ročník a štandardná doba štúdia tak bola prekročená. Platí to rovnako pre štúdium na prvom i druhom stupni VŠ.

Praktický dôsledok: Ak máte zamestnanca, ktorému ste do 31.1.2014 nepriznali nárok na daňový bonus, pretože dieťa pri štúdiu na VŠ prekročilo štandardnú dobu štúdia, od 1.2.2014 zamestnancovi môžete priznať daňový bonus.

Zmeny v definícií tzv. "sústavnej prípravy dieťaťa na povolanie"

Pokiaľ ide o štúdium dieťaťa na strednej alebo na vysokej škole, za sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie sa považuje štúdium na strednej škole alebo vysokej škole v dennej forme (spresnenie v zákone).

Ak sa spojí prvý a druhý stupeň vysokoškolského štúdia (podľa § 53 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z.) sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa začína dňom zápisu na takéto vysokoškolské štúdium.

Ak sa zápis na vysokoškolské štúdium  uskutoční pred začiatkom akademického roka, v ktorom sa má začať štúdium, sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa začína najskôr prvým dňom akademického roka (1.9.).

Ďalšia dôležitá zmena - doteraz platilo, že ak dieťa skončilo štúdium na strednej škole (zmaturovalo a pod.) a v období do 31. augusta daného školského roka

začalo vykonávať zárobkovú činnosť (s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce) alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie, tak rodič stratil nárok na daňový bonus.

Po novom nárok na daňový bonus zostáva až do konca školského roka, teda až do augusta vrátane, aj keď dieťa začne pracovať v pracovnom pomere, začne podnikať alebo sa prihlási do evidencie nezamestnaných.

Príklad

Dieťa zmaturuje začiatkom júna 2014. Od 7. júla 2014 začne pracovať v pracovnom pomere. Na VŠ študovať nebude. Rodič má nárok na daňový bonus do augusta 2014 vrátane. Po starom by nárok na daňový bonus za august už nemal.

Príklad

Dieťa zmaturuje koncom mája 2014. Od 1.júna 2014 začne vykonávať živnosť. Od septembra 2014 začne študovať na VŠ v dennej forme štúdia. Rodič má nárok na daňový bonus aj za mesiace jún - august 2014 a samozrejme aj od septembra 2014. Po starom by nárok na daňový bonus nebol za mesiace jún - august.

Príklad

Pani Zdenka je zamestnaná v pracovnom pomere. Pred nástupom na materskú a rodičovskú dovolenku mala v zamestnaní príjem cca 500-600 eur brutto mesačne. Od 12.3.2011 je postupne na materskej a od 1.5.2011 následne na rodičovskej dovolenke až do 30.4.2014. Počas rodičovskej dovolenky od 1.12.2013 do 28.2.2014 mala príjem z dohody o pracovnej činnosti 100 eur mesačne. Z tejto dohody bola poistená, vrátane poistenia v nezamestnanosti (šlo o dohodu s pravidelným mesačným príjmom).

Súčasne so skončením rodičovskej dovolenky po dohode so zamestnávateľom pani Zdenka ukončila pracovný pomer a od 1.5.2014 sa hlási na úrade práce do evidencie nezamestnaných. Súčasne si uplatní nárok na dávku v nezamestnanosti. V rozhodujúcom období 2 rokov pred 1.5.2014 bola pani Zdenka na rodičovskej dovolenke - povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca v pracovnom pomere mala prerušené z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. V rozhodujúcom období 2 rokov pred 1.5.2014 však bola pani Zdenka v čase od 1.12.2013 do 28.2.2014 povinne poistená v nezamestnanosti aj z dohody s pravidelným mesačným príjmom.

Denný vymeriavací základ zistený v období rodičovskej dovolenky je 3 x 100 eur (príjem z dohody za 3 mesiace) deleno 90 dní = 3,3334 eura.

Denný vymeriavací základ zistený v rozhodujúcom období 2 rokov pred rodičovskou dovolenkou, teda v čase od 1.5.2009 do 30.4.2011 (zistený z príjmu v pracovnom pomere) vyjde ... 18 eur. Keďže táto suma je vyššia, dávka v nezamestnanosti sa určí zo sumy denného vymeriavacieho základu 18 eur.

ZMENA VYMERIAVACIEHO ZÁKLADU SZČO NA SOCIÁLNE POISTENIE OD 1.7.2014

Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO bude v období od 1.7.2014 (prípadne od 1.10.2014, ak bude SZČO predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2013)  určený podľa § 138 ods. 2 zákona ako:

- podiel jednej dvanástiny základu dane z príjmov SZČO (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov),

- nezníženého o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na povinné nemocenské poistenie, poistné na povinné dôchodkové poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sa platia spolu s poistným na starobné poistenie z povinného dôchodkového poistenia, poistné do rezervného fondu solidarity povinne dôchodkovo poistenej SZČO,

- upraveného o príjmy a výdavky, ktoré sa nezahŕňajú do vymeriavacieho základu,

- a koeficientu 1,6 (pozor, pri výpočte VZ od 1.7.2015 z daňového priznania za rok 2014 bude koeficient 1,486).

To znamená:

- základ dane sa nebude deliť podľa počtu mesiacov vykonávania činnosti ale vždy sa bude deliť 12-timi (zmena účinná od 1.1.2014),

- k základu dane sa jednoznačne nebude pripočítavať prípadné poistné zaplatené na dobrovoľné poistenie,

- základ dane sa upraví o prípadné príjmy a výdavky z činnosti osobného asistenta,

- základ dane sa upraví o prípadné príjmy a výdavky dosiahnuté v zahraničí.

 

Naozaj dostávajú nezamestnaní dôchodok vypočítaný z priemernej mzdy?

Za ostatný rok som niekoľkokrát dostal email obsahujúci tvrdenie, že nezamestnaní dostávajú dôchodok vypočítaný z priemernej mzdy. Respektíve sa na mňa obrátili ľudia, ktorí dostali takýto email. A či to je pravda.

Nie je to pravda –NIE????

Ak by niekto celý život nepracoval, celý život bol nezamestnaný a poberal sociálne dávky, nebude mať nárok na žiaden dôchodok. A už vôbec nie dôchodok vypočítaný z priemernej mzdy.

Kto má nárok na starobný dôchodok

Nárok na starobný dôchodok má občan, ktorý dosiahol dôchodkový vek a bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov.

Nárok na starobný dôchodok tak nevznikne automaticky len preto, že občan dosiahne dôchodkový vek. Nárok má vtedy, ak počas svojho života bol najmenej 15 rokov dôchodkovo poistený - ako zamestnanec, ako SZČO (živnosť a pod.) alebo bol dobrovoľne dôchodkovo poistený alebo za neho istý čas dôchodkové poistenie platil štát.

Za koho platí dôchodkové poistenie štát

Štát platí dôchodkové poistenie za:

- osobu ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov veku a ak ide o dieťa zdravotne postihnuté, tak do 18 rokov veku,

- opatrovateľov a osobných asistentov (max. po dobu 12 rokov),

- osobu ktorej sa vypláca úrazová renta.

Za koho štát dôchodkové poistenie neplatí

Štát naopak neplatí dôchodkové poistenie napríklad za:

- osoby, ktoré poberajú dávky v nezamestnanosti,

- osoby, ktoré poberajú dávky v hmotnej núdzi (sociálne dávky),

- osoby, ktoré nepracujú a sú "dobrovoľne nezamestnané",

- SZČO, ktoré nie sú povinne dôchodkovo poistené.

***

Z uvedených faktov vyplýva, že nie je možné aby starobný dôchodok dostal občan, ktorý bol celý život nezamestnaný a poberal celý život sociálne dávky. Môže sa však stať, že starobný dôchodok bude mať občan, ktorý povedzme ešte za čias socializmu "povinne" pracoval a odpracoval si 15 rokov a po roku 1989 je nezamestnaný.

Môže sa stať aj to, že starobný dôchodok dostane žena, ktorá počas svojho života vôbec nepracovala ale vychovala niekoľko detí - a počas tejto doby za ňu platil dôchodkové poistenie štát - najmä ak mala zdravotne postihnuté dieťa (viď vyššie).

V takýchto prípadoch sa výška dôchodku určí podľa všeobecne platného vzorca:

Dôchodok = POMB x ODP x ADH

POMB = Priemerný osobný mzdový bod. Ak mal niekto počas svojho života približne priemernú mzdu, má POMB približne 1. Ak si niekto platil odvody zväčša z minimálnej mzdy, má POMB približne 0,5. Žena, ktorá nepracovala, ale dôchodkové poistenie za ňu platil štát, má POMB približne 0,7.

ODP = Obdobie dôchodkového poistenia v rokoch. Ak bol niekto dôchodkovo poistený (pracoval) celý život, môže takto dosiahnuť okolo 40 rokov. Občan, ktorý si ešte za socializmu odpracoval 15 rokov a potom bol nezamestnaný, bude mať ODP = 15 rokov. Žena, za ktorú 25 rokov platil dôchodkové poistenie štát a sama nepracovala, bude mať ODP = 25.

ADH = Tzv. Aktuálna dôchodková hodnota. V roku 2013 je to 10 eur, v roku 2014 to bude pravdepodobne 10,25 eura.

***

Príklady

1. Občan, ktorý odpracoval (resp. bol dôchodkovo poistený) 40 rokov a počas pracovnej kariéry mal príjem na úrovni SK priemeru:

D = 1 x 40 x 10 = 400 eur.

2. Občan, ktorý celý život nepracoval a štát za neho neplatil dôchodkové poistenie:

Nemá nárok na dôchodok.

3. Občan, ktorý odpracoval 15 rokov a vtedy mal príjem na úrovni SK priemeru, zvyšok života bol nezamestnaný:

D = 1 x 15 x 10 = 150 eur.

4. Žena, ktorá celý život nepracovala a 25 rokov za ňu platil dôchodkové poistenie štát z dôvodu starostlivosti o dieťa vo veku do 6 (18) rokov:

D = 0,7 x 25 x 10 = 175 eur.

5. Žena, ktorá odpracovala 40 rokov a počas pracovnej kariéry mala príjem len o niečo vyšší, ako minimálna mzda, resp. živnostník, ktorý podniká od roku 1990 (predtým pracoval v zamestnaní) a platí odvody z minimálneho základu:

D = 0,5 x 40 x 10 = 200 eur.

Na záver: K omylu vo verejnosti dochádza aj preto, lebo sa mýli starobný dôchodok a invalidný dôchodok. Tzv. invalidi z mladosti (vrodené choroby, resp. telesné postihnutie od narodenia, následky úrazov v mladosti a pod.) dostávajú od 18 rokov až do smrti invalidný dôchodok vypočítaný podľa vzorca:

Invalidný dôchodok = 0,67 x 44 x 10 = 294,80 eura.

 

Príklad

Pán Vojtech je živnostník. Za rok 2013 dosiahol zo živnosti príjem 20000 eur, výdavky okrem odvodov mal 11000 eur a výdavky na odvody (sociálne a zdravotné poistenie) mal 2000 eur.

Vymeriavací základ od 1.7.2014 bude:

20000 (príjem) - 11000 (výdavky okrem odvodov) = 9000

9000/12/1,6 = 468,75 eura

Pri určení vymeriavacieho základu SZČO aj naďalej platí, že musí byť najmenej vo výške 50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné. Pre rok 2014 je preto vymeriavací základ SZČO najmenej vo výške 402,50 eura.

Príklad

Pani Vladimíra je tlmočníčka. Činnosť začala vykonávať od 1.6.2013 a za rok 2013 dosiahla z tejto činnosti príjem 6000 eur. Výdavky okrem odvodov mala 2400 eur a výdavky na odvody (zdravotné poistenie, sociálne neplatila) mala 300 eur.

Vymeriavací základ od 1.7.2014 bude:

6000 (príjem) - 2400 (výdavky okrem odvodov) = 3600

3600/12/1,6 = 187,50 eura (po novom delíme vždy "12"-timi, aj keď činnosť vykonávala len 7 mesiacov)

187,50 je však menej ako minimálny vymeriavací základ. Pani Vladimíra tak od 1.7.2014 bude platiť poistné do Sociálnej poisťovne zo základu 402,50 eura.

SADZBA POISTNÉHO NA ÚRAZOVÉ POISTENIE

Podľa § 293cy v období od  1. januára 2014 do 31. decembra 2017 zamestnávateľ platí poistné na úrazové poistenie vo výške 0,8 % z vymeriavacieho základu ustanoveného v § 138 ods. 8, 10 a 17. V období uvedenom v prvej vete sa prirážka podľa § 134 neukladá a zľava podľa § 134 neposkytuje.

POISTNÉ NA ZDRAVOTNÉ POISTENIE Z PODIELOV NA ZISKU ZA ROKY 2013 A NASLEDUJÚCE

Na podiely na zisku (dividendy) vyplatené za účtovné obdobie, ktoré začalo v období od 1.1.2013 a neskôr (zjednodušene dividendy za rok 2013 a nasledujúce) sa už vzťahuje "štandardný" režim stanovený v zákone o zdravotnom poistení.

To znamená:

- do vymeriavacieho základu sa započíta celá suma dividendy (už od 0,01 eura),

- vymeriavací základ (ročný) je najviac 60-násobok priemernej mesačnej mzdy v rozhodujúcom období, vrátane iných príjmov (teda max. VZ v roku 2013 je 47160 eur, v roku 2014 suma 48300 eur atď.),

- sadzba poistného z dividendy je 14%, bez výnimky aj pre osobu so zdravotným postihnutím.

Poznámka: Pôvodne v zákone uvedený maximálny vymeriavací základ z dividend až do výšky 180-násobku priemernej mesačnej mzdy sa zo zákona vypustil novelou č. 463/2013 Z. z.

Preddavky na zdravotné poistenie z dividend

Z dividendy vyplatenej za účtovné obdobie, ktoré začalo v období od 1.1.2013 a neskôr, je platiteľ dividendy povinný odvádzať preddavky.

V tejto súvislosti sa v zákone zavádza pojem "platiteľ dividend" (§ 11 ods. 11). Platiteľ dividend na účely tohto zákona je právnická osoba (komanditná spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť, družstvo) so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá vypláca dividendy.

Preddavok (§ 16) sa vypočíta sadzbou 14% zo sumy dividendy vyplatenej v kalendárnom mesiaci. Preddavok sa vypočíta najviac zo sumy 60-násobku priemernej mesačnej mzdy (v roku 2014 tak najviac zo sumy 48300 eur).

Preddavok je povinný vypočítať a odviesť platiteľ dividend najneskôr do 8 dní po uplynutí kalendárneho mesiaca, v ktorom boli vyplatené dividendy (§ 17 ods. 4 ZZP).

Pozor, ak by platiteľ dividendy tej istej osobe vyplácal dividendu za rok 2013 na viac splátok - v rôznych kalendárnych mesiacoch - každý preddavok jednotlivo sa vypočíta až do výšky 60-násobku priemernej mesačnej mzdy.

Platiteľ dividend je povinný písomne alebo elektronicky vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni celkovú výšku vyplatených dividend a preddavky na poistné do ôsmeho dňa po uplynutí kalendárneho mesiaca, v ktorom boli vyplatené dividendy. Ak platiteľ dividend vypláca dividendy najmenej trom osobám, je povinný výkaz zaslať len elektronicky (viď § 20 ods. 6 ZZP, pozor na zmenu zákonom č. 463/2013 Z. z.).

Dividendy zo zahraničia

Podľa § 23 ods. 15 zákona o zdravotnom poistení, poistenec musí zdravotnej poisťovni sám oznámiť dividendy za roky 2013 a nasledujúce (respektíve už za roky 2011 a nasledujúce), ktoré mu vyplatili právnické osoby so sídlom mimo územia SR. A to najneskôr do 31. mája roka nasledujúcom po roku, v ktorom dividendy inkasoval.

Napríklad ak poistenec dostane počas roka 2014 vyplatenú dividendu zo zahraničia za rok 2013, musí výšku prijatej dividendy oznámiť svojej zdravotnej poisťovni do 31.5.2015.

 

SADZBY, VYMERIAVACIE ZÁKLADY A ĎALŠIE PARAMETRE V SOCIÁLNOM A ZDRAVOTNOM POISTENÍ V ROKU 2014

SOCIÁLNE POISTENIE ROK 2014

Maximálny vymeriavací základ 4025 eur, okrem úrazového poistenia, ktoré maximálny vymeriavací základ stanovený nemá.

Sadzby poistného zamestnanec

Nemocenské poistenie 1,4%

Starobné poistenie 4%

Invalidné poistenie 3%

Poistenie v nezamestnanosti 1%

Sadzby poistného zamestnávateľ

Nemocenské poistenie 1,4%

Starobné poistenie 14%

Invalidné poistenie 3%

Poistenie v nezamestnanosti 1%

Garančné poistenie 0,25%

Úrazové poistenie 0,8%

Rezervný fond 4,75%

Sadzby poistného študent na DoBPŠ

Hranica príjmu pri uplatnení výnimky z dôchodkového poistenia - 68 eur (naposledy v mesiaci, v ktorom študent dosiahne 18 rokov), 159 eur (od 18 rokov)

 

 

Zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných a odvody na sociálne a zdravotné poistenie

Ďalšia výnimka v zákonoch o sociálnom poistení a zdravotnom poistení

Od. 1.11.2013 sa zavádza nová výnimka z nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti a súčasne i zdravotného poistenia zamestnancov a zamestnávateľov.

Zamestnanec, ktorý bol pred nástupom do zamestnania evidovaný na úrade práce ako tzv. dlhodobo nezamestnaný (to znamená, že bol v evidencií najmenej 12 mesiacov), bude po dobu dvanástich mesiacov oslobodený od platenia odvodov do Sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne. Inými slovami, rok nebude platiť žiadne odvody. Podobne jeho zamestnávateľ - ten bude platiť len symbolických 1,05% z jeho príjmu do Sociálnej poisťovne na úrazové a garančné poistenie.

Podmienky, ktoré musia byť splnené

- zamestnanec bol pred vznikom pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru dlhodobo nezamestnaný občan = občan vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce najmenej 12 po sebe nasledujúcich mesiacov,

- dôvodom vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie bol vznik tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,

- suma mesačného príjmu zamestnanca z tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru nebude vyššia ako 67 % priemernej mesačnej mzdy,

- Sociálna poisťovňa ani zdravotná poisťovňa neevidujú voči zamestnávateľovi ku dňu vzniku tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru pohľadávku na nezaplatených odvodoch alebo na úrokoch z omeškania,

- zamestnávateľ neznížil počet zamestnancov z dôvodu prijatia tohto zamestnanca.

Hranica príjmu

Hranica príjmu, do ktorého sa uplatní úľava na odvodoch pre dlhodobo nezamestnaného, je v prípade zamestnania, ktoré sa začne v roku 2013 suma 67% z 786 eur, čo je suma 526,62 eura.

Hranica príjmu, do ktorého sa uplatní úľava na odvodoch pre dlhodobo nezamestnaného, je v prípade zamestnania, ktoré sa začne v roku 2014 suma 67% z 805 eur, čo je suma 539,35 eura.

Výhody

Vďaka úľave na odvodoch dlhodobo nezamestnaní ľahšie získajú prácu a najmä v profesiách nevyžadujúcich vyššie vzdelanie alebo prax môžu byť zamestnávateľmi uprednostňovaní pri obsadzovaní prípadných voľných miest. Čo je zároveň nevýhodou pre ľudí, ktorí sú v evidencií na úrade práce menej ako rok alebo evidovaní ako nezamestnaní vôbec nie sú.

Takýto zamestnanec bude mať vyšší čistý príjem (približne o 13%).

Omnoho viac však získa zamestnávateľ. Ušetrí približne 34% zo mzdy zamestnanca, predtým dlhodobo nezamestnaného, ktoré by inak musel platiť do Sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Nevýhody

Zamestnanec nebude mať v čase, kedy sa bude uplatňovať úľava na odvodoch (12 mesiacov), nárok na nemocenské dávky. Pri práceneschopnosti mu síce za prvých 10 dní zamestnávateľ musí vyplatiť tzv. náhradu príjmu ale v prípade dlhšej práceneschopnosti je od 11.-ho dňa bez príjmu, Sociálna poisťovňa mu nemocenské nevyplatí. Zamestnanec, resp. zamestnankyňa nebude mať vôbec nárok na tzv. ošetrovné ak im ochorie dieťa. Tehotná zamestnankyňa nezíska materské.

Rok, počas ktorého bude mať zamestnanec, predtým dlhodobo nezamestnaný, úľavu na odvodoch, sa mu nezapočíta do tzv. odpracovaných rokov pre budúci nárok na dôchodok. Pri odchode do dôchodku tak bude mať nižší dôchodok. Rovnako problémom môže byť pri vzniku invalidity - či bude mať nárok na invalidný dôchodok a aká bude výška invalidného dôchodku.

Rovnako sa odpracovaný rok nebude započítavať do nároku na dávku v nezamestnanosti. Po strate zamestnania nebude mať takýto zamestnanec nárok na dávku v nezamestnanosti.

Úľava na odvodoch sa bude poskytovať 12 mesiacov - čo v regiónoch so zvýšenou nezamestnanosťou (Východ, Gemer, Spiš, Horehronie...) bude znamenať, že po odpracovaní presne 12 mesiacov zamestnávateľ takéhoto zamestnanca prepustí a namiesto neho zoberie nového zamestnanca - predtým dlhodobo nezamestnaného.

Istotu zamestnania tak budú mať dlhodobo nezamestnaní maximálne na rok. Zamestnávateľ pri takomto postupe nič neporuší - Zákonník práce mu totiž umožňuje zamestnať zamestnanca na dobu určitú - napríklad presne na jeden rok. Predpokladám, že túto výhodu pre zamestnávateľov si dostatočne vychutnajú najmä agentúry dočasného zamestnávania.

 

Starobné poistenie 4% (pri uplatnení výnimky len z príjmu nad hranicu 68/159 eur)

Invalidné poistenie 3% (pri uplatnení výnimky len z príjmu nad hranicu 68/159 eur)

Sadzby poistného zamestnávateľ za študenta na DoBPŠ

Starobné poistenie 14% (pri uplatnení výnimky len z príjmu nad hranicu 68/159 eur)

Invalidné poistenie 3% (pri uplatnení výnimky len z príjmu nad hranicu 68/159 eur)

Garančné poistenie 0,25% (z celého príjmu)

Úrazové poistenie 0,8% (z celého príjmu)

Rezervný fond 4,75% (pri uplatnení výnimky len z príjmu nad hranicu 68/159 eur)

Sadzby poistného poberateľ dôchodku starobného, invalidného, invalidného výsluhového a výsluhového (v dôchodkovom veku) DoVP, DoPČ

Starobné poistenie 4%

Invalidné poistenie 3% (netýka sa poberateľa dôchodku starobného a výsluhového v dôchodkovom veku)

Sadzby poistného zamestnávateľ za poberateľa dôchodku starobného, invalidného, invalidného výsluhového a výsluhového (v dôchodkovom veku) DoVP, DoPČ

Starobné poistenie 14%

Invalidné poistenie 3% (netýka sa poberateľa dôchodku starobného a výsluhového v dôchodkovom veku)

Garančné poistenie 0,25%

Úrazové poistenie 0,8%

Rezervný fond 4,75%

Sadzby poistného ostatní dohodári DoVP, DoPČ

Nemocenské poistenie 1,4% (len pri pravidelnom príjme)

Starobné poistenie 4%

Invalidné poistenie 3%

Poistenie v nezamestnanosti 1% (len pri pravidelnom príjme)

Sadzby poistného zamestnávateľ za ostatných dohodárov DoVP, DoPČ

Nemocenské poistenie 1,4% (len pri pravidelnom príjme)

Starobné poistenie 14%

Invalidné poistenie 3%

Poistenie v nezamestnanosti 1% (len pri pravidelnom príjme)

Garančné poistenie 0,25%

Úrazové poistenie 0,8%

Rezervný fond 4,75%

Hranica príjmu pri zamestnávaní dlhodobo nezamestnaných

Hranica príjmu, do ktorého sa uplatní výnimka pri odvodoch, je pre pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer, ktorý vznikol v roku 2013 a pokračuje v roku 2014 suma 67% z 786 eur, čo je suma 526,62 eura.

Hranica príjmu, do ktorého sa uplatní výnimka pri odvodoch, je pre pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer, ktorý vznikne v roku 2014 suma 67% z 805 eur, čo je suma 539,35 eura.

Sadzby poistného SZČO

Od 1.7.2014 je povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO, ktorej príjem (brutto) za rok 2013 bol vyšší ako 4830 eur (12 x 402,50).

Minimálny vymeriavací základ 402,50 eura, minimálne poistné 133,42 eura

Nemocenské poistenie 4,4%, min. 17,71 eura

Starobné poistenie 18%, min. 72,45 eura

Invalidné poistenie 6%, min. 24,15 eura

Rezervný fond 4,75%, min. 19,11 eura

Sadzby poistného dobrovoľne poistená osoba

Minimálny vymeriavací základ 402,50 eura

Nemocenské poistenie 4,4%, min. 17,71 eura

Starobné poistenie 18%, min. 72,45 eura

Invalidné poistenie 6%, min. 24,15 eura

Poistenie v nezamestnanosti 2%, min. 8,05 eura

Rezervný fond 4,75%, min. 19,11 eura

Všeobecne platné výnimky

Garančné poistenie sa nevzťahuje na zamestnávateľa, ktorý je zastupiteľský úrad cudzieho štátu a na zamestnávateľa, na ktorého nemôže byť vyhlásený konkurz podľa § 2 zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácií - štát, štátna rozpočtová organizácia, štátna príspevková organizácia, štátny fond, obec, vyšší územný celok alebo iná osoba, za ktorej všetky záväzky zodpovedá a ručí štát.

Za zamestnanca na účely garančného poistenia sa nepovažuje zamestnanec v pracovnom pomere alebo na dohodu v prípade, že je súčasne štatutárnym orgánom zamestnávateľa alebo členom štatutárneho orgánu zamestnávateľa a má najmenej 50 % účasť na majetku zamestnávateľa.

 

Príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k nemu je od 1. januára jedna suma. O koľko ide?

Description: Príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k nemu je od 1. januára jedna suma. O koľko ide?Nový zákon o príspevku pri narodení dieťaťa je platný od 1. januára 2014. Aj keď v ňom nastali malé zmeny, zostáva na pôvodnej úrovni.

Príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k nemu je od 1. januára jedna suma. O koľko ide?

Mamičky dostanú namiesto dvoch rôznych príspevkov len jeden.

Príspevok a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa sa od začiatku tohto roka zlúčili do jednej dávky a jej výška sa odstupňovala podľa poradia pôrodu, z ktorého sa dieťa narodilo.

Pri prvom až treťom pôrode, ak sa dieťa dožilo aspoň 28 dní, ide o sumu 829,86 eura a pri štvrtom a ďalšom dávka dosahuje 151,37 eura. Rovnako 151,37 eura predstavuje výška dávky, ak ide o dieťa z prvého až tretieho pôrodu, ktoré sa nedožilo 28 dní.

LEN PRE BIOLOGICKÝCH RODIČOV

Podpora štátu pri narodení detí tak zostáva na pôvodnej úrovni. Vyplýva to z nového zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2014. Za oprávnené osoby pri žiadaní príspevku pri narodení dieťaťa sa považujú len biologickí rodičia dieťaťa.

Dôchodcovia, živnostníci aj rodiny s deťmi: Pozor, tieto zmeny sa vás dotknú

Naďalej sa prednosť nároku na príspevok ponecháva matke dieťaťa, u ktorej sa dá jednoznačne určiť poradie pôrodu, z ktorého sa dieťa narodilo.

Otec dieťaťa by bol oprávnenou osobou len v prípade, ak matka zomrela, je po nej vyhlásené pátranie alebo dieťa je otcovi súdom zverené do osobnej starostlivosti. Súčasne sa zvýšil jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti, a to z pôvodných 368 eur na 500 eur.

Materské vypláca Sociálna poisťovňa, nie zamestnávateľ

Description: Ilustračné fotoMám zmluvu na dobu určitú do 1. septembra 2014. Otehotnela som koncom novembra a na materskú pôjdem v júli. Je zamestnávateľ povinný platiť mi materský príspevok, keď mám zmluvu na dobu určitú a či mi tento nárok neprepadne vzhľadom na to, že už počas materskej dovolenky mi zmluva prepadne? Viem, že zmluva mi skončí bez ohľadu na to, či som na PN alebo na materskej.

Poradňa: Materské je dávkou nemocenského poistenia  a vypláca ho Sociálna poisťovňa,  nie zamestnávateľ.   Spravidla v ôsmom až šiestom týždni pred očakávaným dňom pôrodu lekár vystaví žiadosť o materské, ktoré zamestnankyňa predloží zamestnávateľovi, ktorý ho potvrdí. Týmto tlačivom si zamestnankyňa uplatňuje nárok na materské.

Nárok na materské vznikne zamestnankyni, ak bola  v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa započítava aj  predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia ako aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok . Ak ide o zamestnankyňu, nesleduje sa, či  zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie.

Výška materského je 65 % denného vymeriavacieho základu. Materské vypláca Sociálna poisťovňa na bankový účet, ktorý zamestnankyňa uviedla na žiadosti alebo prostredníctvom poštovej poukážky . Po narodení dieťaťa je potrebné oznámiť Sociálnej poisťovni rodné číslo dieťaťa.

Materské sa vypláca spravidla počas 34 týždňov od vzniku nároku naň, ale ak je žena osamelá (napr. žije sama alebo je rozvedená) nárok na materské trvá 37 týždňov a ak sa jej narodili dvojičky alebo viac detí naraz.

Povinné poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na osoby, ktorým bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a osoby, ktorým bol priznaný invalidný dôchodok a dovŕšili dôchodkový vek.

Poistné na invalidné poistenie sa neplatí za osoby ktorým bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok a osoby, ktoré poberajú výsluhový dôchodok a dovŕšili dôchodkový vek.

Nemocenské dávky a náhrada príjmu pri PN zamestnanca

Najvyšší možný denný vymeriavací základ pre výpočet nemocenskej dávky = 39,6987 eura.

Najvyšší možný denný vymeriavací základ pre výpočet náhrady príjmu pri PN = 39,6986 eura.

Dávka v nezamestnanosti

Najvyšší možný denný vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti:

- od 1.1.2014 do 30.6.2014 najviac zo sumy 2 x 12 x 805/365 eur= 52,9316 eura.

Nárok na predčasný starobný dôchodok do 30.6.2014

Nárok má poistenec vtedy, ak suma novopriznaného predčasného starobného dôchodku dosiahne najmenej 237,80 eura (1,2-násobok životného minima 198,09 eura)

Aktuálna dôchodková hodnota pre dôchodky priznané v roku 2014

10,2524 eura

Priemerný osobný mzdový bod

Priemerný osobný mzdový bod v hodnote od 1 do 1,25 sa započítava v celej výške.

Z hodnoty priemerného osobného mzdového bodu od 1,25 do 3 sa započítava v roku 2014 - 76 %

K priemernému osobnému mzdovému bodu v hodnote nižšej ako 1 sa pripočíta z rozdielu medzi hodnotou 1 a priemerným osobným mzdovým bodom v roku 2014 - 18 %

ZDRAVOTNÉ POISTENIE ROK 2014

Maximálny vymeriavací základ pri výpočte mesačných preddavkov 4025 eur, v ročnom zúčtovaní 48300 eur.

Za osobu so zdravotným postihnutím sa považuje fyzická osoba

a) uznaná za invalidnú rozhodnutím Sociálnej poisťovne,

b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorej miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.

Sadzby poistného zamestnanec

4% z vymeriavacieho základu zamestnanca

2% z vymeriavacieho základu zamestnanca, ak je osoba so zdravotným postihnutím

*

14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 (dividendy)

*

14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7 (príjem z kapitálového majetku, ostatné príjmy)

7 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7 (príjem z kapitálového majetku, ostatné príjmy), ak je osoba so zdravotným postihnutím

Sadzby poistného zamestnávateľ

10% z vymeriavacieho základu zamestnanca

5% z vymeriavacieho základu zamestnanca, ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím

Dohody

Za zamestnanca sa považuje a zdravotné poistenie platí dohodár, ktorý pracuje na základe DoVP alebo DoPČ a nie je poberateľ dôchodku starobného, invalidného, invalidného výsluhového a výsluhového (v dôchodkovom veku).

Sadzby poistného SZČO

14% z vymeriavacieho základu SZČO

7% z vymeriavacieho základu SZČO, ak je osoba so zdravotným postihnutím

Minimálny vymeriavací základ 402,50 eura, minimálny preddavok mesačne 56,35 eura (28,17 eura ak je osoba so zdravotným postihnutím a týka sa ho minimálny preddavok).

*

14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 (dividendy)

 

Ďalšia zmena od januára 2014: Dlhopisy opäť bez daňového priznania

Description: iluPrezident podpísal 17.decembra novelu, ktorá mení doterajší spôsob zdaňovania dlhopisov vrátane hypotekárnych záložných listov.

Výnosy z dlhopisov vyplácané od 1.7.2013 sa zdaňovali prostredníctvom daňového priznania. Dňa 3.12.2013 parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov, ktorá bola dňa 17.12.2013 podpísaná prezidentom. Táto novela s účinnosťou od 1.1.2014 vráti zdaňovanie úrokových výnosov z dlhopisov a HZL vyplácaných v prospech fyzických osôb opätovne do režimu zrážkovej dane.

Novela zákona z 3.12.2013 okrem iného prináša:

- zdaňovanie výnosov (kupónov) z hypotekárnych záložných listov a domácich korporátnych dlhopisov sa pre drobných investorov, fyzické osoby, od januára 2014 opäť vráti do režimu zrážkovej dane

- ruší sa povinnosť zaplatiť zdravotné odvody z výnosov dlhopisov vrátane hypotekárnych záložných listov vyplatených brutto od 1.7.2013 do 31.12.2013

- v prípade hypotekárnych záložných listov, zákon v prechodných ustanoveniach súčasne umožní klientom, ktorí od júla 2013 do konca roka boli príjemcom takéhoto hrubého výnosu, podpísať dohodu s bankou, ktorá následne zrážku dane vysporiada za klienta. Klient bude môcť požiadať banku a podpísať dohodu do 15.2.2014.

*

14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7 (príjem z kapitálového majetku, ostatné príjmy)

7 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7 (príjem z kapitálového majetku, ostatné príjmy), ak je osoba so zdravotným postihnutím

Sadzby poistného samoplatiteľ

14% z vymeriavacieho základu samoplatiteľa

7% z vymeriavacieho základu samoplatiteľa, ak je osoba so zdravotným postihnutím

Minimálny vymeriavací základ 402,50 eura, minimálny preddavok mesačne 56,35 eura (28,17 eura ak je osoba so zdravotným postihnutím).

*

14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 (dividendy)

*

14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7 (príjem z kapitálového majetku, ostatné príjmy)

7 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7 (príjem z kapitálového majetku, ostatné príjmy), ak je osoba so zdravotným postihnutím

Poistenci štátu

Poistenec štátu platí poistné z príjmov podľa § 13 ods. 6 a 7. Sadzby:

*

14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 (dividendy)

*

14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7 (príjem z kapitálového majetku, ostatné príjmy)

7 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7 (príjem z kapitálového majetku, ostatné príjmy), ak je osoba so zdravotným postihnutím

 

Od januára sa mení daň z ubytovania

Description: iluPo novom si obce budú môcť regulovať výšku dane z ubytovania v závislosti od jednotlivých častí obce.

Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu Igora Chomu a Ľubomíra Petráka zo Smeru-SD, ktorý predložili k novele zákona o odpadoch. Národná rada ho 28.11.2013 schválila. Podľa predkladateľov má návrh pomôcť rozvoju cestovného ruchu. "Sú obce alebo aj veľké mestá, kde v niektorej časti potrebujú zatraktívniť danú oblasť. Preto by tam mala byť sadzba tejto dane nižšia," opísal zmenu Choma. Novinku Choma podľa vlastných slov komunikoval aj so Združením miest a obcí Slovenska.

Zákon nadobúda účinnosť od januára 2014 a obce si budú môcť všeobecne záväzným nariadením ustanoviť rôznu sadzbu dane pre časti obce alebo jej jednotlivé katastrálne územia.

Aby ste nestrácali na úradoch čas: Zaviedli novú bezplatnú linku

Description: Aby ste nestrácali na úradoch čas: Zaviedli novú bezplatnú linkuSlováci už budú môcť lepšie komunikovať s úradmi štátnej správy. Od nového roka im to má uľahčiť nové call centrum.

Aby ste nestrácali na úradoch čas: Zaviedli novú bezplatnú linku

Idete na úrad? Najskôr si pár vecí overte vopred.

Komunikáciu so štátnou správou má od nového roka uľahčiť nové call centrum.

Na bezplatnom telefónnom čísle 0800 222 222 počas pracovných dní od 8.00 do 18.00 sa môžu občania informovať o  agendách okresných úradov vrátane agendy dokladov a  vozidiel, ako aj o  adresách a stránkových hodinách integrovaných úradov štátnej správy.

„Z našich analýz vyplynulo, že občan často na prvýkrát ani nenájde správny úrad pre svoje potreby. Tým, že si telefonicky overí, kde a kedy si v jeho meste vybaví svoju požiadavku, chceme predísť zbytočným stratám času a  nákladom,“ uviedla vedúca služobného úradu ministerstva vnútra Denisa Saková.

 

Pri malých nákupoch zmizne zadávanie PIN kódu

Description: Na niektorých miestach možno k terminálom priložiť karty bez PIN kódu. V budúcnosti sa budú k terminálom prikladať najmä mobily.V lekárňach sa kartami platí málo, navštevuje ich veľa dôchodcov, ktorí karty nepoužívajú radi. Inde sa však rozmohli bezkontaktné verzie platobných kariet.

Na niektorých miestach možno k terminálom priložiť karty bez PIN kódu. V budúcnosti sa budú k terminálom prikladať najmä mobily.

Vyložíte si tovar z nákupného košíka a podáte predavačke platobnú kartu. Keď ju vloží do terminálu, zadáte PIN kód a čakáte, kým prebehne platba.

Tento systém platenia však už pomaly odchádza do histórie.

Bankári hlásia, že ich klienti začínajú uprednostňovať rýchlejšie bezkontaktné platby, pri ktorých netreba zadávať PIN kód.

Klienti Slovenskej sporiteľne platili v decembri 4,4­-krát častejšie bezkontaktne než v decembri 2012.

UniCredit Bank tvrdí, že bezkontaktnými kartami pretieklo 30 percent objemu peňazí, ktoré šli cez platby kartami. Rok predtým to bolo v poslednom štvrťroku len deväť percent.

Bezkontaktné karty už tvoria podľa Združenia pre bankové karty tretinu všetkých kariet u nás.

Rýchla technológia sa etabluje preto, že jej ľudia začali viac dôverovať a banky ju podporujú, vraví Ivan Kubaš, predseda združenia.

Niektoré automaticky nahradia karty, ktorým sa končí platnosť, takými, čo umožňujú rýchlejšie platby.

V lekárni aj v drogérii

Ako sa ujali

Platby bez kontaktu

Počet platobných kariet u nás v druhom kvartáli:

4,7 mil.

Koľko z nich je bezkontaktných: 1,7 mil.

O koľko v druhom štvrťroku 2013 stúpol medzikvartálne počet bezkontaktných transakcií: o 78%.

Zdroj: Združenie  pre bankové karty

Tento trend sa snažia podchytiť aj obchodníci.

Bezkontaktnou kartou sa dá platiť na ktorejkoľvek čerpačke Slovnaftu, v predajniach dm Drogerie Markt či v Bille.

Tesco dáva modernejšie platobné terminály do novo otváraných pobočiek, v starších sa ich chystá dopĺňať.

Bezkontaktne si možno kúpiť aj lieky v lekárňach siete Dr. Max. Klienti tejto siete však platia akýmikoľvek bankovými kartami len v asi desatine prípadov.

„Dôvodom môže byť skôr vyšší vekový priemer pravidelných návštevníkov lekárne,“ vysvetľujú si v sieti Dr. Max

V Bille sa nájdu zákazníci, ktorí, aj keď môžu platiť rýchlejšie, uprednostnia tradičný spôsob platby kartou.

Niektorým klientom chýba pri platbe bez kontaktu SMS, ktorá by im potvrdila, čo sa udialo na ich účte, hovorí prokurista dm Drogerie Markt Ľubomír Franta.

Táto SMS môže prísť o čosi neskôr, keď sa bezkontaktne platí v režime „offline“, čiže sa platba nespáruje hneď pri zaplatení v obchode, ale až o čosi neskôr, vysvetľuje Kubaš.

„Nie je pravidlom, že všetky bezkontaktné platby sú offline. Môžu prebiehať aj online, v tom prípade banka kontroluje zostatok na účte,“ vraví hovorkyňa Sberbank Slovensko Ľubomíra Chmelová.

To, či je platba offline, alebo online, závisí podľa nej od nastavenia karty a POS terminálu. Offline sú hlavne platby parkovného, diaľničné poplatky a podobne,“ vyratúva Chmelová.

Len na menšie nákupy

Bez zadávania PIN kódu sa dá platiť bezkontaktnými kartami u nás len pri nákupoch do 20 eur.

Ak nákup túto sumu prevýši, treba kód vyťukať, aj keď kartu stačí aj ďalej iba priložiť. Banky zvyknú chrániť peniaze na účtoch aj tak, že po niekoľkých platbách musí prísť nejaká online transakcia.

Kubaš tvrdí, že banky už bezkontaktnými terminálmi pokryli väčšinu trhu. Výmenou za ne obchodníci spravidla odvedú percento z objemu platieb, ktoré cez moderné karty zinkasujú za svoj tovar.

Kubaš vysvetľuje, že to, ako si banky a obchodníci nastavia vzťahy, sa môže z obchodu na obchod líšiť.

Alena Walterová z VÚB banky tvrdí, že obchodníci majú na získanie terminálov lepšie podmienky ako v zahraničí, pretože si ich nemusia zháňať sami.

Slováci užívajú viac antibiotík ako Česi, Maďari aj Poliaci

Description: http://i.sme.sk/cdata/3/70/7056673/anti-r981-st.ir3-_t300.jpgSlovensko prevyšujú priemer OECD v užívaní antibiotík. Ich nadmerné užívanie prispieva k odolnosti baktérií.

Slováci užívajú viac antibiotík ako obyvatelia okolitých krajín. Ako ukázali dáta OECD, po antibiotikách siahajú častejšie ako Česi, Maďari aj Poliaci.

Slovenskí pacienti ročne spotrebujú asi osem miliónov balení antibiotík.

Kým spotreba antibiotík vyjadrená v doporučenej dennej dávke na 1000 osôb je v Rakúsku 15, Maďarsku 15,7 a Českej republike 17,9, na Slovensku je táto hodnota vyššia, a to 23,8.

Slováci tak užívajú viac antibiotík ako je priemer v krajinách OECD (20,5), v niektorých krajinách je to však ešte viac.

"Napriek mnohým úsiliam a aktivitám zameraným na zlepšenie postupov v predpisovaní antibiotík, mnohé krajiny vykazujú opačný trend. Kým spotreba antibiotík vyjadrená v doporučenej dennej dávke na 1000 osôb je napríklad v Chile (9,7), Estónsku (11,1) alebo Holandsku (14,2) hlboko pod OECD priemerom (20,5), iné krajiny ho naopak značne prevyšujú, napríklad Grécko (39,4), Luxembursko (28,6) alebo Belgicko (28,4)," uviedol hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Bubla.

Nadmerné užívanie antibiotík prispieva k odolnosti baktérií, čo sa najmä v rozvojovom svete prejavuje výskytom nových super baktérií odolných voči všetkým antibiotikám.

Strata účinnosti antibiotík je celosvetový problém, predstavuje reálnu hrozbu vo verejnom zdravotníctve. Odolnosť baktérií voči používaným antibiotikám narastá rýchlejšie, ako sú zavádzané nové antibiotiká do klinickej praxe.

Ľudia nevymenili 1400 ton slovenských mincí za vyše 700 miliónov korún

Description: Posledné slovenské mince si v Národnej banke Slovenska 
vymenili deti. Filip a Jakub, ktorí prišli s otcom, priniesli 
pokladničku s 359,50 korunami.V obehu ostalo viac mincí, ako si ľudia za päť rokov vymenili.

Posledné slovenské mince si v Národnej banke Slovenska vymenili deti. Filip a Jakub, ktorí prišli s otcom, priniesli pokladničku s 359,50 korunami.

Približne 1400 ton slovenských mincí sa nevrátilo Národnej banke Slovenska počas päťročného obdobia, kedy si mohli ľudia vymeniť starú slovenskú menu v minciach za eurá.

Potvrdila to vedúca tlačového oddelenia NBS Jana Kováčová.

Hoci centrálna banka od zavedenia eura vymenila 238,4 milióna kusov obehových mincí v hodnote takmer 755 miliónov korún, po 2. januári, kedy sa výmena ukončila, ich ostalo v obehu 390,5 milióna kusov. Hodnota nevymenených slovenských mincí je podľa NBS 716,5 milióna korún.

V decembri 2013 a počas 2. januára tohto roku vymenili pracoviská centrálnej banky takmer polovicu všetkých mincí, ktoré ľudia priniesli vlani. V decembri totiž ľudia priniesli na výmenu 907 000 kusov starých mincí, teda 3,7 ton mincí tejto meny, kým počas celého minulého roku priniesli do NBS 1,8 milióna kusov obehových mincí.

Medzi ľuďmi zostalo najviac päťdesiathalierových mincí, takmer 123 milióna kusov. Najväčšiu hodnotu však majú nevymenené desaťkorunové mince - viac ako 249 milióna korún.

 

POLITIKA

Súkromné školy sú podľa Čaploviča horšie, chce im zobrať peniaze

Description: Dušan Čaplovič.Podľa ministra vidí výrazné rozdiely medzi školami aj laik, vlaňajšie výsledky testov a maturít ich však neukázali.

Mnohé súkromné školy kvalitatívne výrazne zaostávajú za cirkevnými aj verejnými školami. Agentúre TASR to povedal šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer).

Koncom novembra na stretnutí so školskými odborármi vyhlásil, že sa pokúsi znížiť normatív súkromných škôl o tretinu.

"Táto téma musí byť dôkladne prerokovaná s ďalšími partnermi," povedal minister s tým, že treba citlivo rozlišovať aj medzi samotnými súkromnými školami.

Hovorí o morálnych zlyhaniach

"Aj laik vidí obrovské rozdiely medzi súkromnými či firemnými odbornými školami a súkromnými školami orientovanými na finančne menej náročnú výučbu," hovorí Čaplovič.

Výsledky minuloročných písomných maturít ani deviatackého testovania výrazné rozdiely medzi verejnými, súkromnými a cirkevnými školami neukázali.

Čaplovič tiež tvrdí, že verejné školy vyučujú aj žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, o ktorých súkromné školy nemajú záujem.

"Nadovšetko v poslednom období sú čoraz častejšie aféry okolo morálneho zlyhania zriaďovateľov niektorých súkromných škôl," doplnil.

Školy vidia rozpor s Ústavou

Prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Saskia Repčíková hovorí, že minister školstva by sa nemal riadiť aférami, ale realitou a faktami.

"Na odstránenie pochybení škôl bez ohľadu na typ ich zriaďovateľa má konkrétne nástroje, ktoré môže použiť, a nie ospravedlňovať aférami kroky, ktoré škodia školám a žiakom, ktorí ich navštevujú," podčiarkla.

Odobratie časti normatívnych prostriedkov na prevádzku a mzdy učiteľov v súkromných školách by podľa nej bolo v rozpore s Ústavou.

"Rovnako by to bolo porušením školského zákona, v ktorom je zakotvený princíp rovnocennosti vzdelania bez ohľadu na zriaďovateľov škôl," dodala Repčíková.

Chcú zohľadniť aj uplatnenie

Ministerstvo školstva plánuje v tomto roku meniť financovanie škôl.

Čaplovič hovorí, že v prvom polroku budú finišovať práce na príprave nového zákona o financovaní a v druhom polroku sa ním bude zaoberať vláda a parlament.

Súčasné financovanie na žiaka podľa ministra neodzrkadľuje kvalitu.

Medzi nové kritériá tak má podľa neho patriť počet žiakov v triedach, uplatniteľnosť v ďalšom vzdelávaní a na trhu práce, merateľné aj kvalitatívne ukazovatele či štúdium požadovaných predmetov a odborov.

Vyšetrovanie dvojky vojenských tajných Tibenského už zastavili

Description: tib.jpgRóbert Tibenský na polícii vypovedal, že k obvineniam viedol pocit ukrivdenosti.

Námestníka riaditeľa Vojenského spravodajstva Róberta Tibenského polícia stíhať nebude.

Denník SME vo štvrtok informoval o trestnom oznámení, ktoré naňho podal bývalý zamestnanec ministerstva obrany.

Tibenského obvinil z viacerých trestných činov, ktoré údajne spáchal v rokoch 2008 až 2011, keď bol vojenským pridelencom v Izraeli. Vraj zneužíval svoju funkciu, klamal svojich šéfov a nabúral opitý.

Oznámenie, ktoré bolo podané v auguste, polícia zamietla už 18. decembra, dva dni potom, čo sa oň začalo zaujímať SME.

Až vo štvrtok rozhodnutie doručili oznamovateľovi. Denník SME ho má k dispozícii.

Iba priestupky  Kto je Tibenský

od 2008 do 2011 pridelencom v Izraeli;

odpočúval ho bývalý minister obrany Ľubomír Galko;

Iveta Radičová ho v roku 2011 vymenovala za šéfa Vojenského obranného spravodajstva.

Hovorkyňa trnavskej polície Martina Kredatusová vraví, že nebol dôvod na trestné stíhanie Tibenského, lebo nespáchal trestný čin.

Polícia obvinenia z trestných činov odmietla potom, čo vypočula Tibenského.

Vyšetrovateľka uzavrela vyšetrovanie tým, že všetky skutky, ktoré Tibenský údajne spáchal, by aj tak boli len priestupkami, ktoré má riešiť samotné Vojenské spravodajstvo.

Zároveň dodáva, že zodpovednosť za ne už zanikla, lebo uplynula dvojročná premlčacia lehota.

Minister obrany Martin Glváč (Smer) sa k Tibenskému nechce vyjadriť.

„Minister sa najskôr oboznámi s oficiálnymi závermi vyšetrovania,“ povedala hovorkyňa ministerstva Martina Balleková

Glváč tvrdil, že o oznámení na Tibenského nevedel, aj keď ho práve on zbavil mlčanlivosti, aby mohol vypovedať pred políciou.

Či ministerstvo podozrenia ešte preverí, minister neodpovedal.

Zvažuje odvolanie

Bývalý zamestnanec ministerstva teraz zvažuje, že proti rozhodnutiu polície podá sťažnosť.

Tibenského stále podozrieva napríklad z toho, že v Izraeli opitý nabúral služobné auto, ktorým nacúval do stromu a poškodil nárazník a kryt svetla.

Auto potom podľa neho odšoféroval vojak cudzej armády, čo by Tibenský musel hlásiť ako možné bezpečnostné riziko. Tajne ho vraj opravil za štátne peniaze a vyhlásil to za prípravu na technickú kontrolu.

Tibenský vo výpovedi všetko popiera. Poškodenie nárazníka a plastov vysvetľuje ako bežné opotrebovanie pre oblasť Blízkeho východu.

Tibenský vraj ďalej klamal o rozlohe svojho služobného bytu v prominentnom mestečku Herzlia v Izraeli. Podľa oznámenia si prenajímal trikrát väčší byt, než napísal do evidenčného listu nehnuteľnosti.

Na polícii Tibenský pripustil, že na ústredie poslal nepresné čísla. Vysvetľuje to tým, že merania robil sám, lebo nemal žiadne výkresy ani plány.

Plocha bytu podľa neho aj tak nemala žiadny vplyv na výšku nájomného ani iné platby z rozpočtu a nadmernú výmeru mu opakovane schválil jeho nadriadený.

Poprel aj ďalšie drobné obvinenia.

Vidí pomstu

Tibenský považuje obvinenia za nepravdivé a zavádzajúce. Sú vraj snahou o osobnú pomstu zo strany ukrivdeného zamestnanca.

Keď dostane právoplatné rozhodnutie o odmietnutí, chce podniknúť aj právne kroky, nespresnil však aké.

Tibenský sa do funkcií dostal už za vlády Ivety Radičovej, Glváč ho neskôr poveril spájaním Vojenskej spravodajskej služby a Vojenského obranného spravodajstva. V spojenej službe zodpovedá za rozviedku.

 

REGIÓNY

V Nitre zmenili územný plán, na zástavbu parkoviska to vplyv nemá

Description: Parkovisko pred atletickým štadiónom na Chrenovej.Aj pozemok, ktorý chcela Nitra ponúknuť na výmenu cirkvi, je podľa súdu cirkevný. Mesto má iný názor.

Parkovisko pred atletickým štadiónom na Chrenovej.

NITRA. Pozemok pred atletickým štadiónom na Chrenovej ulici v Nitre je podľa zmeneného územného plánu určený na parkovanie áut. Na tento účel slúži aj v súčasnosti.

Pôvodne bola lokalita určená pre športovú vybavenosť a bývanie. Zmenu schválili v októbri poslanci. Urobili tak na podnet obyvateľov Chrenovej, ktorí chcú zabrániť zastavaniu parkoviska.

Firma Zipcity, ktorá chce na pozemku postaviť dva obytné domy, však podala žiadosť na stavebný úrad ešte v čase, keď platil pôvodný územný plán. Jeho zmena preto výstavbe nezabráni.

„Rozhodujúcim stavom je stav v čase podania žiadosti,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.

Mesto prehralo prvé kolo

Pozemok, na ktorom plánuje Zipcity stavať, patrí cirkvi. Mesto s ňou ešte pred zmenou územného plánu „rokovalo o svojich zámeroch s týmto územím“.

Radnica avizovala, že chce parkovisko pred štadiónom zachovať. Cirkvi údajne ponúkla na výmenu iný pozemok na Chrenovej, ktorý by mohol investor zastavať.

K dohode o zámene nedošlo. Mestský pozemok, ktorý chcela radnica zameniť, už tiež patrí cirkvi. Rozhodol o tom súd. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Odvolajú sa

„Rímskokatolícka cirkev, Biskupstvo Nitra, sa na súde domáha navrátenia vlastníckeho práva k pozemkom za atletickým štadiónom. Okresný súd Nitra 19. júna rozhodol v neprospech mesta,“ povedal prednosta Kršiak.

Dodal, že súd rozhodol v prospech cirkvi napriek tomu, že „nepreukázala reštitučný titul a predložila listiny, ktoré neboli vkladuschopné (chýbala na nich pečiatka, podpis, dátum aj číslo)“.

Mesto bude o vlastníctvo pozemku bojovať na odvolacom súde.

Nájomná zmluva trvá

„Zamieňať s mestom je vždy čo, takže nie je v celej veci dôležité, či sme pozemok vyhrali. Skôr ide o korektný postup voči spoločnosti Zipcity, ktorá už dávno požiadala o stanovisko k štúdii, splnila všetky zákonné náležitosti a zrazu vyskočil problém,“ povedal Martin Štofko, ekonóm biskupského úradu.

Dodal, že biskupstvo uzavrelo nájomnú zmluvu so Zipcity dávno predtým, ako tieto problémy vznikli: „Zatiaľ nemáme právny podklad k tomu, aby sme zmluvu zrušili.“

Mesto, ktorému patrí spevnená plocha na parkovisku, nemá žiadny zmluvný vzťah k pozemku.

Description: http://i.sme.sk/cdata/6/70/7056736/domy490.jpg

Firma chce na pozemku postaviť bytové domy. Vizualizácia: Zipcity

Ľudia sú proti výstavbe

Biskupstvo pred časom poukázalo, že parkovisko pred atletickým štadiónom býva poloprázdne. Parkujú tam najmä obyvatelia okolitých domov.

Firma Zipcity chce ako náhradu za zastavanú časť parkoviska vybudovať na vlastné náklady 29 parkovacích miest v blízkosti atletického štadióna. Vraj sa majú nachádzať na cirkevných pozemkoch.

„Náhradné parkovacie miesta situáciu nevyriešia. Ich počet nie je dostatočný a nevyhovuje ani ich poloha,“ reagoval Miloš Ursíny, ktorý býva v dome pri parkovisku.

Predseda výboru mestskej časti a mestský poslanec Anton Kretter povedal, že výbor jednoznačne trvá na zachovaní parkoviska. Akým spôsobom to chce dosiahnuť, nie je jasné.

„Mali to riešiť skôr a mali dávno zmeniť územný plán -no začali konať, až keď sa dozvedeli o zámere zastavať parkovisko. Prešvihli to,“ myslia si viacerí vodiči z Chrenovej.

Za zachovanie parkoviska rozbehli ľudia koncom decembra petíciu.

 

 

Novoročné zmeny pre taxikárov: Nedajte sa oklamať pri platení!

Zdá sa vám suma za jazdu podozrivo vysoká? Nedajte sa obrať o peniaze!

Prvý január priniesol novinky pre taxikárov - všetci musia mať taxameter, ktorý vytlačí potvrdenku o zaplatenom cestovnom. Ešte v decembri vodiči taxislužieb bojovali s problémom povinných preukazov. Nový Čas si preto posvietil na to, čo všetko by v taxíku nemalo chýbať a aký doklad by ste od taxikára mali dostať. Ak sa vám suma nepozdáva, je opodstatnené sťažovať sa.

1. Označenie auta zvonka

Description: Označenie auta zvonka

Taxík by mal mať niekoľko viditeľných označení. Na pravých predných dverách je to názov spoločnosti, pre ktorú vodič jazdí, a tiež sadzobník cien. Na streche vozidla transparent Taxi. Ak vozidlu tieto prvky chýbajú, môže to signalizovať, že niečo nebude s kostolným poriadkom.

2. Nový taxameter

Description: Nový taxameter

Od 1. januára sú vodiči taxislužieb povinní mať zabudovaný funkčný taxameter spĺňajúci niekoľko požiadaviek. „Má umožňovať cestujúcemu počas prepravy sledovať okamžitú cenu cestovného a vydávať potvrdenku o zaplatenom cestovnom,“ povedal Martin Kóňa, hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

3. Vezmite si potvrdenku

Podľa Martina Kóňu z ministerstva dopravy je taxikár povinný vydať cestujúcemu potvrdenku o zaplatení, ktorá by mala slúžiť aj ako daňový doklad. Je dobré si ju zobrať pre prípad, že by ste si chceli overiť sumu, ktorú ste za cestu zaplatili.

4. Ako sa sťažovať?

Ak máte v rukách doklad o zaplatení, výšku jazdného si môžete overiť cez dispečing taxislužby. Ak by ste neuspeli a chceli nahlásiť podozrivého taxikára, obráťte sa na Cech taxikárov alebo Slovenskú obchodnú inšpekciu.

5. Preukaz vodiča

Description: Preukaz vodiča

Vo vozidle by mal byť na viditeľnom mieste preukaz vodiča vozidla taxislužby. Keďže tento zákon prišiel do platnosti koncom minulého roka, nie všetci šoféri ho už majú vybavený. Taxislužby tak majú nedostatok vodičov. V najbližších mesiacoch sa teda nedajte prekvapiť dlhším čakaním na vozidlo.

Cena jazdného

Nástupné + kilometrová cena + časová cena*

*ráta sa, ak vozidlo ide do 8 km/hod., teda v zápchach či pri čakaní. Výška môže byť iná ako pri kilometrovej cene.

Pozor na sadzbu!

Okrem ceny by ste na taxametri mali vidieť aj sadzbu, za ktorú jazdíte. Existuje nepísané pravidlo používané vo väčšine taxislužieb:

1 - Pasažier nastúpi na stanovisku

2 - Telefonická objednávka

3 - Zmluvný partner

 

Opitý vodič sa vo Varíne zrútil s autom z mosta do rieky

Description: Opitý vodič sa vo Varíne zrútil s autom z mosta do riekyMuž, ktorý v aute viezol ďalších dvoch ľudí, šoféroval pod vplyvom alkoholu a prešiel do protismeru. Potom skončil na streche v rieke.

Vo Varíne skončilo v rieke auto, ktoré šoféroval podnapitý vodič.

Obvineniu za prečin ohrozenia pod vplyvom alkoholu čelí 61-ročný vodič osobného motorového vozidla. V sobotu 4. januára popoludní nezvládol jeho riadenie v obci Varín neďaleko Žiliny.

JEDNORAZOVÉ OŠETRENIE

Trojčlenná posádka vyviazla z hrôzostrašne vyzerajúceho pádu auta z mosta do rieky takmer bez zranení. Hovorca krajského riaditeľstva policajného zboru v Žiline Radko Moravčík spresnil, že auto prešlo z nezistených príčin do protismeru, prerazilo mostné zábradlie a pristálo prevrátené na streche vo vodnom toku.

Spolucestujúci vo veku 58 a 49 rokov neutrpeli žiadne zranenia, šoféra jednorazovo ošetrili v nemocnici.

„Vykonaná skúška mu dokázala prítomnosť 0,65 mg/l alkoholu v  dychu. Opätovne apelujeme na všetkých vodičov, aby takýmto nezodpovedným a trestuhodným konaním neohrozovali životy účastníkov cestnej premávky. Alkohol za volant rozhodne nepatrí, lebo mnohé takéto prípady končia tragicky,“ zdôraznil policajný hovorca.

Muž išiel cez cestu mimo priechod pre chodcov, zabilo ho auto

Muž z okresu Piešťany prechádzal cez cestu mimo priechod. Tam ho zachytilo auto. Svojim zraneniam podľahol.

Description: Muž išiel cez cestu mimo priechod pre chodcov, zabilo ho autoChodec prišiel o život po tom, čo ho zrazilo auto.

V Novom Meste nad Váhom zrazil v sobotu večer 35-ročný vodič Nissanu na Trenčianskej ulici chodca. Ten zrážku neprežil.

ZACHYTILO HO AUTO

Ako informoval trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička, nehoda sa stala na ceste I/64 okolo 21:35.

Päťdesiattriročný chodec z okresu Piešťany prechádzal na Trenčianskej ulici mimo priechodu pre chodcov, kde ho zachytilo auto. Pri zrážke utrpel zranenia, ktorým podľahol.

Cesta k nehode sa zdramatizovala, hasiči zrazili chodca

Polícia alkohol v dychu vodiča nezistila. Škoda na aute je približne 3 000 eur. Polícia už začala trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

 

Stará bezkontaktná čipová karta bude v košickej MHD od júla neplatná

Od 1. júla budú platiť už len nové mestské karty. Pri výmene je nová karta vydaná na počkanie.

KOŠICE. Dopravný podnik mesta Košice pripomína cestujúcej verejnosti, že výmena starých bezkontaktných čipových kariet, ktoré sa používali aj na cestovanie v MHD, za novú mestskú kartu bude možná do 30. júna 2014.

Po tomto termíne budú všetky staré karty zablokované.

Ako informovala hovorkyňa košického dopravného podniku Michaela Karaffová, znamená to, že od 1. júla budú platiť už len nové mestské karty.

V prípade, ak má cestujúci už kúpený predplatný lístok s platnosťou aj po 30. júni 2014, zostatok sa presunie na novú kartu.

Pre výmenu starej karty, ale aj vydanie novej, je nutná osobná účasť, keďže priamo na mieste budú žiadateľom vyhotovené fotografie. Karta je vydaná na počkanie.

Pre overenie osobných údajov si treba doniesť občiansky preukaz, cestovný pas alebo rodný list (v prípade maloletých), preukaz ZŤP, u žiakov potvrdenie zo školy, výmer o starobnom či výsluhovom dôchodku, u invalidov potvrdenie o sociálnom poistení s poklesom miery schopnosti pracovať nad 71 percent.

Žiadanku pre vydanie mestskej karty bude vyplňovať zamestnanec dopravného podniku a žiadateľ svojim podpisom potvrdí správnosť údajov.

Kradol v záložni, lebo je bezdomovec bez peňazí

Description: Eskorta s Vitaliom. Zo súdu ho odváža do väznice na Floriánskej ulici.Eskorta s Vitaliom. Zo súdu ho odváža do väznice na Floriánskej ulici.

Ukrajinca, ktorý vo štvrtok vykradol záložňu, vzal súd do väzby. Kradnúť ho podľa neho donútila zlá životná situácia.
KOŠICE. Na Furči sa stal vo štvrtok dopoludnia prvý prepad záložne v tomto roku.

Kuklou maskovaný muž vošiel do prevádzky v OC Torysa, železnou tyčou rozbil vitrínu a vzal zlaté šperky. Hoci s lupom utekal štyri kilometre, policajtom sa ho na Rampovej ulici podarilo zadržať.

Vitalij V. z Ukrajiny bol obvinený z prečinu krádeže a poškodzovania cudzej veci. Po noci v policajnej cele ho včera ráno eskorta predviedla na Okresný súd Košice I.

Prokurátor návrh na väzbu zdôvodnil obavou, že Vitalij ujde alebo bude pokračovať v trestnej činnosti. Cudzincovi priťažil aj fakt, že bol na neho vydaný zatykač kvôli inej trestnej činnosti.

Pred sudcom sa Vitalij ku krádeži šperkov priznal. Vysvetlil, že k prepadnutiu záložne ho donútila zlá životná situácia. Dodal, že hoci na Furči býva jeho syn, on sám je bezdomovcom. Svoje konanie oľutoval.

Sudca vyhovel návrhu prokurátora a vzal Vitalija do väzby. Uznesenie je právoplatné, lebo Ukrajinec sťažnosť nepodal.

V Košiciach od Nového roka upravili niektoré spoje MHD

Description: http://i.sme.sk/cdata/4/70/7056744/img-r910-r678-st.ir3-_t300.jpgÚpravy cestovných poriadkov MHD súvisia s posunutými odchodmi vlakov.

KOŠICE. Od Nového roku uskutočnil Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) niektoré drobné úpravy v cestovných poriadkoch mestskej hromadnej dopravy (MHD).

Odchody prvých a posledných spojov sa prispôsobili tak, aby lepšie nadväzovali na posunuté odchody vlakov.

Zaviedla sa tiež pravidelná obsluha MHD pre obyvateľov novej satelitnej oblasti Panoráma - zastávka Heringeš.

Zmeny pre IC vlaky

Úprava cestovných poriadkov MHD súvisí so zmenou cestovných poriadkov Železničnej spoločnosti Slovensko.

V snahe o zabezpečenie nadväznosti spojenia MHD k prvému, či poslednému IC vlaku, došlo k úpravám odchodov prvých a posledných spojov na linkách 2, 3, 6, 7, 12, 15, 16, 17 a 19, informovala hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová.

Je tak zabezpečené spojenie MHD zo všetkých sídliskových mestských častí k odchodu ranného IC vlaku v trase Košice - Žilina - Bratislava, ako aj nadväzné spoje po príchode posledného IC vlaku do Košíc.

MHD pre Panorámu

Na základe požiadavky mesta Košice, mestskej časti Opátske a obyvateľov oblasti Panoráma sa zavádza pravidelná obsluha zastávky Heringeš.

Počas všetkých dní budú spoje liniek číslo 20 a 20L v smere do Košickej Novej Vsi prechádzať cez Heringeš.

V opačnom smere nebude zachádzať žiaden spoj najmä pre problematické ľavé odbočenie na križovatke na Zdobu, ktoré vo významnej miere zdržovalo ostatných cestujúcich a zhoršovalo pravidelnosť MHD, doplnila Karaffová s tým, že od 1. januára je zastávka Heringeš obsluhovaná celodenne a celotýždenne, v smere z centra na Lingov 47 spojmi počas pracovných dní a 27 spojmi počas voľných dní.

 

Miliónový akvapark v Košiciach je zatiaľ len víziou

Mesto má zabezpečiť rekonštrukciu aj prevádzku najobľúbenejšieho košického kúpaliska. Z vízie akvaparku za 28 miliónov eur je zatiaľ reálna iba prvá etapa za 2 milióny.
Description: Chátrajúca pamiatka. Po rokoch znovu ožije.

Chátrajúca pamiatka. Po rokoch znovu ožije.

KOŠICE. V tomto roku sa má v Košiciach začať rekonštrukcia kúpaliska Červená hviezda, aby v lete 2015 už fungovalo.

Najprv však ešte treba získať súhlas pamiatkarov, spracovať projektovú dokumentáciu a vybrať stavebnú firmu. Taký je plán mesta a rezortu vnútra ako spolumajiteľov kúpaliska.

Mesto je tam majiteľom pozemkov o výmere 7 500 metrov štvorcových. Štát okrem 3 400 metrov štvorcových vlastní hlavnú budovu so šatňami a tribúnou a ďalšie objekty vrátane pamiatkovo chránených bazénov.

Zbúrajú aj postavia

Zbúrajú oplotenie, prístavby, telesá bazénov, zastaranú technológiu, stánky, ihriská a vyrúbu nežiaduce dreviny.

Zrekonštruujú budovy, spevnené plochy, bazény a plavecký aj rozšíria pre potreby medzinárodných vodnopólových súťaží.

Opravia i unikátne technické pamiatky, ako sú teleso sprchy s kovovou zbernou nádobou či skokanská veža.

Postavia nový bazén pre relax, jeden bazén pre deti do 5 rokov a ďalší pre väčšie. Pribudnú nový plot, technológia bazénov, rozvody, lavičky, koše, lehátka a terénne i sadové úpravy.

Celé to má stáť 2,2 milióna eur. Stavebné náklady 2 milióny eur bude financovať ministerstvo a 200-tisíc na prípravu a inžiniersku činnosť dá mesto.

Vyplýva to zo zmluvy medzi Košicami a rezortom vnútra, ktorú podpísali primátor Richard Raši a minister Róbert Kaliňák (obaja Smer). Združenú investíciu schválila v októbri vláda a v decembri mesto.

Kúpalisko roky chátra

Najobľúbenejšie letné mestské kúpalisko, známe i ako ČH alebo ŠKP, je národnou kultúrnou pamiatkou, ale už roky je zatvorené a chátra. Po rekonštrukcii ho má prevádzkovať mesto.

Okrem verejnosti či vodnopólistov by malo slúžiť aj na služobnú a špeciálnu prípravu policajtov, hasičov a horských záchranárov i na relax zamestnancov ministerstva.

Na prípadné spoločné prevádzkovanie kúpaliska s Mestskou krytou plavárňou bude potrebná dohoda so Starým Mestom ako jej vlastníkom. Rokovať o tom budú už pri príprave projektu.

Dva milióny eur už ministerstvo koncom roka zložilo na osobitný účet mesta, ktoré rezort splnomocnil na zabezpečenie celého procesu rekonštrukcie.

Ak by sa ukázalo, že treba viac ako 2,2 milióna eur, na zvýšení objemu financií sa majú ministerstvo a mesto podieľať v pomere 91% k 9%.

Akvapark za 28 miliónov

„Pôvodne sa investícia odhadovala až na 3 milióny eur, ale vzhľadom na to, že je to národná kultúrna pamiatka, v prvej etape by sme kúpalisko len upravili,“ informoval viceprimátor Ján Jakubov (Smer).

Plánovaná rekonštrukcia je podľa štúdie mesta, spracovanej vlani, ešte len prvou z viacerých možných etáp.

Tie ďalšie rátajú aj s výstavbou moderného akvaparku s toboganmi, polyfunkčnými objektmi, podzemným parkoviskom i parkovacím domom, sčasti na cudzích pozemkoch susednej autobusovej stanice, spolu za 28 miliónov eur.

Podľa radnice je to dlhodobá vízia.

Vandali zničili poštové schránky

KOŠICE. Neznámi vandali v Košiciach na prelome roka rozbili tri poštové schránky.

„Vystrájali na Čingovskej, Aténskej ulici a na Triede gen. Ludvíka Svobodu. Slovenskej pošte spôsobili celkovú škodu 750 eur,“ vysvetlil krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zločinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Ak sa podarí páchateľov vypátrať, hrozí im trest na 1 až 5 rokov.

Exšéf hraničnej polície v Sobranciach ide pred súd za úplatok

Description: http://i.sme.sk/cdata/3/70/7057753/uchnarsirkamipo_res_r2925-r65-st.ir3-_t300.jpgPodľa obvinenia mal Miroslav Uchnár prijať 2 600 eur za zamestnanie ženy na hraničnej polícii.

SOBRANCE. Bývalý šéf Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach Miroslav Uchnár sa postaví pred súd.

 

Uchnár, ktorý sa podieľal na prípravách zabezpečenia slovensko-ukrajinskej hranice pred vstupom Slovenska do Schengenu, je obvinený z prijímania úplatku.

Stíhaný za štyri skutky

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na M. U. pre pokračovací zločin prijímania úplatku a iné," povedala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Okrem prijímania úplatku je obvinený aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Stíhajú ho spolu za štyri skutky.

Miroslava U. obvinila inšpekcia ministerstva vnútra ešte vo februári 2010.

Mal prijať úplatok

Rezort vnútra vtedy informoval, že Miroslav Uchnár mal v roku 2009 prijať úplatok 2 600 eur ako protihodnotu za to, že zabezpečí prijatie 32-ročnej ženy do služobného pomeru na Úrade hraničnej a cudzineckej polície.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil verejné zasadnutie na 8. januára.

 

Z@UJIMAViSTI 4

V Bosne zahynul desaťročný chlapec po výbuchu nášľapnej míny

Description: http://i.sme.sk/cdata/5/70/7057135/ilu_r6207-r304-st.ir3-_t300.jpegDieťa zbieralo železný šrot na označenom mínovom poli. Krajina zostáva zamorená nášľapnými mínami aj 18 rokov po vojne.

SARAJEVO. Desaťročného chlapca zabil v sobotu výbuch nášľapnej míny v blízkosti mesta Gračanica na severe Bosny a Hercegoviny.

K nehode došlo na označenom mínovom poli, kde chlapec spolu so svojím otcom zbieral železný šrot.

Informovali o tom bosnianske médiá, na ktoré sa odvolala agentúra Hina.

Chlapcovu smrť potvrdila polícia v meste Doboj. Jej predstaviteľ zároveň uviedol, že život ohrozujúce zranenia utrpel aj chlapcov otec.

Podľa miestnych médií sa rodina zabitého chlapca živila zberom a predajom starého železa.

Viac ako tri percentá územia Bosny a Hercegoviny sú zamorené nášľapnými mínami aj napriek skutočnosti, že vojna v tejto časti sveta sa skončila pred 18 rokmi.

Podľa niektorých odhadov od roku 1995 pri výbuchoch pozemných mín zahynulo alebo sa zranilo až 7500 ľudí. Pri odstraňovaní mín zahynulo v tejto krajine aj 45 profesionálnych pyrotechnikov.

 

Na diaľnici v New Yorku núdzovo pristálo malé lietadlo

Description: http://i.sme.sk/cdata/7/70/7057217/plane-r786-st.ir3-_t300.jpgLietadlo malo problémy s motorom. Pilot aj dve pasažierky vyviazli bez vážnejších zranení.

NEW YORK. Menšie lietadlo v sobotu popoludní núdzovo pristálo na diaľnici v New Yorku.

Incident vyľakal vodičov, nikto však neutrpel vážnejšie zranenia, informovala s odvolaním sa na miestne úrady agentúra AP.

Lietadlo Piper PA-28 vyštartovalo zo štátu Connecticut na prehliadku Sochy slobody a práve smerovalo späť, keď malo nekonkretizované problémy s motorom. Pilot sa preto rozhodol pristáť na diaľnici v newyorskom obvode Bronx v oblasti, kde prechádza cez Van Cortlandtov park.

Na palube boli traja ľudia - pilot a dve pasažierky. Podľa polície ani hasičov zjavne neutrpeli vážne poranenia.

Newyorský starosta Bill de Blasio uviedol, že ich previezli do nemocnice v Bronxe so život neohrozujúcimi zraneniami.

"Bol to tak trochu zázrak, čo sa stalo dnes v našom meste," povedal de Blasio novinárom s tým, že úspešné pristátie na diaľnici bez vážnejších zranení alebo úmrtí bolo "úžasné".

K šťastnému koncu prispelo zrejme aj to, že dopravu na diaľnici zastavili pracovníci mestského dopravného oddelenia, ktorí pri oprave výtlkov zbadali lietadlo smerujúce k nim. Stroj podľa fotografií svedkov skončil so zničeným podvozkom pri zasneženom kraji cesty.

Diaľnica bola uzavretá asi dve a pol hodiny.

 

Za toto dostávajú peniaze! Najčudnejšie zamestnania o ktorých sa vám ani nesnívalo

Posudzovateľ zápachu.

Description: Za toto dostávajú peniaze! Najčudnejšie zamestnania o ktorých sa vám ani nesnívalo

Každé dieťa sa potýka s otázkou, čím chceš byť až vyrastieš. Často krát dominujú nie príliš „exkluzívne“ a dobre platené zamestnania.

Chlapci chcú byť smetiarmi, hasičmi či automobilovými pretekármi. U dievčat  dominuje zasa povolanie lekárky, cukrárky alebo princeznej. Život však prináša rôzne úskalia a keď dospejeme, prijímame aj prácu, ktorá nie je našou vysnívanou. Jednoducho musíme sa niečím živiť. Aké povolania však robia títo ľudia by ste naozaj nečakali. No a čo, hlavne že je z čoho platiť účty.

Mimozemšťan či kapitán Star Treku? Americký poslanec odstúpil prinajmenšom netradične!

Description: Fanúšik Star Treku: Americký poslanec sa vzdal členstva v mestskej rade listom v klingončineHerci zo seriálu Star Trek.

David Waddell, člen mestskej rady v meste Indian Trail v americkom štáte Severná Karolína, vo štvrtok odstúpil zo svojho postu veľmi neobvykle!

Ako informovala agentúra AP, svoj mandát totiž zložil prostredníctvom listu, ktorý napísal v klingončine.  Klingončina je fiktívny jazyk, ktorý používa mimozemská rasa Klingonov v seriáloch a filmoch z univerza Star Trek.

Description: Mimozemšťan či kapitán Star Treku? Americký poslanec odstúpil prinajmenšom netradične!Vymysleli ho dvaja herci zo seriálu a niekoľko lingvistov v roku 1984. Rozprávajú ňou predovšetkým fanúšikovia tohto vedecko-fantastického univerza. Okrem latinky sa zapisuje aj fiktívnym klingonským písmom. V tomto vyšli aj niektoré slávne literárne diela, napríklad Hamlet.

Waddell povedal, že si túto formu rezignácie zvolil ako žart pre zasvätencov. Starosta Michael Alvarez to ale označil za neprofesionálne. Poslanec odstupuje ku koncu mesiaca, hoci jeho mandát vyprší až v decembri budúceho roka.

 

To je sila: Muž vyvolal senzáciu, má dva penisy a dokáže s nimi divy!

Týmto sa nemôže pochváliť hocikto

Netrvalo dlho a už tu máme prvú veľkú internetovú senzáciu tohto roka. Je ňou muž, ktorý si hovorí Double Dick Dude. Tí jazykovo vybavenejší už určite pochopili, že sa môže pochváliť dvoma pohlavnými údmi.

Description: To je sila: Muž

Užívateľ, ktorý nezverejnil svoju pravú identitu, zverejnil fotku svojich penisov na Nový rok. Trpí vzácnou poruchou, ktorej sa hovorí penilná duplikácia a v USA postihuje jedného zo šiestich miliónov chlapcov.

Američan, ktorý je bisexuálom a v súčasnosti je vo vzťahu s mužom aj ženou, tvrdí, že oba údy fungujú plne nezávisle na sebe a dokážu individuálne dosiahnuť erekciu a vyvrcholenie. Ľudia na jeho bizarný zdravotný stav reagujú rôzne. Niektorí onemejú od úžasu, iní si zas myslia, že ide o podvod. V každom prípade dotyčnou snímkou spôsobil obrovský rozruch a ľudia ho zavalili stovkami otázok, na ktoré prostredníctvom siete Reddit odpovedal.

Mimoriadne obdarený muž okrem iného prezradil, že si chce oba penisy ponechať, hoci v mladosti uvažoval o odstránení jedného z nich. "Mám vďaka tomu väčšie sebavedomie a pocit, že som naozaj jedinečný," uviedol. Keď sa ho jeden užívateľ spýtal na najpamätnejší pohlavný styk, odvetil, že ho prežil s ďalšími šiestimi ľuďmi - troma ženami a troma mužmi.

Jedna z mála tienistých stránok tohto stavu je podľa dotyčného fakt, že sa mu v semenníkoch tvorí dvakrát viac semena, takže sa ho musí zbavovať prinajmenšom každých pár dní. Vzhľadom na to, že je bigamista, s tým ale určite nemá najmenší problém.

Tak bezpečne ako dnes sa ani zďaleka ešte nelietalo

Description: Za bezpečnejším lietaním je lepšia navigácia aj spoľahlivejšie stroje.V roku 2013 zahynulo pri leteckých nehodách strojov nad štrnásť pasažierov 265 ľudí.

Za bezpečnejším lietaním je lepšia navigácia aj spoľahlivejšie stroje.

Niektoré odhady hovoria, že až štvrtina ľudí môže trpieť úzkosťou či strachom z lietania.

Pohľad na minuloročnú štatistiku leteckých havárií by nielen ich mohol trochu upokojiť. Lietanie dopravnými lietadlami nebolo nikdy bezpečnejšie.

Vyplýva to aj z minuloročných záznamov o nehodách, ktoré zverejnila nezávislá organizácia Aviation Safety Network, ktorá robí štatistiku nehôd.

Všímala si nehody nevojenských lietadiel, ktoré na palube viezli najmenej štrnásť pasažierov, teda najmä bežné komerčné lety. A zistila, že to bol rekordný rok.

Jednoznačne najmenej

Štatistika

2004 – 454 mŕtvych

2005 – 1074 mŕtvych

2006 –  905 mŕtvych

2007 – 773 mŕtvych

2008 – 589 mŕtvych

2009 – 760 mŕtvych

2010 – 943 mŕtvych

2011 –  524 mŕtvych

2012 – 475 mŕtvych

2013 – 265 mŕtvych

Zdroj: Aviation Safety

Podľa jej prepočtov vlani zahynulo v lietadlách 265 ľudí. Od sledovania nehôd v roku 1950 je to jednoznačne najnižší počet.

Predtým bolo najmenej obetí v roku 2004 (454) a počet z roku 2012 (475) klesol takmer o polovicu. Počet nehôd (29) bol v roku 2013 druhý najnižší.

„Od roku 1997 priemerný počet leteckých nehôd neustále a trvalo klesá. Je to pravdepodobne z veľkej časti vďaka pokračujúcim snahám medzinárodných organizácií a leteckého priemyslu o vyššiu bezpečnosť,“ citovala stránka svojho šéfa Holanďana Harra Rantera, ktorý ju v roku 1996 založil.

Nie je prekvapivé, že najviac nehôd sa stalo v Afrike. Každá piata sa viaže k tomuto kontinentu napriek tomu, že naň pripadajú len tri percentá všetkých letov.

V Európe (ak nerátame Ukrajinu a Rusko) sa vlani nestala žiadna havária.

Najhoršiu nehodu vlani zažili v ruskom meste Kazaň, keď zahynulo všetkých 50 ľudí na palube vrátane syna prezidenta ruskej republiky Tatarstan.

 

 

Miliardári sveta majú za sebou dobrý rok, na špičku sa vrátil Gates

Description: Bill Gates, opäť najbohatší muž sveta.Aj keď dáva miliardy na charitu, jeho majetok stále rastie. Zakladateľ Microsoftu už nezarába len na tejto firme.

Bill Gates, opäť najbohatší muž sveta.

NEW YORK, Miliardári sveta majú za sebou dobrý rok.

Majetok najbohatších tristo z nich podľa indexu agentúry Bloomberg narástol o 524 miliárd dolárov, spolu má ich majetok hodnotu 3,7 bilióna dolárov.

Aspoň také boli výsledky k 31. decembru, keďže Bloomberg informácie o majetkoch aktualizuje denne. Na rozdiel od známeho rebríčka najbohatších ľudí sveta, ktorý zostavuje magazín Forbes.

Gates opäť na čele

Spomedzi tristo najbohatších ľudí majetok nenarástol len sedemdesiatim, na čelo rebríčka sa vrátil Bill Gates.

Zakladateľ Microsoftu síce venoval 28 miliárd dolárov svojej nadácii, ktorá sa zaoberá rozvojovými projektmi v oblasti zdravotníctva a boja proti chudobe, no jeho majetok napriek tomu naďalej rastie.

Za posledný rok vzrástol podľa agentúry o 15,8 miliardy eur, aktuálne má hodnotu 78,5 miliardy.

Už 16. mája tak na čele rebríčka najbohatších vystriedal mexického telekomunikačného magnáta Carlosa Slima, ktorého médiá označovali za najbohatšieho od roku 2010.

Pri Gatesovi sa málo vie, že väčšina jeho majetku už nie je v Microsofte, ktorého akcie vlani stúpli o štyridsať percent. Vo firme má len štvrtinu majetku, cez firmu Cascade Investments spravuje podiely v desiatkach firiem.

Napríklad v sieti hotelov Four Seasons alebo v kanadskej národnej železničnej spoločnosti.

 

Aviation Safety Network spomína iba jednu haváriu veľkého dopravného lietadla s viac ako sto ľuďmi na palube. V júli traja z vyše 300 ľudí neprežili haváriu Boeingu 777 letiaceho z Južnej Kórey do San Francisca.

Len na porovnanie: najkrvavejším rokom v posledných dvoch desaťročiach bol rok 1996. Vtedy zahynulo 1845 ľudí.

Až 340 z nich zahynulo pri dvoch nehodách v Spojených štátoch, na Long Islande napríklad zhoreli po explózii v palivovej nádrži. Niečo podobné sme vlani nevideli.

Nehodu skôr prežijú

Je veľa dôvodov, prečo je lietanie čoraz bezpečnejšie.

„Lietadlá a motory sú spoľahlivejšie. Vyspelejšia navigácia a systém varovania rázne znížili kedysi bežné incidenty, že sa lietadlá zrazili či narazili v zlom počasí do hôr,“ napísal americký New York Times.

Ak lietadlo nakoniec havaruje, je vyššia šanca, že pasažieri prežijú.

Počet lietajúcich cestujúcich pritom rok čo rok stúpa. Miliarda pasažierov ročne lieta od roku 1978, dve miliardy od 1999. V roku 2012 to už boli necelé tri miliardy cestujúcich.

Tí sa môžu sťažovať na čokoľvek, no čo sa týka bezpečnosti, môžu byť podľa jedného prirovnania experta Johna Hansmana rovnako pokojní, akoby išli výťahom. Riziko smrti je podobné.

Nehody 2013

San Francisco, USA, 3 mŕtvi

V júli havaroval pri pristávaní v San Franciscu Boeing 777 Asiana Airlines letiaci z Južnej Kórey. Lietadlo priskoro zosadlo na dráhu. Z vyše tristo cestujúcich zahynuli traja.

Kazaň, Rusko, 50 mŕtvych

Počtom obetí sa najväčšia nehoda minulého roku odohrala pri ruskom meste Kazaň. Pri pokuse o pristátie lietadlo vybuchlo. Zahynul v ňom aj syn prezidenta Tatarstanu Rustam Minnichanov.

Laos, 49 mŕtvych

V októbri sa vlani stala počtom mŕtvych druhá najhoršia havária. Lietadlo počas miestneho letu spadlo do rieky Mekong v štáte Laos. Zahynulo všetkých 49 ľudí na palube, medzi nimi aj Francúzi či Američania.

Doneck, Ukrajina, 5 mŕtvych

Jediný prípad, keď havarovalo v roku 2013 lietadlo v Európe (ak nerátame dva ruské ázijské incidenty), sa stal na Ukrajine. Vo februári havaroval Antonov 24RV v Donecku. Z 50 ľudí zahynulo päť.

Namíbia, 33 mŕtvych

Najnebezpečnejšie je lietanie v Afrike. A nielen pre horšie lietadlá. V novembri havarovalo na polceste lietadlo v Namíbii. Podľa vyšetrovania pilot havaroval úmyselne.

 

Najbohatší ľudia

Description: http://i.sme.sk/cdata/8/70/7056378/bohati-web.jpg

 

 

Bohatší zbohatnú viac

„Gatesov návrat na čelo rebríčka ukazuje, ako kvantitatívne uvoľňovanie zo strany centrálnych bánk zvýhodňuje ľudí, ktorí už majú dosť peňazí, oproti tým, ktorí ich potrebujú,“ povedal pre britské Radio 5 Tom Stevenson z investičnej spoločnosti Fidelity Worldwide.

„Ale aspoň s tými peniazmi robí dobré veci,“ dodal.

Majiteľ siete supermarketov a realitný magnát John Catsimatidis tvrdí, že situácia sa výrazne nezmení ani v tomto roku. „Bohatí budú bohatnúť aj v roku 2014.

Úroková miera ostane nízka, akciové trhy budú rásť a rásť bude aj ekonomika, najmenej o dve percentá,“ predpovedal newyorský biznismen pre Bloomberg.

Zuckerberg je najštedrejší, daroval miliardu

Americkí miliardári darovali vlani viac než rok predtým. Na ich čele je zakladateľ Facebooku.

SILLICON VALLEY,. Nemá ešte ani tridsať rokov, no už je najštedrejším americkým darcom roku 2013.

Zakladateľ Facebooku venoval 18 miliónov akcií firmy komunitnej nadácii v Sillicon Valley, kde Facebook sídli. Akcie majú hodnotu 992,2 milióna dolárov.

Je to vôbec prvýkrát, čo niekto mladší ako tridsať rokov dal najvyšší dar. V roku 2012 bol Zuckerberg na druhom mieste za finančníkom Warrenom Buffetom. Aj vtedy Zuckerberg daroval nadácii 18 miliónov akcií, no tie mali menšiu hodnotu, „len“ 500 miliónov dolárov.

Vďaka rastu hodnoty akcií sociálnej siete stúpol aj Zuckerbergov majetok na 25 miliárd dolárov. Na charitu Zuckerberg prispieval aj predtým.

V roku 2010 sa pridal k iniciatíve Billa Gatesa a Warrena Buffeta, kde sa zaviazal, že väčšinu majetku rozdá. Prispel aj na školy v meste Newark.

V roku 2013 zbohatla aj väčšina ostatných miliardárov, čo sa prejavilo na daroch. Počet darov prekračujúcich milión dolárov medziročne stúpol podľa Chronicle of Philantropy o 57 percent, desať najväčších darov malo spolu hodnotu 3,45 miliardy.

„Bol to oveľa silnejší rok. Ak ste sa chceli dostať do top 10 na zozname, museli ste v roku 2013 darovať oveľa vyššiu sumu,“ povedala pre LA Times Stacy Palmerová z Chronicle. Predtým stačilo 60 miliónov dolárov, na desiatom mieste za rok 2013 je šesť darcov so stomiliónovými darmi.

Za Zuckerbergom sa v rebríčku umiestnil šéf NIKE Phil Knight, ktorý venoval 500 miliónov na výskum rakoviny, tretí bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg poslal 350 miliónov na účet Univerzity Johnsa Hopkinsa, kde sám študoval.

Najviac si zarobil hazardom

Kasínový magnát z Las Vegas si vlani pripísal najväčší zisk, až 15 miliárd dolárov.

TEL AVIV. Za jediný rok si americký magnát Sheldon Adelson viac ako zdvojnásobil svoj majetok. Podľa magazínu Forbes si v roku 2013 pripísal na účet až 15 miliárd dolárov.

Predbehol aj zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga (13,6 miliardy dolárov) a šéfa Amazonu Jeffa Bezosa (13,3).

Osemdesiatročný vlastník kasín s vplyvom na médiá a politiku v Spojených štátoch aj Izraeli si spomedzi svetových boháčov minulý rok polepšil najviac. Podpísal sa pod to hlavne úspech jeho nových kasín v Macau a Singapure.

Biznismen v dvanástich

Adelson ako mnohí miliardári jeho éry začínal zarábať ešte v detstve a kým dosiahol tridsiatku, dvakrát zbankrotoval, ale dokázal sa pozbierať a stal sa milionárom.

Keď mal dvanásť, požičal si od strýka sto dolárov a získal licenciu na predaj novín. Bol v armáde, krátko sa živil ako súdničkár, nikdy nedosiahol vyššie vzdelanie.

Mal však obchodníckeho ducha a vedel predvídať. V 70. rokoch investoval do firmy, čo organizovala prvý počítačový veľtrh a úspešne ju predal. Od 90. rokov sa venuje hlavne aktivitám v Las Vegas a rozširovaniu kasín po celom svete.

Izraelský patriot

Adelson, syn ukrajinských imigrantov židovského pôvodu, je silným podporovateľom Izraela a priateľom premiéra Benjamina Netanjahua.

Práve pre vzťah k Izraelu prebehol k republikánom, hoci predtým sa hlásil dlhé roky k Demokratickej strane, ktorá v čase jeho mladosti prejavovala väčšie sympatie k Židom a menšinám.

Adelson je proizraelský lobista, ale vie zalobovať aj za svoje obchodné záujmy a podľa niektorých kritikov aj spôsobom, ktorý je na hrane dobrých mravov.

V Izraeli vlastní denník Israel HaJom, ktorý je zadarmo a netají sa sympatiami k vláde. Je filantropom, sponzoruje výskum, osobitne ten zameraný na drogovú závislosť, ktorá mu zabila syna.

Indonézska sopka vybuchla 30-krát

Indonézska sopka Sinabung na severe ostrova Sumatra vybuchla v priebehu soboty najmenej 30-krát.

Vulkán sa prebudil k životu už pred niekoľkými mesiacmi a opäť chrlil do ovzdušia popol, skaly a prúdy horúcej lávy až do výšky štyroch kilometrov. Ako informoval hovorca národného úradu civilnej ochrany Sutopo Purwo Nugroho, išlo o najväčšie zo súčasných explózií lávy. V dôsledku sopečnej aktivity svoje domovy opustilo skoro 20-tisíc ľudí. V okolí sopky platí najvyšší stupeň ohrozenia a v päťkilometrovom okruhu okolo vulkánu by sa z bezpečnostných dôvodov nemali nachádzať žiadni ľudia.

Description: Sopka Sinabung.

Sopka Sinabung.

Sinabung je jednou z niekoľkých desiatok aktívnych sopiek v Indonézii, ktorá leží v pásme tektonických zlomov známom pod označením Ohnivý kruh. Najnovšia séria erupcií sa začala v polovici septembra, zatiaľ čo v priebehu minulého týždňa sa opäť prebudila i Merapi na Jáve považovaná za najaktívnejšiu sopku v krajine.

 

 

Ďalším výhercom predvianočných miliónov dolárov je vodič kamiónu

Description: lotéria, Mega MillionsJedným z dvoch výhercov druhého najvyššieho jackpotu v histórii stávkových hier v Spojených štátoch je vodič kamiónu vietnamského pôvodu, ktorý na svoju tiket zabudol. Spomenul si naň až po dovolenke a preto sa k výhre prihlásil až teraz s oneskorením.

Lotéria Mega Millions

Losovalo sa už pred Vianocami a s inou výherkyňou v stávkovej hre Mega Millions získal 636 miliónov dolárov. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Steve Tran si víťazný tiket kúpil za päť dolárov v San José, kam často jazdí s rodinou, pretože v meste žije veľká vietnamská menšina. Potom ho založil a zabudol, kým ho nezarazilo, že jeden z výherných tiketov je zo v San José. Vŕtalo mu to hlavou uprostred noci, tak vstal a išiel si to overiť.

Po pochopiteľňom šoku, ktorý zasiahol celú zburcovanou rodinu, potom zavolal svojmu šéfovi, že už do práce nepríde. Teraz má 60 dní na rozmyslenie, či bude chcieť ročnú splátku počas tridsiatich rokov alebo jednorazové vyplatenie svojej sumy. V druhom prípade sa jeho výhra podľa ustanovení lotérie zníži na „obyčajnú“ polovicu z približne 341 miliónov dolárov.

Druhá výherkyňa z Georgie Ira Curryová sa pre túto druhú možnosť už rozhodla. Robí to prakticky každý výherca.

Doposiaľ najvyššia výhra bola v rovnakej hre predvlani v marci. Niekoľko výhercov si vtedy rozdelilo jackpot vo výške 656 miliónov dolárov.

Steven Seagal si berie príklad od Schwarzeneggra: Chce kandidovať na guvernéra Arizony!

Description: Steven SeagalPHOENIX - Známy hrdina akčných filmov Steven Seagal oznámil, že zvažuje svoju kandidatúru na funkciu guvernéra amerického štátu Arizona. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Hlavný predstaviteľ filmov Prepadnutie v Pacifiku alebo Aljaška v plameňoch v rozhovore pre televíznu stanicu KNXV-TV uviedol, že sa pokúsi získať najvyššiu štátnu funkciu v Arizone, ale ešte sa o svojej kandidatúre musí poradiť s Joeom Arpaiom, ktorý sám seba vyhlasuje za najdrsnejšieho šerifa v USA.

Seagal (61) sa o svojej prípadnej kandidatúre na guvernéra Arizony zmienil v rozhovore o novej reality šou nazvanej Steven Seagal - Muž zákona: okres Maricopa.

Na tvorbe svojej reality show spolupracoval Seagal práve s Joeom Arpaiom, šerifom arizonského okresu Maricopa. Program sa nakrúcal v Arizone a vysiela ho káblová televízna stanica Reelz Channel.

Odborník na bojové umenia Seagal je členom Arpaiovej družiny zloženej z 3000 dobrovoľníkov rôznych profesií, ktorí spolupracujú s úradom šerifa. Ako guvernér Arizony by chcel Seagal zvýšiť bezpečnosť na hraniciach s Mexikom.

 

V byte palestínskeho veľvyslanca našli samopaly a pištole

Description: V byte palestínskeho veľvyslanca našli samopaly a pištoleV byte palestínskeho veľvyslanca Muhammada Džamála našli 12 zbraní vrátane samopalov a pištolí. Ich počet nechcel český policajný prezident vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie spresniť. Palestínsky veľvyslanec zahynul vo svojom byte 1. januára po výbuchu trezoru.

Dcéra palestínskeho veľvyslanca v Prahe tvrdí, že ho zabili.

V tejto budove došlo k výbuchu. V tejto budove došlo k výbuchu. Na mieste bola podľa ČTK asi desiatka policajných áut, dve záchranky a hasiči. V tejto budove došlo k výbuchu. 

V pražskej rezidencii palestínskeho veľvyslanca Džamála Muhammada Džamála našli 12 zbraní vrátane samopalov a pištolí. Zaistili ich tam českí policajti zasahujúci po explózii trezoru, ktorá palestínskeho ambasádora usmrtila.

KONIEC ŠPEKULÁCIÁM

Počet zbraní na priamu otázku potvrdil aj policajný prezident Martin Červíček, ktorý tak ukončil špekulácie, aký arzenál sa našiel v rezidencii v pražskej štvrti Suchdol. "Musím sa razantne ohradiť proti dezinformáciám, že policajti odviezli okolo 70 zbraní. Je to nezmysel," povedal denníku Červíček.

Policajný prezident však vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie odmietol spresniť, koľko sa našlo pištolí a koľko samopalov. "Musíme zbrane podrobiť genetickému a balistickému skúmaniu, dovtedy nebudeme tieto informácie zverejňovať," povedal Červíček pre MF DNES.

POLÍCIA VYLUČUJE ATENTÁT

Polícia zasahovala v rezidencii palestínskeho veľvyslanca po tom, čo tam výbuch 1. januára po otvorení trezoru smrteľne zranil Džamála. Ten následne zomrel v nemocnici v pražskej štvrti Střešovice.

Česká polícia uviedla, že explózia nebola dielom atentátnika. Stále však nie je jasné, ako sa výbušnina do rezidencie dostala. Z možností, či bola súčasťou zabezpečovacieho zariadenia trezoru alebo išlo o uloženú trhavinu, je pravdepodobnejšia tá druhá.

RODINA: BOL TO ATENTÁT

Dcéra zabitého veľvyslanca Rana Džamálová tvrdí, že nálož bola úmyselne nastražená pod trezorom - jej výpoveď sa tak rozchádza s verziou českej polície aj s vyhláseniami hovorcu ambasády a palestínskeho ministra zahraničných vecí. Džamálová komentuje udalosti z palestínskeho mesta Ramalláh na západnom brehu Jordánu a informácie má sprostredkované.

Stále však platí, že zbrane ani výbušniny nie sú na diplomatickej pôde prípustné, ak diplomati neuzatvoria dohodu s hostiteľskou krajinou, čo sa v palestínskom prípade podľa dostupných informácií nestalo.

V Českej republike je to druhý odhalený prípad zbraní, ktoré ilegálne ukrývali zahraniční diplomati. V roku 2003 vydali Iračania zbrane vrátane protitankovej strely, s ktorou chceli zaútočiť na budovu Rádia Slobodná Európa v centre Prahy

Pomsta manžela za rozvod? Z Českej sporiteľne unikli citlivé údaje o platoch manažérov

Description: Pomsta manžela za rozvod? Z Českej sporiteľne unikli citlivé údaje o platoch manažérovV silvestrovské ráno si zhruba 300 ľudí prečítalo pikantný e-mail, ktorý prišiel zo schránky širšieho vedenia Českej sporiteľne. Banka si myslí, že je za tým búrlivé rozvodové konanie jednej z manažériek.

Manažérke sa zrejme chcel pomstiť manžel sa rozvod, zneužil jej počítač a identitu na rozoslanie citlivých informácií.

Citlivé údaje o obchodných plánoch banky, informácie o príjmoch najvyššieho manažmentu v dcérskych spoločnostiach, či indície o sprenevere a sexuálnom obťažovaní.

Za únik týchto informácií, ktoré sa dostali na českú verejnosť na Silvestra, zrejme môže búrlivý rozvod jednej z manažériek banky.

Manažérka totiž pracovala na projektoch zlučovania dcérskych spoločností, medzi ktoré patrí penzijná spoločnosť a stavebná sporiteľňa a disponovala množstvom informácií.

PIKANTNÝ SILVESTROVSKÝ E-MAIL

V silvestrovské ráno si asi 300 ľudí, vedúcich zamestnancov Českej sporiteľne, Erste Group či Českej národnej banky, prečítalo pikantný e-mail, ktorý prišiel zo schránky širšieho vedenia finančnej skupiny Českej sporiteľne.

V anglickom texte sa písalo o novoročnej rezignácii manažérky a jej dôvodoch. „Vážené dámy a páni, mrzí ma, že vás musím zaťahovať do tejto záležitosti, ale rada by som nasmerovala vašu pozornosť na sexuálne obťažovanie, strety záujmov a možné zneužitie finančných prostriedkov,“ píše sa v e-maili.

V správe sa spomínajú aj vzťahy na pracovisku a z nich plynúce konflikty záujmov v odmeňovaní. Priložené boli aj úryvky zo šteklivej e-mailovej konverzácie medzi manažérkou a dvoma inými kolegami.

JE ZA TÝM MSTIACI SA MANŽEL?

V prílohe boli aj interné tabuľky s údajmi o platoch v dcérskych spoločnostiach. Okrem toho tam boli uvedené aj chystané zmeny.

Sporiteľňa na informácie zareagovala, že z jej strany išlo o podcenenie bezpečnostných opatrení a porušenie interných predpisov.

„Bol odcudzený služobný počítač a zneužitá identita manažérky zrejme rodinným príslušníkom,“ povedala pre iDnes Helena Matuszná z tlačového oddelenia Českej Sporiteľne.

Vedenie banky je presvedčené, že manažérka e-mail nepísala. Interne to prešetrujú a chystajú aj trestné oznámenie

 

 

Cesty smrti sú na juhu okolo Dunajskej Stredy

Description: http://i.sme.sk/cdata/8/70/7056488/img-r141-r641-st.ir3-_t600.jpgPolícia sľubuje, že sa zameria na miesta, kde najviac zomierajú ľudia. Nové radary dajú skôr na menšie cesty.

Smrteľná nehoda sa stala na ceste medzi Šamorínom a Dunajskou Stredou aj v decembri.

Polícia a ministri vnútra a dopravy sa v piatok pochválili rekordne najnižším počtom obetí na cestách.

Minulý rok zomrelo 223 ľudí, čo je najmenej od roku 1966. V niektorých oblastiach Slovenska však nehôd ubúda len pomaly.

Jasne vyčnievajú Žilinský a Trnavský kraj. V tom prvom bolo 40 mŕtvych, v tom druhom 39. V prepočte na počet kilometrov a počet obyvateľov je najhorší Trnavský kraj.

Krajom pritom vedie diaľnica aj rýchlostná cesta, ktoré sú považované za najbezpečnejšie cesty. Nemá tiež žiadne vyššie kopce.

Description: unnamed.jpg

Úzke cesty

Policajný viceprezident Ľubomír Ábel tvrdí, že štatistiku v Trnavskom kraji kazí juh, kde je najvyššia nehodovosť. Tam diaľnice ani rýchlostné cesty nie sú.

„Najhoršie je na tom Dunajská Streda. K tragickým nehodám tam dochádza už niekoľko rokov.“ Za nehody na okresných cestách viní aj kamióny.

Za množstvo tragických nehôd v Žilinskom kraji zasa podľa Ábela môžu dve veľmi vyťažené cesty zo Žiliny do Čadce a Strečna.

Aj za posledný týždeň roka zomreli tri zo šiestich obetí dopravných nehôd v Žilinskom kraji, presnejšie v blízkom okolí Martina. „Po dobudovaní diaľnic očakávame rapídny pokles obetí,“ hovorí Ábel.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) pripomenul, že rýchlostná cesta pomohla napríklad okresu Zlaté Moravce, kde cestu medzi Moravcami a Nitrou pre množstvo obetí premenovali na cestu smrti. Tento rok už v tomto okrese na cestách nezomrel nikto.

Policajný viceprezident včera sľúbil, že sa na rizikové lokality viac zamerajú, budú tam častejšie robiť preventívne akcie.

Napriek tomu, že za najvýraznejším poklesom tragických nehôd je prísny zákon z roku 2009, Kaliňák pokuty znižuje. Hovorí, že tak chce odmeniť vodičov za dobré výsledky.

Zmena vo výške pokút sa podľa Ábela týka len menej závažných priestupkov, ktoré nemajú dosah na nehodovosť. Za niektoré priestupky tak vodiči nezaplatia 60, ale 50 eur.

Tisíce vodičov pijú

Kaliňák považuje stále za veľký problém alkohol za volantom. Každý z posledných dvoch rokov podľa ministra za volantom nafúkalo okolo šesťtisíc vodičov.

Viac ako jedno promile, čo je už hranica trestného činu, a hrozí zaň väzenie, polícia namerala minulý rok až 2656 vodičom. „To sú šialené čísla,“ povedal Kaliňák. Minister dopravy Ján Počiatek (Smer) by tresty za alkohol za volantom ešte sprísnil.

Do roku 2020 chce polícia znížiť počet obetí na 172 ročne.

Dvakrát nespravil skúšky na vodičák. Jazdil viac ako 35 minút

Description: http://i.sme.sk/cdata/1/70/7026441/2008-07-17-14-25-05-8704265-r836-st.ir3-_t600.jpgAk spravíte skúšky na vodičák, jazdiť v aute smiete až po tom, ako vodičák dostanete do rúk.

Bez vodičáku nesmiete šoférovať, aj keď ste skúšky spravili

Adam: "Priateľka nedávno urobila skúšky na vodičský preukaz. Nebola si istá, či môže šoférovať aj na základe potvrdenej Záväznej žiadosti o vydanie vodičského preukazu so zaplatenými kolkami. Pri jej podávaní sa na polícii teda opýtala, ako to je. Od policajtky dostala odpoveď: "Neviem, niektorí to uznávajú, iní nie"."

Vodič smie šoférovať len vtedy, ak má pri sebe predpísané doklady. Záväzná žiadosť o vydanie vodičáku takým dokladom nie je.

Ak by Adamova priateľka šoférovala bez vodičského preukazu, no vodičské oprávnenie by už mala udelené, riskovala by pokutu do 100 eur.

V prípade, že by nemala ešte udelené ani oprávnenie na šoférovanie vozidla, v ktorom by sedela za volantom, pokuta by sa mohla vyšplhať k 300 eurám a ešte by jej mohli pripojiť aj zákaz šoférovania až na dva roky.

Ako dlho jazdiť na skúškach z vodičáku

Maroš: "Definuje zákon o cestnej premávke maximálny čas poslednej skúšky v autoškole, teda v cestnej premávke? Dvakrát som nespravil skúšku a vždy som jazdil viac ako 35 minút. Niektorí kamaráti, čo už majú vodičák, robili poslednú časť skúšky iba 10 až 15 minút. Zdá sa mi nefér jazdiť tak dlho, lebo čím dlhšie jazdím, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že spravím nejakú banálnu chybu, za ktorú ma môžu vyhodiť."

Predpisy stanovujú, že na autocvičisku má skúška z jazdy na osobnom aute trvať najviac 10 minút. V cestnej premávke najmenej 25 minút.

Nie je teda v rozpore s pravidlami, ak Maroš jazdil na cestách počas skúšky aj viac ako 35 minút.

Počas skúšky komisár hodnotí to, či vodič:

sleduje situáciu v cestnej premávke, najmä pokyny policajta a iných osôb oprávnených riadiť cestnú premávku, svetelné signály, dopravné značky a dopravné zariadenia,

dbá na bezpečnosť cestujúcich vo vozidle a bezpečnosť iných účastníkov cestnej premávky,

vedie motorové vozidlo tak, aby jazda bola šetrná k životnému prostrediu,

dodržiava pravidlá cestnej premávky,

je počas jazdy schopný včas, správne a bez zásahu inštruktora alebo skúšobného komisára reagovať na situáciu v cestnej premávke,

preukáže predvídavosť vo vzťahu ku konaniu iných účastníkov cestnej premávky,

zohľadňuje stav cesty, poveternostné podmienky, výkon, rozmery, hmotnosť vozidla a iné okolnosti, ktoré s vedením vozidla súvisia.

Žiadateľ o vodičské oprávnenie toho musí zvládnuť veľa. Aj banálna chyba však môže viesť na cestách k nepríjemným následkom. Preto je dôležité, aby bol adept na vodičák dobre pripravený a zvládol skúšku aj bez banálnych chýb.

V skutočnej premávke sa vás nikto nebude pýtať, ako dobre ovládate auto a pravidlá. To, čo teraz považujete za nepodstatné, sa môže skončiť aj tragickou dopravnou nehodou.

Preto musia byť skúšobní komisári prísni. Ak by takí neboli, na cesty by sa mohli dostať aj veľmi nebezpeční šoféri (niekedy to vyzerá tak, že takých na cestách jazdí veľmi veľa).

 

 

 

Chodci mimo chodníka musia mať reflexné prvky na sebe aj v obci

Platí to za zníženej viditeľnosti. Ignorovanie tohto pravidla môže znamenať pokutu do 50 eur.

Chodci na krajnici či okraji vozovky sú povinní za zníženej viditeľnosti nosiť reflexné prvky alebo reflexný odev už nie len mimo obce, ale aj v nej.

Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorá je účinná od 1. januára a ktorá prináša viacero zmien v dopravných pravidlách a ďalších predpisoch.

Pozrite si, čo všetko sa mení v dopravných pravidlách >>

Zákon definuje zníženú viditeľnosť ako viditeľnosť, pri ktorej sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia. Ani keď nevidia predmety na ceste. Najmä

od súmraku do svitania,

za hmly, sneženia, dažďa a

v tuneli.

Podľa ministerstva vnútra si úpravu pravidiel vyžiadal aj vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami práve pre chodcov. Chodci sú najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky.

"Ak nebudú videní, môžu počítať aj s blokovou pokutou až do výšky 50 eur. Zavedením tohto pravidla nám nejde o represiu, skôr o prevenciu a výchovu chodcov," zdôvodnila Silvia Keratová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra.

Najmä v obciach, ktoré na kraji ciest nemajú chodníky, veľmi výrazne stúpa riziko zrážky chodca vozidlom. Väčšina ľudí nosí tmavé oblečenie, ktoré zhoršuje viditeľnosť chodcov najmä v noci.

Ak chodec na vozovke nemá na sebe reflexné prvky, výrazne sa skracuje vzdialenosť, na ktorú vodič vidí chodca.

Description: 01.jpgNa fotografii spoločnosti 3M vidno, ako vidí vodič chodca v noci zo vzdialenosti 20 metrov, keď má auto zapnuté stretávacie svetlá.

Vľavo je chodec v tmavom oblečení. Aj keď je veľmi blízko auta, vodič vidí iba nohy pod kolenami. V noci aj tie môže ľahko prehliadnuť. Chodca, ktorý má na oblečení reflexné prvky, vidno aj na 150 metrov.

Auto idúce rýchlosťou 70 km/h dokáže zabrzdiť na dráhe približne 70 metrov. Po dvadsiatich metroch sa rýchlosť zníži len na 50 km/h. Chodec uprostred by aj za ideálnych podmienok prežil len náhodou.

Ak havarujete opití, akoby ste havarijnú poistku ani nemali

Description: http://i.sme.sk/cdata/7/70/7054727/995f9708_r8046-r767-st.ir3-_t600.jpgHavarijné poistenie je určené na ochranu vozidla pred nečakanými nástrahami, napríklad pred dopravnou nehodou či pred krádežou.

Ak si vypijete, sadnete za volant a havarujete, poisťovňa vám môže odmietnuť preplatiť škodu z havarijného poistenia. Aj keď si poctivo poistku platíte.

"Krátenie alebo zamietnutie sa uplatní, ak vodič viedol v čase poistnej udalosti vozidlo pod vplyvom alkoholu, návykových látok, alebo sa odmietol bezdôvodne podrobiť skúške na požitie alkoholu, alebo návykových látok," uviedla Lucia Muthová z Allianz - Slovenskej poisťovne..

Havarijné poistenie je podľa Muthovej určené na ochranu vozidla pred nečakanými nástrahami, napríklad pred dopravnou nehodou či pred krádežou.

"Je dôležité uvedomiť si, že havarijné poistenie nie je určené na škody, ktoré nie sú spôsobené dopravnou nehodou, ale funkčným namáhaním, prirodzeným opotrebením, únavou materiálu, konštrukčnou alebo výrobnou chybou," dodala.

Najčastejšie havárie sú do stojacich predmetov

Poisťovňa zostavila rebríček najčastejších poistných udalostí na našich cestách v minulom roku (od 1. januára do 19. novembra). V havarijnom poistení najčastejšie preplácala náraz poisteného vozidla do stojaceho predmetu.

Náraz nepozorných vodičov do dopravných značiek, zvodidiel, stromov či plotov spôsobil viac ako 12 000 poistných udalostí.

Na druhom mieste najčastejších príčin škôd na cestách v havarijnom poistení je náraz iného vozidla do poisteného auta. Nehody, v ktorých bol poistený vodič poškodeným, tak boli príčinou poistných udalostí v 11 000 prípadoch.

Treťou najčastejšou príčinou je zrážka s osobou či pohybujúcim sa predmetom (kamienok), keďže spôsobila takmer 10 000 poistných udalostí.

Zvýšil sa počet škôd spôsobených výtlkmi

Oproti minulým rokom sa zvýšil najmä počet škôd zapríčinených nerovnosťou na komunikácii, teda výtlkmi.

Do polovice novembra zaznamenala poisťovňa až 2 612 takýchto udalostí, čo je najviac za posledných niekoľko rokov.

Zvýšil sa aj počet nehôd, ktoré zapríčinil stret so zverou. V roku 2013 ich do poisťovne nahlásilo 1682 vodičov.

 

 

Vedecká štúdia: Ako naším telom lomcujú emócie? Prečítajte si 5 rád, ako ich zvládať

Dlhodobé potláčanie emócií nie je zdravé.

Viete krotiť svoje negatívne pocity? Fínski vedci z univerzity v Turku popísali, ako emócie pôsobia na rôzne časti ľudského tela.

Napríklad strach cítime v hrudi a v hlave, pri znechutení má človek väčšinou zvláštny pocit v hrdle a v zažívacom trakte, pri depresii cítime akési stuhnutie celého tela. Nový Čas zisťoval, ako môžeme svoje emócie ovládať. Dlhodobé potláčanie môže viesť aj k zdravotným problémom!

1. Najskôr si ich musíme pripustiť

,,Aby sme sa nepoddali nepríjemným pocitom, vprvom rade sičlovek musí uvedomiť a pripustiť, čo prežíva, akú emóciu cíti, teda či sa napríklad jedná o úzkosť, strach, smútok, hnev a následne sa musí rozhodnúť, či skutočne chce pristupovať k riešeniu situácií s chladnou hlavou,“ hovorí psychologička Zuzana Wirtz. Zároveň je dôležitá pevná vôľa a vytrvalosť pri aktívnom riešení namiesto „utápania“ sa vo svojich pocitoch.

2. Ako korigovať hnev či agresivitu?

Na rozdiel od tých pozitívnych, negatívne emócie ako agresivitu, ale aj hnev je lepšie korigovať. ,,Nie však v zmysle ich potláčania, ale skôr v zmysle ich konštruktívneho, sociálne prijateľného vyjadrenia. Keď nás napríklad niekto nahnevá, je z dlhodobého hľadiska efektívnejšie počkať, kým emócie „opadnú“ a následne problém vykomunikovať ako slovné, prípadne až fyzické agresívne správanie,“ radí psychologička Denisa Demovičová.

3. Pomáha aj šport alebo hudba

,,K zvládaniu nepríjemných emócií zvyčajne pomáhajú športové, teda pohybové aktivity, keď sa človek psychicky a fyzicky uvoľní a začínajú sa vyplavovať endorfíny, rozhovor s priateľom, alebo aj napísanie toho, čo prežívame, na papier, ako aj počúvanie obľúbenej hudby,“ opisuje Z. Wirtz. Všeobecne je v náročných situáciách veľmi dôležité zamerať myseľ na hľadanie riešenia, teda, čo sa dá robiť namiesto ponorenia sa do paniky alebo beznádeje.

4. Prečo často zlyhávame?

Mnoho ľudí zlyháva v zvládaní svojich emócií, pretože v kritickej situácii radšej inklinujú k zabehnutej reakcii (čo je, samozrejme, jednoduchšie) a teda sa svojim pocitom poddávajú. ,,Tento prístup, kde dominujú silné emócie, potom zabraňuje racionálnemu mysleniu a reálnemu pohľadu na situáciu a môže spôsobiť mnoho medziľudských problémov,“ dodáva psychologička Wirtz.

5. Potláčanie zhoršuje vzťahy aj zdravie

Dlhodobé potláčanie emócií môže mať veľmi negatívne dôsledky pre psychickú pohodu a rovnováhu. ,,Človek môže pociťovať neustále napätie, nervozitu alebo zlosť, čo, samozrejme, negatívne vplýva na osobné vzťahy, ako aj pracovný výkon. Tieto a ďalšie nahromadené negatívne pocity sa následne môžu prejaviť aj na zhoršenom fyzickom stave. Ľudia môžu prežívať rôzne somatické symptómy, ako napríklad žalúdočné, srdcové a kožné problémy, bolesti hlavy, únavu, nesústredenosť a celkovú zlú fyzickú kondíciu,“ varuje psychologička Wirtz.

Stupnica

Stupnica Žltá farba ukazuje oblasti zvýšeného dobrého pocitu, zatiaľ čo modré plochy predstavujú pokles pocitov. Napríklad, kým šťastní ľudia sa cítia príjemne dobre od hlavy až k päte, depresia môže v celom tele vyvolať pocit stuhnutia či znecitlivenia.

Description: Stupnica

Terapeutka radí: Čo je príčinou bolestí chrbtice a ako s nimi zatočiť?

Description: http://plnielanu.zoznam.sk/c/2803/pic/6/6/d/d/sedavy-sposob-zivota--malo-5367.jpgSedavý spôsob života, málo pohybu, prílišné namáhanie chrbta – to všetko sú príčiny narastajúceho počtu ľudí, ktorí trpia bolesťami chrbtice. Na svedomí to však nemusia mať len fyzické príčiny. Ako sa ich účinne zbaviť a aké zbrane pri týchto problémoch pomáhajú?

Čomu sa vyhnúť?

Za najčastejšie príčiny bolestí chrbtice sa podľa PhDr. Michaely Kotrbancovej, Cert. MDT, z privátnej ambulancie liečebnej rehabilitácie v Žiline, označujú predovšetkým nepriaznivé životné faktory, najmä sed a častý predklon. Obrovskú úlohu však podľa nej pri vzniku a pretrvávaní predovšetkým chronickej, teda dlhotrvajúcej bolesti, hrajú aj faktory psychické, genetické, sociálne, biologické a mnohé iné. „Lokalita bolesti môže byť tiež rôzna. Pacienti sa môžu sťažovať len na lokálnu bolesť, ktorá je iba na jednom mieste, ale výskyt môže byť aj na viacerých bolestivých miestach. Bolesť tiež môže mať rôznu intenzitu, charakter a my sa v klinickej praxi stretávame predovšetkým s pacientmi, ktorým bolesť mení funkciu ktoréhokoľvek pohybu, teda keď človek nevie urobiť niečo tak, ako za normálnych okolností robil. Napríklad postavenie sa zo stoličky trvá oveľa dlhšie, človek sa nevie napriamiť a pod.,“ vysvetľuje odborníčka na fyzioterapiu.

Najlepšia liečba je pohyb

Keďže chrbtica je pohybový orgán a každý kĺb je stvorený na pohyb, v liečbe bolestí  pohybového aparátu zohráva veľkú úlohu pohybová liečba, teda cvičenie. Súčasný trend je podľa špecialistky voľba cieleného, tzv. špecifického cvičenia, ktoré sa vyberá na základe podrobnej analýzy pohybového aparátu. „Ide o adekvátnu, riadenú fyzickú aktivitu. Každý stav je nutné zhodnotiť individuálne a podľa celkového klinického obrazu zvážiť adekvátnu liečbu. Pri stavoch spojených so zápalovým procesom, ktorý je hlavnou príčinou bolestí, je nutné voliť pokoj a medikamentóznu liečbu. Používanie liekov by malo byť ale selektívne, kontrolované a krátkodobé,“ objasňuje PhDr. Kotrbancová.

Zaberajú aj tepelné procedúry

Tepelné procedúry odovzdávajú podľa PhDr. Michaely Kotrbancovej, Cert. MDT, organizmu kinetickú energiu, ktorá ohrieva tkanivá a tým navodzuje relaxáciu svalstva. Tepelný efekt sa preto využíva pri liečbe bolestí pohybového aparátu za účelom zníženia svalového napätia. Ďalším účinkom tepla je podľa odborníčky aj zníženie vnímavosti bolesti, čím sa znižuje dráždivosť receptorov pre bolesť. „Z tohto dôvodu sa pri vertebrogénnych problémoch viac využíva lokálna aplikácia tepla (parafín, deka, termofor, atď), ktorú uprednostňujeme pred celkovou aplikáciou v podobe sauny, či kúpeľov. Pri stavoch spojených so zápalovým procesom, ako je opuch, trvalá bolesť a podobne, je potrebná veľká opatrnosť, pretože lokálne prekrvenie v takomto prípade môže výrazne zhoršiť symptomatiku (bolestivosť),“ upozorňuje skúsená fyzioteraputka.

Meňte pozície a schudnite

V súčasnej dobe žijeme veľmi rýchly a náročný život. Technologický rozvoj všetko prispôsobil tejto rýchlosti a spojil rýchlosť so sedavým spôsobom

 

Description: http://img.cas.sk/img/4/full/1950953_teplota.jpg

života a jednostrannou záťažou. Ľuďom podľa odborníčky chýba všestranná pohybová aktivita, mení sa im držanie tela, čo po určitom čase vedie k morfologickým zmenám na pohybovom systéme. Preto by podľa nej najdôležitejšou zmenou v živote každého človeka s bolesťami chrbta mala byť pohybová životospráva. „Denný program by mal obsahovať neustálu zmenu pracovných pozícií, pri dlhodobom sedení myslieť na vzpriamené držanie chrbtice, využívať možno rôzne pomôcky, je nutné naučiť sa ako držať telo pri dvíhaní bremien a primerane sa každý deň pohybovať,“ hovorí PhDr. Kotrbancová, ktorá zároveň upozorňuje aj na iné faktory. Nadmerná hmotnosť pacienta podľa nej pôsobí tiež nepriaznivo na celý organizmus a spomenúť treba aj výber vhodnej obuvi, predchádzanie úrazom, ergonómiu domáceho a pracovného prostredia.

Zacvičte si účinný cvik

Podľa PhDr. Kotrbancovej vzhľadom na to, že pri dlhodobom sedení dochádza ku kyfotizácii driekovej chrbtice (je držaná v tvare písmena "C"), je jedno z najúčinnejších cvičení pri bolestiach chrbtice cvičenie podľa R.McKenzie:

Východzia poloha je podľa špecialistky v ľahu na bruchu, ruky sú podložené pod ramenami a pomaly len silou rúk dvíhate hornú časť trupu nad podložku. Panva voľne leží na podložke, nedvíha sa. Riaďte sa prísne pocitmi, ktoré sa počas cviku objavujú. Pri objavení sa bolesti pohyb zastavte a vráťte sa späť do východzej polohy a snažte sa o úplné uvoľnenie. Každým opakovaním sa snažte dosiahnuť maximum možného bezbolestného pohybu. Cvik opakujte 10x a môžete ho opakovať niekoľkokrát denne.

Aj príroda vie pomôcť

Ako prírodná forma liečenia na pohybový aparát sú podľa odborníčky vhodné rozličné mastičky alebo krémy, ktoré aplikujeme lokálne na bolestivú oblasť. „My máme dobré skúsenosti s produktmi od firmy JUST, ako napr.  kostihojový krém alebo gél, arnikový gél, alebo borievkový krém, ktoré sa vtierajú viackrát denne na bolestivé miesto. Dnes je na trhu naozaj široká ponuka rôznych produktov, každý si viac menej vyberá sám. Taktiež používanie protibolestivých  a regeneračných náplastí od Tian De sa stretlo s kladnými hodnoteniami zo strany pacientov,“ radí špecialistka na problematiku, PhDr. Michaela Kotrbancová, z neštátnej ambulancie liečebnej rehabilitácie v Žiline.

RECEPTY>ä

 

 

 

 

 

 

 

 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

 

 

 

Regenerační a iontové nápoje pro sportovce