Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image001.gif@01CE5FCD.9CDD3440

Kompliment:Lepšie voniaš ako vyzeráš!

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image002.jpg@01CE5FCD.9CDD3440

SOBOTA,NEDEĽA 25.a26.01.2014,meniny má GEJZA,TAMARA priezvisko: VAŇO,NÉMETH 22/2014<007,Y

 

SPRÁVY z DOMDescription: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image003.gif@01CE5FCD.9CDD3440FA

Description: http://i.sme.sk/data/hs/3/21/215773/hsimg-r834-st.ir3-_t150.jpg

Starostom košického Vyšného Opátskeho bude Viktor Mikluš

V Košickej Belej uspel Jozef Petkáč, vo Vajkovciach Dušan Gašpar. | 25. 1. 2014 22:57 |

Description: foto

Košice potrápil najväčší výpadok tepla za desaťročia

Porucha odstavila od tepla desaťtisíce domácností. Opravili ju v noci, v nedeľu sa postupne začalo kúriť. | 25. 1. 2014 19:36 |

Description: http://i.sme.sk/cdata/8/70/7079258/16_judy_r4790.jpg

V obrazoch: K legendárnemu košickému vetru sa pridali sneh a mráz

Fotoreportáž zo sobotňajších košických ulíc, kam sa na konci januára vrátila zima. | 25. 1. 2014 13:13 |

Description: http://i.sme.sk/data/hs/1/21/215581/hsimg-r77-st.ir3-_t150.jpg

Vzácne mačky chovatelia hýčkajú ako v bavlnke

Už dávno neplatí, že ľudia chovajú mačky pre premnožené hlodavce. Dnes ide o prestíž. | 25. 1. 2014|

Description: Nič neskrývali. Porotu museli zaujať na prvý pohľad.

V Košiciach sa začalo hľadanie Miss Slovensko 2014

Niektoré boli naozaj pekné. Iné zaujímavé. A niektoré len odvážne. | 25. 1. 2014|

Description: Cintorín. Jeden z mnohých sa dá nájsť priamo na Námestí osloboditeľov.

V Košiciach sú cintoríny ohorkov

Niektoré miesta v centre Košíc sú hanbou európskeho hlavného mesta kultúry. Na svedomí ich majú fajčiari. | 25. 1. 2014 |

CSI: KOŠICEdpfh

Zlodej ukradol značkové okuliare, škoda je značná

Z optiky na Hlavnej ulici v Košiciach ukradol približne dvadsať slnečných okuliarov a peniaze. | 24. 1. 2014 9:42 |

Description: http://mestokosice.sk/wp-content/uploads/2013/06/stare-zelezo-300x160.jpg

Chlapci rozkradli sklad, už čelia obvineniam

Policajti odhalili zlodejov, ktorí rozkradli sklad na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou. | 24. 1. 2014 9:25 |

Description: http://i.sme.sk/cdata/2/70/7077822/dvere-r761-st.ir3-_t300.jpg

Za zneužitie pomoci hasičov dostal Košičan pokutu

Muž volal hasičov, lebo sa nedokázal dostať do bytu, kde bol jeho otec. Ukázalo sa, že to boli rodinné spory. | 24. 1. 2014 8:01 |

 

PHNTO DŇA 

Description: Description: Description: Description: cid:image009.jpg@01CF19A9.E534E490

PRČSSTE~Košice

Ráno a cez deň: Po celý deň bude oblačno. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí -8 až -4 °C. Pocitová denná teplota okolo -6 °C.

Večer a v noci: prevažne oblačno. Nočné teploty budú dosahovať -8 až -7 °C.Najnižšia teplota -7°C. Bude fúkať premenlivý severný až severovýchodný vietor rýchlosťou 4 až 7 km/h, nárazovo 11 km/h.

FJJJR SHJW

KYVAJUCI NOSOCHVOST>>

 

NOHAVICE A RITKA>>

 

CICA THA THO CO>>

 

NA MORI>>

 

POMOCKA DO SNEHU >>

 

KED IDETE AUTOM A V TOM>>

 

MYŠ A CICA>>

 

EVOLÚCIA>>

 

BOZK>>

NEZABUDNITE UŽ LEN...

Hromnice za 6 dní

Valentín za 18 dní

Veľká noc za 52 dní

JAR za 62 dní

Deň matiek za 64 dní

Deň otcov za 139 dní

LETO za 145 dní

JESEŇ za 239 dní

Halloween za 277 dní

Zima za 330 dní

Vianoce za 333 dní

Nový rok za 340 dní

25. január>> Sviatok Obrátenia Pavla je známy aj ako Deň superpranostík. Podľa našich predkov počasie v tento deň signalizovalo pozitívne alebo negatívne prognózy na celý rok. Apoštol Pavol bol horlivým hlásateľom viery v Ježiša Krista. V roku 67 bol popravený v Ríme – na mieste, kde v súčasnosti stojí Chrám sv. Pavla.

26. január>> Medzinárodný deň colníctva - bol vyhlásený v roku 1983 na počesť výročia prvého zasadnutia Rady pre colnú spoluprácu. Každý rok sa slávi práca mužov i žien v colnej správe na celom svete s podporou Svetovej colnej organizácie (World Customs Organization, WCO) so sídlom v Bruseli.

Svetový deň lepry -  vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia – WHO a pripomína sa od roku 1953. Tento deň nám vytvára príležitosť uvedomiť si neustálu prítomnosť chronickej infekčnej choroby lepry, ktorá je známa aj pod názvom Hansenova choroba. Je pomenovaná podľa nórskeho vedca Gerharda Armauera Hansena, ktorý v roku 1873 objavil baktériu spôsobujúcu toto ochorenie. Ide o baktériu Mycobacterium leprae, ktorá poškodzuje kožu, sliznicu a nervové bunky.Tento deň nám má pripomenúť, že leprou trpia stále približne 3 milióny ľudí, pričom každoročne sa nakazí pol milióna ľudí. Ak sa dané onemocnenie diagnostikuje a začne liečiť včas, je možné ho vyliečiť. Najviac prípadov nakazenia hlásia India, Brazília, Madagaskar, Mozambik, Nepál a Tanzánia.

 

S akým počasím vykročíme v pondelok do práce? Prekvapený bude najmä západ

Sneží na východnom aj strednom Slovensku, no na západ biela pokrývka ešte nedorazila. Pravá zima však už nenechá na seba dlho čakať ani na tomto území.

Aj stredoslovenskí cestári mali už v nedeľu plné ruky práce.

Slovensko si posledných pár dní užíva poriadnu zimu. Teploty klesli takmer na celom území hlboko pod nulu a my sa pýtame, či sa aspoň troška oteplí a aké bude počasie na začiatku pracovného týždňa.

V nedeľu v noci klesne ortuť v našich teplomeroch až na mínus 11 stupňov no tam, kde nás zima troška ušetrí bude len mínus 6 stupňov, píše na stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

MÍNUSY BUDÚ POKRAČOVAŤ

Čo sa týka snehovej nádielky, ktorú si už užívajú na východe či strede Slovenska, v noci bude obloha polojasná až polooblačná, čiže zasneží len ojedinele.

Description: http://www.pluska.sk/images/gallery/slovensko/miska-regiony/2014/01/snezeniezapad.jpg

Mapka Slovenska dokazuje, že mračiť sa bude v pondelok na západe.

Zdroj: SHMÚ

Inak tomu bude prvý pracovný deň, v pondelok 27. januára. Vtedy sa bude postupne mračiť aj na západe, čo spôsobí slabé sneženie aj v doteraz nezasnežených krajoch.

Denná teplota sa bude v pondelok pohybovať od nuly do -5 stupňov, vo vyšších polohách bude ešte o pár stupňov chladnejšie. Meteorológovia očakávajú, že na západe pribudne počas pondelka do štyroch centimetrov snehu.

Na Slovensko dorazila zima. Okrem mrazov nás čakajú aj záveje!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na sobotu, ktorá potrvá až do nedele rána. Meteorológovia varujú pred snehovými závejmi a jazykmi.

Sneženie a silný nárazový vietor v Hriadkach, okres Trebišov.

Do odpratávania snehu sa v Košiciach pustil aj tento chlapček. Takto to vyzerá na košických cestách. Takto to vyzerá na ceste medzi Košicami a Prešovom pri Zelenom dvore. Snežný pluh v Košiciach. 

Na silný vietor v okrese Brezno a na možnosť snehových jazykov a závejov na východe Slovenska upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). SHMÚ vydal dnes o 11:50 výstrahu 1. stupňa pre silný vietor v okrese Brezno.

JAZYKY NA VÝCHODE

Prvý stupeň výstrahy pre snehové jazyky a záveje platí až do nedeľného rána pre väčšinu okresov v Prešovskom kraji - s výnimkou okresov Poprad, Levoča a Kežmarok.

Snehové jazyky a záveje môžu komplikovať situáciu aj na cestách v Košickom kraji, kde sa výstraha týka tiež väčšiny okresov, s výnimkou troch - Spišská Nová Ves, Rožňava a Gelnica.

Výstraha platí do nedele.

Zdroj: SHMÚ.sk

SHMÚ zároveň upozorňuje na veľmi nízke teploty v rozmedzí mínus 15 až mínus 20 stupňov Celzia, ktoré v noci zo soboty na nedeľu zasiahnu severné časti Slovenska.

SILNÝ MRÁZ

Očakávaný mráz síce podľa výstrahy nie je v  tomto období na severe Slovenska zriedkavý, no je nebezpečný pre ľudské zdravie a fyzické aktivity vonku. Výstraha 1. stupňa na nízke teploty sa týka takmer celého Žilinského kraja, výnimkou je okres Turčianske Teplice.

V Prešovskom kraji je výstraha na silný mráz v noci, nadránom a  ráno až do 9:00 vyhlásená pre štyri okresy - Kežmarok, Levoča, Poprad a  Stará Ľubovňa.

Ďalej platí pre okres Považská Bystrica v Trenčianskom kraji a okres Spišská Nová Ves v Košickom kraji. V Prešovskom a Košickom kraji sa aj v noci zo soboty na nedeľu môžu naďalej miestami vytvárať snehové jazyky a záveje.

 

 

€KONOMIKA & P€NIAZ€

Na rozšírenie služieb eHealth pôjde osem miliónov

Ministerstvo zdravotníctva dostane na projekt Elektronické služby zdravotníctva nenávratný finančný príspevok sedem miliónov eur.

Za peniaze má rozšíriť funkcionalitu a rozsah služieb, ktoré boli navrhnuté v rámci prvej vlny zavádzania eHealth.

"Rozšírením elektronických služieb zdravotníctva sa podporí napĺňanie strategických cieľov eHealth, zvýši sa kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, efektívnosť poskytovaných služieb a ich dostupnosť," skonštatovala hovorkyňa ministerstva Martina Lidinská.

Služby by mali podľa rezortu prispieť k znižovaniu úmrtnosti, chorobnosti, trvalých a dočasných zdravotných následkov u občanov so zdravotnými problémami, ako aj k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov v zdravotníctve.

Nenávratný finančný príspevok získal rezort z Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Celkovo si rozšírenie elektronických služieb zdravotníctva vyžiada 8,2 mil. eur.

Elektronické služby zdravotníctva sú nosným projektom eHealth, ktorý by mal naplno fungovať od roku 2016. O dva roky by tak už mali byť na Slovensku realitou elektronické recepty, elektronické zdravotné knižky či elektronické predpisovanie liekov.

Implementáciu eHealthu na Slovensku zastrešuje Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré je príspevkovou organizáciou MZ.

 

Verejný dlh štátu na jedného Slováka predstavoval 7593 eur

Verejný dlh štátu na konci 3. kvartála 2013 predstavoval v prepočte na jedného Slováka 7593 eur. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov Eurostatu.

Podľa analýzy verejný dlh Slovenska od vypuknutia hospodárskej krízy takmer nepretržite rástol a ku koncu septembra 2013 sa vyšplhal na 57,2 % hrubého domáceho produktu (HDP). "V porovnaní s koncom júna 2013, keď predstavoval 58,1 % HDP, však mierne poklesol. Aj tak sa ale aktuálny dlh našej krajiny približuje k maastrichtskej hranici 60 % HDP a v porovnaní s rokom 2008 sa jeho úroveň v pomere k HDP zdvojnásobila," konštatovala analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Podľa nej sa napriek tomu Slovensko naďalej nachádza v tej lepšej polovici krajín únie, nakoľko nižší dlh v pomere k HDP ako SR malo iba 10 krajín EÚ.

Podľa prepočtov banky dlh Slovenska vlani na konci 3. kvartálu v prepočte na jedného Slováka predstavoval 7593 eur. Najvyšší dlh v prepočte na obyvateľa v hodnotenom období zaznamenalo Írsko, a to až 44.585 eur. Približne 35.000 eur dlžil za svoj štát aj každý Belgičan a Talian. "V prípade najznámejšieho dlžníka, Grécka, sa dlh na jedného tamojšieho obyvateľa vyšplhal na úroveň 28.683 eur. Najlepšie na tom ale nie sú ani také silné ekonomiky ako Francúzsko, Rakúsko, Veľká Británia, Holandsko či Nemecko, kde dlh na jedného občana preskočil úroveň 25.000 eur," doplnila Sadovská.

Najnižší dlh v prepočte na obyvateľa zaznamenalo Bulharsko, kde na hlavu každého Bulhara pripadá necelých 1000 eur. Druhé skončilo Estónsko so sumou 1371 eur.

V rámci porovnania krajín V4 najnižší dlh na obyvateľa pripadal na konci 3. štvrťroka 2013 na jedného Poliaka. Nižší dlh na hlavu ako Slovensko vykázala aj Česká republika, a to v sume 6546 eur. "Vyšší dlh štátu na jedného obyvateľa ako u nás pripadal v rámci V4 iba na jedného obyvateľa Maďarska a aj v tomto prípade rozdiel predstavoval len niečo vyše 200 eur," dodala Sadovská.

 

Banky overia ľudí hlasom aj odtlačkami

Description: http://i.sme.sk/cdata/2/70/7078812/img-r407-r910-st.ir3-_t300.jpgNiektoré banky ukladajú do databáz záznam hlasu či odtlačok prsta.

Odtlačok prsta aj ľudský hlas. S ich pomocou sa snažia niektoré banky na Slovensku overovať totožnosť svojich klientov.

K šperkom či dôležitým listinám v bezpečnostných schránkach sa môžu klienti bratislavskej pobočky ČSOB na Námestí SNP dostať aj pomocou odtlačku prsta.

„Rozšírenie služby do ďalších pobočiek bude závisieť od dopytu klientov,“ vraví hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Odtlačok prsta aj hlas

Za vyhotovenie odtlačku klienti neplatia. Skener prsta je súčasťou automatizovaného robotického systému depozitných klientskych schránok.

Odtlačok sa urobí v snímači, pri podpise zmluvy na bezpečnostnú schránku si klient môže vybrať, ktorý prst chce využívať pri snímaní.

Pri vstupe k bezpečnostnej schránke sa ním preukáže. V prípade, že má bezpečnostná schránka viac disponentov, odtlačok prsta ako ochranný prvok používajú všetci.

Hlasovú biometriu využíva pri kontrole identity Tatra banka. Porovnáva jedinečné charakteristiky hlasu.

Hlasovú vzorku banka vytvorí zo zvukovej stopy hlasu klienta počas telefonátu. Aby si bola istá jeho identitou pri nahrávaní vzorky, overuje ju kartou a čítačkou.

Matematický záznam hlasu uloží do databázy. Pri výraznej zmene hlasu, napríklad zo zdravotných dôvodov, môže banka vzorku zmazať a nahrať novú.

Pri overení hlasom založeným na voľnej reči sa nepoužívajú heslá. Klient je overovaný počas bežnej konverzácie, píše o hlasovej biometrii na webe Tatra banka.

Spoľahlivosť závisí od techniky

Jozef Mlkvík z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru vraví, že v prípade hlasu sú vyvinuté softvéry na porovnávanie, ale jednoznačné porovnanie závisí od spôsobu záznamu jednotlivých hlasových záznamov.

„Spoľahlivosť identifikácie závisí od techniky zaisťovania a porovnávania týchto údajov medzi osobami, prípadne medzi osobou a fyzickou alebo elektronickou databázou,“ dodáva.

V pasoch už zosnímali vyše milión tvárí

Od roku 2008 sa s biometrickými údajmi vydávajú na Slovensku aj cestovné pasy. Prvým údajom bola podoba tváre, s ňou sa do konca minulého roka vydalo 1, 7 milióna pasov.

„Za biometrický údaj sa podoba tváre považuje až po zakódovaní a uložení údajov do dátového nosiča,“ hovorí Denisa Baloghová z Prezídia Policajného zboru.

Pri vydávaní dokladu sa tak sníma podoba tváre aj podpis v elektronickej forme.

Odtlačky prstov v pasoch štát zaviedol v júni 2009, vydávajú sa však len ľuďom, ktorí majú viac ako 12 rokov. Pas s odtlačkami prstov má dnes na Slovensku vyše milióna ľudí.

Biometrické údaje sa uchovávajú iba v informačnom systéme Agenda cestovných dokladov v zakódovanej podobe

NKÚ tvrdí, že univerzity míňajú neefektívne milióny

Description: Zdravotníctvo je podľa Najvyššieho kontrolného úradu  z 
pohľadu uplatnenia na trhu práce problémovým odborom. 
Nepočítal absolventov v zahraničí.Najvyšší kontrolný úrad prvý raz nekontroloval len formálne veci, ale zhodnotil efektivitu univerzít.

Zdravotníctvo je podľa Najvyššieho kontrolného úradu z pohľadu uplatnenia na trhu práce problémovým odborom. Nepočítal absolventov v zahraničí.

Ak by minister školstva chcel tlačiť na vysoké školy alebo svojich predchodcov, môže na to hoci zajtra využiť výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Ak by zvolal tlačovú besedu, na druhý deň by noviny mohli vyjsť pokojne s titulkom „Desať vysokých škôl minulo neefektívne 55 miliónov eur z našich daní“. A nebol by to výmysel.

NKÚ v januári zverejnil výsledky kontroly, ktoré presne toto tvrdia.

Keďže sa podľa NKÚ pätnásť percent absolventov vysokých škôl „neumiestnilo“ na trhu práce, peniaze na ich štúdium označila kontrola ako „krátkodobú neefektívnosť vynaložených prostriedkov zo štátneho rozpočtu“.

Nepáči sa metodika NKÚ

Kontrola škôl Týkala sa 10 vysokých škôl:

Prešovská univerzita, Akadémia umení Banská Bystrica, Ekonomická univerzita Bratislava, Trenčianska univerzita, Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, VŠMU v Bratislave, Žilinská univerzita.

Ktoré školské roky preverili:

2010/2011 a 2011/2012

Počet absolventov:  42 410

Počet študijných programov:  870

Na koľko NKÚ vyčíslil krátkodobú neefektívnosť peňazí z rozpočtu na absolventov, ktorí nevstúpili na trh práce:

55 570 000 eur

Aké odporúčania kontrolný úrad dal:

komplexne prehodnotiť metodiku rozpisu dotácií a zvážiť zvýhodnenie škôl, ktorých absolventi preukázateľne nachádzajú prácu,

ministerstvo školstva, vysoké školy, Sociálna poisťovňa a ministerstvo práce majú zverejňovať uplatnenie absolventov,

sledovať študentov, ktorí nedokončili štúdium.

Zdroj: Najvyšší kontrolný úrad

Metodika výpočtu aj to, či toto má NKÚ riešiť, sú však sporné. Správa NKÚ prvýkrát sledovala na vysokých školách nielen to, či sa dodržujú formálne napríklad účtovné pravidlá, ale aj úspešnosť oficiálnej vládnej politiky.

NKÚ sa obhajuje tým, že ak rastie nezamestnanosť absolventov vysokých škôl, tak sa prirodzene pozreli na to, či sa peniaze na ich štúdium míňajú efektívne.

Kontrola prebiehala na polovici z verejných vysokých škôl na Slovensku. NKÚ zistil, koľko z ich absolventov sa nezaregistrovalo v Sociálnej poisťovni a ich štúdium vyhlásil za krátkodobo neefektívne.

 

Štátny web o Slovensku spravili za 19-tisíc eur bez súťaže

Description: Nová internetová stránka www.slovakia.travel, ktorá má 
propagovať Slovensko, stála 19 250 eur. Slovenská agentúra pre cestovný ruch vyberala jej dodávateľa cez prieskum trhu.Portál je postavený na voľne šíriteľnom bezplatnom systéme, dizajn vychádza zo šablóny za pár dolárov.

Nová internetová stránka www.slovakia.travel, ktorá má propagovať Slovensko, stála 19 250 eur. Slovenská agentúra pre cestovný ruch vyberala jej dodávateľa cez prieskum trhu.

Slovenská agentúra pre cestovný ruch spustila nový web, ktorý má lákať na Slovensko nemeckých, maďarských či ruských turistov.

Web stál podľa zverejnenej zmluvy asi 19-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty, no jeho výzor vychádza zo šablóny, ktorej cena sa začína na pätnástich dolároch (asi 11 eur).  Cez Facebook upozornil na nezrovnalosti internetový podnikateľ a bloger Michal Dragan.

Beží na open-source systéme

Nový web programovala bratislavská eseročka Null. To, že použila lacnú šablónu, dokazuje zdrojový kód internetovej stránky.  „Áno, niektoré prvky na portáli sú zo šablóny, ale šablóna nie je portál. Ťažiskom projektu je samotný systém webových prezentácii, ich technické a programové riešenie,“ reagovala cez Facebook štátna agentúra.  Ťažiskom webu je redakčný systém, ale ani ten v prípade štátneho webu nemá hodnotu dvadsaťtisíc eur.  Zdrojový kód internetových stránok ukazuje, že ide o podnikový redakčný systém TYPO3, s ktorým si možno vytvoriť web aj bez programátorských zručností. Tento systém je bezplatný a voľne šíriteľný.

Description: websacr2.jpg

Túto šablónu za pár dolárov použila aj štátna agentúra na webe za 20-tisíc eur.

Výsledok kontrolóri vynásobili priemernými nákladmi na študenta (deväťtisíc eur za päťročné štúdium) a vyšlo im 55 miliónov eur „krátkodobej neefektívnosti“.

Keďže v Sociálnej poisťovni nie sú registrovaní ľudia pracujúci v zahraničí, ale ani študenti, ktorí sú na zahraničných vysokých školách, tento údaj nehovorí, koľkí absolventi si naozaj našli prácu.

Preto NKÚ vyšiel omnoho vyšší údaj, ako je absolventská nezamestnanosť podľa iných meraní.

„Podľa správy ARRA 2012 presiahla nezamestnanosť absolventov 4,5 percenta,“ hovorí exminister školstva Eugen Jurzyca, ktorý dnes spolupracuje s INEKO.

Ľudí v zahraničí nerátali

Počet nezohľadňuje ľudí pracujúcich v zahraničí, pridáva sa Renáta Králiková, ktorá je doktorandkou na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti a analytičkou Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI.

Vidno to napríklad na zdravotníctve, ktoré kontrola zaradila medzi odbory, kde mnoho absolventov nepríde na trh práce. Pre tento odbor je však podľa Králikovej typické, že absolventi idú do Nemecka, Rakúska a Česka.

Ľahko možno spochybniť aj použitie priemerných nákladov na študenta. „Pretože nezamestnanosť absolventov škôl s nižším normatívom je vyššia,“ vysvetľuje Jurzyca.

Výsledky kontroly spochybňuje aj oficiálna reakcia ministerstva školstva.

„Je otázne, či možno sumu 55 570 000 eur považovať ako neefektívne vynaložené financie v plnom rozsahu.“

Peniaze škola totiž podľa nich nedostáva len podľa počtu študentov, ale aj konkrétneho študijného programu, vedy a výskumu a vplyv má aj sociálna podpora, vysvetľuje ministerstvo.

Bývalý minister školstva však samotnú myšlienku, aby NKÚ hodnotil efektívnosť vysokých škôl, neodsudzuje.

„Je dobré, že úrad sa strategicky púšťa do kontroly efektívnosti narábania s verejnými prostriedkami vo veľkých a zložitých rezortoch,“ povedal.

Králiková je opatrnejšia. NKÚ podľa nej nemá kapacity na takýto typ analýzy. Trhu práce by sa mali venovať výskumníci, ktorí sa tým zaoberajú, dodáva.

Úrad by sa podľa nej mal radšej zaoberať tým, ako sa využíva majetok či eurofondy.

„Som skeptická. Ak je správa urobená nie najlepšie, tak môže byť použitá nie najlepším spôsobom,“ povedala.

Kontrolný úrad sa ku kritike v piatok poobede nevyjadril. Odpovede prisľúbil v pondelok. Na otázku, či o kontrolu vysokých škôl požiadalo NKÚ samotné ministerstvo, odpoveď neprišla.

„Nie je v kompetencii ministerstva školstva poskytovať tieto informácie,“ napísal tlačový odbor.

 

Štátna agentúra: Cena zodpovedá prácnosti

Programátori z eseročky Null pre server Živé.sk tvrdia, že systém TYPO3 použili len čiastočne. „Niektoré časti projektu boli realizované bez jeho použitia,“ tvrdia.

Slovenská agentúra pre cestovný ruch vidí za webom „rozsiahle programátorské činnosti a kompletne novo vytvorený portálový systém s detailne prepracovanými funkciami,“ preto je podľa hovorcu Martina Šebestu takmer 20-tisíc eur adekvátna cena.

Tá podľa štátnej agentúry zahŕňa vytvorenie nových modulov na mieru propagačného webu Slovenska. Šebesta ich nemenoval, odkázal na prílohu zmluvy.

Päťstranová technická špecifikácia webu spomína len jednoduché moduly, napríklad jazykové mutácie stránky, kurzový lístok, textový editor či mapy. „Všetky funkcionality ešte nie sú plne sprístupnené,“ tvrdí Šebesta.

Štát môže ukázať, čo firma naozaj urobila

Agentúra priznala, že na nový web využili programátori voľne šíriteľný a bezplatný redakčný systém TYPO3. „Vzhľadom na jeho výhodnejšiu licenčnú politiku,“ tvrdí Šebesta.

Tento redakčný systém je možné používať podľa licencie GNU GPL v2, čo znamená, že všetky extra zmeny v TYPO3 by mala mohla štátna agentúra zverejniť. Cez Facebook na to upozornil Ján Suchal, ktorého firma stojí aj za projektom OtvorenéZmluvy.sk.

„Na zdrojové kódy má plné právo objednávateľ a ten ich môže zverejniť,“ vysvetlil SME Suchal.

Za výhodu nového webu považuje štátna agentúra napríklad responzívny dizajn, vďaka ktorému sa výzor webu mení podľa toho, či je zobrazený na počítači, tablete alebo smartfóne. Toto vylepšenie je súčasťou grafickej šablóny, ktorej základná cena je v prepočte 11 eur.

Aké iné ponuky dostali, nepovedali

Štátna agentúra vyberala dodávateľa webu cez prieskum trhu. Aké firmy oslovila, neodpovedala.

Slovenská agentúra pre cestovný ruch si dodávateľa svojho nového webu nevyberala cez verejnú súťaž, podľa hovorcu Martina Šebestu išlo len o prieskum trhu.

Pri ňom stačí osloviť niekoľko firiem, ich mená vyberajú úradníci. Koho štátna agentúra oslovila a aké ponuky jej uchádzači dali, Šebesta neodpovedal.

Jednoduchý web za 20-tisíc eur obhajuje štátna agentúra na podporu cestovného ruchu aj tým, že je lacnejší ako starý.

„Za vytvorenie starej stránky sme zaplatili 35 miliónov korún, teda asi 1,16 milióna eur,“ vraví Šebesta. Kým v roku 2010 platila za prevádzku webu 510-tisíc eur ročne, teraz sú podľa Šebestu ročné náklady asi 10-tisíc eur.

Slovenská agentúra pre cestovný ruch spadá pod ministra dopravy Jána Počiatka (Smer). Jeho hovorca Martin Kóňa povedal, že manažment agentúry má povinnosť správať sa hospodárne.

„Ak by sa ukázalo, že došlo k pochybeniu, budeme sa týmto problémom zaoberať,“ reagoval na informácie o predraženom webe Kóňa.

Ministerstvo dopravy spresnilo, že nový web bol platený z eurofondov, ktoré má na starosti ministerstvo hospodárstva. Stanovisko prisľúbilo v pondelok.

Ceny na Slovensku tento rok asi neklesnú

Medziročný pokles cien, teda deflácia, môže so sebou priniesť výrazné komplikácie v hospodárstve vrátane zvyšovania nezamestnanosti.

Deflácii, teda medziročnému poklesu spotrebiteľských cien, sa zrejme tento rok vyhneme. A to napriek tomu, že k nej máme najbližšie od krízového roku 2009.

Vôbec najväčšie riziko výskytu deflácie na Slovensku je v aktuálnom prvom štvrťroku 2014. Konštatuje to v analýze Inštitút finančnej politiky (IFP), ktorý pôsobí v rámci rezortu financií. V minulosti pritom bola deflácia spojená s nízkym rastom ekonomiky, vyšším počtom bankrotov firiem a vyššou nezamestnanosťou.

Jediným obdobím, kedy sa na Slovensku zaznamenal podľa harmonizovanej európskej metodiky medziročný pokles cien, bol prelom rokov 2009 a 2010.

Momentálne sa podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) posunulo Slovensko z pásma s nízkym rizikom deflácie do pásma s miernym rizikom.

Pravdepodobnosť, že ceny na Slovensku budú v prvom kvartáli skutočne klesať, IFP odhaduje nanajvýš na 30 %. "Počas roka by sa riziko deflácie vplyvom ekonomického oživenia malo postupne znižovať,“ uvádza v analýze.

V eurozóne sa v súčasnosti inflácia spomaľuje a nachádza sa hlboko pod menovo-politickým cieľom, ktorý je 2 %. Decembrový medziročný rast cien bol na úrovni 0,8 %, teda o 1,1 percentuálneho bodu pomalší, ako na začiatku roka 2013.

"Rovnako ako v eurozóne, aj na Slovensku pozorujeme napriek zlepšeniu ukazovateľov reálnej ekonomiky výrazné spomalenie rastu cien,“ konštatuje IFP. Decembrová inflácia na Slovensku dosiahla iba 0,4 %, kým rok predtým bola na úrovni 3,2 %.

Spomalenie rastu cien na Slovensku je výsledkom kombinácie externých aj interných faktorov. Jednak je to pokles cien v zahraničí a na druhej strane stále slabý domáci dopyt.

Importované spomalenie rastu cien sa opiera o vývoj cien dovážaných komodít. Stagnácia a pokles cien ropy a energetických surovín sa zase premieta do nízkych rastov regulovaných cien a poklesu cien pohonných hmôt.

Domáce spomalenie cien je odrazom celkového spomalenia ekonomickej aktivity a stagnácie domáceho dopytu.

Deflácia pritom vzniká buď kvôli výraznému nárastu ponuky, alebo silným poklesom dopytu.

"Vzhľadom na ekonomický vývoj v posledných rokoch predpokladáme, že výrazné spomalenie rastu cien je z väčšej časti podmienené slabým dopytom,“ konštatuje IFP. Pokles cien vedie k ďalšiemu zhoršovaniu podmienok v ekonomike.

Podľa MMF sú obdobia deflácie historicky spojené so slabým rastom hospodárstva, problémami finančných inštitúcií, vyšším počtom bankrotov firiem, prepadom bohatstva domácností a vyššou nezamestnanosťou.

POLITIKA

Novinárov vyháňajú z parlamentu: Fotky „pracujúcich“ poslancov chcú zakázať!

Description: Description: Description: Novinárov vyháňajú z parlamentu: Fotky „pracujúcich“ poslancov chcú zakázať!Darina Gabániová si bude môcť v súkromí počas rokovania lakovať nechty.

Sedia v rokovacej sále, no prezerajú si dovolenkové katalógy, lúštia krížovky či riešia súkromné veci.

Nové zmeny pre novinárov sa nekončia len tým! Novinári už nebudú môcť po parlamente naháňať opitých poslancov, budú sa môcť pohybovať len vo vyhradených miestach a budú môcť byť vyhodení z budovy parlamentu! Ak budú mať to šťastie a papalášom nebudú prekážať, tak sa budú môcť pohybovať len vo vestibule, pred rokovacou sálou, na Description: Description: Description: Poslankyne Tomanová a Vaľová si už budú môcť vymieňať bižutériu bez hrozby odhalenia.balkóne a v novinárskej miestnosti.

Okrem toho si už voliči nebudú môcť pozrieť, čím si ich volení zástupcovia krátia chvíle počas rokovaní. Každý, kto sa pokúsi takto poslancov odfotiť, bude môcť byť vyvedený z budovy. Dokonca budú môcť vyviesť aj toho žurnalistu, z ktorého niektorý z papalášov bude mať pocit, že by mohol nejakým záhadným spôsobom narušiť rokovanie. Podľa bývalého šéfa parlamentu Richarda Sulíka ide o úbohú reakciu.

„Na druhej strane to chápem, komunisti sa vždy báli verejnosti pri tých ich manieroch. Viete, títo poslanci Smeru, to si aj občas vypije a chápem, že nechcú, aby také fotky behali po médiách,“ uviedol.

Nový Čas sa pokúšal získať aj stanovisko vedenia parlamentu k dokumentu, no keďže hovorkyni skončila pracovná doba, nevyjadrila sa.

Poslankyne Tomanová a Vaľová si už budú môcť vymieňať bižutériu bez hrozby odhalenia.

Nové obmedzenia v parlamente

zákaz fotiť osobné dokumenty na stoloch poslancov

určenie maximálneho počtu novinárov z redakcií

pohyb len vo vyhradených priestoroch

prístup na výbory bude možný len v sprievode ochranky

Budúci premiér? (veľký profil Roberta Kaliňáka)

Description: http://i.sme.sk/cdata/7/70/7077327/kalinak.jpgPo prezidentských voľbách sa môže stať premiérom Robert Kaliňák.

Podnikateľ, ktorý chce byť za dobrého.

Ak Robert Fico vyhrá prezidentské voľby, hlavným kandidátom na miesto premiéra je Robert Kaliňák. Denník SME niekoľko týždňov hovoril s ľuďmi, ktorí ho poznajú, o tom, aký je, aké sú jeho šance a či by dokázal viesť krajinu. Kaliňák rozhovor pre SME odmietol, jeho vyjadrenia pochádzajú z desiatok rozhovorov, ktoré s ním v minulosti redaktori SME viedli.

Je rok 1993, pekný slnečný deň. Na autobusovej zastávke v bratislavskej mestskej časti Dlhé diely stojí Robert Fico. Pokazilo sa mu auto, tak sa na Inštitút ministerstva spravodlivosti, kde pracuje, vybral mestskou dopravou. Náhodou ho na svojej favoritke míňa mladý dlhovlasý študent práva a začínajúci podnikateľ Robert Kaliňák. Zastaví a spýta sa Fica, či sa nechce odviezť.

Kaliňák práve pracuje na ročníkovej práci Dialóg s knihou Roberta Fica Trest smrti. Ficovi v nej vyčíta, že sa nedostatočne postavil na stranu trestu smrti. Mladý politik si rád prisadne a s nádejným právnikom sa zoznámi. Najbližší rok sa ešte párkrát stretnú. Keď sa Fico o šesť rokov rozhodne založiť Smer, zavolá Kaliňákovi, či by nemal záujem. Takto opisuje začiatok vzťahu s Ficom samotný Kaliňák.

Existuje aj menej romantická verzia. „Sú dve podnikateľské krídla v Smere. Jedno reprezentuje Kaliňák a druhé Pavol Paška ako zástupca východu. Za Kaliňákom je Jozef Brhel a za Paškom Juraj Široký,“ povedal SME zdroj z prostredia Smeru.

O takomto pozadí vzniku dnes najsilnejšej strany píše aj spis Gorila. „Haščák vymenúva päť akcionárov Smeru: Juraj Široký, Vladimír Poór, Martin Glváč (Fedor Flašík), Jozef Brhel a Ivan Kiňo. Okrem Glváča a Brhela (Haščák ho ako jediného osobne nepozná) sú to všetko neschopní ľudia.“ Podobne sa v minulosti vyjadril aj poslanec HZDS Jaroslav Jaduš: „Pre ľudí ako Ivan Kiňo, Ján Gabriel či Jozef Brhel bol Smer vedľajšou investíciou, ak by sa HZDS nedostalo po voľbách do vlády.“

Bývalý minister vnútra a predseda Novy Daniel Lipšic hovorí, že „až na výnimočné prípady sú všetci členovia vlády za Smer bábkami oligarchov. Sú tam aj výnimky, ale nemyslím si, že tou výnimkou je Robert Kaliňák.“

 

Paška pri zákazoch ustúpil, novinárom obetoval balkón

Description: Zaznamenať poslancov pri práci v sále napokon nezakážu.Zákaz bude miernejší, rokovaciu sálu vraj nepovažujú za rokovaciu miestnosť. Kancelária Národnej rady hovorí o bezpečnosti. Počet novinárov chce obmedziť, aby sa budova dala rýchlejšie evakuovať.

Zaznamenať poslancov pri práci v sále napokon nezakážu.

Poslancov Smeru potešilo, že ich veci na stoloch nebudú môcť fotografovať novinári. Kancelária Národnej rady však najnovšie tvrdí, že rokovacej sály sa to netýka.

Pravidlá, ktoré vydala kancelária predsedu parlamentu Pavla Pašku zo Smeru, novinárom obmedzia pohyb po parlamente a zakazujú snímať „osobné dokumenty v rokovacích miestnostiach“.

Keďže poslanci majú na laviciach stále nejaké papiere, dá sa to vysvetliť ako úplný zákaz nakrúcania z balkóna. Novinári by ich nesmeli zachytiť, ako lúštia krížovky či píšu na Facebook.

Vedenie parlamentu o obmedzeniach prehovorilo až v piatok, šéfka tlačového odboru Soňa Pötheová povedala, že zakázané bude len fotografovať stoly na zasadnutiach výborov, nie v hlavnej rokovacej sále – tá vraj nie je rokovacou miestnosťou.

Zákon o rokovacom poriadku pritom ako rokovaciu miestnosť spomína aj rokovaciu sálu.

Čo keby horelo? Čo má platiť

zákaz fotografovať a nakrúcať „osobné dokumenty“ na pracovných stoloch poslancov v rokovacích miestnostiach,

novinárovi, ktorý nafilmuje opitého poslanca pri miestnostiach pre kluby či výbory, môžu vziať akreditáciu, vykázať ho a zakázať mu ďalší vstup,

zákaz pohybu mimo vestibulu, priestoru pred rokovacou sálou, balkóna a malej novinárskej miestnosti,

obmedzený počet novinárov z jednotlivých redakcií.

Pötheová tiež tvrdí, že „úprava pravidiel nie je obmedzením“ a novinári sa dostanú do všetkých priestorov ako predtým.

Jedinou zmenou podľa nej je, že za výbormi pôjdu so sprievodom.

V skutočnosti sa však novinárom uzavrie veľká časť budovy a poslanci sa im budú môcť oveľa lepšie vyhýbať.

Vedenie Národnej rady obmedzuje aj počet novinárov na jednu redakciu, ktorí môžu byť naraz v parlamente. Denníky tam môžu mať len troch ľudí, hoci do snemovne vysielajú aj videoreportérov a fotografov.

„Pokiaľ by boli všetci v istom momente v budove naraz spolu so 150 poslancami a asistentmi, nedokážeme spĺňať bezpečnostné kritériá pri evakuácii,“ tvrdí Pötheová.

Parlament vybavil dvere na chodbách zámkami na karty. Paška ešte v decembri tvrdil, že určite nemajú oddeliť poslancov a novinárov.

Prekážalo im fúkanie

„To, že nebudete môcť s tými obrovskými teleobjektívmi fotiť, čo má človek na lavici a podobne, je v poriadku. To nie je to, čo zaujíma občana,“ vraví poslankyňa Smeru Darina Gabániová. Opatrenia by vraj nezaviedli, keby sa médiá držali etického kódexu.

Poslanec Smeru Miroslav Číž vraví, že sa obmedzenia ešte možno zmenia. Bol by však rád, keby mali aspoň „elementárnu osobnú ochranu“.

Za zmenu podľa neho môže „celý rad udalostí“, menoval aj to, že novinári žiadali poslancov, aby im fúkli do detekčného prístroja.

„Kancelária Národnej rady asi vie, prečo to prijala,“ reagoval poslanec Smeru Jozef Valocký, ktorý sa vlani zapojil do potýčky o papierovú figurínu Roberta Fica. Incident členov Smeru a OĽaNO sa stal počas odvolávania premiéra, z mnohých poslancov bol cítiť alkohol.

Ďalší aktér ruvačky Ivan Varga zo Smeru redaktorovi Markízy na otázku, koľko pil, odpovedal, že nič. Potom pritakal, že z neho cítiť lieky a ušiel na toaletu.

Fico karhal

Varga v piatok nechcel komentovať, či pravidlá sprísňujú aj pre správy zo spomínaného rokovania, ktoré verejnosť pobúrili. Bitku kritizoval aj predseda Smeru Fico. Straníkov žiadal, aby sa vyvarovali chýb.

„Neviem o nových pravidlách, no určite by sa mali zmeniť,“ povedal Varga a zložil telefón.

„Mne to vôbec neprekáža, či fotíte, alebo nefotíte,“ hovorí poslankyňa Smeru Viera Tomanová. Fico v roku 2007 zvolal vládu pre jej psa, ktorého údajne uspal fotograf z bulváru. Či by mal Paška obmedzenia odvolať, Tomanová nechcela komentovať.

Prezident Ivan Gašparovič ani premiér Robert Fico neodpovedali, čo si o nových pravidlách myslia.

Opozícia žiada obmedzenia zrušiť. OĽaNO ponúkla novinárom, že si ich najme za euro ako poslaneckých asistentov, ktorí majú prístup všade. Navrhne odvolať Pašku z funkcie. SaS si myslí, že namiesto toho, aby dbal o správanie kolegov, ich Paška ide radšej skryť.

Slovenskému syndikátu novinárov najviac prekáža sprievod novinárov na výbory. Hocikedy sa môže podľa jeho šéfky Tamary Valkovej stať, že oprávnená osoba nebude poruke a novinári sa na zasadanie nedostanú.

Upozorňuje, že vo väčšine štátov Európskej únie sa smú novinári voľne pohybovať po budovách parlamentov.

Description: http://i.sme.sk/cdata/7/70/7077327/kalinakmlady2.jpgKaliňák akýkoľvek nadštandardný vzťah s Brhelom popiera, no priznáva, že sú priatelia a občas sa stretnú, hlavne na hokeji. Pre podnikateľa kedysi ako právnik pracoval v jednej kauze, raz ho označil za „veľmi múdreho človeka“. Brhel na otázky SME neodpovedal s odôvodnením, že k politike sa nevyjadruje.

„Je to fabulácia, z ktorej sa už nikdy nedostanem,“ reaguje Kaliňák na to, že má byť Brhelovou predĺženou rukou.

V kolektíve obľúbený

Kaliňák (42) vyrastal v Bratislave. Otec bol námorník, ktorý do hlavného mesta prišiel z východu. Matka sa s manželom zoznámila v Odese, kde žila.

Pochádza z bulharskej menšiny na Ukrajine, na Slovensku pracovala ako učiteľka. Otec bol v komunistickej strane. Zomrel na rakovinu, keď mal Kaliňák 15 rokov. Obaja synovia chceli byť námorníkmi, preto išiel Kaliňák na strojnícku priemyslovku.

„Už vtedy bol workoholik, často pomáhal iným, mal veľa aktivít. Veľmi dobre recitoval, vyhrával aj recitačné súťaže,“ hovorí učiteľka Viera Braunová, ktorá ho učila ruštinu.

Bol podľa nej vodcovský typ, v kolektíve vyčnieval. Učil sa dobre. „Fajčil na záchode a mal dlhé vlasy, čo bolo v tom čase neprípustné. Jeho triedny bol v tomto dosť prísny. Dvakrát ho pre dlhé vlasy poslal domov z prvomájového sprievodu,“ spomína učiteľka.

Kaliňák ako mladík, ktorý hral divadlo, študoval a podnikal. Foto: archív SME

Divadlo: pracovitý chrobáčik

Na školu sa ešte vrátil, od roku 1997 tam tri roky učil právnu náuku. Skončil, keď vstúpil do politiky. „Aj ako učiteľ bol dobrý. Veľmi sa páčil dievčatám, keď prišiel na motorke a odstavil ju dole.“

Keď sa deti medzi sebou pochytili, vedel to vyriešiť, bol takým zmierovateľom.

Ako študent hral v divadelnom súbore Biele divadlo. Stretol sa tam s viacerými súčasnými hercami vrátane Rastislava Rogela, ktorý sa neskôr stal neonacistom.

Vedúca divadla Nina Zemanová si na Kaliňáka spomína ako na priameho, otvoreného a vtipného chlapca. Nepôsobil však podľa nej ako vodca skupiny a nikdy by si nemyslela, že vstúpi do politiky.

„Skôr by som povedala, že bude vynikajúcim právnikom. Keď sa deti medzi sebou pochytili, vedel to vyriešiť, bol takým zmierovateľom.“ Zemanová si spomína, ako ho presviedčala, aby išiel študovať právo, keď zvažoval, že sa dá na herectvo. V pamäti jej utkvela jeho postava mravca. „Taký pracovitý chrobáčik, to sa na neho hodilo.“

V divadle sa zaľúbil do kamarátky Nory, ktorá tiež študovala právo. Vzali sa, keď mal dvadsať. Manželstvo vydržalo len päť rokov. Druhýkrát sa oženil až v roku 2008 s príslušníčkou Slovenskej informačnej služby Zuzanou. Majú jedného syna.

Pragmatik bral aj dvojky

„Kali klame, klame a klame. Ako študenta som ho mal celkom rád, ale čo z neho vyrástlo,“ napísal na svoj profil na Facebooku právnik Peter Kresák, ktorý pracuje pre ombudsmanku Janu Dubovcovú po tom, čo ju nedávno vláda odmietla vypočuť k téme policajného zásahu v Moldave nad Bodvou .

„Robo bol študent, ktorý sa nedal prehliadnuť. Nie pre výsledky, ale viac pre osobný šarm a energiu, s ktorou sa venoval aj iným aktivitám,“ hovorí Kresák.

„Sám som nikdy nebol študentom na červený index, čo bol aj jeho prípad a asi aj preto mi padol do oka. Možno aj pre spoločné záľuby v hudbe a motoroch.“ Spomína, ako na skúške začal rozprávať, a keď Kresák zistil, že si začína vymýšľať, prerušil ho otázkou, či chce hneď dvojku, lebo keď bude pokračovať, zrejme neuspeje. „Ako pragmatik sa už vtedy rozumne rozhodol pre dvojku.“

Na právnickej fakulte začal Kaliňák podnikať. Škola vlastnila priestory Havana baru v Mlynskej doline, ktorý bol zatvorený. Kaliňák sa vybral za kvestorom, či by to mohol prevádzkovať. Ten mu to nedovolil. Tak išiel za prorektorom a ten kvestorovi prikázal, nech kľúče vydá.

Prorektorom bol Ivan Gašparovič, ktorý sa onedlho stal generálnym prokurátorom a neskôr s podporou Smeru prezidentom.

Na fakulte objavil aj tlačiareň. Škole ju darovala americká vláda, a nikto ju nepoužíval. Sprístupnili mu ju, a tak si otvoril kopírovaciu službu. Tlačil skriptá pre celú fakultu.

Kaliňák maturoval v roku 1989, revolúcia ho zastihla ako prváka na vysokej. Za svoj krúžok bol v koordinačnom výbore.

Ešte počas štúdia nastúpil do advokátskej kancelárie. Robil tam dievča pre všetko. Na starej mazde jazdil po Bratislave a vybavoval, čo bolo treba.

Okrem baru a tlačiarne stihol pracovať v STV, kde uvádzal reláciu o kupónovej privatizácii, vo VTV teletrh práce a moderoval aj kabaret na Novej scéne, kde účinkovali Peter Marcin alebo Sisa Sklovská.

„Ešte počas štúdia nastúpil k mojej kolegyni a priateľke Majke Majeríkovej do advokátskej kancelárie,“ spomína Kresák. „Robil tam dievča pre všetko. Na starej mazde jazdil po Bratislave a vybavoval, čo bolo treba. Myslím, že tam dostal dobrú školu a neskôr tam pôsobil aj ako advokátsky koncipient.“

„Volali sme ho Feši vybavovač,“ spomína ďalší právnik. „Nebol nešikovný, vedel vybaviť naozaj všetko. Ľudia sa s ním radi rozprávajú, je priateľský, vzbudzuje pocit, že mu môžete dôverovať.“

 

Prvé zákazy pre médiá v parlamente prišli za vlády Mečiara

Description: Vladmimír Mečiar časom zmenil priority.Paška obetoval balkónPrvé zákazy za MečiaraKomentár Romana Pataja

Po páde komunizmu mali novinári k politikom takmer neobmedzený prístup. Postupne sa od médií oddeľujú.

Vladmimír Mečiar časom zmenil priority.

Bez detektora, osobnej prehliadky, len na novinársky a občiansky preukaz a bez obmedzení pohybu začal po páde komunizmu fungovať vzťah medzi novinármi a poslancami Národnej rady.

Žurnalisti mali v podstate všetky dvere otvorené - aj k predsedovi a podpredsedom parlamentu.

Obmedzenia pre médiá sa začali za vlád Vladimíra Mečiara. V roku 1997 si jeho koalícia odhlasovala, že novinári nesmú do poslaneckého salónu - pomerne rozsiahlej miestnosti za rokovacou sálou.

V tom čase v nej podávali vo veľkom alkohol. „Až príliš si všímali, ktorým poslancom čašníci najčastejšie čapovali Konárikovo pivo,“ písal vtedy o zákaze pre novinárov denník SME.

Poslanec HZDS Karol Konárik bol majiteľom niekoľkých slovenských pivovarov.

Pokoj po Mečiarovi

V tom istom roku pribudla aj zvláštna ochranka vo fialových sakách. Budovu stráži dodnes. Jedinou zmenou je, že zmenila farbu oblekov a pribudli detektory kovov, ktoré sú v mnohých štátnych budovách.

Po konci Mečiarovej vlády obmedzení príliš nepribúdalo.

Novinári si mohli vybaviť akreditáciu, ktorá im urýchľovala vstup. Do budovy sa však dostali aj bez nej iba s novinárskym a občianskym preukazom.

Mohli chodiť do bufetu v suteréne, ktorého dotované ceny sa až za predsedovania Richarda Sulíka z SaS dostali na bežnú trhovú úroveň. Parlamentní spravodajcovia zvyknú tráviť v budove aj desať hodín denne.

Vstup zakázaný

Paškov zákaz, o ktorom poslanci neformálne hovorili už na jeseň, zatvára vstup novinárom do veľkej časti parlamentu.

Môžu len do vestibulu s kresielkami pre asi tucet ľudí, pred rokovacie sály, na balkón a do malej novinárskej miestnosti.

Nesmú k poslaneckým klubom, do suterénu, kde je bufet, a k miestnostiam pre výbory smú len v sprievode ochranky. Práve v týchto miestach sa poslanci s novinármi neformálne stretávali bez toho, aby ich „strážili“ stranícki kolegovia.

Nové pravidlá tiež umožnia zákonodarcom po celý deň sa médiám vyhýbať, ak nebudú chcieť odpovedať na otázky.

Raz musela tohto vybavovača vyviesť z Krajského súdu v Bratislave justičná stráž. Ako mladý koncipient chodil často do obchodného registra, kde bola veľká byrokracia a všetko dlho trvalo.

Dohodol s pracovníčkami súdu, že im bude pomáhať vypisovať papiere a za to vybavia jeho veci prednostne. „Keď to zistila predsedníčka súdu, dala ho vyviesť,“ opisuje sudkyňa, ktorá si neželá uviesť svoje meno.

Na vysokej škole Kaliňákovi s biznisom pomohol aj Ivan Gašparovič, vtedy prorektor právnickej fakulty Univerzity Komenského. Foto: SME - Tomáš Benedikovič

Kamaráti z Harleya

Je polovica deväťdesiatych rokov a v bratislavskom podniku Harley Davidson Pub sedí pri bare jeho menšinový spolumajiteľ Ján Počiatek, riaditeľ významného podniku Telenor. Obsluha má dobrú náladu, dnes sa nevypláca výpalné. Do podniku prichádza právnik Kaliňák a zoznamuje sa s Počiatkom.

„Jano bol šéf, Kali bol ešte vysokoškolák a nevedel oproti nemu nič, iba počúval a nasával informácie,“ opisuje čašníčka, ktorá tam pracovala.

„Podnik chránili takáčovci, keď som nedávno videla v novinách fotku Iva Ružiča, tak som mala dosť. Toľko žúrov, čo sme s ním zažili,“ hovorí čašníčka.

„Chodili tam Žaluď (Peter Steinhübel), Surovčík, vždy sme dopredu vedeli, kedy bude razia. Keď boli prvýkrát vo vláde, hovorila som si, že motorkári vládnu Slovensku.“

Dvojnásobný minister vnútra musel počas svojej kariéry niekoľkokrát vysvetľovať podozrivé prepojenia na podsvetie, a nešlo len o takáčovcov.

V roku 2006 strážila počas volebnej noci sídlo Smeru SBS A - Team Security prepojená na skupinu jakšíkovcov. SBS sídlila na Miletičovej 23, kde je jedna z prevádzok Steam and Coffee, ktorú vlastnia Kaliňák s Počiatkom.

Adresu tam má zapísanú aj viac firiem Ivana Jakšíka a od júla minulého roka aj advokátska kancelária Kaliňákovej bývalej kolegyne Márie Majeríkovej. Minister tvrdil, že o možnom prepojení SBS na podsvetie nič nevie.

V apríli minulého roka zverejnil novinár Tom Nicholson na blogu prepis telefonátu Libora Jakšíka s bývalým policajným viceprezidentom a Kaliňákovým kamarátom Stanislavom Jankovičom.

Po zverejnení prepisu Jankovič priznal, že sa s Jakšíkom pozná ešte z čias, keď bol policajtom. Odmietol, že by pre neho niečo vybavoval. Následne odstúpil z funkcie poradcu ministra.

Takáča, ktorý zabezpečoval ochranu Harley Davidson Pubu, zastrelili v roku 2003. Pred niekoľkými dňami obvinili policajti člena jeho skupiny Iva Ružiča.

Jakšíka zatkli v máji 2011 a obvinili z vydierania a ekonomickej kriminality. Vlani v marci ho súd prepustil na slobodu.

Pamätá si len Žaluďa

Postava bratislavského podsvetia Jozef Drag vlani pre Plus sedem dní hovoril, ako ho Kaliňák údajne v roku 2008 prijal do prísne tajného policajného útvaru. Mali sa dohodnúť, že bude zároveň policajt aj mafián. Drag opisoval ako cez neho policajti dostávali od Karola Mella informácie o zločinoch Mikuláša Černáka. Kaliňák ho označil za klamára.

 

Vysokoškolsky vzdelaný riaditeľ sa vzoprel svojmu odvolaniu: Ako to dopadlo v Kocúrkove?

Description: Description: Description: Description: Vysokoškolsky vzdelaný riaditeľ sa vzoprel svojmu odvolaniu: Ako to dopadlo v Kocúrkove?„V tejto škole som bol riaditeľom osem rokov. Odvolanie však bolo nezákonné,“ vraví Jaroslav Konečný.

Osem rokov viedol vychytenú Základnú školu na Obchodnej ulici a nikomu neprekážalo, že je inžinierom.

Sečovský primátor však Jaroslava Konečného (50) predvlani odvolal z funkcie pre údajne chýbajúce vzdelanie. Krajský súd však rozhodol, že mesto konalo bez udania dôvodu, teda nezákonne... „Je to satisfakcia, na ktorú som čakal jeden a pol roka. Moje odvolanie asi bolo na niečiu objednávku, lebo naň neexistoval žiaden dôvod,“ vraví exriaditeľ Konečný, ktorý už má v rukách rozsudok druhostupňového súdu. V ňom sa píše, že žalobca nebol oboznámený s konkrétnymi dôvodmi odvolania a postup mesta Sečovce pri odvolaní riaditeľa z funkcie bol nezákonný!

„Je zaujímavé, že osem rokov moje pôsobenie na čele školy, ktorú som zveľadil, neprekážalo, a odrazu bol môj inžiniersky titul prekážkou. A to aj napriek tomu, že mám vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vrátane doplnkového pedagogického štúdia a aj atestácie,“ argumentuje Konečný. Je už pol roka nezamestnaný a chce sa vrátiť na pôvodné miesto. Primátor Jozef Gamrát pri jeho odvolaní argumentoval stanoviskom ministerstva školstva, podľa ktorého vraj ako inžinier nespĺňal predpoklady na riadenie školy. Samotný rozsudok ešte nie je právoplatný, ale odvolať sa už možno len na Najvyšší súd SR.

Vysvetľovať musel aj kontakt s bossom podsvetia Jozefom Svobodom zavraždeným v roku 2004. Jeho vdova opísala stretnutie v noci zo 17. na 18. apríla 2004 v bratislavskom Football Pube, kde oslavoval Smer volebné víťazstvo prezidenta Ivana Gašparoviča.

„Bolo to také tajné stretnutie, kde sa manželovi vtieral do pozornosti,“ povedala o Kaliňákovi v roku 2004 časopisu .týždeň.

„Tak toto si naozaj nepamätám, tá noc bola veľmi hektická, ale dosť o tom pochybujem, nepoznal som Jozefa Svobodu,“ reagoval vtedy Kaliňák, ktorý vždy popieral akékoľvek kontakty s podsvetím.

Tvrdí, že v živote stretol iba jedného živého mafiána, a to Petra Steinhübela. „Rakúsky klient, pre ktorého som pracoval, si od neho prenajímal priestory, kde vyrábal sanitky.“

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak hovorí, že nikdy nezachytil informáciu o ministrovom prepojení na podsvetie.

„Nič, čo by mohlo negatívne vplývať na jeho pozíciu. Za informácie v tomto kontexte nepovažujem klebety, ktoré neboli potvrdené alebo o ktorých sa preukázalo, že boli cielenými dezinformáciami. Takých bolo samozrejme veľa.“

Prvé podnikanie

Okrem podnikania s Počiatkom sa vrhol aj do právnickej profesie. Špecializoval sa na protimonopolné právo a informačné technológie. Ako advokát robil viac významných fúzií. Pripravoval tiež internetovú stránku televízie Markíza.

Pustil sa aj do obchodov s nehnuteľnosťami, pre jeden z nich ho vyšetrovala polícia. Detaily kauzy Kovošrot zverejnil exminister vnútra Vladimír Palko potom, čo na toto ministerstvo Kaliňák prišiel v roku 2006. Prípad vyzeral ako ukážkové tunelovanie pomocou konkurzu, no polícia na to nemala dôkazy.

Majetok skrachovanej firmy Kovošrot skončil v rukách spoločnosti, ktorá mala toho istého konateľa - Elemíra Tichého. A prostredníkom bol práve Kaliňák ako konateľ firmy Krupp.

Čo sa stalo? Kovošrot v roku 2000 podal sám na seba návrh na konkurz. Správca konkurznej podstaty Peter Szivós vypísal súťaž, do ktorej sa prihlásila iba jedna firma. Ponúkla 51 miliónov, ale nezaplatila potrebnú zábezpeku, preto bola súťaž zrušená.

 

Spotrebiteľ má právo poznať pôvod mäsa

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Po vlaňajšom megaškandále s konským mäsom namiesto hovädziny strácajú Európania dôveru k potravinám. Z jedla sa stala horúca politická téma. Európsky parlament žiada pritvrdiť boj s potravinovými podvodníkmi a vyzýva Európsku komisiu na vytvorenie nového systému kontroly výrobcov a obchodníkov s potravinami. "Najdôležitejšie je zjednotiť systém kontroly vo všetkých členských krajinách EÚ-28,“ hovorí šéf potravinového dozoru na Slovensku profesor Jozef Bíreš. Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

Reči sa hovoria a chlieb sa je. Zmení sa vôbec niečo?

Bude sa musieť. V správe, ktorú prerokovali európski poslanci, sa konštatovalo, že jedna tretina populácie v štátoch EÚ stratila dôveru k európskym potravinám kvôli potravinovým škandálom. Je to mimoriadne znepokojujúce, pretože na chrípkové ochorenia umiera niekoľkonásobne viac ľudí ako na zdraviu nebezpečné potraviny. Európska komisia a národné autority sa musia s touto správou EP vážne zaoberať. Poslanci Európskeho parlamentu vyjadrili to, čo si myslíme aj my na Slovensku: Pri označovaní pôvodu mäsa by sa nemali hľadať výnimky, voči spotrebiteľovi musia byť výrobcovia aj obchodníci otvorení.

Poslanci naliehajú, aby Brusel rýchle konal. Posunie sa termín označovania pôvodu mäsa pred 1. apríl 2015, ako ešte vlani oznámila Európska komisia?

Vzhľadom na to, ako sa diskutuje v Bruseli o potravinovej legislatíve, bude dobré, ak Európska komisia dodrží termín 1. apríl 2015. Termín, ktorý si komisia stanoví, obyčajne platí. Skôr ho má problém dodržať, pretože sa vždy zo strany niektorých štátov objavujú pokusy o hľadanie výnimky.

Neexistuje iné riešenie?

Ale áno, a veľmi jednoduché. Poctiví potravinári nemajú čo tajiť. Možno niektorí sami začnú označovať pôvod mäsa vo svojich výrobkoch skôr, ako im to stanoví smernicou Brusel, a predbehnú tak svojich konkurentov. Tým sa ich produkcia stane ľahšie predajná, zaujímavejšia a finančne atraktívnejšia.

Zisk z potravinových podvodov za rok 2012 vyčíslili na 49 miliárd eur, vlani sa mal zvýšiť podľa odhadov o 60 percent. Poradí si Brusel vôbec s potravinovou mafiou?

Sú to hrozivé čísla. Nikto si nevedel zrejme predstaviť, kam až dospeje voľný obchod s potravinami. Tí, čo tvorili zásady, tvrdia, že chceli iba odstrániť obchodné bariéry a domnievali sa, že všetko bude fungovať. Žiaľ, nefunguje, prejavila sa totiž druhá stránka voľného pohybu tovaru – maximalizovať zisky aj za cenu podvodov.

Dajú sa vôbec potravinové podvody vylúčiť?

Úprimne povedané, falšovanie bolo, je aj bude. Európska komisia aj členské štáty však majú nástroje, ako podvody čo najviac zredukovať.

Často sa poukazuje na to, že v Európskej únii pozostávajúcej z 28 členských štátov sa uplatňuje 28 spôsobov kontroly potravín. Čo sa ešte musí stať, aby všade platil jeden a ten istý potravinový meter?

Už sa stalo. Niektorí veľkí dovozcovia potravín ako Čína a Rusko využívajú škandály pri obchodovaní na vytĺkanie výhod. Naposledy sa Nemecko sťažovalo, že zo strany tretích krajín sa objavujú rôzne blokácie a požiadavky. Je to aj preto, že únia navonok tvrdí, akú má dokonalú potravinovú legislatívu, ale realitou sú škandály, ktoré v konečnom dôsledku bránia obchodu. V uplatňovaní systému sú skutočne veľké medzery, čo potvrdzuje čerstvý prípad z Francúzska. Mäso z koní, ktoré používali v experimentálnych výskumných ústavoch na výrobu liekov a sér, sa dostalo do potravinového reťazca. Nečudo, že sa poslanci pýtali a pýtajú, ako ten systém vlastne funguje.

Do druhého kola sa už prihlásili dve firmy: Kaliňákov Krupp, ktorý ponúkal 25 miliónov korún, a piešťanský MP Holding. Ten núkal o päť miliónov viac, no napokon tiež nezložil zábezpeku. Jeho zástupca Jozef Drga hovoril, že ju nezaplatil, lebo sa bál zmanipulovaného konkurzu. Tvrdil tiež, že pracovníčka u správcu mu po vypršaní časovej lehoty na obálku potvrdila, že je jediným záujemcom. Obálku však nevedel vyšetrovateľom predložiť.

Správcu Szivósa neskôr vyškrtli zo zoznamu správcov, lebo majetok začal predávať skôr, ako mu dal súd súhlas. Súd tiež konštatoval, že spôsob preberania obálok nevylučuje, že sa s nimi mohlo manipulovať. Súd zároveň povedal, že Szivós mal problémy aj v iných prípadoch.

Vyšetrovaný bol aj Počiatek. Spolu s Robertom Pinterom figuroval v roku 1997 v kauze pochybného prevodu bytu v centre Bratislavy, ktorý pôvodne vlastnila dôchodkyňa Mária Fiderická. Tá tvrdila, že ju podviedli, keď jej medzi papiermi o poskytnutí pôžičky podstrčili na podpis kúpnopredajnú zmluvu a splnomocnenie pre Pintéra, aby konal vo veci prevodu bytu na Počiatka. Podozrenia sa nepodarilo preukázať.

V septembri minulého roka Nový Čas informoval, že Pintér, ktorý s oboma ministrami vlastní reštaurácie, sa stal na ministerstve vnútra šéfom sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku. Zároveň ho prijali do polície a dostal hodnosť majora. Kaliňák to odôvodnil tým, že si vyberá ľudí, ktorým dôveruje.

Po Ficovi najpopulárnejší

„Jeho vstup do politiky ma prekvapil. Pokladal som ho viac za organizátora či manažéra ako za tvorcu myšlienok či politických ideí,“ hovorí Kresák.

„Nebolo to celkom tradičné, že do politickej strany príde niekto, kto má dlhé vlasy a zosadne z harleya. Na druhej strane mal zdvorilé vystupovanie. Bol veľmi slušný k dievčatám a ako jeden z mála ľudí, ktorých poznám, nepil alkohol,“ spomína zakladajúca členka Smeru Monika Flašíková-Beňová, ktorá má stranícky preukaz s číslom 002. S Kaliňákom sa zblížili, bol jej svedkom na svadbe s Fedorom Flašíkom.

Smer pozná od začiatku. Záleží na tom, či sa mu podarí každému ponúknuť takú funkciu, aby bol spokojný. V Smere má veľa ľudí veľké ambície.

„On prišiel s návrhom, aby sme robili stretnutia s novinármi, rozprávali sa s nimi, robili vianočné večierky. Nepatrí k politikom, ktorí nechcú robiť rozhovory,“ vraví europoslankyňa.

Prvýkrát sa stal poslancom v roku 2002. Smer zostal v opozícii a z neho sa stal na štyri roky predseda výboru pre obranu a bezpečnosť. Za ministra bol vymenovaný až v roku 2006 a opäť v roku 2012.

Ako s predsedom výboru sa s ním zoznámil aj bývalý policajný prezident Spišiak, v tom čase prvý policajný viceprezident. „Prišiel na prieskum odpočúvacieho zariadenia pre kauzu odpočúvania SME. Zdal sa mi korektný. Pripadalo mi zaujímavé, že niekto taký je v Smere,“ hovorí Spišiak, ktorý teraz šéfuje bezpečnosti v Slovnafte.

„Dokonca ako opozičný poslanec navrhol zvýšenie rozpočtu ministerstva vnútra na rok 2004 o 200 miliónov korún na boj s organizovaným zločinom. Parlament návrh schválil.“

Priateľské hodnotenia

Kaliňák ho dvakrát odvolal z funkcie. Spišiak to neberie osobne, každý minister si podľa neho privedie nové vedenie. Dodnes sa s ním stretáva približne raz za dva mesiace. „Ministra zaujíma môj názor na veci v polícii a pre mňa je rozvoj polície dôležitejší ako osobná samoľúbosť.“ Hovorí, že majú korektné vzťahy.

V odpočutom rozhovore medzi Kaliňákom a redaktorkou Pravdy Vandou Vavrovou pritom podpredseda Smeru v júli 2011 tlačil na to, aby denník na prvej strane informoval, ako Spišiak prekročil rýchlosť. „Dnes nie ste schopní naje...ť Spišiakovi, že išiel 130. To je neuveriteľné. Neuveriteľné. Naozaj neuveriteľné. Tomu proste prestávam rozumieť,“ vyčítal Kaliňák redaktorke, ktorú oslovoval Bejby.

 

 

Nie sú v únii rovní a rovnejší? Môžu si robiť v niektorých štátoch, čo chcú?

Únia a jej systém kontroly potravín sa rodili v istom čase a zohľadňujú národné skúsenosti. Podstatou systému je tzv. hygienický balíček potravín. Tvoria ho tri kľúčové nariadenia, ktoré podrobne definujú, ako majú fungovať všetky ohnivká potravinového reťazca od farmy až po stôl spotrebiteľa. Jeho reálna funkčnosť závisí od toho, ako sa dodržiavajú podmienky kontroly v jednotlivých krajinách. Skúsenosti hovoria, že prax v jednotlivých krajinách je z rôznych príčin rozdielna. Takto uplatňovaný európsky systém nemôže dlho trvať.

Jeden čihi, druhý hota. Kde je podľa vás najslabšie miesto?

Problém nie je v posudzovaní zdravotného stavu zvierat. No keď sa zvieratá prevezú na bitúnky, tam sa začínajú veľké rozdiely v kontrole. Ide o vyšetrenie zvieraťa pred transportom a po prijatí na bitúnok, vyšetrenia počas zabíjania a počas ďalšieho spracovania mäsa. Ak tu dôjde k zlyhaniu, potom sa ľahko "z koňa stane krava“, z bravčovej panenky hovädzia sviečkovica. Za podvodmi je nedostatočný systém kontroly.

Mohla by sa zámena jedného druhu mäsa za druhý stať aj na Slovensku?

Nie, pretože na bitúnkoch máme stály veterinárny dozor. Preto sa na Slovensku nemôže zmeniť kôň na kravu, teda dôjsť k zámene hovädzieho mäsa za konské. Sú však krajiny, ktoré razia názor, že veterinárny dozor napríklad pri zabíjaní hydiny nemusí byť, pretože je vraj dôležité, aby garanciu zabezpečil samotný spracovateľ a úradný veterinárny lekár ju len niekedy – v určitej fáze výroby – skontroluje.

Nie sú za týmto financie? Veď poctivá kontrola potravín aj čosi stojí.

Niektoré členské krajiny hovoria, že na taký systém kontroly bitúnkov, aký sa uplatňuje na Slovensku, nemajú. Pritom sú to bohatšie štáty. Nesúhlasíme s týmto názorom, pretože ak sa veci vymknú spod kontroly, musíme ľudí liečiť, lebo ich zdravotný stav sa ešte viac zhorší z nedostatočne skontrolovaných potravín a okrem toho sa míňajú peniaze z verejných zdrojov na likvidáciu všelijakých potravinových „šmejdov“.

Kto platí ich likvidáciu?

Mal by to byť ten, kto ju spôsobil. Lenže často sa stretávame s tým, že podnikateľ radšej zlikviduje firmu, ako by mal platiť škody. Z hľadiska bezpečnosti ľudí treba falzifikáty zlikvidovať – aby sa mäso nerozkladalo a nebolo zdrojom nákazy, čo potom robí štát.

Európski poslanci navrhli pokutovať podvodníkov 3– až 4-násobkami súm zo zisku prameniaceho z predaja potravinových podvrhov. Stačí to na odstrašenie?

Keď sa začal konský škandál, komisia stanovila pokuty do výšky zisku. Prešlo pár mesiacov a už sa hovorí o sankciách v násobkoch predpokladaného zisku. Zistilo sa, že to nebolo účinné, pretože škandály pokračovali. Podvodníkov nestačí len pokutovať, treba im odobrať licenciu, aby sa nemohli vrátiť na trh s potravinami.

Všetky veľké potravinové škandály zasiahli odrazu viacero krajín. Dokážu jednotlivé členské štáty vôbec účinne spolupracovať?

Rýchly výstražný systém upozorňujúci na výskyt tej-ktorej nebezpečnej potraviny v Európskej únii je síce z hľadiska informatiky dokonalý, ale z hľadiska obsahu informácie niekedy veľmi slabý. Nepodáva totiž vždy vyčerpávajúce informácie. Počas kauzy konského mäsa v Holandsku kdesi zmizlo 50-tisíc ton konského mäsa. Dodnes žiaden členský štát nebol informovaný, kde to mäso vlastne išlo, kde sa v európskom priestore stratilo.

Euroškandály neobchádzajú ani Slovensko, pretože 50 percent potravín sa dováža. Možno im však dôverovať po toľkých potravinových kauzách?

Slovensko je zraniteľné, pretože naša sebestačnosť prudko klesla. Pri dovoze sme odkázaní na tzv. dôveryhodnosť partnera z členskej krajiny, odkiaľ tá-ktorá potravina pochádza. Platí však zásada, že kontroly majú byť na nediskriminačnom základe. Pečiatka z inej členskej krajiny by mala byť zárukou, že potravina je v poriadku.

Ale ak si nie ste úplne istí s tou či onou potravinou, môžete preveriť jej zdravotnú neškodnosť?

Samozrejme, hoci platí spomínané nediskriminačné pravidlo, máme právo kontrolovať potraviny aj na báze posúdenia rizika. Ak v niektorej krajine majú sériu škandálov, je to dôvod na kontroly na základe zvýšeného rizika.

Čo je vlastne potravinový podvod? To, keď sa konské mäso vydáva za hovädzie, alebo aj to, keď sa prebalí zahraničné kurča a vydáva za slovenské?

Keby sme ešte hodinu diskutovali, našli by sme iks iných príkladov, čo možno zahrnúť do podvodu. V súčasnej európskej legislatíve nie je tento pojem prísne ohraničený. To, čo ste pomenovali, je podvod.

De iure či de facto?

De facto! Zámena jedného mäsa druhým je podvod, podvodom je aj to, ak výrobca dáva potravine nejaké prívlastky, ktoré táto v skutočnosti nepreukazuje, alebo deklaruje zloženie, ktoré nezodpovedá obsahu. Preto súhlasím s prísnymi trestami aj odoberaním licencií.

Kedy nastanú zmeny v európskej legislatíve?

Ako som povedal, zhruba o rok. Seriózni výrobcovia ich však môžu uplatniť skôr. Nemci aj Rakúšania sa chystajú jasne deklarovať, že potraviny boli vyrobené nielen v ich krajine, ale uvedú aj región. Je to príklad aj pre slovenských výrobcov.

Spišiak sa na to Kaliňáka pýtal: „Povedal mi, že reagoval ako politik, nie ako minister. Zbláznil by som sa, keby sa ma malo všetko dotknúť. Pravda je taká, že sám som sa za to prekročenie rýchlosti hanbil a chcel som odstúpiť z funkcie, ale minister Lipšic ma od toho odhovoril.“

Spišiak viedol viac súdnych sporov s ministrovými podriadenými za vetu, v ktorej im vyčítal, že keď boli na riadiacich pozíciách v polícii, Karol Mello unikal. Súdy sa nakoniec skončili vzájomnou dohodou.

Mella a slabý boj s organizovaným zločinom vyčíta Kaliňákovi aj Lipšic. „Vždy za jeho obdobia poľavil boj proti organizovanému zločinu. Išlo sa po menej vplyvných ľuďoch, nie po špičkách, ale to môže byť spôsobené aj tým, že to nie je jeho priorita.“ Polícia síce Mella na Belize chytila, ale podľa Lipšica to spravila tak, že bolo jasné, že ho odtiaľ tak skoro nedostaneme.

Lipšic tiež hovorí, že podpredseda Smeru má niekedy „flexibilnejšie“ chápanie zákona.

Keď napríklad polícia obvinila jeho blízkeho človeka Jankoviča, ktorý ako policajný viceprezident protizákonne vybavil vodičský preukaz známemu za prekročenie rýchlosti, Kaliňák to Lipšicovým ľuďom vytkol. Obhajoval to vraj tým, že keď je niekto dobrý policajt, môže si občas niečo vybaviť.

Napriek kritike nepôsobia striedajúci sa ministri ako nepriatelia. Keď sa Lipšicovi narodilo druhé dieťa, Kaliňák mu z New Yorku priniesol body s logom newyorskej polície NYPD.

„Keď sa narodí dieťa, zvykne sa poslať hromadná SMS všetkým, koho máte v mobile, takú som vtedy poslal, teda aj jemu. Bola to skôr náhodná situácia tým, že aj on vtedy čakal dieťa a bol práve v New Yorku,“ hovorí Lipšic. Kaliňák je podľa neho autenticky žoviálny a chce sa za každú cenu vyhnúť konfliktom.

Svedčí o tom aj príhoda z parlamentu s Igorom Matovičom. Ich ostrý slovný súboj vyvrcholil tak, že sa líder Obyčajných ľudí rozbehol za stenu s tým, že sa idú biť. Keď tam prišiel, zostal prekvapený. „Potykajme si, ja som Robo,“ povedal mu namiesto bitky Kaliňák. „Bolo to tak, úplne ma tým odzbrojil,“ spomína Matovič.

Za prvej Ficovej vlády prežil aj medzinárodný škandál, keď polícia v januári 2010 počas cvičenia zabalila cestujúcemu do Írska výbušninu. O hanbe informovali zahraničné médiá. Bolo to jedinýkrát, čo Kaliňák čelil odvolávaniu v parlamente.

„Každý, kto robí, robí aj chyby. Minister vnútra je však veľmi dynamický človek, ktorý urobil pre tento rezort neopakovateľné veci,“ bránil ho Fico. Na mysli mal najmä vybudovanie Schengenu.

Na snemoch Smeru vládne jednota. 

Svojich chráni

Vladimír Palko videl chybu polície aj v Kaliňákovej povahe: „Keď som sa stal ministrom, vyslal som signál, že vyžadujem disciplínu, poriadok a zodpovednosť. Kaliňák to označil za šírenie strachu s tým, že chce byť kamarát so všetkými, čo sa nie vždy dá. Výsledkom je atmosféra ľahostajnosti.“

Najvážnejšou Kaliňákovou kauzou je prípad Hedvigy Malinovej. Ako minister vystúpil v roku 2006 pred médiami s premiérom Ficom a tvrdil, že si študentka vymyslela, že ju cestou na skúšku v Nitre zbili. Ukazoval jej blúzku a pomenoval viaceré dôkazy, ktoré polícia získala. Prípad dodnes nie je uzavretý.

„Keby som mala povedať, na koho sa najviac hnevám, tak na ministra Kaliňáka. Dodnes využíva každý moment, každú príležitosť na to, aby si do mňa kopol. Keby som ho stretla, tak by som mu povedala jednu vetu, že mu prajem, aby prežil všetok ten smútok, všetku tú bolesť, ktorú prežívali moji rodičia, odkedy ma prepadli. Nič iné,“ povedala v októbri 2012 Žáková Malinová na verejnej diskusii.

Aj vtedajší hovorca ministra Erik Tomáš v roku 2012 uznal, že tlačovka „bola zbytočne dlhá a bolo tam povedaných zbytočne veľa vecí“. Kaliňák dodnes trvá na tom, že nič zlé neurobil a Žákovú Malinovú nazýva klamárkou. Polícia kauzu nevyšetruje, rieši ju už len Generálna prokuratúra.

Kaliňákovi sa darí chrániť nielen seba, ale aj svojich spojencov. Keď médiá zverejnili fotku šéfa vojenského spravodajstva Ľubomíra Skuhru s pravou rukou Jána Slotu Georgeom Gansém, bránil ho ako najlepšieho spravodajcu, akého kedy Slovensko malo. Skuhra kedysi v SIS pracoval s jeho manželkou.

Bývalý novinár a príslušník SIS Peter Tóth tvrdí, že obaja boli súčasťou komanda, ktoré malo priviesť svedka únosu Michala Kováča mladšieho Oskara Fegyveresa zo Švajčiarska, kde sa ukrýval. Napokon sa vrátili bez neho.

Kaliňák sa k tomu nechce vyjadrovať, v minulosti Fegyveresa zamestnal na polícii, bol mu na svadbe a finančne mu pomohol, čo SME potvrdil samotný Fegyveres.

Akčný minister vždy vyrazí tam, kde sa stane veľké nešťastie. Foto: archív TASR

Kto bude premiérom?

Patrí k najbohatším ministrom Ficovej vlády. Za rok 2012 zarobil z výkonu verejnej funkcie 36 336 eur, mimo tohto výkonu 222 869 eur. Podrobne rozkryť svoj majetok odmieta.

 

Čo platíme exprezidentom? Kováčovi renta 996 eur nestačí

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/title/1958009-img-michal-kovac-oslava-osemdesiatka-jubileum-ivan-gasparovic-rudolf-schuster.jpgPo skončení funkcie má prezident nárok na doživotnú rentu, služobné vozidlo s plnou nádržou a na jedného ochrankára.

Onedlho sa končí volebné obdobie súčasného slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten sa musí po dvoch obdobiach prezidentovania porúčať, a tak si zrejme spolu s manželkou Silviou začnú užívať zaslúžený dôchodok.

Rudolf Schuster a Michal Kováč si už prezidentský dôchodok užívajú, Ivan Gašparovič sa naň poberie o pár mesiacov.

Čaká ich život „skoro“ bežných ľudí, budú poberať starobné dôchodky, okrem toho však odchádzajúci prezident dostane doživotnú rentu vo výške 996 eur, služobné auto s „plnou“ nádržou a osobného ochrankára. Ak bude bývalý prezident cestovať, prednášať, všetky náklady bude musieť hradiť už zo svojho vrecka, prípadne sa dať pozvať. Manželka za výkon čestnej funkcie prvej dámy, pri ktorej sa venovala charite či reprezentovaniu, žiadne odchodné nedostane.

Už dôchodcovia

Prvým slovenským prezidentom bol Michal Kováč, ktorý bol do funkcie zvolený v roku 1993. Funkčné obdobie ukončil 2. marca 1998 odovzdaním právomocí vláde SR. Jeho manželka Emília bola profesorkou na Ekonomickej univerzite v Bratislave v odbore zamestnanosti a sociálneho rozvoja a zároveň zakladateľkou Nadácie

Tvrdí, že asi polovicu zo zisku predstavujú obchody na burze, kde vlastní akcie viacerých významných spoločností, napríklad bánk alebo mobilných operátorov. Zvyšok tvoria obchody s nehnuteľnosťami alebo komoditami. On sám hovorí, že na Slovensku je väčšinovým vlastníkom približne desiatich spoločností, zvyšných 30 vlastní ako menšinový spolumajiteľ.

Po Ficovi je najpopulárnejším politikom Smeru. V posledných voľbách získal šéf strany 762 360 preferenčných hlasov, Kaliňák 485 594. Tretí Pavol Paška, o ktorom sa tiež hovorí ako o možnom premiérovi, ich dostal 273 540.

„Fico si myslí, že by to mal byť Kaliňák a vysvetľuje to práve touto jednoduchou matematikou,“ povedal SME zdroj z prostredia Smeru. „Časť strany však o tom pochybuje práve kvôli Kaliňákovmu podnikateľskému pozadiu.“

Flašíková-Beňová si myslí, že má šancu. „Smer pozná od začiatku a z Fica má to, že vie udržať konsenzus. Bude záležať na tom, či sa mu podarí každému ponúknuť takú funkciu, aby bol spokojný. Smer je veľká strana a je v nej veľa ľudí s veľkými ambíciami.“

Kaliňák má s predsedom priateľský vzťah, boli spolu na dovolenke, hovorí o ňom ako o staršom bratovi. Nikdy nemali otvorený konflikt.

Dobré vzťahy sa snaží udržiavať aj s Pavlom Paškom a Marekom Maďaričom. Je však vraj vylúčené, aby bol Kaliňák premiérom a Paška ministrom, čím by mu bol vlastne podriadený. Paška rozhovor pre SME odmietol.

V Smere sa spoliehajú aj na to, že Fico sa zo strany úplne nestiahne a zostane neformálnym lídrom. „Nikto nevie, aké to v skutočnosti bude, určite sa to zmení, ale pre kohokoľvek, kto by sa stal premiérom, bude Fico jednoznačne najlepším poradcom,“ povedal SME zdroj z vedenia.

„Politický pragmatizmus už ovláda veľmi dobre, čo pokladám za veľkú škodu,“ hovorí o Kaliňákovi Kresák. „Ešte stále nedosiahol úroveň samoľúbosti a neomylnosti súčasného premiéra. V politike ho však pokladám za dobrého žiaka, čo ma nenapĺňa veľkým optimizmom.“

 

Emílie Kováčovej. Podľa bývalého prezidentského fotografa Petra Brenkusa bola pani Emília vysoko kultivovaná dáma, ktorá elegantne zastávala svoje miesto po boku manžela. Pani Kováčová je už niekoľko rokov dôchodkyňa, rovnako ako jej manžel. Kováčovci to dnes jednoduché zrejme nemajú, bývalý prezident totiž trpí Parkinsonovou chorobou, chatrné zdravie má aj jeho manželka.

Prvý slovenský prezident Michal Kováč dnes žije v ústraní.

Práve on sa niekoľkokrát otvorene posťažoval na nízku rentu, ktorú dostal po odchode z funkcie. Podľa neho je jedna z najnižších v Európe. Kováč viackrát upozornil, že ako bývalá hlava štátu stále reprezentuje Slovensko, štát mu na to však dostatočne neprispieva. „Aj preto naša kancelária žiadala, aby bývalí prezidenti dostávali 75 percent z platu hlavy štátu,“ vysvetľoval vtedajší hovorca prezidenta Ján Füle.

Znamenalo by to 5 883 eur. Nuž, prezidenti mali byť radšej asi dlhoroční europoslanci, ktorí majú takéto kráľovské dôchodky. Michal Kováč žiadal predsedov vlád o finančný príspevok už niekoľkokrát. V minulosti prosil o finančnú pomoc neúspešne, vyhovela mu až premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Zo svojej rezervy mu dala takmer 20-tisíc eur na chod kancelárie a tiež na opatrovateľku. Podľa Hospodárskych novín si exprezident takto hradil aj poštovné či telefonické služby.

Rudolf Schuster bol druhým slovenským prezidentom.

S rovnakou rentou z funkcie odišiel i druhý slovenský prezident východniar Rudolf Schuster. Prvou dámou SR v rokoch 1999 až 2004 bola už zosnulá Irena Schusterová. Pani Schusterová patrila medzi prvé dámy, ktoré sa držali skôr v ústraní. Pracovala ako zdravotná sestra, viac než 30 rokov pôsobila v košickej detskej nemocnici. Medzi jej záľuby patrili turistika, knihy a pestovanie kvetín. Rudolf Schuster nedávno oslávil osemdesiat rokov, je o ňom známe, že sa venuje tvorivej činnosti. Je autorom viac ako 30 kníh, rozhlasových pásiem, scenárov k dokumentárnym filmom a režíroval televízne cestopisné dokumenty. Stále rád fotografuje, filmuje, cestuje a dokonca si vo svojom rodnom Medzeve v novembri 2001 zriadil malé súkromné filmové múzeum.

V rodnom Medzeve si Schuster založil vlastné múzeum.

Nízke odchodné?

„Prezident republiky má po skončení funkčného obdobia nárok na prezidentskú rentu vo výške 996 € mesačne a rovnako doživotne mu zostáva k dispozícii služobné auto so šoférom ochrankárom (v jednej osobe). Protokolárne bývalého prezidenta oslovujeme naďalej pán prezident, hlave štátu po odchode z funkcie neprislúchajú žiadne iné materiálne výhody ani byt, dom či rezidencia. Všetky životné náklady si bývalý prezident aj s manželkou musia hradiť z vlastných zdrojov,“ napísal nám hovorca súčasného slovenského prezidenta Marek Trubač.

Ivan Gašparovič s manželkou Silviou budú onedlho žiť ako bežní dôchodcovia.

Slovenská prvá dáma nedostane nič. Hoci ide o spoločensky čestnú funkciu, nedostáva počas nej žiadny plat a nevyplývajú z nej žiadne výnimočné výhody. Na druhej strane prvá dáma nemá žiadne zákonom prikázané povinnosti, závisí teda len od jej inteligencie, empatie a chuti, ako nás bude reprezentovať doma i v zahraničí.

Renta prezidentov v zahraničí

Maďarsko 5 599 eur

Poľsko 4 979 eur

Česko 2 064 eur

Slovensko 995 eur

Súčasnou slovenskou prvou dámou je Silvia Gašparovičová, ktorá sa vždy prezentovala na úrovni, a preto jej niet čo zazlievať. Bývalá súdna znalkyňa na oceňovanie nehnuteľností v odbore stavebníctva pracovala až do prvého zvolenia manžela do funkcie prezidenta ako konateľka stavebnej firmy. Potom sa práce musela vzdať a osem rokov sa venovala povinnostiam vyplývajúcim z jej spoločenskej funkcie. Podľa hovorcu hlavy štátu Marka Trubača nemožno osobitne vyčísliť náklady na jej povinnosti a oficiálne aktivity. „Samostatný úrad, resp. útvar prvej dámy, nie je vytvorený. Sekretariát prezidenta republiky ako jeden z odborov zabezpečuje výkon funkcie prezidenta republiky a osobný servis prezidenta republiky. Na tento účel okrem iného vybavuje podľa pokynov prezidenta republiky jeho korešpondenciu a korešpondenciu jeho manželky, ak ich vybavovanie nepatrí do náplne činnosti iného útvaru. Na sekretariáte prezidenta republiky pracuje celkovo jedenásť zamestnancov.“ Všetky doterajšie náklady vrátane garderóby jej hradil manžel z prezidentského platu, ktorý je 7 844 eur. Manželku slovenského prezidenta čaká riadny starobný dôchodok.

Vzdajú sa kariéry?

Onedlho nás čakajú prezidentské voľby a tentoraz bude z čoho vyberať! Štrnásti kandidáti a jedna kandidátka. Príjemnou zmenou bude kandidatúra Heleny Mezenskej, zaujímavý pritom bude fakt, že hoci má dospelú dcéru, je slobodná, a tak by sme sa v prípade jej víťazstva museli vyrovnať s otázkou prvej dámy, vlastne prvého pána. Podobnú dilemu sme riešili pri prezidentskej kandidatúre Magdy Vášáryovej, ktorej manželom je Milan Lasica, a Ivety Radičovej, ktorej partnerom bol Ján Riapoš.

Najväčšmi rezonujúci prezidentskí kandidáti sú ženatí, otázne preto je, či ich manželky dobrovoľne prijmú čestnú funkciu a vzdajú sa doterajšej kariéry. Toto platí najmä v prípade aktívnych žien, ktoré ešte nie sú v dôchodkovom veku, napríklad Svetlany Ficovej, ktorá je odborníčkou na občianske procesné právo a túto oblasť vyučuje aj na vysokej škole.

Manželka ďalšieho kanditáta Jána Čarnogurského Marta je síce na dôchodku, ale stále pôsobí ako poslankyňa miestneho zastupiteľstva a má za sebou úspešnú stavbársku kariéru. „Zákon nerieši, či môžem vykonávať funkciu poslankyne a zároveň prvej dámy,“ povedala nám. „Takže by som si zrejme ďalej plnila aj poslanecké povinnosti.“

Škoda, že kandidáti na prezidentskú funkciu nezverejňujú na seba nejaké priame kontakty, zvyčajne je to iba emailová adresa. Preto sa nám nepodarilo zistiť, čo robí manželka Pavla Hrušovského z KDH. Tretia manželka Milana Kňažka je bývalá baletka SND Eugenia, dnes je konateľkou firmy, ktorú vlastní spolu s manželom. Druhá manželka kandidáta Andreja Kisku vlastní malý obchod s darčekmi, hračkami, so suvenírmi a s umeleckými predmetmi v centre Popradu. „V prípade môjho zvolenia sa bude hlavne venovať tomu, čomu sa venovala aj doteraz – starostlivosti o naše malé deti a popritom svojmu obchodu,“ napísal nám.

Čo čaká budúceho prezidenta?

Okrem dobrého platu aj množstvo atraktívnych výhod vrátane cestovania po svete. Sídlo hlavy štátu je v centre Bratislavy, v niekdajšom letnom sídle grófa Grassalkoviča zo 60. rokov 18. storočia. Vladimír Mečiar plánoval v prípade svojho zvolenia premiestniť sídlo úradu na Bratislavský hrad, Ivan Gašparovič však namietal, že súčasné sídlo v bývalom Pionierskom paláci je dostačujúce.

Ako rezidencia hlavy štátu mala slúžiť aj vila na Slavíne. Kancelária prezidenta SR ju kúpila v roku 1991 za 36 miliónov korún od Východoslovenských železiarní v časoch bačovania Alexandra Rezeša. Ako sa neskôr ukázalo, bol to dobrý kšeft, ale nie pre úrad hlavy štátu, vila je dodnes nevyužitá.

Plat prezidenta republiky predstavuje štvornásobok platu poslanca Národnej rady SR, ktorý poberá trojnásobok priemernej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Aktuálne je to okolo 7 844 eur. Okrem toho mu patria aj paušálne náhrady. Aktivity prezidenta zabezpečuje Kancelária prezidenta SR. Momentálne má 101 zamestnancov, jej rozpočet sa pohybuje okolo 4 miliónov eur ročne. Okrem sídla v Bratislave k nej patria regionálne pracoviská v Košiciach a Banskej Bystrici. Ostáva mu i diplomatický pas.

Aj povinnosti

Prezident reprezentuje krajinu v zmysle Ústavy SR navonok a dovnútra a zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Medzi jeho najvýznamnejšie kompetencie patrí zvolávanie ustanovujúcej schôdze NR SR, možnosť rozpustiť parlament, podpisovanie a vetovanie zákonov a vyhlasovanie referenda. Má tiež právo podávať Národnej rade SR správy o stave republiky, odpustiť alebo zmierniť tresty uložené súdmi v trestnom konaní, prípadne zahladiť odsúdenie formou individuálnej milosti alebo amnestie. Menuje veľvyslancov, profesorov, povyšuje do generálskych hodností, udeľuje vyznamenania, podpisuje najdôležitejšie medzinárodné zmluvy.

 

REGIÓNY

Description: Na Slovensko dorazila zima. Okrem mrazov nás čakajú aj záveje!

Sneženie a silný nárazový vietor v Hriadkach, okres Trebišov.

AKO VYZERAJÚ CESTY?

Po takmer celodennom snežení nielen na väčšine územia Prešovského ale aj Košického kraja sú cesty väčšinou zjazdné.

Podľa informácií Slovenskej správy ciest sa na diaľnici D1 medzi Štrbou a tunelom Bôrik, medzi Popradom a Jánovcami a na úseku Svinia - Prešov – Budimír na povrchu vozovky nachádza čerstvý až kašovitý sneh do jedného centimetra. Na obchvate Svidníka R4 a R2 a R4 v oblasti Košíc je na vozovke miestami vrstva kašovitého snehu do 3 cm.

Takmer na všetkých cestách Košického samosprávneho kraja je čerstvý, kašovitý alebo utlačený sneh od 2 miestami až do 5 centimetrov. V Prešovskom kraji je situácia na cestách podobná.

Tu hlási Správa a údržba ciest PSK väčšinou 1 až 3 centimetre utlačeného, miestami čerstvého snehu, výnimkou sú niektoré cesty vo Vranovskom okrese, kde je miestami 4 až 5 centimetrov snehu.

V dôsledku sneženia a silného nárazového vetra sa cestách okresu Medzilaborce II/575 Palota a II/567 Halškov a na cestách v okrese Humenné tvoria snehové jazyky. Rovnako sa snehové jazyky podľa Slovenskej správy ciest tvoria medzi obcami Jarovnice a Hermanovce.

Prešovskí a košickí hasiči podľa dispečerov dnes nezaznamenali zvýšený počet dopravných nehôd a situáciu na cestách zhodnotili ako pokojnú.

 

JEEJ THO TROCHU POZNAM VY VIETE GDE THO JE? NIEKTORÉ THAMAŤ VODIA DENNE  UŽ SOM THAMAŤ DLHO NEM ŠIEL L

Description: Takto to vyzerá na košických cestách.

Takto to vyzerá na košických cestách.

Description: Takto to vyzerá na ceste medzi Košicami a Prešovom pri Zelenom dvore.

Takto to vyzerá na ceste medzi Košicami a Prešovom pri Zelenom dvore.

 

Košičania mrznú vo vlastných bytoch: Teplota pod nulou a studené radiátory!

Description: Description: Ilustračné fotoKOŠICE – V Košiciach dnes popoludní došlo k problémom pri distribúcií tepla. V meste, kde dnes takmer celý deň snežilo a teploty sú pod nulou, momentálne viazne dodávka tepla do niektorých domácností.

"Asi o 15.54 h. došlo k rozsiahlej netesnosti na 17. etape odovzdávacej stanice tepla, čo neskôr spôsobilo netesnosti na horúcovodnom systéme a následne výpadok zdroja TEKO, a.s," povedala hovorkyňa spoločnosti Tepláreň Košice a. s. Jana Bačenková.

Ďalej informovala, že v súčasnosti sa pracuje na odstraňovaní netesnosti a na nábehu TEKO, a.s. Postupné obnovenie dodávok tepla sa predpokladá v nočných hodinách. Hovorkyňa tiež uviedla, že spoločnosť sa zákazníkom za vzniknutú situáciu ospravedlňuje.

VIDEO NAJDETE THU>

V Košiciach došlo v sobotu k rozsiahlemu výpadku dodávok tepla. Napriek tomu, že obyvateľom postihnutých častí sľubovali, že dodávky budú prerušené do nočných hodín, v nedeľu ráno v niektorých častiach mesta stále nekúria.

"Je ráno 8,30 hod. a na sídlisku Terasa v Košiciach sú stále studené radiátory. Doma mám chorého syna," napísal do našej redakcie zúfalý čitateľ.

Tepláreň Košice informovala, že v ranných hodinách sa im podarilo poruchu odstrániť a Košičania by mali mať v bytoch už opäť teplo.

PORUCHA OD SOBOTY POPOLUDNIA

Ako na svojej internetovej stránke informuje akciová spoločnosť Tepláreň Košice (TEKO), v sobotu popoludní o 15:45 došlo poruche a rozsiahlej netesnosti na 17. etape, čo neskôr spôsobilo netesnosti v rozvodoch horúcovodného systému a následne došlo k výpadku zdroja.

TEKO nespresnilo, ktorých mestských častí sa týka výpadok dodávok tepla. Pritom cez víkend sa v Košiciach ochladilo a teploty sa aj cez deň pohybovali v mínusových hodnotách, v noci klesnú na mínus deväť stupňov.

Ako informovala večer Jana Bačenková z TEKO, v súčasnosti firma pracuje na odstránení poruchy a nábehu zdroja, pričom postupné obnovenie dodávok tepla očakáva v nočných hodinách.

Spoločnosť sa zákazníkom ospravedlňuje za vzniknutú situáciu.

 

V Košiciach sú cintoríny ohorkov

Description: Cintorín. Jeden z mnohých sa dá nájsť priamo na Námestí osloboditeľov.
Cintorín. Jeden z mnohých sa dá nájsť priamo na Námestí osloboditeľov.

KOŠICE. Niektoré miesta v centre Košíc sú hanbou európskeho hlavného mesta kultúry. Na svedomí ich majú fajčiari. Trávnatý ostrovček pri električkovej zastávke (smer Jazero) na Námestí osloboditeľov je zasypaný stovkami ohorkov. Odhadzujú ich tam zrejme všetci, ktorí holdujú zlozvyku a čakajú na električky.

Na obranu fajčiarov treba povedať, že v meste človek takmer ani „nezakopne“ o zastávku MHD s nádobou, do ktorej by mohol fajčiar opalok odhodiť.

Zákon na ochranu nefajčiarov síce hovorí jasne, že platí zákaz fajčenia v prístreškoch MHD a na otvorených nástupištiach do vzdialenosti 4 metre od vymedzenej plochy nástupíšť, ale na to, kam s ohorkami, nemyslí.

Mimochodom, odhodenie ohorka na zem môže vyjsť nespratného fajčiara až na 33 eur. Za znečisťovanie životného prostredia. 

V Košiciach sa začalo hľadanie Miss Slovensko 2014

Description: Nič neskrývali. Porotu museli zaujať na prvý pohľad.Nič neskrývali. Porotu museli zaujať na prvý pohľad.

Niektoré boli naozaj pekné. Iné zaujímavé. A niektoré len odvážne. No mali spoločný sen – uspieť na kastingu a postúpiť do semifinále Miss Slovensko.

KOŠICE. Hľadanie novej kráľovnej krásy začala riaditeľka súťaže Magdaléna Šebestová so svojím tímom, kde nechýbala aktuálna Miss Karolína Chomisteková, práve v Košiciach. A predstavu mala jasnú.

„Ja dúfam, že nová miss bude minimálne taká krásna a talentovaná ako Karolína. Verím, že za ňu nájdeme adekvátnu nástupkyňu,“ povedala.

Počas troch hodín prišlo bezmála 70 dievčat z celého východného Slovenska. A hoci sa snažili tváriť sebaisto, len čo vhupli do plaviek a lodičiek na vražedných podpätkoch, v tvári im bolo badať napätie.

„Pred pár rokmi som rovnakým výberovým kolom prešla aj ja, takže všetko bude prebiehať vo veľmi príjemnej a priateľskej atmosfére,“ uisťovala ich M. Šebestová.

 

Description: 26veja_r8019_res.jpg

Košičanka Natália. Priznala veľký stres.

Description: 19veja_r9674_res.jpg

Frederika zo Spiša. Študuje, hrá divadlo, spieva i športuje.

Šanca, ktorá môže veľa zmeniť

„Bol to stres. Nevedela som sa tam poriadne usmiať. Ale ani neviem prečo,“ priznala Natália Halászová, 21–ročná Košičanka, ktorá študuje telovýchovu na UPJŠ a popri tom tancuje a trénuje deti.

So stresom sa o čosi lepšie vysporiadala Ingrid Sabová zo Sabinova, ktorá šťastie na kastingu skúšala druhýkrát.

„Vtedy som bola mladšia a neverila som si. Už som sa zmenila,“ skonštatovala 23-ročná plavovláska.

Ako zaujímavú príležitosť, z ktorej môže veľa načerpať, vníma miss 19–ročná Frederika Bartošová zo Spišskej Novej Vsi. Študentka gymnázia zaujala vzhľadom, súmernou postavou i prejavom.

„Popri štúdiu sa venujem divadlu, spevu a vo voľnom čase fitnes a plávaniu,“ vysypala zo seba.

Poslúchli dobré rady

Kastingová porota napokon do semifinále posunula 10 dievčat. Počet východniarok však môže byť ešte väčší, keďže kastingy pokračujú v iných mestách. Ten košický vraj dopadol dobre.

„Prišli zaujímavé dievčatá a bolo dokonca niekoľko takých, ktoré šťastie skúšali aj vlani. Teraz ma potešili tým, že si zobrali k srdcu moje minuloročné rady, čo by mali na sebe zmeniť, urobili to a oplatilo sa,“ skonštatovala M. Šebestová.

Description: 15veja_r2602_res.jpg

Ingrid zo Sabinova. Podporoval ju hrdý frajer.

 

 

Starostom košického Vyšného Opátskeho bude Viktor Mikluš

Description: http://i.sme.sk/cdata/5/70/7079625/opatske-r775-st.ir3-_t300.jpgV Košickej Belej uspel Jozef Petkáč, vo Vajkovciach Dušan Gašpar.

KOŠICE. Doplňujúce voľby starostov sa konali v Košickej mestskej časti Vyšné Opátske, v okrese Košice – okolie v obciach Košická Belá a Vajkovce. Voľby všade prebehli v poriadku a bez rušivých momentov.

Opátske: Zvíťazil Mikluš

V košickej mestskej časti Vyšné Opátske zvíťazil Viktor Mikluš, ktorý kandidoval ako nezávislý. Hlas mu dalo 241 voličov.

Ako informovala zapisovateľka miestne volebnej komisie Magdaléna Fedorová, z 1 568 oprávnených voličov sa volieb zúčastnilo 554 a vyberať si mohli z troch kandidátov. Volebná účasť tesne prekročila 35 percent.

Obyvatelia Opátskeho si volili nového starostu namiesto zosnulého Miloša Becu.

„Neviem presne, do čoho idem, ale nebojím sa tohto postu, lebo som tu bol 12 rokov poslanec. No určite to je väčšia zodpovednosť. Hneď na začiatku sa musím pozrieť na ekonomiku, lebo neviem, čo sa udialo ešte koncom minulého roka. Základ je pripraviť rozpočet, lebo zatiaľ sme v rozpočtovom provizóriu. Musím sa na začiatku zorientovať, lebo je iné byť poslancom a iné byť starostom,“ povedal nám krátko po zvolení.

Ako starosta chce skvalitniť komunikáciu občanov s úradom cez sociálne siete a osobné stretnutia, prepojiť novú lokalitu Panoráma s Vyšným Opátskym aspoň chodníkom a venovať sa aj problematike MHD spojenia s centrom mesta.

„Chcel by som spracovať zoznam priorít mestskej časti, ktorý by bol následne predkladaný na posúdenie obyvateľom MČ a poslancom na schválenie. Bol by pravidelne aktualizovaný a postupne zapracovávaný do programových rozpočtov. Neviem však, či náš rozpočet bude schopný uskutočniť nejaké väčšie investičné akcie tento rok.“

Košická Belá: Petkáč vyhral o 17 hlasov

V Košickej Belej, je novým starostom Jozef Petkáč, ktorý kandidoval za KDH. Hlas mu dalo 151 voličov.

Druhý v poradí skončil nezávislý Gabriel Daniel, ktorí získal 134 hlasov.

Ako informoval predseda miestnej volebnej komisie Jozef Bačko, účasť na voľbách dosiahla viac ako 51,8 percenta.

Voľby sa tu konali, lebo niekdajší starosta odstúpil z funkcie v apríli minulého roku.

Vo Vajkovciach bol jediný kandidát

Doplňujúce sa voľby sa konali aj v obci Vajkovce kde predchádzajúci starosta zomrel.

O post starostu sa uchádzal jediný kandidát Dušan Gašpar, nominant stany Smer.

Svoj hlas mu dalo 133 voličov. Účasť na voľbách bola 24,4 percenta.

Za zneužitie pomoci hasičov dostal Košičan pokutu

Description: http://i.sme.sk/cdata/2/70/7077822/dvere-r761-st.ir3-_t300.jpgMuž zavolal hasičov, lebo sa nedokázal dostať do bytu, kde bol jeho otec. Nakoniec sa ukázalo, že to boli rodinné spory.

KOŠICE. O pomoc košických hasičov vo štvrtok požiadal Stanislav K. s tým, že sa nevie dostať do bytu, lebo kľúče sú vnútra v zámke a v byte sa nachádza jeho otec, ktorý nereaguje na zvonenie.

Ako dnes ráno informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov Roman Keruľ, po zvonení a búchaní na dvere prišiel otec oznamovateľa dvere otvoriť. Povedal, že syna Stanislava vyhodil z bytu.

Hasiči konštatovali, že nešlo o otvorenie bytu a poskytnutie pomoci nevládnej osobe, ale o rodinné spory.

Oznamovateľa Stanislava K. informovali, že zneužil pomoc hasičov a následkoch takého konania, ktoré kvalifikovali ako priestupok.

Na mieste mu uložili blokovú pokutu, ktorú však odmietol zaplatiť.

Stanislav K. bol zjavne pod vplyvom omamných látok, čo potvrdil aj jeho otec, preto ho nechcel pustiť do bytu.

Keďže Stanislav odmietol pokutu zaplatiť, hasiči postúpia prípad na priestupkové konanie.

Chlapci rozkradli sklad, už čelia obvineniam

Description: http://mestokosice.sk/wp-content/uploads/2013/06/stare-zelezo-300x160.jpgMOLDAVA NAD BODVOU. Policajti odhalili zlodejov, ktorí rozkradli sklad na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou v okrese Košice-okolie.

Od začiatku tohto roka zavítali na oplotený pozemok bývalej administratívnej budovy minimálne jedenásťkrát.

Brali všetko, čo mohli predať v zberných surovinách. Odniesli si rôzne kovové police, lešenie, zosilnené železné kryty z vodných žľabov, železné skrine či akumulátory z nákladných áut.

Ako informoval košický policajný hovorca Alexander Szabó, vyšetrovateľ obvinil dvoch miestnych chlapcov (15 a 16 r.).

Škody, ktoré spôsobili, vyčíslili na 7 000 eur. Chlapcom v prípade dokázania viny hrozí trest až na 18 mesiacov.

Zlodej ukradol značkové okuliare, škoda je značná

KOŠICE. Po značkových okuliaroch išiel zlodej, ktorý sa vlámal do optiky na Hlavnej ulici v Košiciach.

Z predajne ukradol približne dvadsať slnečných okuliarov a z pokladne 500 eur.

Ďalšie si však odniesol aj zo skladových priestorov, bratislavskej spoločnosti spôsobili škodu za vyše 10-tisíc eur, informoval košický policajný hovorca Alexander Szabó.

Polícia v prípade začala trestné stíhanie pre krádež. Trestná sadzba za tento čin je až tri roky.

 

Chlapčeka zrazil na priechode – HRÚZA!!!

Description: Miesto zrážky. Vodič fabie začal brzdiť neskoro.Traumu zažil v piatok ráno osemročný chlapec na Sídlisku Ťahanovce. Išiel, podobne ako každý deň, do školy, prechádzal cez priechod a zrazilo ho auto. Vodič mu nedal prednosť, zaplatil pokutu.
Miesto zrážky. Vodič fabie začal brzdiť neskoro.

KOŠICE. „K dopravnej nehode došlo včera po siedmej hodine ráno na Belehradskej ulici v Košiciach. Vodič (37) z Košíc šoféroval auto Škoda Fabia po Ázijskej triede v smere na Americkú triedu. Prednou časťou vozidla narazil do 8-ročného chodca, ktorý prechádzal po vyznačenom priechode pre chodcov od Čínskej na Belehradskú ulicu,“ vysvetľuje krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Na miesto okamžite prišla sanitka i polícia. Chlapčeka na mieste ošetrili, vodič neutrpel žiadne zranenia. Policajti mu dali fúkať, skúška na alkohol bola negatívna.

„Vodič nedal prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na cestu a prechádzal cez priechod pre chodcov. Na mieste mu bola uložená bloková pokuta.“

Po streľbe neďaleko centra Trenčína sú dvaja mŕtvi

Description: pištoľ, zbraň, lúpež, krádež, zlodejPo streľbe neďaleko centra Trenčína ostali dvaja mŕtvi ľudia. Streľba sa ozvala na ulici Dlhé Hony v nedeľu 26. januára krátko pred 15:00.

Podľa predbežných informácií muž v pivárni strelil žene do hlavy. Následne muž obrátil zbraň proti sebe a strelil si do hlavy.

Informuje o tom portál www.cas.sk, ktorému streľbu potvrdila trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.

Slovensko, krajina zosuvov

Description: Tohtoročný zosuv v Piešťanoch tesne obišiel rodinný dom.Na piatich percentách územia Slovenska hrozia zosuvy pôdy. Čím viac prší, tým je riziko vyššie.

Tohtoročný zosuv v Piešťanoch tesne obišiel rodinný dom.

Pred troma týždňami sa pri Piešťanoch zosúvala časť svahu. Pohybujúca sa masa zeme spôsobila poriadny rozruch – zosuv len o pár metrov minul rodinný dom, prišli hasiči aj geológovia, zavreli cestu aj vodovod, zasadli komisie.

Podľa prvých odhadov sa pri Piešťanoch zosunulo niekoľko sto kubíkov zeme. Keď pred 54 rokmi došlo k doteraz najväčšiemu zosuvu na Slovensku, pri meste Handlová, hýbalo sa 14 miliónov kubíkov zeme, teda prinajmenšom tisíckrát toľko ako pri piešťanskom zosuve.

21-tisíc rizík

Za polstoročie medzi handlovským a piešťanským zosuvom došlo k mnohým ďalším, ale za ten čas sa posnuli vpred aj geológovia. Predovšetkým dokázali zmapovať rizikové územia. Podľa digitálnej mapy na webe Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra máme na Slovensku aspoň 21-tisíc svahových deformácií. Dohromady zaberajú plochu 257-tisíc hektárov, čo je viac ako päť percent územia krajiny.

„Medzi najviac postihnuté oblasti patria kontakty vulkanických pohorí s kotlinami – Vtáčnik, Kremnické vrchy a Hornonitrianska a Handlovská kotlina, východný okraj Kremnických vrchov, okraje Slanských vrchov a ich kontakt s Východoslovenskou nížinou, resp. Košickou kotlinou a severný okraj Vihorlatských vrchov,“ vyberá spomedzi rizikových miest Pavol Liščák, šéf oddelenia inžinierskej geológie v geologickom ústave.

 

Komfortnejšie cestovanie: Železnice nakúpia ďalšie klimatizované vozne

Description: Description: Description: Description: Komfortnejšie cestovanie: Železnice nakúpia ďalšie klimatizované vozneLen pätina vozňov je mladších ako päť rokov.

Na slovenských koľajniciach pribudne 10 nových klimatizovaných vozňov.

Nakúpi ich štátny osobný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) za 17,9 milióna eur. Zákazku podľa oznámenia zverejneného vo Vestníku verejného obstarávania dodajú ŽOS Vrútky. Je súčasťou rámcovej dohody z roku 2010. "Projekt bude spolufinancovaný z eurofondov," uviedla hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová. Dodávka obsahuje 10 kusov klimatizovaných vozňov druhej triedy na rýchlosť 160 kilometrov za hodinu.

Štátny dopravca má v súčasnosti k dispozícii 1040 vozňov, ich priemerný vek však dosahuje 21,15 roka. Zhruba pätina z nich, čiže 211 vozňov, je mladších ako päť rokov. Ďalších 113 má menej ako 10 rokov, zároveň je ale 643 vozňov v kategórii od 21 do 45 rokov.

Našli tri dni nezvestnú Helenu († 54): Nehybné telo ležalo pri potoku

Description: Description: Description: Description: Našli tri dni nezvestnú Helenu († 54): Nehybné telo ležalo pri potokuTelo nezvestnej Heleny († 56) našli pri potoku (ilustračné foto).

Po troch dňoch pátrania našli nezvestnú Helenu († 56). Jej nehybné telo ležalo pri potoku.

Helena F. († 56), ktorá bývala s priateľom v obci Chotča (okres Stropkov), bola nezvestná tri dni. Odišla z domu nevedno kam. Viac sa nevrátila, ani nedala o sebe nikomu vedieť. Počas dvoch pátracích akciách ju v okolí obce hľadalo takmer 40 policajtov a 20 občanov. Napokon nehybné telo Heleny našiel okoloidúci občan v sobotu popoludní pri potoku v katastri obce Gribov (okres Stropkov), vzdialenej niekoľko kiometrov od  Chotče.

Na miesto bol privolaný obhliadajúci lekár, ktorý predbežne cudzie zavinenie vylúčil. "Príčinu smrti nezvestnej ženy určí nariadená pitva," uviedol prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobaník.

Description: fotolia_hlvna-ilustracka_res.jpgLiščák sleduje aj dianie v susedných krajinách. „V Česku majú zaregistrovaných 14 178, v Poľsku 12 150 svahových porúch. Tieto krajiny uvádzam preto, že s obidvoma máme spoločné flyšové Karpaty a práve v nich majú, podobne ako je to u nás, väčšinu zosuvov a iných svahových porúch.

V Rakúsku sa počet zosuvov odhaduje na 25-tisíc a sú sústredené v Alpách, nížinaté Maďarsko ich má len 400.

Geológia a počasie

Dôvody, prečo sa masa zeme začne hýbať, sú pod i nad ňou. Najdôležitejšia je geologická stavba. U nás je z pohľadu geológov rizikovým najmä takzvaný vnútrokarpatský flyš. „Flyš predstavuje striedanie ílovcov a pieskovcov v premenlivom pomere, kde najčastejšie dochádza k zosuvom zvetralín po priaznivo uložených vrstvových plochách,“ vysvetľuje Liščák.

Druhou rozhodujúcou príčinou sú zrážky. „Nielen dažďové, ale tiež snehové, najmä pri náhlom topení, často spojenom s dažďom,“ dodáva Liščák.

Práve klimatické anomálie vo veľkej miere spôsobili aj dva najznámejšie zosuvy – v Handlovej a v Nižnej Myšli. „Od júna do decembra 1960 zrážkové anomálie v oblasti Handlovej prekročili vtedajší priemer zrážkových úhrnov o viac ako 50 percent,“ hovorí geológ.

Ešte podrobnejšie opisuje predpoklady zosuvov v roku 2010 na východe Slovenska. „Už prvé štyri mesiace roka boli mimoriadne bohaté na zrážky. V máji potom došlo na všetkých hodnotených staniciach SHMÚ k prekročeniu priemernej hodnoty zrážkového úhrnu o viac ako sto percent.“

Táto bohatá závlaha následne zhoršila „stabilitné pomery svahov a vytvorila podmienky na vznik svahového pohybu“.

 

Okresný prokurátor z Veľkého Krtíša leží zranený v nemocnici: Podozrivého strelca vypočúva polícia!

Description: Description: Description: Description: Okresný prokurátor z Veľkého Krtíša leží zranený v nemocnici: Podozrivého strelca vypočúva polícia!Pred nemocnicou stálo celý deň policajné auto.

Opäť sa stal terčom útoku! Okresný prokurátor z Veľkého Krtíša Gabriel Geško (56) leží postrelený v nemocnici.

Vo štvrtok sa viezol v aute, keď sa v obci Seľany ozval výstrel. Geška strážia na chirurgii muži zákona. Polícia má podozrivého účastníka streľby. Prokurátor sa v minulosti stal terčom útokov, vlani mu jedno auto podpálili a do druhého zaťali čakan.

Geško sa podľa doteraz známych zistení vracal domov v aute s kamarátom. Vo vozidle okrem nich sedeli aj dvaja prokurátorovi ochrankári, ktorí ho strážia po dvoch minuloročných cielených útokoch vandalov na jeho autá. Geško sedel na zadnom sedadle s veľkokrtíšskym podnikateľom, ked sa pri prechádzaní cez obec Seľany ozvala streľba. Ochrankári začali ihneď zraneného prokurátora ratovať a zalarmovali záchranárov. Streľbu počuli aj obyvatelia obce, ktorí volali starostovi.

Muži zákona strážia postreleného prokurátora.

„Na mieste som videl policajné auto a ďalšie dve autá. Chcel som vedieť, či sa stala nehoda a či ide o našich občanov, policajti mi odpovedali, že je to ich záležitosť,“ uviedol Pavel Celeng, starosta Selian. Podľa hovorcu záchranárov Borisa Chmela muž utrpel strelné poranenie v oblasti členka a previezli ho do nemocnice vo Veľkom Krtíši. Tam ho na chirurgickom oddelení strážia dvaja policajti. „Na žiadosť pacienta sa k jeho zdravotnému stavu nebudeme vyjadrovať,“ povedal riaditeľ nemocnice Pavel Bartošík. Podľa informácií Nového Času Geška ešte v deň postrelenia operovali. Polícia a prokuratúra poskytli k prípadu len základné informácie a bližšie sa odmietli vyjadriť.

„Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví, pri ktorom utrpel strelné poranenie okresný prokurátor vo Veľkom Krtíši,“ potvrdil hovorca banskobystrickej prokuratúry Ivan Vozár. Polícia vykonáva procesné úkony, súčasťou ktorých je aj výsluch zadržanej podozrivej osoby. „Chceme zdôrazniť, že predchádzajúce útoky na majetok prokurátora s týmto prípadom absolútne nesúvisia,“ vysvetlila Petra Vašková, hovorkyňa polície v Banskej Bystrici.

Dva útoky na Geška v roku 2013

Vlani v decembri niekto zabodol do strechy prokurátorovho auta čakan. Na porisku sa našiel odkaz napísaný červenou farbou: „Boh odpúšťa, ja nie. Odstúp!“ Predtým zasa Geškovi podpálili neznámi vandali auto. Škodu Fabia combi, ktorá bola zaparkovaná pred jeho panelákom, niekto polial horľavinou a zapálil.

Description: zosuv1_r9894_res.jpg

Handlová v roku 1961 prišla o desiatky domov.

Description: n.-mysla---zosuv-1_r802_res.jpg

Klesajúci svah v Nižnej Mišli ničil domy aj cesty.

 

Jedinečný výskum medika z Košíc: Štefan Tóth chce rakovinu liečiť hadím jedom!

Description: Description: Description: Description: Jedinečný výskum medika z Košíc: Štefan Tóth chce rakovinu liečiť hadím jedom!Štefan by v budúcnosti rád skombinoval prácu lekára a vedca.

Sníva, že vylieči čo najviac pacientov. Medik Štefan Tóth (24) testuje novú metódu liečby rakoviny.

Zistil, že na nádory účinkujú vysoko jedovaté látky rôznych exotických hadov. Dokázal, že z nich izolované proteíny vedia ničiť zhubné bunky. Okrem toho prišiel na to, ako uľahčiť transplantáciu tenkého čreva pomocou extraktu z istej čínskej huby. Za dosiahnuté úspechy ho minulý mesiac ocenili v ankete Študentská osobnosť školského roka 2012/2013.

Štefan Tóth (24) z Liciniec sa v Ústave lekárskej a klinickej biochémie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika venuje úplne novému výskumu. „Asi pred rokom sme začali pracovať so zriedeným jedom niektorých exotických hadov. Izolované proteíny testujeme na nádorových bunkách. Zistili sme, že tieto látky zastavujú delenie buniek a aj ich usmrcovali,“ povedal medik. V budúcom povolaní by rád skombinoval profesiu lekára i vedca.

Skúmal už aj vysokorizikové transplantácie tenkého čreva. „Zistil som vtedy, že riziko poškodenia pri transplantácii pomáha znižovať extrakt z jednej čínskej huby,“ povedal Tóth. Za svoje výsledky bol vlani v decembri ocenený v súťaži Študentská osobnosť školského roka 2012/2013 neziskovej organizácie Junior Chamber International Slovakia. Predtým už v roku 2012 získal na konferencii patológov v Kapskom Meste (JAR) grantové ocenenie pre mladých patológov do 35 rokov.

Description: cesta-nm_r7689_res.jpg

 

Spor medzi Dobrovodským a Rómami sa už mohol vyriešiť: Malacky však prespali príležitosť!

Description: Description: Description: Spor medzi Dobrovodským a Rómami sa už mohol vyriešiť: Malacky však prespali príležitosť!Rómovia v Malackách by sa odsťahovali, aby bol konečne pokoj.

Mesto Malacky nevyužilo možnosť získať 5 000 €, ktorú jej v rámci dotácií vyčlenil Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity.

Za peniaze mala byť vypracovaná projektová dokumentácia na výstavbu nízkonákladových bytov pre sociálne slabšie skupiny obyvateľov na Družstevnej ulici. Mesto však nepredložilo potrebné dokumenty. Rómovia tvrdia, že by sa presťahovali radi.

Početná rodina sa do domu na Družstevnej ulici prisťahovala v roku 2008. Susedia sa začali sťažovať na rušenie nočného pokoja a znečisťovanie okolia. Napriek mnohým iniciatívam sa situáciu nepodarilo vyriešiť a v dome v súčasnosti býva 38 ľudí. Jednou z možností zostáva presťahovať obyvateľov alebo ich časť do nízkonákladových bytov. Na projekt preto vyčlenili dotáciu 5 000 €, Malacky však podľa úradu splnomocnenca nemali záujem.

Rómovia v Malackách by sa odsťahovali, aby bol konečne pokoj.

Mesto napriek výzvam nepredložilo kompletný projekt aj s vyžadovanými prílohami. Na konci roka 2013 nám oznámilo, že sa o dotáciu nebude uchádzať, požadované prílohy nepredložilo a z toho dôvodu mu neboli financie poskytnuté,“ sprostredkovala odpoveď úradu Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

Rómovia v Malackách by sa odsťahovali, aby bol konečne pokoj.

„Žiadosť je stále otvorená a v riešení,“ tvrdí hovorkyňa Malaciek Michaela Janotová. Podľa nej musí zastupiteľstvo ešte schváliť prevod majetku. Dokumenty preukazujúce vlastnícky vzťah k pozemku potom musia byť podľa nej doložené k žiadosti o poskytnutie dotácie.

Rómovia v Malackách by sa odsťahovali, aby bol konečne pokoj.

Rómovia by sa odsťahovali radi. „Ihneď by sme sa odsťahovali, aby bol v Malackách pokoj,“ povedal Roman Galba, ktorý žije v jednej unimobunke so ženou a 10 deťmi. Tvrdí, že by mu bolo jedno kam, ale zostal by niekde v okolí Malaciek. Takéto riešenie by vyhovovalo aj susedovi Oskarovi Dobrovodskému.

Aj človek

Tretím dôležitým narušiteľom stability je človek. „K zosuvom prispieva nevhodnými aktivitami - podrezaním päty svahu, priťažením odlučných a úpätných častí svahu, nevhodnou manipuláciou s povrchovou vodou,“ hodnotí Liščák.

Príkladom kombinácie prírodných podmienok a ľudskej činnosti je podľa neho zosuv v Podhradí na západnom okraji pohoria Vtáčnik v máji a júni 1978. „Okrem geologickej stavby bol podmienený ťažbou hnedého uhlia. Statické poruchy sa vtedy prejavili na 116 obytných domoch.“

Pri nedávnom zosuve pri Piešťanoch tiež mohla zohrať úlohu ľudská aktivita. „Popri geologickej predispozícii prispeli k aktivizácii zosuvu viac ako 50-ročné ťažobné aktivity v kameňolome, ktoré výrazne oslabili pätu svahu.“

Hoci človek dokáže terén poškodiť, jeho možnosti naprávať, čo sa už raz dalo do pohybu, nie sú veľké. „Závisí to od veľkosti zosuvu a hĺbky šmykovej plochy. Napríklad na území handlovského zosuvu je akákoľvek výstavba vylúčená. Isteže, disponujeme technológiami, ktorými by bolo možné stabilizovať aj veľké zosuvy, ale takéto stabilizácie by neúnosne predražovali následnú výstavbu,“ hovorí geológ.

Aspoň prevencia

Človek síce geologické zloženie zeme neovplyvní, no môže sa mu lepšie prispôsobiť. Podľa Liščáka je kľúčové poznať terén, na ktorom sa má stavať. „Inžinierskym geológom, by, samozrejme, pomohlo, keby sa konečne podarilo presadiť v stavebnom zákone ustanovenie, ktoré by projektantov či individuálnych stavebníkov zaviazalo povinne využívať výsledky inžinierskogeologického prieskumu. Problém je, že stavebníci a investori tento aspekt zanedbávajú.“

Informácií o rizikových miestach je už podľa neho dosť. V Atlase stability svahov máme na veľmi dobrej úrovni spracovanú informáciu o zosuvoch. Územné plány mnohých obcí zohľadňujú túto zosuvnú dokumentáciu. Podobne, pri líniových stavbách typu diaľnic, železníc a ďalších komunikácií sú zohľadnené výsledky viac ako 50-ročnej práce slovenských geológov pri registrácii zosuvov a iných svahových porúch,“ hovorí Liščák.

„Navyše, na významných zosuvoch máme vybudované monitorovacie systémy, prostredníctvom ktorých dokážeme spravidla včas identifikovať možnú aktivizáciu zosuvu,“ dodáva geológ.

 

Dvojicu z Lučenca obvinili z podvádzania dôchodcov v Trenčíne

Description: Description: Description: Dvojicu z Lučenca obvinili z podvádzania dôchodcov v TrenčínePolicajti zatkli dvojicu z Lučenca podozrivú, že v Trenčíne lákali od dôverčivých dôchodcov peniaze.

Ide o Júliusa (57) a Teréziu (52) z Lučenca, ktorých polícia obvinila z podvodu. V prvom prípade oslovili dôchodcu a pýtali sa na nemocnicu. Starý pán im ochotne odpovedal a dal sa s nimi do reči. Potom ho požiadali o pôžičku 600 eur na operáciu nohy ich zraneného zamestnanca. Starého pána doviezli na Škode Superb domov a postupne od neho vymámili až 1 700 eur.

Description: Description: Description: Na tomto aute prišla do Trenčína dvojica z Lučenca, ktorú policajti obvinili z podvodu, pretože od dôchodcov mámili peniaze.Ako protihodnotu mu mali nechať doláre, ktoré si podľa ich slov nemali kde rozmeniť. Starý pán po ich odchode zistil, že žiadne doláre mu nenechali. V druhom prípade oslovili dôchodcu s rovnakou otázkou, kde je nemocnica. Potom od dôchodcu (74) pýtali 300 eur na operáciu nohy pre ich kamaráta.    

Na tomto aute prišla do Trenčína dvojica z Lučenca, ktorú policajti obvinili z podvodu, pretože od dôchodcov mámili peniaze.

"Na Teréziu a jej manžela Júliusa, ktorý bol v minulosti 11-krát súdne trestaný, poverený príslušník spracoval návrh na väzobné stíhanie. Sudca návrh akceptoval len v prípade Júliusa. Obvineným v prípade preukázania viny hrozí až dvojročné väzenie," informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.

Policajná hovorkyňa upozornila najmä starších ľudí, aby boli maximálne opatrní, keď ich niekto osloví a dá sa s nimi do reči. Najmä, keď ten kto ich osloví, začne pod rozličnými zámienkami od nich pýtať peniaze na rôzne účely. "Fantázia podvodníkov nepozná hranice a práve starší ľudia sa stávajú ľahkým terčom rôznych podvodníkov, ktorí zneužijú ich dôveru a úsilie pomôcť," upozornila Antalová.

Description: n.-mysla---zosuv-2_r7300_res.jpg

Zdemolované domy sa už opraviť nedajú.

V Nižnej Myšli už žijú iba stromy

Pred necelými štyrmi rokmi podmáčaná zem vyhnala z domovov obyvateľov Nižnej Myšle. Zrejme navždy.

V noci z 3. na 4. júna 2010 pribudlo v Nižnej Myšli takmer dvesto bezdomovcov. Mohutný zosuv pôdy poškodil takmer päťdesiat domov, dvadsaťdeväť museli zbúrať.

Hlboké rany v dušiach ľudí a na tvári dediny ani tri a pol roka po kataklizme čas nevyliečil. „Z večera do rána sme prišli o všetko. Dodnes sa s tým nedokážem zmieriť,“ spomína Karol Glajc.

Namiesto kolaudácie asanácia

Tri a pol roka pracoval v Anglicku ako zvárač, len aby si splnil sen. Keď mu manželka zatelefonovala, že čakajú ďalší prírastok, dal výpoveď. V novučičkom, vlastnoručne postavenom rodinnom hniezde, do ktorého investoval všetky peniaze, ostávalo osadiť už len zábradlie na prednom balkóne.

„Na ďalší týždeň som chcel dom kolaudovať. Neviete si predstaviť tú radosť.

 

Európsky súd dáva zúfalej matke nádej: Juliettka a Emka majú šancu ostať doma!

Description: Description: Description: Európsky súd dáva zúfalej matke nádej: Juliettka a Emka majú šancu ostať doma!Podarí sa Juliettke a Emke ostať doma na Slovensku?

Budú už konečne žiť bez strachu? Najvyšší súd v prípade sestričiek rozhodol. Deti sa musia vrátiť do Francúzska.

Dievčatká sa až tak boja, že nedokážu chodiť samy do školy! Emka a Juliettka nežijú ako ostatné deti, ale pre strach, že si po ne kedykoľvek môže prísť otec, sa nedokážu už ani usmiať. Teraz im svitla nová nádej, aby mohli zostať doma. Podľa Marice Pirošíkovej, našej zástupkyne pred Európskym súdom pre ľudské práva, súdy nemôžu rozhodovať automaticky či mechanicky.

„Musia brať do úvahy najlepší záujem dieťaťa, ktorý môže prevážiť nad záujmom rodičov. ESĽP poukazuje na článok z Haagskeho dohovoru. Umožňuje, aby dožiadaný štát nenariadil návrat dieťaťa, ak sa preukáže, že existuje vážne nebezpečenstvo, že ho návrat vystaví fyzickej alebo duševnej ujme, alebo ho inak privedie do neznesiteľnej situácie. V tomto ohľade sú významné závery psychológa, väzba na matku, čas strávený v dožiadanom štáte,“ povedala Pirošíková.

Existuje tak ešte šanca, že dievčatá ostanú u mamy. „Urobíme všetko pre to, aby sa do úvahy bral fakt, že deti dlhodobo žijú na Slovensku. A aby mali aj ony právo vyjadriť sa, čo chcú a kde chcú byť,“ povedala mamička dievčatiek Andrea Slivková. ESĽP už v minulosti konštatoval porušenie práva na súkromie v prípadoch nariadenia návratu, ktorý nebol v najlepšom záujme dieťaťa.

Podobný prípad z Lotyšska

Matka s dcérkou (3) odišla z Austrálie pred manželom do Lotyšska. Najskôr prvostupňový súd nariadil návrat dieťaťa do Austrálie. Matka predložila súdu psychologický posudok, že u dieťaťa môže vzniknúť psychická trauma, ktorá mu ublíži, ak ho oddelia od matky. Nepomohlo to.

Vo veci rozhodovala 7-členná komora Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorá dospela k záveru, že lotyšské súdy opomenutím náležitého preskúmania rodinnej situácie porušili právo matky. Súd bude opäť rozhodovať o pobyte dieťaťa.

Namiesto toho som ho musel búrať,“ hovorí Karol.

Deň po katastrofe visela na balkóne čudne skrútenej novostavby nedosušená bielizeň. Manželka ju nestihla ani zvesiť.

„V noci som sa zobudil, počul som, že v dome niečo prasklo, psy začali brechať. Zbadal som praskliny v múre, neustále sa zväčšovali. O hodinu som už utekal. Našťastie, manželka s deťmi spala u našich.“

Ráno neveril vlastným očiam. Dom zasiahol mohutný zosuv pôdy. Obrovský tlak kubíkov zeminy nasiaknutej dlhotrvajúcimi lejakmi nadvihol časť budovy ako zápalkovú škatuľku.

„Podlahy vystrelilo do metrovej výšky. Dom však ostal vcelku. Len vďaka železobetónovým základom sa nezrútil,“ vysvetľuje Karol.

Stavebné povolenie

Stavebné povolenie dostal v roku 2005. Vydal mu ho spoločný stavebný úrad v Čani. Ani tam však o riziku zosuvu údajne nevedeli. A tak ľudia budovali desaťročia svoje domy na rizikovej svahovej deformácii.

Relatívne stabilný svah dali do pohybu až extrémne zrážky, ktoré v júli 2010 postihli takmer celé Slovensko. Ničivý zosuv mal rozmery tristo krát dvesto metrov, hĺbku približne pätnásť metrov.

Viacerí obyvatelia Nižnej Myšle tvrdia, že pred niekoľkými desiatkami rokov robili v obci geologický prieskum. Dokumentácia sa však záhadne stratila.

„Mne nikto nič nepovedal, nikto ma na nič neupozornil. Lokality, kde hrozia zosuvy, by mali byť súčasťou územného plánu každej obce. Po tej katastrofe je u nás v časti dediny stavebná uzávera. Žiaľ, neskoro,“ hovorí Karol.

Glajcovci žijú od pohromy u svokrovcov. Deviati pod jednou strechou.

Karol je rozhodnutý pustiť sa do novej stavby. Pravda, na inom mieste. Pozemok, na ktorom stál ich dom, je nielen nebezpečný, ale aj bezcenný. A tak po okrajoch vysadil hrušky, slivky, čerešne, jablone.

„Zvarím ešte futbalové bránky, uprostred bude ihrisko. Aspoň si s príbuznými zahráme futbal...“

Ulica (bez)nádeje

Nešťastie v Nižnej Myšli zmobilizovalo celé Slovensko. Mesto Košice darovalo ťažko skúšanej obci pätnásť nových kontajnerových bytov za symbolické euro. Obytný dom z kontajnerov samospráva postavila na Luniku IX pre obyvateľov paneláka, ktorý museli po ničivom požiari zbúrať. Nakoniec atypická bytovka za viac ako 330-tisíc eur ostala prázdna. Vysoké nájomné odradilo budúcich nájomníkov od sťahovania.

1

Košice a Bratislava bojujú o peniaze: Kto získa 5 miliónov € od amerického miliardára?

Description: Description: Description: Description: Košice a Bratislava bojujú o peniaze: Kto získa 5 miliónov € od amerického miliardára?Košice chcú využiť skúsenosti, ktoré získali ako Európske hlavné mesto kultúry.

Zabojujú o milióny eur! Košice a Bratislava sa zapojili do medzinárodnej súťaže, ktorú vyhlásil americký miliardár Michael Bloomberg.

Európska metropola, ktorá príde s najlepším nápadom na riešenie problémov mesta, môže získať až 5 miliónov eur! Súťaž Mayors Challenge je určená pre európske mestá s viac ako 100-tisíc obyvateľmi. Zo Slovenska sa teda mohli zapojiť iba Bratislava a Košice. A obe mestá túto príležitosť aj využili. Okrem lákavej hlavnej ceny 5 miliónov eur dostanú ďalší štyria výhercovia po milióne eur. Aby uspeli, musia ponúknuť zaujímavý a inovatívny nápad na zlepšenie života, ktorý sa dá použiť aj v iných mestách.

Košice súťažia s projektom premeny industriálneho mesta na mesto inovácií a kultúry.

Hlavnou myšlienkou projektu, s ktorým sa Košice hlásia do súťaže, je premena industriálneho mesta, známeho hutníctvom či v minulosti strojárstvom, na mesto plné inovácií, kreativity a kultúrnych podujatí. „Sme si istí, že máme čo ponúknuť aj iným mestám v Európe. Košice boli minulý rok Európskym hlavným mestom kultúry a vzniklo tu množstvo zaujímavých nápadov,“ povedala hovorkyňa košickej radnice Martina Urik Viktorínová. Projekt je tímovým dielom úradníkov z magistrátu.

Bratislava sa zapojila s projektom otvorenej samosprávy.

Bratislavu do súťaže oslovil priamo človek z Bloombergovho tímu. „Bolo to približne pred pol rokom. Pýtali sa nás, či sa nechceme podeliť so skúsenosťami okolo participatívneho rozpočtu ako návodu aj pre iné mestá. Zapojili sme sa s projektom otvorená samospráva a teraz finišujeme s prihláškami,“ prezradil Ľubomír Andrassy, riaditeľ kancelárie primátora. „Nejdeme prezentovať, čo by sme za peniaze chceli vybudovať, ale čo už robíme a ako to ďalej rozvíjať. Bratislavčanom chceme rozšíriť právomoci, aby mohli rozhodovať o tom, na čo sa použijú financie.“

Mayors Challenge

Uzávierka súťaže je do konca januára.

V apríli vyberú 20 finalistov.

V októbri vyhlásia 5 víťazov.

Prihlásiť sa môžu európske mestá nad 100-tisíc obyvateľov.

Hľadajú sa najinovatívnejšie riešenia problémov mesta, ktoré by sa dali využiť Description: Description: Description: Description: Michael Bloomberg (71)aj inde.

Projekty musia byť nové, nie už realizované.

Výhry sú určené na ich realizáciu.

Michael Bloomberg (71)

americký podnikateľ, politik a filantrop

v rokoch 2002 - 2013 bol starostom New Yorku

v rebríčku magazínu Forbes je 13. najbohatším človekom na svete

jeho majetok je 23 miliárd eur

„Pomaly tu už nikoho nenájdete,“ hovorí Stanislav Nagy, jeden z posledných obyvateľov narýchlo postaveného sídliska v lokalite Kopanice.

S manželkou Annou strávil v kontajnerovom byte štvrté Vianoce a Nový rok. Aj oni prišli o dom. Väčšina susedov z Ulice nádeje, ako ktosi spontánne nazval novú štvrť, sa rozpŕchla po okolitých obciach, žijú u príbuzných, kúpili si staršie rodinné domy, ktoré rekonštruujú, poniektorí sa pustili do výstavby nových.

„My už stavať nebudeme. Máme svoje roky,“ rezignovane vraví 58-ročný muž. V januári minulého roku, pár rokov pred dôchodkom, prišiel o prácu.

Sedíme v obývačke spojenej s kuchynkou, vedľa je spálňa, z predsiene sa vchádza do kúpeľne s toaletou a sprchovacím kútom. Nagyovci platia mesačne vyše dvesto eur. Kúrenie, ohrev vody a varenie je na elektrinu.

„V lete je tu horúco, v zime zima. Keď chceme byt vykúriť, lezie to poriadne do peňazí.“  Nagyovci zatiaľ márne čakajú na pridelenie nájomného bytu v novej bytovke. Obec ju začala stavať vlani v septembri. Strihať pásku by mali na jeseň tohto roku.

„Neviem, či sa toho dočkáme. Prinajhoršom dožijeme tu,“ rozmýšľa Stanislav Nagy. A v smutných očiach sa mu zračí beznádej.

Description: n.-mysla---dom-k.-glajca_r5950_res.jpg

Karol Glajc pred už kolaudovať nový dom nestihol.

Stavebná uzávera

V zasadačke obecného úradu visí nová geologická mapa obce. Červenou farbou sú vyznačené lokality postihnuté aktívnymi zosuvmi, žltou rizikové oblasti so svahovými deformáciami. Dohromady tvoria takmer polovicu obce.

„V časti s aktívnymi zosuvmi platí stavebná uzávera,“ vysvetľuje starosta Ľudovít Grega. „Tam nevydáme povolenie ani len na malú stavbu. V potenciálne ohrozených územiach bude musieť žiadateľ doložiť geologický a statický posudok.“

Svah v lokalite Pod cintorínom akoby rozryli ťažké buldozéry. Mohutný zosuv je stále v pohybe, ohrozuje aj  základnú školu.

„Pred pár rokmi sa tu deti sánkovali. Dnes je to nemysliteľné. A to tu mali stáť rodinné domy!“ krúti hlavou starosta.

Podľa územného plánu obce, ktorý bol schválený len dva roky pred živelnou pohromou, práve táto časť bola určená na individuálnu bytovú výstavbu.

 

Renesančný kaštieľ v Moravanoch nad Váhom rozoberajú vandali

Description: Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom spustol za necelých sedem rokov.Za necelých sedem rokov zostala z využívaného a dobre zachovaného renesančného kaštieľa v Moravanoch nad Váhom stavba takmer bez strešnej krytiny a drancovaná vandalmi. K zabezpečeniu objektu zahraničných majiteľov neprinútila ani vysoká pokuta, hovoriť sa začalo o vyvlastnení.

Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom spustol za necelých sedem rokov.

MORAVANY NAD VÁHOM. Bielu stavbu s vežou a vysokými poloblúkmi na streche vidieť dobre už z hlavnej cesty. Čím bližšie k bráne kaštieľa a miesta, kde sa ešte donedávna stretávali uznávaní výtvarníci prídete, tým je pohľad žalostnejší.

Poplazy na vstupnej bráne pripomínajú rozprávku o Šípkovej Ruženke, medená strecha na veži do polovice olúpaný banán. Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom chradne, drancujú ho vandali i bezdomovci.

Hoci sú brány zamknuté, do areálu sa dá poľahky dostať dierou v plote. Stav národnej kultúrnej pamiatky sa začal dramaticky zhoršovať v roku 2011, keď sa nevítaní návštevníci pustili do medených plechov strešnej krytiny.

Dnes do objektu zateká, steny plesnivejú a všetko použiteľné vybavenie je preč. Minulosťou je aj upravený anglický park, ktorý zdobili sochy svetových umelcov vytvorené počas tunajších sympózií.

Spletité vlastnícke vzťahy

Výnimočná stavba, ktorú nechali koncom 16. storočia postaviť majitelia tematískeho panstva Turzovci, slúžila v rokoch 1914 až 1918 ako vojenská nemocnica.

Počas druhej svetovej vojny tu boli ubytovaní sovietski vojaci, neskôr škola, škôlka aj byty. V roku 1962 kaštieľ získal do držby Slovenský fond výtvarných umení a slúžil ako ateliéry a ubytovacie zariadenie pre umelcov.

Fond tu prevádzkoval hotel nižšieho štandardu a reštauráciu, v roku 2003 dokonca vynovili a nechali znovu vysvätiť kaplnku. Tá však veriacim dlho neslúžila, pre finančné problémy a rastúce prevádzkové náklady sa výtvarníci rozhodli v roku 2006 kaštieľ predať.

Víťazom verejnej súťaže sa stala firma Art Hotel Kaštieľ Moravany nad Váhom, za ktorou stáli bývalý primátor Piešťan Ivan Mrázik a Edita Mráziková. Tí takmer okamžite po odkúpení predali kaštieľ ďalej, Slovincom Tahirovi Ametajovi a Andrejovi Plešivčnikovi.

Noví majitelia kaštieľ zaťažili úverom vo výške dva milióny eur, ktorý nesplácali. Vysporiadali sa však medzi sebou a jediným vlastníkom kaštieľa je od minulého roka Ametaj.

Záložné právo na nehnuteľnosť má slovinská cirkevná spoločnosť Zvon Ena Holding, tohto času v konkurze. Práve tá totiž nesplácaný úver poskytla.

Na ťahu je podľa slovinských médií správkyňa konkurznej podstaty, ktorá sa údajne pokúša o mimosúdne vyrovnanie s Ametajom. Ak by sa dohodli, kaštieľ by zostal v jeho vlastníctve. V opačnom prípade by mohol byť pre stavbu, ktorá má podľa znaleckého posudku hodnotu viac ako milión eur, vykúpením predaj zodpovednému kupcovi.

 

Informácie o nebezpečnom kopci v ňom nie sú: „Všetko by ľahlo. Sodoma a Gomora.“

Podľa novely geologického zákona, ktorá platí od 1. októbra minulého roku, sú samosprávy miest a obcí povinné zakomponovať do územných plánov výsledky geologických prieskumov svahových deformácií s rizikom zosuvov. Stavebné úrady by mali konečne kvalifikovane rozhodovať.

„Je to tá najlepšia prevencia. Keby zákon platil skôr, tragédia sa nemusela stať,“ myslí si starosta.

Hromozvod

Aj tri a pol roka po najväčšom zosuve pôdy na Slovensku za posledné roky starostu naďalej najviac zamestnávajú dôsledky tragédie.

Treba sanovať nebezpečné svahy, dokončiť bytovku pre poškodených, porozmýšľať nad využitím prázdnych kontajnerových bytov, vyrovnať pozemky, na ktorých stoja a kde by mohla pokračovať výstavba. Aj vzťahy medzi ľuďmi sa zhoršili.

„Solidarita medzi ľuďmi trvala tak tri dni. Závisť a klebety urobili svoje. Keby sme chceli kontajnery predať, stále by sa niekto cítil ukrivdený. Keby som z nich urobil byty pre Rómov, hnali by ma, že pomáham len Cigánom. Aj keby sme mali sto riešení, dobré medzi nimi nenájdeme.“

V Handlovej sa pohla celá hora

Obrovské handlovské zosuvy pôdy v rokoch 1960 a 1961 pripravil takmer tisíc ľudí o domy.

Rok 1960 patrí v histórii Handlovej k najtragickejším. Zosuvy pôdy vtedy pripravili o strechu nad hlavou stovky ľudí. Masy zeme zničili takmer dvesto domov.

Zosuvy našťastie neprišli náhle, pohyb pôdy naznačovali popraskané múry či vykrivené okná a dvere. Ľudí včas evakuovali, preto nikto pri katastrofe nezahynul.

Hobľovanie nepomohlo

Prírodný živel, s ktorým sa Handlová vyrovnávala dlhé roky, prišiel nenápadne až prozaicky. Jozef Juríček bol v roku 1960 tajomníkom mestského národného výboru. Blížili sa Vianoce, aj keď počasie tomu nenasvedčovalo. Snehu nebolo, naopak, neustále pršalo.

„V polovici decembra mi zatelefonoval kamarát Jozef Štrbík, ktorý býval na hornom konci Handlovej. Posťažoval sa, že sa mu nedajú zatvoriť okná, že ich má vykrútené. Vysmial som ho, či si s tým nevie poradiť. Navrhol som mu,  nech ich ohobľuje a všetko bude v poriadku,“ zaspomínal si pri polstoročnom smutnom výročí zosuvov Juríček.

Kamarát, ktorému radil, sa mu hneď na druhý deň ozval, že ohobľovanie nepomohlo, situácia sa dokonca ešte zhoršila. Vybral sa k nemu a zistil, že je zle. Nielen dom, ale už aj záhradu mal zničenú. Pôda sa dala do pohybu.

Zalarmoval geológa a  úrady. Vyšetrovanie ukázalo, že pôda v hore nad mestom je už popraskaná. Zasadali rôzne komisie, odborníci sa medzi sebou radili.

Začali evakuovať ľudí. Mnohí s bolesťou v srdci opúšťali domovy, v ktorých roky žili.

„Bolo tesne pred Vianocami, niektorí už mali ozdobené aj stromčeky. Nevedeli, čo ich čaká. Bolo to kruté," neubráni sa slzám pri spomienkach Juríček.

Ubytovanie v Handlovej dostávali hlavne aktívni baníci, aby mohli ďalej fárať. Prechodné ubytovanie poskytli ľuďom aj Prievidza, Žiar nad Hronom, ale aj vzdialenejšia Žilina či dokonca Bratislava.

 

Description: kastiel_res.jpg

Kaštieľ v časoch, keď ho využívali výtvarníci.

Pokyny pamiatkarov ignorujú

Zahraničného majiteľa a nejasné pozadie vlastníckych vzťahov vnímajú ako problém aj odborníci z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Trnave. Tí na stavbe niekoľkokrát vykonali štátny dohľad a nariadili ochranné opatrenia.

Zatiaľ posledný termín, do ktorého mal majiteľ zabezpečiť zastrešenie objektu a pozemok pred neoprávneným vniknutím, bol 23. december. Starosta Moravian nad Váhom Peter Hulman nám však potvrdil, že sa nič nezmenilo.

„V priebehu januára prebieha konanie o náprave a pokiaľ sa preukáže, že vlastník nariadenia nevykonal, tak krajský pamiatkový úrad začne priestupkové konanie,“ povedal Marek Zelina z KPÚ.

Vyvlastnenie je komplikované

V minulosti dostali majitelia od pamiatkarov najvyššiu zákonnú pokutu, stotisíc korún slovenských. Nezaplatili ju, ani nekomunikovali.

„Kým na začiatku roku 2007 nám ešte vlastníci predložili zámer obnovy kaštieľa, tak o niekoľko mesiacov už bol kaštieľ odpojený od energií a opustený,“ hovorí Zelina.

Počas nasledujúcich rokov majitelia akoby neexistovali, všetky výzvy a nariadenia ignorovali. Do toho začali strechu rozoberať vandali a KPÚ hľadal iné možnosti, ako kaštieľ ochrániť. „Prikročili sme ku krajnej možnosti a v roku 2012 sme dali na stavebný úrad návrh na vyvlastnenie kultúrnej pamiatky,“ povedal Zelina.

Stavebným úradom je v tomto prípade obec Moravany nad Váhom, ktorá by tak teoreticky mohla začať proces vyvlastnenia. Až také jednoduché to však nie je. Problémom sú slovinskí veritelia i fakt, že aj pri vyvlastnení je nutné zaplatiť pôvodným majiteľom cenu podľa znaleckého posudku.

„Obec na to prostriedky nemá a potenciálnych kupcov hneď odradia ťarchy v liste vlastníctva. Navyše, kaštieľ a park okolo neho má dvoch rôznych majiteľov. Situácia je veľmi komplikovaná,“ povedal starosta Hulman.

Description: p1157601_r4217_res.jpgMedené plechy z veže speňažili v zberných surovinách.

Starosta: Škodám sa dalo zabrániť

Obyvatelia obce na chátrajúci kaštieľ reagujú citlivo, je témou rozhovorov domácich a rezonuje aj na obecnom úrade.

„Ľudia sa pýtajú, prečo s tým niečo neurobíme. Momentálne sme však v patovej situácii. Je to smutné, až do konca roku 2007 bol kaštieľ fungujúcou prevádzkou, vpredu boli aj dva byty. Stačilo by, aby v nich noví majitelia nechali nájomníkov, ktorí by sa o objekt starali a strážili ho,“ myslí si starosta Peter Hulman.

On osobne by v kaštieli rád videl podobný hotel ako v minulosti, park by sa mohol skultúrniť a otvoriť pre verejnosť.

„Sme blízko Piešťan, hotel by mohol ubytovávať turistov či návštevníkov kúpeľov. Namiesto toho sa v ňom zoskupujú bezdomovci zo širokého okolia,“ hovorí starosta.

Veľmoc šľachtických sídiel

Množstvo peňazí potrebné na rekonštrukciu a prevádzku je problémom nielen moravianskeho kaštieľa, ale aj iných podobných stavieb. Investície sú veľké a ich návratnosť dlhodobá a neistá.

„Do veľkej miery to závisí od lokality, kde sa šľachtické sídlo nachádza. Slovensko je čo do počtu podobných stavieb naozaj bohaté, v minulosti tu bol totiž silne prítomný zemiansky stav. Kaštiele, zámočky či kúrie sa nachádzajú takmer v každej obci. Nie všade však môže byť hotel,“ hovorí Zelina.

Description: zosuv3_r9671_res.jpg

Zosuvy trvali niekoľko mesiacov, domy padali jeden za druhým.

Nikto nezahynul

Celkovo pre zosuv pôdy opustilo stoosemdesiatdeväť domov približne deväťsto ľudí. Niektorí sa do Handlovej nikdy viac nevrátili. Škoda na budovách bola odhadnutá na osem a pol milióna vtedajších korún. Zničená však bola aj hlavná cesta smerom na Žiar nad Hronom, pôda ohrozovala banskú štôlňu. Pri nešťastí našťastie nikto nezahynul ani sa nezranil.

Zosuvy trvali niekoľko mesiacov, až do júna roku 1961.

Na búranie domov, sanačné práce, geologický prieskum či sťahovanie ľudí sa vtedy minulo takmer tridsať miliónov korún. Na ohrozených miestach sa neustále striedali stráže, pomáhali študenti z miestnych stredných škôl, o nešťastie sa zaujímala aj vtedajšia vláda. Nešťastie ľudí zomklo.

Dôvodom zosuvov nebolo len dlhotrvajúce daždivé počasie. Juríček pripomenul, že „na hornom konci Handlovej žili kedysi Nemci. Mali malé políčka a medzi nimi si vytvorili rigoly, ktoré odvádzali vodu. Po vojne vznikol štátny majetok, pôda sa spojila, rigoly boli rozorané a voda nemala kadiaľ odtekať. Výsledkom bol zosuv."

Zastaviť sa ho podarilo navezením veľkého množstva kamenia a zeminy z bane. Ochranný násyp budovali až do začiatku deväťdesiatych  rokov.

Uvažujú o golfe

V súčasnosti je územie, postihnuté pred päťdesiatimi štyrmi rokmi, neobývané, zarastené trávou, kríkmi a stromami.

Stabilizačný násyp v roku 2007 získalo mesto od ministerstva životného prostredia.

„Tvar násypu sa neustále tvorí, neuskutočnila sa jeho technická a biologická rekultivácia,“ povedala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.

Mesto už pred pár rokmi chcelo územie upraviť, aby mohlo byť využívané na voľnočasové aktivity. Spomínalo sa napríklad budovanie golfového ihriska.

„Na násype možno stavať v budúcnosti len ľahké jednoposchodové stavby. Ani myšlienka jeho využitia na golf ešte nie je zabudnutá,“ zdôraznila Paulínyová.

Jedna dobrá správa pre Handlovčanov je, že na území, kde sa v roku 1960 zosypala zemina, už v súčasnosti zosuvy nehrozia. Banícke mesto má však ďalšie miesta, kde sa zem môže dať do pohybu.

„Územie Handlovej je v súčasnosti podmienečne stabilné,“ hovorí Jozef Čaplár, vedúci odboru výstavby a územného plánu Mestského úradu v Handlovej.

Lokálne zosuvy, ktoré nemajú plošný charakter, evidujú v Handlovej na hornom konci mesta, na Žiarskej, Ciglianskej ulici a na Starej ceste.

Územia monitorujú

Do roku 2012 šesťkrát do roka robil monitoring všetkých problémových oblastí odborník, ktorý mal zmluvu s mestom. Pre samosprávu to bolo finančne náročné.

„V súčasti robia monitoring pravidelne zamestnanci mesta obhliadkou veľmi dôležitých monitorovacích šácht, ktorých je v Handlovej osem, a na stabilizačnom násype sú monitorované vertikálne vrty a šachty,  ktorých je takmer štyridsať,“ zdôraznil Čaplár.

Dodal, že „všetky doteraz aktivované zosuvy sú zabezpečené odvodnením a priťažením päty svahu. Intravilán Handlovej je v podstate z dvoch tretín v oblasti aktívnych alebo pasívnych zosuvov“.

Súčasnú stabilizovanú situáciu s pohybmi zeme v Handlovej môžu narušiť neúmerné zrážky, neodvodňovanie svahov alebo zmena hydrogeologických pomerov. Negatívne môžu pôsobiť aj ľudia, pokiaľ budú robiť geologické práce bez odborných posudkov.

„Akúkoľvek stavebnú aktivitu v Handlovej musia obyvatelia konzultovať s odborne spôsobilým geológom, pretože neodborné zásahy sú zväčša najväčším ohrozením a iniciujú svahové deformácie,“ dodal Čaplár.

 

Ako pozitívny príklad uvádza rekonštrukciu kaštieľov v Sasinkove či Tonkovciach, ktoré dnes slúžia ako súkromné sídla.

„Ideálne je ich využitie na bývanie a reprezentáciu vlastníka, veď na to boli pôvodne určené. Je to však finančne náročné. U niektorých kaštieľov by bolo možnosťou sprístupnenie pre verejnosť, vtedy by sa dali pri obnove využiť aj európske peniaze,“ povedal Zelina.

CHRONOLÓGIA

- renesančný kaštieľ postavili Turzovci koncom 16. storočia, spolu s tematínskym panstvom ho v roku 1638 získali Čákiovci,

- za Imricha Čákiho prešiel kaštieľ v 17. storočí ranobarokovou úpravou; prejavila sa štukovou bohatou výzdobou na klenbách na prízemí a tiež bola pristavaná kaplnka,

- v polovici 18. storočia kaštieľ ako zálohový majetok vlastnili Koloničovci,

- koncom 18. storočia ho získali do vlastníctva Motešickí, ktorí si tu zriadili rodové sídlo,

- v roku 1872 vdova po Matejovi Motešickom predala celá panstvo aj s kaštieľom nemeckej rodine Zedtwitzovcov, ktorí v roku 1881 do vysokej atiky kaštieľa nechali vložiť ďalšie podlažie,

- v rokoch 1914 - 1917 tu bola vojenská nemocnica,

- v roku 1945 kaštieľ obývali sovietski vojaci,

- od roku 1945 do roku 1948 kaštieľ slúžil ako škola,

- v 50. rokoch patril Krajskej správe lesov v Pezinku,

- od roku 1962 kaštieľ získal do držby Slovenský fond výtvarných umení a v roku 1965 bola uskutočnená jeho posledná celková obnova,

- v roku 2006 sa majiteľom nakrátko stala dnes už neexistujúca spoločnosť Art Hotel Kaštieľ Moravany nad Váhom,

- od roku 2007 kaštieľ vlastnili slovinskí štátni občania Tahir Ametaj a Andrej Plešivčnik,

- od roku 2013 je majiteľom kaštieľa Tahir Ametaj.

Časovaná bomba: Zosunie sa svah nad Bankou do Váhu?

Zosuv pôdy nad obcou Banka neďaleko Piešťan podľa odborníkov bude pokračovať! Aj napriek tomu, že geologický prieskum nie je ešte ukončený, prvé výsledky hovoria o tom najhoršom scenári.

Description: Časovaná bomba: Zosunie sa svah nad Bankou do Váhu?

Časovaná bomba: Zosunie sa svah nad Bankou do Váhu?

Z vŕšku Červená Veža sa 7. januára odtrhol pás asi 20 metrov široký a 50 metrov dlhý. Zosunul sa asi 50 metrov smerom k ceste vedúcej do Hlohovca. zahatal cestu do chatovej osady a k hotelom.

Odtrhol kus súkromnej záhrady a ohrozil aj štátnu cestu. Zosuv zeminy sa dočasne zastavil. Ak by začalo pršať, celý svah aj s chatami sa zosunie do Váhu. „Geologický prieskum by mal byť ukončený do konca januára. Až potom budeme vedieť, ako svah stabilizovať,“ povedal Michal Páleník, konateľ firmy, ktorá realizuje prieskum.

Ministerstvo životného prostredia podľa starostu Banky Jaroslava Janečka prisľúbilo 50-tisíc eur na zastavenie zosuvu. Či to bude stačiť, odborníci zatiaľ nevedia odhadnúť.

Z@UJIMAViSTI 4

Silné podmorské zemetrasenie zasiahlo ostrov Jáva

Description: Description: Description: Description: Silné podmorské zemetrasenie zasiahlo ostrov JávaSilné podmorské zemetrasenie zasiahlo ostrov Java (ilustračné foto).

Silné podmorské zemetrasenie s magnitúdou 6,1 zaznamenali dnes na hlavnom indonézskom ostrove Jáva.

Podľa dostupných informácií nespôsobilo žiadne zranenia ani materiálne škody. Nebolo vydané ani varovanie pred ničivými prívalovými vlnami cunami. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa údajov Amerického geofyzikálneho inštitútu (USGS) sa epicentrum otrasov nachádzalo približne 41 kilometrov od mesta Kroya ležiacom na južnom pobreží ostrova Jáva. K zemetraseniu došlo v hĺbke 83 kilometrov pod zemským povrchom.

Indonézia je mimoriadne náchylná na seizmické otrasy, pretože sa rozkladá v oblasti tichomorského Ohnivého kruhu, čo je oblúk tvorený zo sopiek a zlomových línií, obkolesujúci Tichomorskú panvu.

V roku 2004 zasiahlo provinciu Aceh na severe Indonézie silné zemetrasenie s magnitúdou 9,1. Spustilo obrovskú vlnu cunami, ktorá v 13 krajinách s pobrežím pri Indickom oceáne usmrtila vyše 230.000 ľudí.

 

Deň po: Ľudia v domove dôchodcov zomreli príšernou smrťou, počuť bolo len zúfalý krik

Domov dôchodcov zachvátil požiar, takto to vyzeralo po jeho zahasení.

Až 31 kanadských seniorov je nezvestných a päť bolo potvrdených mŕtvych po požiari v domove dôchodcov.

Pol hodiny po polnoci v noci zo stredy na štvrtok zachvátil domov s opatrovateľskou službou v provincii Québec požiar a uväznil v ňom obyvateľov na invalidných vozíkoch alebo mobilných iba s pomocou chodítka. Podľa kanadského premiéra Stephena Harpera niet pochýb, že straty na životoch v obci L'Isle-Verte budú značné, informovala BBC.

Description: Description: Description: Deň po: Ľudia v domove dôchodcov zomreli príšernou smrťou, počuť bolo len zúfalý krik

Domov dôchodcov zachvátil požiar, takto to vyzeralo po jeho zahasení.

Pátranie po nezvestných v troskách budovy, ktorá sa zrútila a po hasení ju pokrýva ľad, museli vo štvrtok večer prerušiť. Budú v ňom pokračovať opäť ráno.

Obyvatelia obce videli a počuli kričať v trojposchodovej budove ľudí, ktorých neboli schopní zachrániť, napísala agentúra Associated Press. Požiar bol príliš intenzívny a mrzlo, hasičom zamŕzala technika.

Domov dôchodcov zachvátil požiar, takto to vyzeralo po jeho zahasení.

Starostka obce, ležiacej približne 450 kilometrov severovýchodne od Montrealu, povedala, že iba piati z vyše 50 obyvateľov domova La Résidence du Havre boli plne pohybliví, niektorí obyvatelia mali Alzheimerovu chorobu. Väčšina mala viac ako 75 rokov a 37 z nich vyše 85 rokov. Do bezpečia sa podarilo dostať dve desiatky ľudí, najmenej traja utrpeli popáleniny.

Sneh v Rumunsku zatvára diaľnice, v krajine vládne totálny chaos

Husté sneženie spôsobilo v okolí hlavného mesta Rumunska dopravný zmätok. Polícia musela uzavrieť tri diaľnice a ďalšie regionálne cesty smerom do Bukurešti.

Description: Sneh v Rumunsku zatvára diaľnice, v krajine vládne totálny chaos

Sneh v Rumunsku odpratáva asi päťtisíc vojakov.

Husté sneženie skomplikovalo dnes dopravu a spôsobilo výpadky elektriny na juhu a východe Rumunska, oznámila agentúra AP.

Rumunská polícia musela v dôsledku prudkých snehových búrok uzavrieť tri hlavné diaľnice vedúce do hlavného mesta Bukurešť, ako i desiatky lokálnych ciest v postihnutých regiónoch.

MEŠKANIE SPOJOV

Veľké meškania hlásili aj rumunské železnice. Intenzívne sneženie trvá v Rumunsku od piatka večera. V niektorých oblastiach krajiny napadlo v priebehu 24 hodín až 50 centimetrov snehu.

Do jeho odpratávania sa zapojilo aj približne 5000 príslušníkov armády. Fujavice sprevádzané silným vetrom tiež zapríčinili výpadky elektrického prúdu do 27 obcí v blízkosti Bukurešti.

Zvyčajne preplnené cesty v rumunskej metropole boli počas víkendu takmer prázdne, keďže väčšina vodičov kvôli sneženiu radšej nechala svoje autá v garážach a na parkoviskách.

Úrady v najviac zasnežených oblastiach na pondelok a utorok preventívne zrušili školské vyučovanie, uviedla agentúra AP.

 

Description: Description: Description: Domov dôchodcov zachvátil požiar, takto to vyzeralo po jeho zahasení.

Domov s opatrovateľskou službou otvorili v celodrevenej budove v roku 1994. Iba časť domova mala automatický hasiaci systém, zvyšok hlásiče požiaru.

Keď začali rozstrekovače hasiť oheň, spustil sa požiarny alarm. Hasiči dorazili o osem minúť, ale dostali sa iba do jednej tretiny budovy. Mario Michaud, ktorý býva v dome oproti, uviedol, že "požiar vypukol na druhom poschodí. Zobudil som priateľku a volal 911. Videl som hasičov ako robia, čo môžu. Jedna žena na druhom poschodí kričala a vyšla na balkón, ale rebrík k nej nedosiahol. Uhorela." Okrem domova boli v budove lekáreň, kaderníctvo a úrad sociálnych služieb

Austrálsky tínedžer zabránil nešťastiu. Pilot lietadla omdlel, mladík ho zastúpil

Austrálsky tínedžer zabránil leteckému nešťastiu. Pilot lietadla Cessna 150 počas letu omdlel. Mladík duchaprítomne prevzal riadenie a podarilo sa mu polhodiny lietadlo pilotovať.

Description: Austrálsky tínedžer zabránil nešťastiu. Pilot lietadla omdlel, mladík ho zastúpilTínedžer zastúpil pilota, ktorý počas jazdy odpadol. Na snímke lietadlo typu Cessna 150.Foto: dreamair.hu

Austrálskemu tínedžerovi sa podarilo viac ako polhodinu  pilotovať lietadlo po tom, čo jeho pilot počas vyhliadkového letu nad austrálskym vidiekom omdlel.

Troy Jenkins (19) uviedol, že lietadlo Cessna 150 odštartovalo z farmárskeho mestečka Forbes v Novom Južnom Walese a bolo vo vzduchu len približne desať minút, keď jeho pilot Derek Neville stratil vedomie.

CHLAPEC UŽ PÁRKRÁT LIETADLO PILOTOVAL

Jenkins uviedol, že Neville, ktorý je priateľom jeho rodičov, ho už v minulosti počas spoločných letov za riadenie lietadla niekoľkokrát pustil.

Mladík tvrdil, že 45 minút musel s lietadlom krúžiť nad Forbesom, kým pilot znovu nenadobudol vedomie. Potom obaja bezpečne pristáli.

Pilota lietadla previezli do nemocnice na pozorovanie. Podľa polície by sa vyhliadkový let skončil tragicky, keby pilot nenadobudol vedomie.

 

Tak TOTO prehnal! Nestačí, že schrúmal 60 000 igelitiek, ale ešte aj strápnil snúbenicu

Robert je závislý na jedení igelitových tašiek.

Robert holduje svojej nevšednej závislosti už od siedmich rokov.

Teraz 23-ročný muž z Tennesssee tak prepadol svojej vášni, že igelitky dokonca kradne v supermarkete. Odkedy jeho závislosť začala, pojedol už 60 000 tašiek. To je množstvo, ktorým by pokryl celé futbalové ihrisko.

Description: Description: Description: Description: Description: Tak TOTO prehnal! Nestačí, že schrúmal 60 000 igelitiek, ale ešte aj strápnil snúbenicu

Modré sáčky od novín si muž dáva na raňajky.

Každý deň začína raňajkami - šušťavou igelitkou. Najradšej má modrú, v ktorej doručujú noviny. Niekedy sa po nej porozhliada aj u susedov. Tvrdí, že rôzne sfarbené tašky majú odlišnú chuť. Modré "sú lahodné".  A občas iné jedlo celý deň ani nepotrebuje, stačí tento plast.

Description: Description: Description: Description: Description: Robert so svojou snúbenicou.

Robert so svojou snúbenicou.

Pohár trpezlivosti pretiekol!

Robertova závislosť robí najväčšie starosti jeho snúbenici Ashley. Tá od neho chce, aby s ňou do svadby sekol. Jej pohár trpezlivosti pretiekol, keď spolu boli ochutnávať svadobnú tortu a jej budúci manžel to musel odmietnuť, lebo bol "plný" igelitiek.

Neskôr sa sťažoval na bolesť žalúdka, preto súhlasil s návštevou lekára. Našťastie všetky vyšetrenia dopadli dobre, píše DailyMail.co.uk. Stále však trvá riziko poškodenia pečene a upchatie čriev, preto muž sľúbil svojej nastávajúcej, že sa pokúsi so závislosťou skoncovať.

Po bolestiach žalúdka sa Robert vybral k lekárke.

Prepitné snov: Mladá čašníčka za svoju príjemnosť zinkasovala 6 tisíc dolárov!

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: http://img.diva.sk/stories/2013/ilustracne/Pribehy/abigail-sailors-prepitne-skolne-casnicka_journalstar%20(3).jpgLen osemnásťročná Abigail, i keď je ešte veľmi mladá, má za sebou neľahký život. Napriek tomu sa nevzdala a osud jej doprial sladkú odmenu. Abigail pracuje ako čašníčka v jednom americkom podniku. V jeden deň k nim zavítali dvaja hostia so zvláštnou požiadavkou: Chceli, aby ich obsluhovala najnevrlejšia čašníčka, ktorú by sa pokúsili rozveseliť. Na to im manažér odvetil, že takú nemajú a pošle im k stolu teda ich najšťastnejšiu servírku.

Abigail sa nič netušiac vybrala k hosťom, ktorí jej hneď začali dávať otázky ohľadom jej života a prečo je tak šťastná. Tá im rozrozprávala celý svoj príbeh. Ako malej jej zomreli rodičia a spolu so súrodencami sa dostali do rôznych detských domovov. I keď sa im podarilo medzitým niekedy byť spolu v jednom domove, znova sa museli ich životy rozísť. Až nakoniec si ich pred deviatimi rokmi zobrala do starostlivosti pestúnska rodina, ktorej vďačia za mnoho. Práve oni ju naučili pristupovať k životu tak pozitívne a vysielať k ľuďom len to dobré.

Na dôvažok sa im ešte priznala, že si týmto spôsobom zarába na školné. Z výplaty platí účty a prepitné si odkladá na vzdelanie. Prekvapenie prišlo až pri platení účtu. Jeden z pánov totiž vytiahol šekovú knižku a vypísal jej dve odmeny. Abigailin príbeh ho totiž zaujal natoľko, že sa jej rozhodol venovať 5000 dolárov na školné a 1000 na to, aby si kúpila čokoľvek, po čom túži. Okrem toho jej na stole nechal ešte aj stovku navyše, ktorú si však dobrosrdečná čašníčka rozdelila spolu s kolegami.

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: http://img.diva.sk/stories/2013/ilustracne/Pribehy/abigail-sailors-prepitne-skolne-casnicka_journalstar%20(2).jpg

 

 

Rodičia nemali peniaze na liečbu oboch bratov: Tínedžer († 18) preto zabil sám seba

Description: Description: Description: Description: Rodičia nemali peniaze na liečbu oboch bratov: Tínedžer († 18) preto zabil sám sebaHonghui (na obrázku) sa pomaly zotavuje z transplantácie obličky.

Neuveriteľný príbeh! Čínsky tínedžer neváhal zabiť samého seba, aby jeho brat mohol žiť ďalej.

Bratia Honghui (20) a Hongtao († 18) bojovali s urémiou. Ide o závažné zlyhanie funkcie obličiek, keď sa do krvi vylučuje moč. Čínski tínedžeri ochoreli na rovnakú chorobu v priebehu niekoľkých mesiacov v roku 2010.

Dovtedy bola rodina šťastná. Chlapci sa veľmi dobre učili, manželia kúpili nový dom v provincii Anhui v centrálnej Číne. Všetko sa však zmenilo v priebehu niekoľkých mesiacov. Nákladná liečba finančne zruinovala Chuanyoua s manželkou Zheng Tingxiaou. Museli predať takmer všetko, čo vlastnili. Lekári však stále pre nich nemali pozitívne správy. Jediná záchrana pre ich synov bola transplantácie obličiek.

Výsledky testov ukázali, že otec nie je vhodným darcom. Keď sa to matka dozvedela, veľmi ťažko ochorela. Aby získali ďalšie peniaze na liečbu, museli dokonca žobrať na ulici.

Odkaz pre rodinu

Mladší zo súrodencov sa už nemohol pozerať na utrpenie svojich rodičov. Jeden deň sa zamkol na svojej izbe a vypil pesticídy na postrekovanie rastlín. Umieral v bolestivých mukách. Pri jeho bezvládnom tele sa našiel dojemný odkaz: „Oboch sme vás zruinovali. Dúfam, že teraz sa budete môcť sústrediť na môjho brata a zachránite mu život. Ak prežije, a to viem, že prežije, chcem jednoducho, aby mi povedal, že to zvládol a budem spokojný.“

Neuveriteľný čin mladého chlapca sa rozniesol po Číne. Ľudia z celej krajiny hľadali vhodného darcu pre Honghuia. Napokon sa to podarilo. Honghui je dnes 23-ročný dospievajúci muž a lekári dúfajú, že sa úplne zotaví. Pre otca má však toto víťazstvo horkosladkú príchuť. Nedokáže zabudnúť na svojho druhého syna a neustále rozmýšľa, aké by to bolo, keby vyzdraveli obaja bratia.

Cestujúcich v Riu omrzelo dlhé čakanie v lietadle, vylomili dvere

Description: Description: Description: Description: Cestujúcich v Riu omrzelo dlhé čakanie v lietadle, vylomili dvereCestujúci ostali zatvorení v lietadle viac než dve hodiny (ilustračné foto).

Prudké dažde, ktoré v piatok zasiahli Sao Paulo, narušili leteckú dopravu na viacerých miestach Brazílie.

Cestujúcich letu spoločnosti Gol, ktorí museli čakať v lietadle v Riu de Janeiro, čakanie omrzelo a na stroji vylomili bezpečnostné dvere. Na dráhu letiska Galeao potom z lietadla vyhadzovali rôzne predmety. Ako ďalej informoval denník Folha de Sao Paulo, lietadlo smerovalo z mesta Cuiabá na letisko Congonhas v Sao Paule. To však podvečer kvôli búrke uzavreli. Lietadlo teda museli odkloniť do Ria.

Podľa jedného z pasažierov cestujúci ostali zavretí v lietadle na letisku v Riu viac než dve hodiny bez toho, aby im niekto podal akékoľvek informácie. Po tom, čo cestujúci vylomili dvere, niekoľko z nich začalo chodiť po krídlach.

Podľa leteckej spoločnosti Gol bolo na palube 80 cestujúcich. Spoločnosť ďalej uviedla, že poskytla "stravu a ubytovanie klientom, ktorých lety boli zrušené alebo odložené". V súvislosti s cestujúcimi, ktorí vylomili bezpečnostné dvere, spoločnosť vyhlásila, že takéto správanie "porušuje bezpečnostné normy a zaslúži si trest". Lietadlo napokon odletelo neskoro večer do Sao Paula.

 

Kartička prvej pomoci: Takto môžete zachániť život aj na ulici

Nový Čas vám prináša praktického pomocníka - prvú pomoc na svahu i ulici. 

Pri prvej pomoci niekedy rozhodujú sekundy. Môžete si ho vystrihnúť, zavesiť na chladničku, prípadne podlepiť tvrdším papierom a nosiť pri sebe.Vystrihnite si aj SOS preukaz - nezabudnite ho vyplniť, podlepiť tvrdým papierom a nosiť v peňaženke. Môže vám pomôcť zachrániť život.

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image092.jpg@01CE627F.EC1D39B0

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image093.jpg@01CE627F.EC1D39B0

 

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image094.jpg@01CE627F.EC1D39B0

RECEPTY>ä

Veľké varenie s Michaelou: More na tanieri

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Veľké varenie s Michaelou: More na tanieriMichaela Králiková pripravuje chobotnicu.

Jedlá pre vás pripravuje Michaela Králiková, finalistka kulinárskej šou MasterChef.

Plody mora chutia najlepšie, ak si ich kúpite priamo na pláži, kde ste si istí, že sú čerstvé. Nemusíte však čakať na dovolenku, aj na Slovensku sa dajú kúpiť čerstvé ryby a iné morské živočíchy.

K morským „príšerkám“, ako im radi často hovoríme, sa hodia čerstvé svieže ingrediencie, rôzne druhy zeleninových či ovocných šalátov a sladkokyslých príloh.

Upravovať prílohy tepelne a zbytočne dlho variť morské plody je na škodu a stratili by sme tak nielen ich chuť, ale aj dôležité vitamíny a minerály. V každom prípade morské plody solíme až po tepelnej úprave. Zbytočne by pustili vodu a zostali by suché.

Hrebenatky alebo mušle svätého Jakuba: Tieto delikátne morské plody stačí z každej strany opiecť na masle či oleji do zlatista a na Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: potvory2záver dochutiť limetovou kôrou a štipkou čili.

Ustrice: Jeme ich surové. Najťažšia práca je otváranie, ktoré radšej prenechajte profesionálom alebo si zadovážte špeciálne rukavice a nôž na otváranie.

Krevety a garnáty: Najviac chuti je v ulite, podobne ako pri bežných druhoch mäsa najviac chuti dodávajú kosti. Preto voľte najčastejšiu úpravu, pri ktorej sa tieto plody mora pečú či grilujú v ulite a vyberajú sa z nej až na tanieri. Dávajte pozor a neprežeňte to, stačí im pár minút.

Kalmáre: Najprv vyberte z ich tela malý váčik s vnútornosťami a potom ich môžete vylepšiť rôznymi plnkami, pražiť, piecť, no pri mori kalmáre najčastejšie grilujú s cesnakom a petržlenovou vňaťou.

AKO NA TO

Väčšiu chobotnicu v celku musíme pred úpravou pobúchať tĺčikom, aby sme uvoľnili všetky stiahnuté svaly a tkanivo. Menšiu chobotnicu stačí 30 minút predvariť vo vode, víne či vývare.

Potom odkrojíme chápadlá, ktoré opekáme na masle alebo olivovom oleji s rôznymi koreninami, môže to byť cesnak, čili, kôra citrusov a podobne.

 

USTRICE S MELÓNOVOU SALSOU

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: potvory1Potrebujeme:

3 ustrice,

1 šálku sladkého žltého melóna,

pol červenej cibuľky,

pol šalátovej uhorky,

olivový olej,

soľ,

mleté čierne korenie,

petržlenovú vňať,

limet

Ako na to:

Kúpte čo najčerstvejšie ustrice. Otvorte ich a jemne oddeľte mäso od lastúry.

Podávajte so studenou salsou, ktorú pripravíte nakrájaním melóna, uhorky a cibuľky na rovnaké maličké kocky. Dochuťte olejom, soľou, korením a limetovou šťavou.

GRILOVANÁ CHOBOTNICA NA RUKOLOVOM ŠALÁTE

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: potvory3Potrebujeme:

1 malú chobotnicu,

cesnak,

rukolu,

čierne olivy,

citrón,

cherry paradajky

Ako na to:

Chobotnicu uvaríme v celku v litri vody alebo vína. Necháme jemne vychladnúť, odkrojíme chápadlá a grilujeme na masle alebo olivovom oleji s cesnakom.

Podávame na šaláte, ktorý sme si pripravili z rukoly, olív, grilovaných paradajok a zo zálievky z citrónovej šťavy a olivového oleja.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Komplexní spalovače tuků pro spalování tukových