Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image001.gif@01CE5FCD.9CDD3440

Nic méne = Priemerný plat slovenského občana

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image002.jpg@01CE5FCD.9CDD3440

=>SOBOTA,NEDEĽA 31.05.a 01.06.2014,meniny má PETRANA,PETRONELA,ŽANETA priezvisko:MRAVEC,GAJDOŠ č.130/2014,Y

 

 

SPRÁVY z DOMDescription: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image003.gif@01CE5FCD.9CDD3440FA

PHNTO DŇA 

Description: Description: http://ipravda.sk/res/2014/05/30/thumbs/danglar-31-5-2014-nestandard1.jpg

PRČSSTE~Košice

Description: Description: Description: cid:image007.png@01CF7D96.4EC5B560

Ráno a cez deň: prevažne oblačno. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 15 až 17 °C. Pocitová denná teplota okolo 16 °C. Najvyššia teplota 17°C. Rýchlosť vetra 35 km/h

Večer a v noci: prevažne oblačno. Nočné teploty budú dosahovať 11 až 12 °C. Najnižšia teplota 9°C. Bude fúkať premenlivý severný vietor rýchlosťou 11 až 22 km/h, nárazovo 36 km/h.

FJJJR SHJW

McDONALDS>

VON Z VAZY>

A-HA>

ISIEL SOM NA BICYKLI>

DUCH>

V BAZENE>

CICA COOL>

NEHODA>

CICA a ŠLAHAČKA>

CICA JEDZ>

BUM VLAK>

JEZKO>

PES a MACKA>

PREMET>

PUSTIL SA A SPADOL>

NEZABUDNITE UŽ LEN...

Deň otcov za 16 dní

LETO za 22 dní

JESEŇ za 114 dní

Halloween za 156 dní

Zima za 206 dní

Vianoce za 208 dní

Nový rok za 216 dní

Hromnice za 248 dní

Valentín za 260 dní

JAR za 294 dní

Veľká noc za 310 dní

Deň matiek za 347 dní

31. máj>> Svetový deň bez tabaku (WHO) - Tento deň bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day). Zmyslom 31. mája je zlepšiť informovanie o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v mladom veku a podporiť všetky aktivity a chrániť deti a mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením. Tohtoročným heslom dňa bez tabaku je Tabak - smrteľný v každej podobe.

Deň otvárania studničiek - je prastarý slovanský zvyk, ktorý sa pripomína v období Turíc, sviatku vstupu do letného obdobia a v kresťanskej tradícii sviatku zoslania Ducha Svätého na apoštolov zhromaždených v Jeruzaleme. Počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.

1. jún>>Deň za správne rozhodnutie -: Hoď si mincu. Tento deň siaha až do obdobia, kedy žil Julius Caesar. Podľa tradícií si Julius Caesar hodil micu vždy, keď potreboval zistiť správne rozhodnutie. Odpoveďou mu bola „hlava“ na minci, kde bol jeho portrét.

Medzinárodný deň detí - (MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne (ale nie všade) oslavuje 1. júna. Na Slovensku (a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku) sa slávi od roku 1952.

Description: Description: http://i2.sme.sk/cdata/1/72/7221451/medvede_sita_r411.jpg

V obrazoch: Príbehy lásky píše aj košická zoo

Nechýbalo veľa, aby rekordné medvedie pätorčatá na svet vôbec neprišli. | 31. 5. 2014 13:35 |

Description: Description: Protesty proti ťažbe sprevádzajú geologické prieskumy od ich začiatku.

Smer a opozícia sa sporia, kto chcel zakázať urán prvý

V rozprave ku geologickej novele sa poslanci viac ako o jej obsahu sporili o prvenstve. | 31. 5. 2014|

Description: Description: Čerství absolventi UTV Košice. Minulý piatok zaplnili celú Aulu Maxima.

Na Univerzite tretieho veku promovalo 236 absolventov

Univerzita tretieho veku Košice má za sebou 22. ročník svojho fungovania. | 31. 5. 2014|

Description: Description: Tibor Szabosi;gh7p7002.jpg

Pre preteky bude cez víkend uzavretá cesta cez Jahodnú

DPMK urobil potrebné zmeny aj v mestskej hromadnej doprave na linke číslo 14. | 30. 5. 2014 12:19 |

Description: Description: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSwh3Zh7FqmpG-oTPieIr_939K5JgYcK8jyYsh5D9s9STl-GDXwH3FL62k

V knižnici odštartoval 11. Literárny maratón

Koniec mája v košickej Verejnej knižnici Jána Bocatia patrí už tradične Literárnemu maratónu. | 30. 5. 2014 11:58 |

Description: Description: http://i2.sme.sk/cdata/9/72/7204939/sk_spisskevlachy1_160514_esl_r4486_res.jpg

Víchrica spôsobila na majetku KSK škody za 230-tisíc eur

Najväčšie škody spôsobili lokálne povodne na Gemeri, kde voda podmyla niektoré cesty. | 30. 5. 2014 11:09 |

CSI: KOŠICEdpfh

Description: Description: http://www.zena-in.cz/images/clanky/obr1_6746.jpg

Mlátil mamu, ženu i policajtov

Policajti Obvodného oddelenia PZ Čaňa obvinili z prečinu nebezpečného vyhrážania 28-ročného muža zo Sene. | 31. 5. 2014 |

Description: Description: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_Zt09O12Gw9lmX8qwmE1U0zMk6c-b6EXPBL6tfgW50DWnkqR1GjsoE-0

Z firmy ukradli trezor

Zatiaľ neznámy zlodej sa poriadne nabalil po tom, čo po vlámačke ukradol trezor. | 31. 5. 2014 |

 

Description: Description: Medzinárodný deň detí

 

€KONOMIKA & P€NIAZ€

Polovica ľudí na Slovensku je ochotná pracovať načierno

Description: Description: Description: Ilustračné foto.Prieskumu agentúry Focus ukázal, že väčšina manuálne pracujúcich ľudí by od zamestnávateľa nevyžadovala zmluvu.

Pracovať bez zmluvy je na Slovensku ochotných 47 % ľudí. Vyplýva to z z reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus na vzorke 1 032 respondentov, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť Profesia.

Žiaden problém s prácou "načierno" nemá 21 % oslovených osôb.

Ďalších 26 % ľudí túto možnosť pripúšťa. Vyšší podiel ľudí, ktorí sú "určite" ochotní pracovať bez pracovnej zmluvy, je medzi študentmi (36 %), respondentmi s čistým mesačným príjmom domácnosti do 500 eur (28 %), ľuďmi žijúcimi v malých mestách od 20 do 50 tisíc obyvateľov (30 %) a medzi obyvateľmi Prešovského kraja (27 %).

Mladí chcú zmluvy

Najviac ľudí, ktorým neprekáža, že nemajú pracovnú zmluvu, nikto za nich neplatí odvody alebo dane, je medzi mladými ľuďmi.

Takmer dve tretiny spomedzi ľudí od 18 do 24 rokov sú ochotné pracovať načierno. Určite by bez zmluvy nepracovalo len 6 % spomedzi ľudí, ktorí vstupujú na trh práce.

S pribúdajúcim vekom rastie skupina ľudí, ktorá by sa bez pracovnej zmluvy, platenia odvodov a daní nezamestnala. Vo veku od 45 do 54 rokov by bez pracovnej zmluvy bolo ochotných pracovať 42 %, určite si nepripúšťa možnosť pracovať bez pracovnej zmluvy už 27 % respondentov.

V najstaršej vekovej kategórii pracujúcich ľudí nad 55 rokov by už bez pracovnej zmluvy nebolo ochotných pracovať 29 % opýtaných.

Robotníci papiere nežiadajú

Najmenej ochotných pracovať bez pracovnej zmluvy je medzi tvorivými odbornými pracovníkmi. Určite by bez pracovnej zmluvy nepracovala takmer až polovica respondentov.

Naopak najviac ľudí ochotných pracovať aj načierno je v skupine nekvalifikovaných manuálnych pracovníkov, kde 54 % respondentov povedalo, že by boli ochotní bez pracovnej zmluvy pracovať. Určite by bez pracovnej zmluvy spomedzi nekvalifikovaných pracovníkov nepracovalo len 15 % opýtaných.

Ochota pracovať bez pracovnej zmluvy klesá s úrovňou vzdelania, najviac ochotní pracovať bez toho, aby platili dane a odvody, sú ľudia s najnižším vzdelaním a najmenej ochotní naopak najvzdelanejší ľudia. Spomedzi krajov je najviac ľudí ochotných pracovať bez zmluvy v Prešovskom kraji, v Trenčianskom a Trnavskom kraji.

Syn prerušil štúdium, dostaneme opäť prídavky, keď sa vráti do školy?

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/title/2075539-img.jpgZákon už pripúšťa možnosť, ktorá bola dlho nemožná. Teda pomoc rodičom aj vtedy, keď štandardná dĺžka štúdia túto presiahne o niekoľko mesiacov.

Syn študoval, ale vo štvrtom ročníku musel z vážnych zdravotných dôvodov na jeden rok prerušiť vysokú školu. Počas tohto obdobia nebral žiadne príspevky, nemal nárok ani na sociálku, ani na nemocenskú, vzali nám aj rodinné prídavky. Teraz znovu nastupuje do školy. Budeme mať opätovný nárok na rodinné prídavky? Viem, že to znie smiešne, ale sme teraz v takej situácii, že nám pomôže aj 20 eur. A ešte jedna otázka. Tie peniaze patria synovi. Chodia však na manželov účet a ten mu ich vždy odovzdáva. Azda by bolo jednoduchšie, keby chodili priamo na synov účet. Dá sa to, aj keď sú to vlastne peniaze pre rodičov?

Katarína

Odpovedá sociálna poradkyňa PhDr. Ida Želinská

Mám pre vás niekoľko informácií. Dňa 1. februára 2014 nadobudol účinnosť zákon 433/2013 Z. z., ktorým sa doplnili a zmenili zákony o sociálnom poistení a zákon o prídavku na dieťa. Tento zákon určil, že sa prestáva určovať takzvaná štandardná doba štúdia a hranica nezaopatrenosti dieťaťa ostáva nezmenená – do 25 rokov, ak sa dieťa pripravuje na povolanie. Zákon už teraz pripúšťa možnosť, ktorá bola dlho nemožná. Teda pomoc rodičom aj vtedy, keď štandardná dĺžka štúdia túto presiahne o niekoľko mesiacov, avšak len do veku 25 rokov dieťaťa.

V praxi to teda znamená, že ak sa váš syn vracia do školy, tak zároveň túto skutočnosť oznamujete úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ten prídavok na dieťa nemá na základe predložených dokladov – potvrdení o návšteve školy, dôvod nepriznať. Potvrdenia sa odovzdávajú najneskôr do 30. septembra v kalendárnom roku.

Čo sa týka vašej druhej otázky, úradu oznamujete len to, aké je číslo účtu, na ktorý má posielať dávku. To, kto je majiteľom účtu, úrad nerieši. Takže úplne pokojne nadiktujte a overte podpisom priamo na úrade synov účet. Takto to rieši veľká časť rodičov, ktorých deťom pomôže aj malá suma prídavku na dieťa.

 

Najviac telefonátov do Sociálnej poisťovne sa týka dôchodkov

Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne vybaví mesačne priemerne 30.840 telefonických hovorov, z toho priemerne 16.350 hovorov tvoria informácie o dôchodkoch.

Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne vybaví mesačne priemerne 30.840 telefonických hovorov, z toho priemerne 16.350 hovorov tvoria informácie o dôchodkoch.

Telefonické hovory majú výlučne informačný a poradenský charakter. Dôvodom ich zaznamenávania je zvyšovanie kvality operátoriek a poskytovaných služieb. Nahrané informácie sa ďalej nespracovávajú. Ak poistenec urguje konanie, alebo reklamuje výplatu dôchodkovej dávky, zamestnanec informačno-poradenského centra so súhlasom poistenca vyhotoví zápisnicu, ktorú zašle odboru dôchodkových dávok na ďalšie konanie. Zápisnica sa stáva súčasťou dávkového spisu poistenca. Zamestnanec informačno-poradenského centra môže poistenca po vzájomnej dohode spätne telefonicky kontaktovať.

V telefonickej komunikácii získajú občania v Sociálnej poisťovni informácie o dôchodkoch na bezplatnej linke 0800 123 123, pre volania zo zahraničia na číslach +421 906 171 931, +421 2 3247 1931, informovala Sociálna poisťovňa.

Trenčianska firma dodala USA dva simulátory vrtuľníkov Mi-17

Description: Description: Description: Simulátor využije americká armádaDva simulátory za desať miliónov dolárov využijú prvý raz na území USA. Zrejme si objednajú aj ďalšie.

Simulátor využije americká armáda

TRENČÍN. Trenčianska firma Virtual Reality Media odovzdala americkej armáde dva simulátory vrtuľníkov Mi-17 za desať miliónov dolárov.

Slovenské zariadenia budú Američania využívať vo výcvikom stredisku v Alabame, prvýkrát na svojom území.

Firma už USA podobné zariadenia v minulosti predala, putovali však do výcvikových stredísk v Iraku a Afganistane.

„Spolu s dvoma poslednými vrtuľníkovými simulátormi sme predali celkovo jedenásť zariadení do americkej armády,“ povedal riaditeľ Vladimír Šimanský.

Americká armáda bude vo svojom výcvikovom stredisku simulátory využívať veľmi často. „Ich prevádzka sa odhaduje na 10 až 12 hodín denne. Za jeden rok sa pri nich vyučia desiatky pilotov.“

„Zariadenia, ktoré vyrába slovenská spoločnosť, sa osvedčili a sú konkurencieschopné aj vzhľadom na cenu a technické parametre. Sú porovnateľné aj so simulátormi, ktoré máme od iných našich západných dodávateľov,“ povedal podplukovník Mark Bliss.

Prezradil, že americká armáda uvažuje aj o ďalšej spolupráce s trenčianskou firmou. „Zo strany americkej armády je záujem o ďalšie simulátory pre vrtuľníky Mi-17.“

Spoluprácu s firmou udržiava dlhodobo aj slovenské ministerstvo obrany.

„Okrem nákupu simulátora pre vrtuľníky Mi-17 sme riešili aj modernizáciu simulátorov pre stíhacie lietadlá L-29 Albatros a Mig-29,“ povedal Ján Rebljan z ministerstva obrany.

Samotný simulátor vrtuľníkov teda používa na výcvik aj naša armáda. Inštalovaný je na vojenskej základni v Prešove.

 

Banka hrozí, že neprevedie peniaze na účet

Internetová banka mBank avizuje, že od prvého júna nepripíše klientom prichádzajúce platby, pri ktorých odosielateľ nezadá číslo účtu aj s predčíslím. Banka tvrdí, že klientov o tom vopred informovala. Ukazuje sa však, že časť ľudí sa o tom dozvedela až tento štvrtok, a tak je možné, že sa nedostanú k svojim peniazom.

Napríklad Peter, ktorý je momentálne vo Veľkej Británii, si takúto informáciu nikde nevšimol, a tak aj on všade oznamoval číslo účtu bez predčíslia. „Na ten účet nám chodia rodinné prídavky a prísť by tam mali aj peniaze z poisťovne, keďže pred pár mesiacmi som mal autohaváriu a čoskoro by mala byť likvidácia poistnej udalosti ukončená. Ako mám teraz za jeden deň prejsť viac ako tisíc kilometrov, aby som navštívil všetky inštitúcie?“ pýtal sa Peter a dodáva, že platby odosiela cez mobil, na web mBank nemal dôvod chodiť a vo výpisoch z účtu si informácie nevšimol, pretože boli pod reklamou na produkty banky.

Banka včera rozposlala klientom túto SMS správu: „Napriek nášmu upozorneniu sú na váš účet zasielané platby bez predčíslia účtu 520700. Od 1. 6. 2014 platby bez prečíslia budú odmietnuté.“

„Takú drzú SMS som hádam v živote ešte nedostal. Ani dobrý deň, ani je nám ľúto, jednoducho nič,“ píše v diskusii na stránke banky napríklad používateľ „dusandusan“. Neskôr cez deň banka poslala aj zdvorilejšiu verziu správy.

Banka však tvrdí, že už vo februári začala svojich zákazníkov oboznamovať s nutnosťou využívať predčíslie účtu. „Svojich zákazníkov sme o tejto skutočnosti dvakrát informovali správou do výpisu už v marci a apríli. V máji sme posielali správu do internet bankingu, ktorá sa v ňom bude zobrazovať jeden mesiac. Od 1. februára boli tieto informácie pre  zákazníkov uverejnené tiež na stránke mbank.sk na každej stránke týkajúcej sa platobného styku,“ spresňuje mediálny zástupca banky Martin Dobiš. mBank pritom dávnejšie, naopak, svojich klientov informovala, že predčíslie nemusia používať, pretože je rovnaké pre všetkých.

Napríklad VÚB Banka v minulosti tiež vyžadovala zadávanie predčíslia účtu, inak peniaze vrátila odosielateľovi. Pri novších účtoch však podľa hovorkyne Aleny Walterovej žiadne predčíslie nevyužíva.

mBank je najväčšou internetovou bankou na Slovensku. Jej služby využíva viac ako 190-tisíc ľudí, ktorých pritiahla najmä prísľubom vedenia účtu zadarmo. Okrem osobných, podnikateľských a sporiacich účtov ponúka aj kreditné karty, spotrebiteľské úvery a hypotéky.

mBank klientom najprv oznámila, že napriek

upozorneniu stále dostávajú platby bez predčíslia, neskôr poslala

miernejšiu správu.

mBank klientom najprv oznámila, že napriek upozorneniu stále dostávajú platby bez predčíslia, neskôr poslala miernejšiu správu.

Description: Description: mBank klientom najprv oznámila, že napriek
upozorneniu stále dostávajú platby bez predčíslia, neskôr poslala
miernejšiu správu.

 

Slovensko prišlo o stámiliónovú investíciu, pôjde do Maďarska

Description: Description: Description: Ilustračné foto.Indický výrobca pneumatík Apollo Tyres postaví fabriku za pol miliardy eur v Maďarsku.

Slovensko prehralo boj o stámiliónovú investíciu.

Indický výrobca pneumatík pre osobné a nákladné automobily Apollo Tyres dal prednosť Maďarsku, kde má preinvestovať pol miliardy eur.

Informujú o tom Hospodárske noviny (HN).

Na Slovensku bola alternatívou pre postavenie závodu Šaľa, ktorá so spoločnosťou tri mesiace intenzívne rokovalo.

Slovensko podľa denníka prišlo o približne 1200 pracovných miest, ktoré investor plánoval vytvoriť, a ďalšie, ktoré mohli vytvoriť subdodávatelia.

Chcú viac parkov

Ministerstvo hospodárstva neúspech odôvodňuje okrem iného malým počtom priemyselných parkov, kde sa dá umiestniť takáto veľká investícia.

"Spomínaná nevýhoda nás oproti Maďarsku zásadne diskriminuje," povedal pre HN hovorca rezortu Stanislav Jurikovič.

Hospodárske noviny už pred dvoma týždňami priniesli informáciu, že závod kórejskej spoločnosti Nexen, ktorý zamestná približne 2000 ľudí, skončí v Česku.

Niektorí odborníci preto poukazujú na zhoršené podnikateľské prostredie na Slovensku.

"V prospech Maďarska hovorí napríklad nižšia korporátna daň," povedala pre HN analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Úsporu nachádzajú firmy v Maďarsku aj v nákladoch na pracovnú silu.

Závod odložili pre krízu

Denník upozornil, že o investíciu Apolla bojovali obe krajiny už v roku 2008.

Aj vtedy si spoločnosť zvolila nášho južného suseda, údajne pre dobré vzťahy Maďarska a Indie. Firma však v tom čase závod pre krízu nepostavila a k projektu sa vrátila až teraz.

Podľa šéfa spoločnosti pre Európu Luisa Ceveniza mali tentoraz rozhodnúť ekonomické kritériá ako pracovné zručnosti, náklady, dostupnosť surovín, kvalita infraštruktúry či investičné stimuly.

Digitálna náhrada práce, prispôsobme sa jej čo najskôr

Description: Description: Description: Description: Description: Digitálna náhrada práce, prispôsobme sa jej čo najskôrDigitálne technológie sa opäť postarajú o zmenu globálneho hodnotového reťazca a tým pádom aj štruktúry svetovej ekonomiky. Čo potrebujú o tomto procese vedieť firmy, občania a tvorcovia politiky, aby boli schopní prispôsobiť sa novým skutočnostiam?

Digitálne technológie zvýšili efektivitu a výrazne znížili dodacie lehoty. Kapitál sa stal mobilný, práca už menej, preto sa hospodárske činnosti ako je výskum, výroba, dizajn a pod. usadili v regiónoch, kde je relatívne lacná pracovná sila a ľudský kapitál.

Lineárny model globálnych dodávateľských reťazcov, v ktorom sa produkt z bodu A konzumuje v bode B, bol nahradený zložitejším modelom, ktorý je síce roztrieštený, ale z distribučného hľadiska účinnejší. Medzitým sa dramatická zmena udiala aj na strane dopytu, z rozvíjajúcich sa ekonomík sa stali krajiny so strednými príjmami. Rastúce rozvojové krajiny, ktoré predtým vytvárali len relatívne malý segment globálneho dopytu, sa stali hlavným konzumentom.

Globálne zásobovacie reťazce sa opäť zmenili, prispôsobili sa strane ponuky aj dopytu. K mnohým ponúkaným službám koncového, či čiastkového dopytu sú potrebné odborné znalosti, skúsenosti, informácie a komunikácia. Naopak nie je potrebná geografická blízkosť, alebo fyzický pohyb tovaru. Táto transformácia zahŕňa milióny ľudí napojených na globálnu ekonomiku, so značnými dôsledkami na chudobu, ceny, mzdy a na rozdelenie príjmov.

Druhá vlna digitálnych technológií, potenciálne ešte väčšia, nahrádza pracovnú silu už aj v riešení komplexnejších úloh. V sektore služieb je už tento proces spustený, stačí sa pozrieť na bankomaty, on - line bankovníctvo, integrované firemné riadiace systémy, či mobilné platobné riešenia. Tento postup ovplyvňuje aj výrobný proces, kde 3D tlačiarne a roboty nahrádzajú pracovnú silu.

Prvá vlna digitálnych technológií podporovala firmy v tom, aby sa vrhli na nevyužité pracovné sily a  absorbovali ich. V tejto fáze je hlavným hľadiskom znižovanie nákladov nahradením pracovnej sily. Táto transformácia má ale významné vedľajšie účinky. V prípade fyzických produktov sú to náklady na skladanie, logistiku, dopravu a náklady plynúce zo zlých prognóz trhu. Avšak

 

Datart prilákal na pumpy Slovnaftu stovky ľudí

Description: Description: Description: http://i2.sme.sk/cdata/8/72/7220078/slovnaft-r762-st.ir3-_t300.jpgSedem percent tovaru objednaného cez e-shop Datartu si preberú zákazníci na čerpacích staniciach Slovnaftu.

MP3 prehrávače, malé domáce spotrebiče, fotoaparáty aj príslušenstvo.

Tieto výrobky si najčastejšie zákazníci, ktorí využijú možnosť nákupu v e-shope Datartu, prevezmú na čerpacích staniciach Slovnaft.

Obe spoločnosti prišli s možnosťou osobného odberu tovaru objednaného elektronicky vlani v novembri.

Rozbiehali ho asi na stovke čerpacích staníc, ešte koncom minulého roka však túto službu rozšírili na všetkých 211 čerpacích staníc Slovnaft.

Medzi regiónmi sú rozdiely

Hovorca Slovnaftu Anton Molnár tvrdí, že objednávky prevzaté na čerpacích staniciach Slovnaftu tvoria asi sedem percent všetkých e-shopových zásielok Datartu na Slovensku.

„Každý mesiac ide rádovo o stovky objednávok a zákazníkov,“ dodal.

Hoci Slovnaft umožňuje túto službu na celom Slovensku, v záujme o ňu sú medzi regiónmi rozdiely.

„Najviac odberov je v Bratislave a v oblastiach, kde Datart nemá svoje predajne, napríklad v Levoči,“ vraví Molnár.

Kým Levoča je príkladom lokality, kde nemá Datart svoj obchod, a preto si spotrebitelia preberajú objednaný tovar na čerpacej stanici, hlavné mesto Slovenska je iný prípad.

To, že v rebríčku preberania tovaru objednaného cez e-shop Bratislava figuruje, hoci má kamennú predajňu, vysvetľuje hovorkyňa Datartu Jana Choroušová tým, že na Bratislavčanov pripadá aj väčšina objednávok cez e-shop.

Zákazník si ho vyžiada

Datart sa rozhodol pre túto formu spolupráce aj preto, že má na Slovensku len jedenásť predajní. Veľká skupina spotrebiteľov pritom preferuje pri kúpe tovaru cez internet možnosť osobného odberu.

Spoluprácou so Slovnaftom sa tak reťazcu s elektronikou a domácimi spotrebičmi rozrástol počet možných výdajných miest na vyše dve stovky.

Zákazník si možnosť vyzdvihnutia tovaru na čerpacej stanici zvolí už pri objednávaní tovaru. Zároveň vyznačí adresu benzínky, na ktorú mu majú tovar na druhý deň doručiť.

Pri návšteve pumpy Slovnaftu si vyžiada tovar u obsluhy. Táto možnosť nezvyšuje cenu objednaného tovaru.

vďaka digitálnej kapitálovointenzívnej technológii sa produkcia nevyhnutne presúva na konečné trhy, nech sú už kdekoľvek. Táto relokalizácia spôsobí významné pohyby v štruktúre globálnych distribučných sietí.

Extrémnym príkladom je 3D tlač, ktorá umožňuje vytvárať širokú škálu výrobkov, ako sú budovy, tenisky, časti lietadiel, pekne vrstvu po vrstve. Po tom, čo sa náklady na túto technológiu znížia, nebude ťažké si predstaviť, že výroba bude plne lokalizovaná a prispôsobená špecifikám kupujúceho. Navyše produkcia bude závisieť od aktuálneho dopytu, bez potreby vytvárať zásoby na základe prognóz. V istom zmysle to bude znamenať skrátenie dodávateľského reťazca.

Medzitým, na iných digitálnych základoch postavená robotika, nebude obmedzená len na sektor výroby. Najväčšiu pozornosť dnes pútajú autá bez vodičov, či bezpilotné drony. Nemenej významné budú dôsledky aj z hľadiska logistiky.

Rozvojové krajiny vo svojej rannej fáze rastu musia tieto trendy pochopiť. Pracovná sila, bez ohľadu na to, aká je lacná, bude čoraz menej dôležitá pre rast. Spracovateľský priemysel s intenzívnym využívaním pracovnej sily sa už len ťažko dokáže zapojiť do globálneho konkurenčného boja s rozvinutými krajinami. 

Proces relokalizácie je viditeľný všade, aj v krajinách s nízkymi príjmami. Výroba ale úplne nezmizne, len bude čoraz menej náročná na pracovnú silu. Každá krajina sa bude musieť skutočne transformovať a na základe modelu digitálnych technológií zmeniť svoj model rastu, resp. ľudský kapitál tak, aby podporila vývoj novým smerom.

Aj maloobchodný sektor prejde transformáciou. On - line obchod, a s ním súvisiaca logistika, sa čoraz viac rozširuje medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami. V skutočnosti on- line obchodovanie zrýchli  celkový spotrebiteľský trh. Informovaní účastníci trhu očakávajú, že nový maloobchodný model bude tvorený kombináciou on - line a tradičných foriem. Príkladom môže byť 3D tlač, ktorá môže pracovať ako kombinácia výroby na vyžiadanie, on - line mobilných platobných prostriedkov a sociálnych médií.

Hlavné úlohy v dnešnom meniacom sa svete budú zohrávať nápady a digitálny kapitál, nie tovar, služby a tradičný kapitál. K tomuto treba prispôsobiť myslenie, politiku, investície (najmä  investície do ľudského kapitálu). Vyžaduje to aj zmeny vo vytváraní nových pracovných miest a v distribučných modeloch. Nikto presne nevie, ako sa tento proces odohrá. Na pochopenie môže byť na začiatok dobrým odrazovým mostíkom to, ak sa budeme snažiť tieto zmeny zmapovať podľa toho, akým smerom sa trendy v technológiách vydajú.

Autorom je Michael Spence, laureát Nobelovej ceny za ekonómiu.

 

REGIÓNY

Pri Hôrke sa zrazil autobus s osobným autom: Zasahovať musel aj vrtuľník

Description: Description: Description: Description: Description: Pri Hôrke sa zrazil autobus s osobným autom: Zasahovať musel aj vrtuľníkPri zrážke sa zranilo niekoľko osôb (ilustračné foto).

Na ceste 1/18 pri obci Hôrka v popradskom okrese sa v sobotu večer zrazilo osobné auto s autobusom.

Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove uviedol, že pri zrážke sa v osobnom aute zranila jedna osoba ťažko a jedna ľahko. Okrem toho sa v autobuse zranilo ľahko ďalších šesť ľudí. Na mieste zasahovala aj posádka Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air-Transport Europe.

"Osobné auto bolo z Poľska, predpokladáme, že išlo o čelnú zrážku," dodal operačný dôstojník s tým, že nehoda sa stala krátko pred 19.00 h a hasiči na mieste ešte stále zasahujú.

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje vodičov, že v dôsledku vážnej dopravnej nehody na ceste 1/18 križovatka na Spišský Štiavnik medzi Popradom a Prešovom je cesta čiastočne blokovaná. Zároveň žiada vodičov, aby boli trpezliví a dodržovali pokyny polície, ktorá na mieste riadi premávku.

Hitom dražby je Hitlerova kresba: Za Stefansdom pýtajú 1 500 €

Description: Description: Description: Description: Description: Dielo s rozmermi 23,3x 21 cm vzniklo v roku 1910.Dielo s rozmermi 23,3x 21 cm vzniklo v roku 1910.

Hoci sa nacistický vodca Adolf Hitler zapísal do dejín neslávne, za jeho maľby sú zberatelia ochotní zaplatiť tisícky eur.

Diktátor Adolf Hitler sa chcel ako 18-ročný silou-mocou dostať na viedenskú Akadémiu výtvarných umení. Nedarilo sa mu to niekoľko rokov a v tomto období namaľoval viacero obrazov.

 

Kresba tušom Katedrály sv. Štefana vo Viedni je v poradí siedmym obrazom od Hitlera, ktorý v Nižnom Hrušove predávajú. Znalec stanovil vyvolávaciu cenu tohto unikátneho zberateľského kúska na 1 500 eur. „Obraz do aukcie dali jeho zahraniční majitelia. Skôr ide o zberateľskú kuriozitu od veľkej osobnosti ako o umelecké dielo veľkého maliara,“ konštatoval súdny znalec Darte Jaroslav Krajňák. Obraz budú dražiť v nedeľu.

Dielo s rozmermi 23,3x 21 cm vzniklo v roku 1910.

 

Zabránia povodniam? Karpatské obce bude chrániť kozmický systém!

Tri zahraničné univerzity a slovenskí astronómovia z observatória na Kolonickom sedle idú vyháňať strach z dedín.

Využijú na to v krajinách západnej Európy osvedčený Kozmický systém včasného varovania. Na našom území ide o pilotný projekt. Ak sa osvedčí, ukáže meteorológom cestu, ako zavčasu varovať ľudí pred veľkými búrkami, krupobitím, prietržami mračien, a teda aj pred prívalovými vodami a povodňami. Aj posledné povodne potvrdili, že tento systém potrebujú najohrozovanejšie regióny Slovenska ako soľ.

Povodne čoraz častejšie ohrozujú ľudí aj pod karpatskými kopcami.

Raj astronómov

Hvezdáreň na konci sveta, ako sa vravieva najmladšiemu observatóriu na našej strane Polonín, je známa ako raj astronómov. Má to šťastie, že sa nad ňou po zotmení rozprestiera najtmavšia obloha, akú na Slovensku máme. A ešte sa pýši aj najväčším ďalekohľadom na Slovensku, pomocou ktorého objavili už dve desiatky premenných hviezd. Vďaka Vihorlatskému národnému teleskopu s priemerom zrkadla jeden meter, ktorý pred trinástimi rokmi observatórium dostalo od univerzity v Odese do prenájmu na 99 rokov, majú astronómovia ideálne podmienky aj na sledovanie hmlovín, hviezdokop a komét. A teraz sa na Kolonickom sedle s chuťou púšťajú do medzinárodného projektu, ktorého cieľom je vytvoriť nový systém prognózovania a varovania pred mimoriadnymi poveternostnými javmi v celom karpatskom oblúku.

„Projekt vymysleli vedci z Užhorodskej národnej univerzity, ktorí sú aj voči Európskej únii jeho garantom, keďže hlavnú ťarchu financovania nesie Brusel. Užhorodskí vedci našli spôsob, ako meraním zdržania signálu GPS možno veľmi presne a spoľahlivo zistiť množstvo vodnej pary vo vzdušnom stĺpci. Kombináciou s klasickými meteorologickými meraniami sa dajú namodelovať atmosférické situácie, tak ako sa to dnes už robí v Európskej sieti meteorologických služieb fungujúcej v západnej Európe,“ vysvetľuje riaditeľ hvezdárne astrofyzik RNDr. Igor Kudzej.

Ruských miliardárov láka Slovensko: V našom hlavnom meste obývajú takéto luxusné haciendy!

Description: Description: Description: Description: Description: Ruských miliardárov láka Slovensko: V našom hlavnom meste obývajú takéto luxusné haciendy!Luxusná vila Olega Vladimiroviča Deripaska v Starom Meste

Vyzerá to tak, že Slovensko je pre cudzincov čím ďalej, tým viac atraktívnejšie. Haciendy tu majú aj viacerí ruskí podnikatelia.

Deripasku označujú za hliníkového kráľa, jeho majetok odhadujú na 12,3 miliardy eur. O nehnuteľnosť v Bratislave sa mal zaujímať ešte pred vypuknutím krízy. Dnes budovu na Kuzmányho vlastní spoločnosť Slavrealty, ktorej konateľom je Deripaskov hlavný poradca Georgy Oganov.

Alexej Beljajev (57)

Budova bola pôvodne podľa týždenníka Plus 7 dní napísaná na firmu manželky bývalého šéfa Transpetrolu Štefana Czucza, ktorý mal na predaj dohliadať. Otázne je, či bude ruský oligarcha vilu na Palisádach navštevovať, alebo ju bude mať iba na biznis. Jeho vila má pritom väčšiu hodnotu ako hacienda podnikateľa ruského pôvodu Alexeja Beljajeva nad Devínom.

Obrovská hacienda Alexeja Beljajeva na Devíne

Rusov u nás pribúda

Realitný maklér Andrej Churý tvrdí, že za posledný rok zaznamenal trend, že si Rusi kupujú v Bratislave nehnuteľnosti. Najzaujímavejšími lokalitami pre nich je Staré Mesto a Ružinov. Kupujú byty, ale aj vily, čo berú skôr ako investíciu. „Títo bohatí ľudia sú takí, že v každom hlavnom meste majú nejakú nehnuteľnosť. Nepredpokladám, že by sem Deripaska prišiel bývať,“ tvrdí Churý. Podľa jeho slov je Rusom blízka naša mentalita a ceny nehnuteľností sú lákavé.

 

Description: Description: Description: Description: Description: Meteostanica bude pracovať pri observatóriu na Kolonickom sedle.

Meteostanica bude pracovať pri observatóriu na Kolonickom sedle.

Tak ako v západoeurópskom meteorologickom programe, aj na východe Slovenska sa na systém predpovedania a výstrahy pred ničivými poveternostnými javmi budú používať aktuálne informácie z družíc, GPS staníc i z meteostanice umiestnenej pri observatóriu na Kolonickom sedle. Do projektu sa okrem vedcov z Užhorodu a slovenských astronómov zapojili aj univerzity v Miškovci a v rumunskom Baia Mare. „Celú oblasť Východných Karpát v posledných rokoch čoraz intenzívnejšie trápia náhle búrky a následné povodne. Silné lokálne zrážky sú častejšie, povodne ničivejšie, ľudia v niektorých lokalitách, napríklad v dedinách Pichné či Pčoliné, už po zlých skúsenostiach majú strach z každého tmavšieho mraku. Projekt cezhraničnej spolupráce umožní na Slovensku, Ukrajine, v Rumunsku a Maďarsku zavčasu varovať starostov dedín obklopených karpatskými vŕškami, aby prijali opatrenia, ktoré minimalizujú výšku škôd spôsobených nepriazňou počasia,“ teší sa Igor Kudzej z očakávaného prínosu medzinárodného projektu.

Obrat k lepšiemu

Po výdatných dažďoch a povodniach, ktoré v polovici mája neobišli ani podhorie Karpát, Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil v tomto regióne výstrahu najvyššieho stupňa. Ľudia v tejto časti východného Slovenska majú už dosť trpkých skúseností s tým, čo sa stane, keď sa búrlivé vody dostanú z koryta. Keby dnes už fungoval Kozmický systém včasného varovania, astronómovia na Kolonickom sedle by im vedeli presne odpovedať na otázku, či bude horšie, či ešte môžu očakávať silné búrky, alebo sa karta hore v oblakoch obracia k lepšiemu.

Description: Description: Description: Description: Description: Schéma princípu nového systému včasnej výstrahy.

Schéma princípu nového systému včasnej výstrahy.

Systém včasného varovania za použitia satelitov, GPS staníc a meteorologických staníc v štyroch krajinách bude stáť vyše 537-tisíc eur. Do systému budú zaradené v Prešovskom a Košickom kraji aj existujúce stanice GNSS na meranie atmosférických situácií. Na východnom Slovensku bránil realizácii osvedčeného západoeurópskeho systému nedostatok prijímacích staníc globálneho systému satelitnej navigácie.

Nový systém bude ochraňovať karpatskú krajinu od Slovenska po Rumunsko.

„Poslanci Prešovského samosprávneho kraja schválili na päťpercentné spolufinancovanie medzinárodného projektu 4 400 eur, náklady Vihorlatskej hvezdárne, náklady na vybavenie, ktoré bude monitorovať poveternostné podmienky v 50-kilometrovom rádiu od observatória na Kolonickom sedle, sa vyšplhajú takmer na 90-tisíc eur,“ hovorí riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja Stanislav Kubánek. Desiatimi percentami prispeje na pilotný systém rýchleho varovania aj štátny rozpočet. Dedinám v podhorí Karpát svitá na lepšie časy. Búrky tu boli aj budú, akurát že ľudia budú zavčasu vedieť, akou silou na nich udrú.

Mestský park v Košiciach patrí umelcom: Na farebnej šou sa predvádzajú megabábky aj rútiace sa koleso!

Umelci z talianskej skupiny eVenti Verticali roztočili obrovské koleso.

V košickom mestskom parku sa konajú Imaginácie, ktoré prilákali aj napriek chladnému počasiu už v prvý večer tisíce ľudí.

Description: Description: Description: Description: Description: Mestský park v Košiciach patrí umelcom: Na farebnej šou sa predvádzajú megabábky aj rútiace sa koleso!

Novinkou bolo aj vystúpenie talianskej skupiny eVenti Verticali, ktorí prišli na Slovensko po prvý raz. Pri ich vystúpení na lanách zatajovali diváci dych. Imaginácie si môžete pozrieť ešte aj v sobotu v mestskom parku o 21.15 hod.

Description: Description: Description: Description: Description: Zaujalo aj vystúpenie s obrovskými bábkami.

Zaujalo aj vystúpenie s obrovskými bábkami.

 

Tvrdá rana osudu zasiahla malého Oliverka (3): Jeho milovaný ocko aj babička zhoreli v aute...

V aute zahynuli otec aj stará mama malého chlapčeka.

Oliverka (3) jeho ocino už nikdy neobíjme. Dávid Šupa († 31) a jeho mama Jarmila († 55) tragicky zahynuli.

Description: Description: Description: Description: Description: Tvrdá rana osudu zasiahla malého Oliverka (3): Jeho milovaný ocko aj babička zhoreli v aute...

Tragédia sa stala po tom, ako VW Golf, ktorý šoféroval Dávid († 31), zrejme vo vysokej rýchlosti v zákrute najskôr iba „šuchol“ protiidúcu kiu. Vzápätí však už v protismere vrazil do Audi A4. Náraz bol taký silný, že golf odhodilo do priekopy, kde v okamihu začal horieť.

„Snažili sme sa ich uhasiť, minuli sme tri veľké a dva malé hasiace prístroje, ale nedalo sa, pretože vietor oheň ešte viac rozdúchaval a k autám sa už nedalo priblížiť,“ povedal Peter Szaksz (48), šokovaný vodič kie, ktorú golf zasiahol ako prvú. V audine, ktorá sa vznietila od golfa, utrpel vodič (24) ľahké zranenie a spolujazdec (26) ťažké. „Ešte šťastie, že Tomášovi sa dali po tom strašnom náraze otvoriť dvere, inak by tam zhoreli aj oni,“ povedala vystrašená babka vodiča.

Oliverko sa už k ocinovi nikdy takto nepritúli.

Jarmila († 55) si auto, v ktorom aj so synom zomreli, kúpila len asi pred týždňom. Dávid chcel zrejme odskúšať mamino auto, lebo za volantom sedel podľa polície práve on. „Nehnevajte sa na mňa, ale nič vám nepoviem. Ide mi srdce puknúť, lebo mi zahynula manželka i mladý syn,“ povedal zronený manžel a otec Jozef.

Jarmila († 55)

Jarmila podľa susedov robila opatrovateľku v Rakúsku a spolu s manželom už bývali sami. Ich traja synovia už vyleteli z hniezda a Dávid mal aj synčeka Oliverka (3). „Ona bola stále usmiata a veselá pani, chlapec bol tiež dobrák. Je to veľká tragédia,“ spomína na nebohú dvojicu sused.

Cestu polícia na štyri hodiny musela uzavrieť. „Príčina nehody bude známa až po ukončení vyšetrovania,“ uviedla nitrianska policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Cestný pirát zrazil Dušana († 54) a s autom ušiel: Chodca našli až na tretí deň

Description: Description: Description: Description: Description: Cestný pirát zrazil Dušana († 54) a s autom ušiel: Chodca našli až na tretí deňTelo Dušana († 54) sa našlo až tri dni po tom, ako ho zrazilo auto.

Medzi Žilinou a obcou Podhorie (okres Žilina) neznámy cestný pirát zrazil chodca Dušana († 54) a ušiel! Chodca našli až na tretí deň.

Polícia v Žiline žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní dopravnej nehody, ktorá sa stala minulý utorok utorok na ceste medzi Žilinou a obcou Podhorie v časti zvanej Majer. Neznámy vodič zrazil chodca Dušana († 54) a ušiel. Telo chodca sa našlo až na tretí deň v poraste pri ceste v obci Lietava. Súdna pitva ukázala, že muž zomrel po náraze vozidla.

"Akékoľvek informácie, ktoré by pomohli objasniť dopravnú nehodu, a informácie, ktoré by viedli k vypátraniu vodiča a auta, polícia prosí oznámiť na bezplatnom telefónnom čísle 158 alebo osobne na dopravnom inšpektoráte v Žiline," uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

Vodiči pozor, pod Strečnom sa pripravte na ďalšie komplikácie: Most zavrú na 9 mesiacov!

Most pri obci Stráňany dočasne uzavrú.

Trpezlivosť vodičov dostane zabrať! Ako keby nestačili každodenné kolóny, na hlavnej severnej trase medzi Martinom a Žilinou pribudne ďalšie obmedzenie.

Od pondelka bude na niekoľko mesiacov uzatvorený most pri obci Stráňavy. Jeho dezolátny stav si žiada kompletnú opravu. Obchádzka povedie po ceste III. triedy. Most plánujú opravovať až deväť mesiacov!

Description: Description: Description: Description: Description: Vodiči pozor, pod Strečnom sa pripravte na ďalšie komplikácie: Most zavrú  na 9 mesiacov!

Slovenská správa ciest naplánovala opravu mosta Zlatné pri obci Stráňavy (okr. Žilina) na začiatok júna. „K uzavretiu mosta dôjde v pondelok 2. 6. 2014 v čase medzi  9. až 12. hodinou, keď bude odsúhlasené dočasné dopravné značenie políciou na obchádzkovej trase,“ informovala hovorkyňa SSC Zuzana Hromcová. Polícia bude v prípade potreby dopravu usmerňovať.

Most pri obci Stráňany dočasne uzavrú.

Náročná oprava si vyžiadala úplné uzavretie, čo môže skomplikovať dopravu v tomto úseku a vodiči sa musia pripraviť zrejme aj na zdržanie. Všetky typy dopravy budú pred mostom smerom od Martina odklonené na cestu III. triedy, obchádzka bude dlhá 1 065 metrov. „Pri vjazde do obchádzky bude rýchlosť znížená na 30 km/h. Na celej obchádzkovej trase bude rýchlosť 50 km/h,“ uviedol dopravný inžinier Michal Svrček. „Na množstvo a zložitosť prác uvedených v projekte by bolo vhodné, aby sa lehota výstavby pohybovala v rozmedzí 8 až 9 mesiacov. Ak vôbec dôjde k skráteniu lehoty dokončenia prác na oprave mosta, tak pôjde len o niekoľko dní,“ dodala Hromcová.

Kraľovany-Žilina

Description: Description: Description: Description: Description: Kvôli uzávierke mosta je možnosť použiť obchádzkovú trasu.

Kvôli uzávierke mosta je možnosť použiť obchádzkovú trasu.

1. trasa: cez Terchovú, 53 km, 55 minút

2. trasa: s obchádzkou mosta cez Stráňavy, 45 km, 48 minút, ak je premávka plynulá

3. trasa: cez kompu Strečno, 47 km, 54 minút + 8 minút na kompe, pokiaľ netreba čakať na kompu

 

Štyroch cudzincov obvinili z pokusu o podvod s fotokópiami bankoviek za 400-tisíc eur

Description: Description: Description: Description: Description: Policajti zaistili takmer tisíc fotokópií pästoeurových bankoviekPodľa polície sa štyria cudzinci v Bratislave snažili vymeniť fotokópie eurobankoviek zástupcovi nemeckého bankára.

Vyšetrovateľ kriminálnej agentúry obvinil štyroch cudzincov z pokusu o podvod s fotokópiami eurobankoviek za 400-tisíc eur.

Podľa polície sa obvinení snažili predať peniaze, ktoré prezentovali ako ulúpené v herni v Monaku. Za 500-tisíc „ulúpených" peňazí chceli 400-tisíc eur. Polícia však mala operatívne informácie, že ide o falošné peniaze. Štyria obvinení cudzinci sa snažili vymeniť „ulúpené“ peniaze zástupcovi nemeckého bankára. "Obchod" sa odohral v stredu v izbe na štvrtom poschodí v známom bratislavskom hoteli.

Policajti zaistili takmer tisíc fotokópií pästoeurových bankoviek

Polícia zorganizovala akciu, počas ktorej cudzincov zatkla a nepravé peniaze zaistila. Peniaze nie sú falzifikáty, ale fotokópie bankoviek. Takýmto spôsobom sa snažili dostať kupujúceho do omylu a predať mu kufrík bezcenného papiera za 400-tisíc eur. Počas akcie policajti zaistili 996 fotokópií 500-eurových bankoviek, kufor a zariadenie na kontrolu bankoviek. Vyšetrovateľ mužov obvinil z pokusu o podvod. "V prípade dokázania viny obvineným hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov," uviedla hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. Policajné prezídium o obvinených neuviedlo žiadne informácie.

Podľa informácií Čas.sk ide o troch Talianov a jedného Tunisana, ktorých "ponuku" monitoroval slovenský policajt v postavení agenta. O väzbe by sa malo rozhodnúť do niekoľkých dní.

Zrušenie chatrčí v Letanovskom mlyne prinieslo prvé ovocie: Po osadníkoch ostal kvalitný humus!

Description: Description: Description: Description: Description: Zrušenie chatrčí v Letanovskom mlyne prinieslo prvé ovocie: Po osadníkoch ostal kvalitný humus!Starostka Zuzana Nebusová si hnojivo pochvaľuje, bude vďaka nemu bohatá úroda.

Predsa len z nich bude nejaký osoh! Takto vravia obyvatelia Spišských Tomášoviec, ktorým ostali na krku problémy po odsťahovaných osadníkoch z Letanovského mlyna.

Po odstránení smetísk naďabili aj na ložiská kvalitného kompostu, ktorý tam roky produkovali. Obec, ktorej ostali len povinnosti a hrozby vysokých pokút za nedokončenú sanáciu, si tak zrejme predajom humusu privyrobí.

V bývalej osade Letanovský mlyn dobrovoľníci zo Spišských Tomášoviec odpratali asi 20 kontajnerov. Pod nánosom smetí však objavili hotový poklad – kvalitné prírodné hnojivo. „Uvažujeme, že s ním začneme podnikať, pretože miestny humus prispieva k bohatej úrode. Môžem potvrdiť, že jahodám, cuketám, patizónom i zemiakom prihnojeným touto zeminou sa mimoriadne darí,“ poznamenala starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová.

Description: Description: Description: Description: Description: Dobrovoľníci zorganizovali už päť brigád.

Dobrovoľníci zorganizovali už päť brigád.

Obci za neporiadnych Rómov však hrozí pokuta a možno aj nútená správa. „Doteraz sme mali päť brigád. Stálo nás to veľa úsilia a aj peňazí, ale ďalej upratovať nemôžeme,“ konštatovala starostka. Keďže z prisľúbených štátnych dotácií nedostali nič, už sa ďalej zadlžovať nemienia. „Odpratanie celého smetiska by našu obec uvalilo do nútenej správy! Máme však strach z pokuty, keďže termín odstránenia čiernej skládky do konca júla sa blíži,“ dodala starostka.

 

Vlamač ukradol z firmy trezor, bolo v ňom takmer 6-tisíc eur

Description: Description: Description: Description: Description: Vlamač ukradol z firmy trezor, bolo v ňom takmer 6-tisíc eurVlamač ukradol z kancelárie trezor so sumou vyše 5800 eur.

Vlamač z firmy ukradol trezor s takmer 6-tisíc eurami, kľúčami od budovy, mobilmi a stravnými lístkami. 

Neznámy vlamač sa v noci zo stredy na štvrtok vlámal do firmy na Slovenskej ulici v Košiciach. Najskôr z kancelárie zobral pokladničku s viac ako 44 eurami. Z ďalšej kancelárie ukradol trezor, v ktorej bolo vyše  5800 eur, kľúče od budovy, dva mobily a stravné lístky za 135 eur. Košickej spoločnosti krádežou a poškodením zariadenia vznikla škoda vyše 9-tisíc eur.

Polícia po vlamačovi, ukradnutých peniazoch a veciach pátra. O prípade informovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Vlak zrazil v noci v Sabinove človeka, ten zrážku neprežil

Description: Description: Description: Description: Description: Ilustračné fotoSABINOV - Osobný vlak zrazil v noci nadnes na železničnej trati v okrese Sabinov neznámu osobu; tá zrážku neprežila.

Operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Zuzana Robderová uviedla, že k zrážke došlo krátko pred polnocou v časti zvanej Pod Švabľovkou.

 

Tragédia: Po čelnej zrážke dvoch áut uhoreli matka († 55) so synom († 31)

Pri nehode zahynuli matka († 55) so synom († 31).

Hrozná nehoda! Po čelnej zrážke dvoch áut uhoreli Jarmila († 55) a jej syn Dávid († 31), ďalší dvaja sa zranili.

V katastri obce Podhorany (okres Nitra) sa vo štvrtok o 17,30 hod. čelne zrazili dve osobné autá - VW Golf a Audi A4 s evidenčnými číslami okresu Nitra. V jednom z áut na mieste zahynuli dvaja ľudia - uhoreli! Obeťami sú posádka VW - Jarmila Š. († 55) z obce Solčany (okres Topoľčany) a jej syn Dávid Š. († 31). Podľa predbežných výsledkov pitvy auto šoféroval mladý muž.

Description: Description: Description: Description: Description: Tragédia: Po čelnej zrážke dvoch áut uhoreli matka († 55) so synom († 31)

V druhom aute sa zranili dvaja ľudia, ktorých odviezli záchranári. Ľahko sa zranil vodič (24), jeho spolujazdca (26) s ťažkými zraneniami previezli do nitrianskej nemocnice. O nehode informovala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Pri nehode zahynuli matka († 55) so synom († 31).

Tragédii predchádzala kolízia VW s dodávkou Kia Pregio, po ktorej VW odhodilo do protismeru, kde sa zrazilo s vozidlom audi.  Pri zrážke obidve autá horeli.

Víchrica spôsobila na majetku KSK škody za 230-tisíc eur

Description: Description: http://i2.sme.sk/cdata/9/72/7204939/sk_spisskevlachy1_160514_esl_r4486_res.jpgVíchrica vyvrátila okolo 500 stromov, ktoré likvidovalo  111 cestárov. Najväčšie škody spôsobili lokálne povodne na Gemeri, kde voda podmyla niektoré cesty.

KOŠICE. Veterná smršť a výdatné zrážky v polovici mája spôsobili veľké škody na majetku Košického samosprávneho kraja (KSK), najmä na cestách II. a III. triedy v Košickom kraji.

„Cestári už predbežne vyčíslili aj škody v okresoch Rožňava, Spišská Nová Ves a Gelnica vo výške približne 230 000 eur,“ uviedla Bobríková.

Ako informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková, na odstraňovaní popadaných stromov pracovalo spolu 111 zamestnancov Správy ciest KSK (SC KSK). Z vozoviek odstránili vyše 500 spadnutých stromov.

V obci Spišské Vlachy potok Žehrica kulminoval a vylial sa z koryta a zalial cestu II/547, ako aj priľahlé miestne komunikácie.

Na Gemeri a Spiši okrem stromov boli problémy aj s rozvodnenými potokmi a riekami. V priebehu pár hodín sa z potokov stali rozbúrené rieky a zničili okolité cesty.

Najhoršia situácia bola v okrese Rožňava na ceste II/533 na úseku Gemerská Poloma – Súľová, kde okrem popadaných stromov bola podmytá cesta a krajnica vozovky poklesla na približne 80 metroch. Na ceste III/067009 na úseku Rožňava – Čučma voda podmyla stometrový úsek a na ceste III/050160 Kováčová – Lúčka úsek dlhý 20 metrov.

Na Spiši boli problémy s vysokou hladinou Hornádu, Hnilca, Žehrice a niektorých miestnych potokov. Voda spôsobila problémy na cestách II/536 v úseku medzi Spišskými Vlachmi a Bystranmi, III/536014 pred Hrabušicami, II/533 v Harichovciach, II/546 v obci Švedlár.

Zhoršená situácia sa prejavila na priľahlej ceste III/546013 Stará Voda, kde miestny potok začal podmývať cestu, ktorú cestári spevnili lomovým kameňom.

 

Z firmy ukradli trezor

Description: Description: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_Zt09O12Gw9lmX8qwmE1U0zMk6c-b6EXPBL6tfgW50DWnkqR1GjsoE-0KOŠICE. Zatiaľ neznámy zlodej sa poriadne nabalil po tom, čo po vlámačke ukradol trezor. K udalosti došlo v objekte firmy na Slovenskej ulici.

„Vlámal sa do kancelárie, odkiaľ ukradol kovovú pokladničku s finančnou hotovosťou 44 eur. Z ďalšej kancelárie ukradol trezor, v ktorom bolo vyše 5 800 eur, kľúče od objektu, dva mobilné telefóny a stravné lístky za 135 eur,“ vysvetlila krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Košickej spoločnosti krádežou a poškodením zariadenia vznikla celková škoda viac ako 9000 eur. Polícia začala trestné stíhanie pre prečiny krádeže a poškodzovania cudzej veci. Po páchateľovi a veciach pátra.

Mlátil mamu, ženu i policajtov

Description: Description: http://www.zena-in.cz/images/clanky/obr1_6746.jpgSEŇA. Policajti Obvodného oddelenia PZ Čaňa obvinili z prečinu nebezpečného vyhrážania 28-ročného muža zo Sene.

Ten v priestoroch rodinného domu v Seni po hádkach rozbíjal interiér domu. V kuchyni, kde  bola jeho manželka (21) a matka (59), hádzal na stôl nože a pritom sa im vyhrážal zabitím.

„Potom s palicou v rukách pristúpil k manželke, ktorej sa vyhrážal zabitím. Palicu odhodil, chytil ženu rukami za krk a začal ju škrtiť. Manželke spôsobil zranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie s doposiaľ nezisteným časom liečenia,“ vraví policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Ženy stihli zavolať políciu. Hliadka mužovi oznámila, že obmedzí jeho slobodu a pôjde s ňou. Ten sa však pokúsil policajtom ujsť.

„V úteku mu policajti zabránili. Keďže kládol aktívny odpor, policajti voči nemu použili donucovacie prostriedky. Pri služobnom zákroku k zraneniu osôb nedošlo.“

Obvinený muž skončil v cele policajného zaistenia. Za tento skutok mu hrozí až trojročné väzenie. Poverený príslušník PZ zároveň spracuje podnet na vzatie obvineného muža do väzby.

 

Smer a opozícia sa sporia, kto chcel zakázať urán prvý

Description: Description: Protesty proti ťažbe sprevádzajú geologické prieskumy od ich začiatku.V rozprave ku geologickej novele sa poslanci viac ako o jej obsahu sporili o prvenstve.

Protesty proti ťažbe sprevádzajú geologické prieskumy od ich začiatku.

KOŠICE. Tri rokovacie dni zamestnávala poslancov Národnej rady novela geologického zákona, ktorý zavádza povinné referendá občanov o ťažbe rádioaktívnych nerastov.

Predloženie novely  minister životného prostredia Peter Žiga (Smer) zdôvodnil pretrvávajúcimi obavami verejnosti z možnej ťažby uránu v rekreačnej oblasti Jahodná pri Košiciach.

Podľa navrhovaných zmien len vtedy, ak referendum v dotknutej obci skončí s kladným výsledkom, ťažiarska firma sa môže uchádzať o určenie dobývacieho priestoru a následne o povolenie na ťažbu.

V prípade ložiska uránmolybdénovej rudy v lokalite Jahodná – Kurišková  sú dotknutými obcami dve košické mestské časti (Sever a Myslava) a obce Košické Belá, Baška, Vyšný a Nižný Klátov.

Projekt austrálskej spoločnosti Forte Energy je v štádiu geologického prieskumu. Novela počíta s tým, že po jeho ukončení bude firma musieť požiadať samosprávy o vyhlásenie referend.

Raši chce mestské referendum

Pozmeňujúci návrh ku geologickej novele podal na rokovaní v pléne poslanec a primátor Košíc Richard Raši (Smer). Žiadal, aby v prípade Košíc a Bratislavy o ťažbe hlasovali obyvatelia celého mesta.

„Mohlo by sa teoreticky stať, že v jednotlivých mestských častiach bude vyslovený súhlas v referende napriek tomu, že verejná mienka ostatných obyvateľov je proti tomu,“ povedal Raši.

Keď pred dvoma týždňami novelu prestavoval spolu so Žigom, takúto výhradu nemal. Všimla si to opozícia a na schôdzi parlamentu mu vytkla, že prijímanie novely mu má pomôcť pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami, v ktorých chce podľa nej opäť kandidovať.

„Máte 83 poslancov, mohol to predložiť ktorýkoľvek z nich, ale predložili ste to vy,“ povedal mu Alojz Hlina (nezaradený).

Opozícia: Je to marketing

O novele sa rokuje v skrátenom legislatívnom konaní so zdôvodnením, že ide o ohrozenie zdravia obyvateľov. Zsolt Simon (Most-Híd) to označil za marketingový ťah Smeru v prospech košického primátora.

Podľa Viliama Novotného (SDKÚ) vládny Smer predložil ten istý návrh zakazujúci ťažbu uránu, aký predložila v roku 2009 jeho stranícka kolegyňa Jarmila Tkáčová.

„Poslanci za Smer hlasovali proti,“ upozornil Novotný s tým, že napriek tomu sa strana chystá vládny návrh podporiť, aby občania neboli „v aute“.

Spolu s poslancom Ivanom Štefancom (SDKÚ) na prebiehajúcu schôdzu parlamentu predložili aj vlastný samostatný návrh zákona o zákaze ťažby uránu na území Slovenskej republiky.

Majú svoj návrh

Obsahuje len tri paragrafy a dôvodová správa konštatuje, že ťažba uránu má nepriaznivý vplyv na zdravie obyvateľov, devastuje životné prostredie a ohrozuje cestovný ruch.

Po prievaloch môže dôjsť ku kontaminácii podzemných vôd. Jedno z uvažovaných ložísk na Jahodnej je zdrojom vody pre vodné nádrže Bukovec, Ružín a Čermeľský potok,“ píše sa v materiáli.

Raši na to reagoval, že obidve pravicové verzie zákazu uránu boli nedokonalé a právne spochybniteľné, lebo neriešili vzťahy so všetkými ostatnými zákonmi, ktoré upravujú danú problematiku.

O návrhu poslancov SDKÚ ešte parlament nerokoval. Vládna novela geologického zákona už prešla do druhého čítania a v utorok by o nej mohli poslanci hlasovať.

Žiga si verí

Minister Žiga verí, že ju napriek kritike podporia všetci poslanci. Opozícii odkázal, že podstatné je, že o ťažbe rádioaktívnych látok budú ľudia rozhodovať v referendách a ostatné „zámenné témy“ neberie vážne.

Do znenia novely sa snažia zasiahnuť aj košickí ochranári. Ladislav Rovinský zo Slovenského zväzu ochrancov prírody pred začiatkom schôdze rozposlal poslancom pripomienky a žiadal ich, aby si ich osvojili ako pozmeňovacie návrhy.

Okrem iného žiada, aby náklady na usporiadanie uránového referenda financovali organizácie, ktoré budú mať záujem ťažiť, a nie obce.

 

 

Na Univerzite tretieho veku promovalo 236 absolventov

Description: Description: Čerství absolventi UTV Košice. Minulý piatok zaplnili celú Aulu Maxima.Univerzita tretieho veku Košice má za sebou 22. ročník svojho fungovania. Minulý týždeň si na promócii prevzalo diplom jej absolventa 236 študentov.
Čerství absolventi UTV Košice. Minulý piatok zaplnili celú Aulu Maxima.

KOŠICE. Mnoho dôchodcov si „jeseň života“ užíva. Venujú sa vnúčatám, chodia na túry alebo sa rýpu v záhradke.

Sú však aj takí, ktorí by radi ešte ponamáhali mozog a všeličo nové sa naučili. Pre nich vznikla v marci 1992 Univerzita tretieho veku (UTV).

Nie je však určená iba pre dôchodcov, ale pre ľudí od 40 rokov vyššie s cieľom vytvoriť priestor pre vzdelávanie seniorov.

Na štúdii sa podieľajú štyri košické vysoké školy: Technická univerzita Košice, Univerzita P. J. Šafárika, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie a Podnikovo-hospodárska fakulta EU Bratislava.

Poslaním UTV je vhodnou formou sprístupniť súčasné poznatky vo vybraných odboroch i občanom, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu byť zapojení vo formálnom vzdelávaní.

Pomáha im nielen nájsť zmysluplné trávenie voľného času a sebarealizácie, ale zlepšuje ich psychickú i fyzickú kondíciu a pomáha predchádzať beznádeji starších ľudí či pocitu osamotenia alebo strachu zo smrti po strate životného partnera.

Prispieva tiež k zlepšovaniu medziľudských vzťahov a pomáha pestovať pozitívne sebahodnotenie.

Deväť odborov

Na začiatku mala UTV iba dvojročné štúdium, od roku 1996 je trojročné. Prvý ročník je spoločný a obsahuje prednášky zo všetkých odborov. Od 2. ročníka sa poslucháči prihlasujú na ľubovoľný odbor.

Skúšky sú semestrálne a vykonávajú sa formou testu. Hodnotenie je dvojstupňové: vyhovel - nevyhovel.

Štúdium ponúka množstvo odborov, tento rok študenti promovali v deviatich:Informatika a informačné a telekomunikačné technológie, Právo, Medicína, Psychológia, Veterinárna medicína, Architektúra a stavebníctvo, Dejiny umenia, Anglický jazyk a Človek – zdravie – životné prostredie – spôsob života.

Práve o tento odbor bol tento rok najväčší záujem, z 236 promujúcich študentov si diplom prevzalo 63.

Doteraz 2 440 absolventov

Podľa tajomníčky UTV, Kataríny Kováčovej, sa na štúdium hlásia väčšinou ženy.

„V začiatkoch bolo zapísaných od 50 do 130 poslucháčov, postupne ich počet rástol. Tento rok u nás študovalo vyše 500 a doteraz ukončilo štúdium UTV až 2 440 absolventov. Najstarším tento rok promujúcim študentom bola žena, Ing. Helena Považanová, narodená v roku 1932. Najstarším mužom bol Dipl. tech. Vojtech Lehotský, narodený v roku 1936.

Ako nám K. Kováčová prezradila, poslucháči UTV sa na prednáškach správajú inak ako riadni študenti, ktorí využívajú ťaháky, sem-tam sa ulejú, a keď prednášajúci mešká, nechajú mu „akademických“ 15 minút a opúšťajú aulu. Poslucháči UTV práve naopak, sa svojho vyučujúceho dožadujú.

„Pre nich je nepredstaviteľné, že prídu na prednášku a tá má odpadnúť. Poctivo sa učia, spoločne zháňajú literatúru, chodia do vedeckej knižnice. Na konci takmer každej prednášky vyučujúcemu dokonca zatlieskajú,“ prezradila Kováčová na záver.

Description: Description: 2_r2392_res.jpg
Najstarší tohtoročný absolvent. V. Lehotský promoval vo veku 77 rokov.

Z@UJIMAVOSTI 4

V Česku sa triasla zem: Išlo o najsilnejšie zemetrasenie za posledné roky

Description: Description: Description: Description: Description: V Česku sa triasla zem: Išlo o najsilnejšie zemetrasenie za posledné rokyMagnitúda zemetrasenia vyše 4.

Po týždni sa dnes opäť triasla zem na západe Českej republiky.

Zemetrasenie bolo podľa informácií tamojších elektronických médií citeľné nielen v západnej, ale aj centrálnej časti Čiech, jeho intenzita sa pohybovala v rozmedzí 4,3-4,5. Sobotné zemetrasenie tak bolo najsilnejšie v priebehu ostatných rokov a porovnateľné s otrasmi z roku 2008.

Európsko-stredomorské seizmologické centrum predpokladá, že sa epicentrum nachádzalo v okolí Chebu v hĺbke do 10 kilometrov, Podľa jeho informácií činila magnitúda 4,5, kým podľa Geologickej služby USA 4,3. Hasiči údajne zaznamenali spadnutý komín a trhliny na stenách objektov.

Zemetrasenia v tejto oblasti nie sú zriedkavosťou, avšak iba málokedy presiahnu štyri stupne.

Pri zemetrasení v Číne sa zranilo 45 ľudí: Desaťtisíce evakuovali

Description: Description: Description: Description: Description: Pri zemetrasení v Číne sa zranilo 45 ľudí: Desaťtisíce evakuovaliČínu zasiahlo silné zemetrasenie.

Najmenej 45 ľudí utrpelo zranenia pri zemetrasení s magnitúdou 6,1, ktoré zasiahlo v piatok provinciu Jün-nan na juhozápade Číny.

Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na čínske úrady. Epicentrum otrasov sa nachádzalo v horskej oblasti Jing-ťiang pri hraniciach s Mjanmarskom. Čínski seizmológovia stanovili magnitúdu na 6,1, zatiaľ čo americká geologická služba USGS na 5,9.

Spomedzi 45 zranených sú ôsmi vo vážnom stave. Do viac ako štyroch desiatok provizórnych evakuačných centier sa uchýlilo takmer 185.000 obyvateľov. Niektoré oblasti zostali bez dodávok elektrickej energie.

Väčšiemu počtu zranených zabránili hromadné evakuácie. Úrady totiž nariadili preventívne vyprázdnenie budov, ktoré boli poškodené už pri minulotýždňovom zemetrasení v tom istom regióne.

 

Monako sa raduje: Knieža Albert II. a jeho manželka Charlene čakajú svojho prvého potomka!

Monacké knieža Albert II. so svojou manželkou Charlene.

Description: Description: Description: Description: Description: Monako sa raduje: Knieža Albert II. a jeho manželka Charlene čakajú svojho prvého potomka!

Monacká princezná Charlene čaká svoje prvé dieťa s kniežaťom Albertom II., za ktorého sa vydala v roku 2011.

Vládnuci pár to uviedol dnes s tým, že narodenie potomka sa očakáva koncom roka, z čoho vyplýva, že 36-ročná bývalá olympionička juhoafrického pôvodu je najmenej v treťom mesiaci tehotenstva. Kým sa dieťa narodí, následníčkou monackého trónu zostáva Albertova staršia sestra Caroline, princezná hannoverská. Ďalším následníkom je jej najstarší syn Andrea Casiraghi, ktorý sa nedávno tiež stal otcom.

Albert sa s o 20 rokov mladšou Charlene Wittstockovou, ako znie jej občianske meno, zoznámil v roku 2000 na plaveckých pretekoch, ktorým predsedal, píše agentúra AP. Knieža Albert je synom zosnulého Rainiera III. a americkej herečky Grace Kellyovej, ktorá sa vzdala hollywoodskej kariéry v prospech sobáša do monackého rodu Grimaldiovcov. Zomrela pri automobilovej nehode v roku 1982 ako 52-ročná.

Albert má dve nemanželské deti - Jazmin Grace Grimaldiovú, narodenú v roku 1992 a Alexandra Costeho, narodeného v roku 2003.

Zomrel Karlheinz Böhm (†86) - František Jozef z filmov o cisárovnej Sissi

Trilógia o rakúskej cisárovnej Sissi poznamenala životy Romy Schneider aj Karlheinza Böhma.

Description: Description: Description: Description: Description: Zomrel Karlheinz Böhm (†86) - František Jozef z filmov o cisárovnej Sissi

Zomrel Karlheinz Böhm (†86), herec známy ako František Jozef z filmov o cisárovnej Sissi.

Description: Description: Description: Description: Description: Karlheinz Böhm mal vážne zdravotné problémy.Nemecký herec Karlheinz Böhm (†86) zomrel vo svojom dome v Grödigu neďaleko Salzburgu. Herec, známy ako František Jozef z trilógie o rakúskej cisárovnej Sissi, bol už dlhšiu dobu vážne chorý. Od decembra sa oňho musela starať manželka.

Karlheinz Böhm mal vážne zdravotné problémy.

Böhm žiaril vo filmoch o cisárovnej Sissi po boku Romy Schneider. Cisár František Jozef navždy zostane jeho najznámejšou úlohou. Naposledy hral nemecký herec v seriáli Doktor z hôr.

Filmy o Sissi preslávili Romy Schneider aj Karlheinza Böhma.

 

V írskom hoteli vybuchla bomba: Polícia z útoku podozrieva teroristov!

Description: Description: Description: Description: Description: V írskom hoteli vybuchla bomba: Polícia z útoku podozrieva teroristov!Pri výbuchu nikto neutrpel zranenia (ilustračné foto).

Polícia v Severnom Írsku oznámila, že v hale hotela v meste Londonderry dnes vybuchla bomba, vďaka rýchlej evakuácii však nikto neutrpel zranenia.

Výbušné zariadenie vybuchlo ráno vo vstupe do hotela Everglades, ktorý je jedným z najdlhšie prevádzkovaných hotelov v druhom najväčšom severoírskom meste.

Hotelový personál tvrdí, že nálož hodil do hotela zamaskovaný muž, ktorý následne utiekol. Zariadenie vybuchlo v okamihu, keď pyrotechnici britskej armády pripravovali diaľkovo ovládaného robota, ktorý mal bombu zneškodniť.

K zodpovednosti za útok sa doposiaľ neprihlásila žiadna skupina, ale polícia a politici podozrievajú tvrdé jadro Írskej republikánskej armády (IRA), odporujúce mierovému procesu.

Frakcie IRA sú v Londonderry veľmi aktívne. Väčšina členov tejto teroristickej organizácie sa v roku 2005 vzdala násilia a odzbrojila sa, keď nedokázali dosiahnuť odtrhnutie Severného Írska od Británie.

Tak toto by čakal málokto: Bohatí dôchodcovia z nudy vykrádali kostoly!

Description: Description: Description: Description: Description: Tak toto by čakal málokto: Bohatí dôchodcovia z nudy vykrádali kostoly!Dôchodcovia kradli z nudy.

Kde sú tie časy, keď vo Švajčiarsku nikto nezamykal autá ani domy a aj napriek tomu bola lúpežná kriminalita v alpskej konfederácii vzácnosťou.

Morálka národa sa zmenila nielen s prisťahovalcami. Dokazuje to prípad dvoch starousadlíkov, veľmi zámožných dôchodcov, ktorí kradli z nudy. Zálusk mali na kostolné kasičky.

"Dvaja bohatí švajčiarski seniori boli zatknutí za krádeže kostolných zbierok, polícii uviedli, že ich zločinecké výpady boli len kvôli vzrušeniu," píše švajčiarska edícia denníka Local.

Štátny zástupca mesta Luzern potvrdil, že vzniesol obvinenie proti dvom dôchodcom, manželom, ktorí majú sedemdesiat a sedemdesiattri rokov. Priznali sa k tomu, že ukradli peniaze v niekoľkých rôznych prípadoch z miestnych kostolov.

 

Hrôzostrašný záťah: Kukláči hodili granát do detskej postieľky, ťažko zranil chlapčeka!

Description: Description: Description: Description: Description: Bou granát ťažko zranilBoua granát ťažko zranil

ATLANTA - Jednotky rýchleho nasadenia majú občanov chrániť, nie im ubližovať. Presne to sa však stalo pred pár dňami v americkom štáte Georgia. Členovia policajného oddielu totiž hodili omračujúci granát do detskej postieľky, v ktorej v tom čase ležalo batoľa. Utrpelo vážne zranenia.

Alecia Phonesavanhová z Wisconsinu začiatkom týždňa navštívila svoju švagrinú, ktorá žije v Atlante. V stredu okolo tretej hodiny ráno sa všetci zobudili na to, že do ich domu vpadla zásahová jednotka S.W.A.T. V dome hľadala drogy.

Jeden z jej členov hodil dovnútra omračujúci granát, a to tak nešťastne, že dopadol priamo do postieľky, v ktorej spal devätnásťmesačný chlapček.

Vybuchol mu tesne pri tvári. Bou utrpel ťažké popáleniny a bol ihneď prevezený do nemocnice, kde ho lekári uviedli do umelého spánku. "Granát pristál v jeho ohrádke a tesne vedľa neho na vankúši vybuchol. Môj synček si nezaslúžil nič z toho," povedala rozrušená Alecia televízii WSB TV.

Políciu celý incident mrzí. Tvrdí, že netušila, že v dome sa nachádzali aj deti. Keby to vedela, postupovala by vraj inak. Podozrivú osobu dolapila neskôr v inom dome.

 

Tínedžerka sa sama ničí: Škriabe sa do krvi šesť hodín denne! Pohľad na jej tvár odpudzuje

Samantha má na tvári samé jazvy a chrasty.

Samantha Wake trpí nezvyčajnou chorobu, ktorá ju núti neustále si jazviť tvár.

Dvadsaťročná Britka trpí dermatilomániou, teda kompulzívnym vytláčaním nedokonalostí z pleti. Nedá si pokoj, až kým jej pokožka nie je úplne rozrytá a krvavá. Niekedy to trvá aj šesť hodín denne.

Description: Description: Description: Description: Description: Tínedžerka sa sama ničí: Škriabe sa do krvi šesť hodín denne! Pohľad na jej tvár odpudzuje

Mladej žene stačí, že v zrkadle zahliadne čo i len najmenšiu nedokonalosť a okamžite sa jej musí zbaviť. Aj napriek tomu, že namiesto maličkej vyrážky vytláčanie zanechá oveľa väčší kráter. Zrkadlá sú preto jej úhlavnými nepriateľmi.

Doktori Samanthu najprv nebrali vážne. Dermatilománia však postihuje jedného z päťsto ľudí vo Veľkej Británii a väčšina z nich sú práve ženy. Táto choroba je podobná aj obsesívno-kompluzívnej poruche, alebo trochotilománii, keď si pacienti na upokojenie nervov trhajú vlasy.

Tínedžerka musí mať na sebe množstvá mejkapu.

Samanthin problém zanechal jej inak peknú tvár posiatu množstvom jaziev. Väčšinou síce nosí hrubú vrstvu make-upu, no aj tak jej ľudia pri rozhovore pozerajú skôr na chrasty ako do očí.

Čínsky mních sa modlí tisíc modlitieb denne: Zanechalo to následky!

Tisíce modlitieb činskeho mnícha zanechali odtlačky v drevenej podlahe.

Čínskemu mníchovi Hua-čimovi sa podarilo to, čo by chcel dokázať každý. Zanechal na tomto svete svoje stopy.

Description: Description: Description: Description: Description: Tisíce modlitieb činskeho mnícha zanechali odtlačky v drevenej podlahe.

A to doslova. Zbožný budhistický mních sa už dvadsať rokov rokov modlí na presne tom istom mieste. Každý deň na ňom odriekne tisíc modlitieb.

Tento rituál spôsobil, že mníchove nohy sa odtlačili do drevenej dlážky kláštora Tongren. Stopy v podlahe sú hlboké 3 centimetre.

Tisíce modlitieb činskeho mnícha zanechali odtlačky v drevenej podlahe.

Hua-či má dnes už sedemdesiat rokov a nevládze tak, ako kedysi. To sa modlil dvetisíc až tritisíc modlitieb denne. ,,Ale zostarol som, v posledných rokoch sa modlím len okolo tisícky denne," sťažuje sa mních.

Niekedy počas zimy zvládne len päťsto. No aj toto číslo je naozaj pôsobivé. Mních tento rituál dokonca praktizuje ešte pred východom slnka, a potom celý deň chodí po kláštore.

Jeho odhodlanie je veľkou motiváciou aj pre mladších mníchov v storočia starom kláštore, ktorí by sa radi stali jeho následníkmi. Ako napríklad 29-ročný Genden Darji: ,,Každý deň sem prichádzam a každý deň sa pozriem na tento kus dreva, a to ma inšpiruje, aby som takéto stopy raz vytvoril aj ja."

 

Aj nabíjačka môže byť bytovým doplnkom. Ak sa jej chopia dizajnéri

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/gallery/2077379-img-solarna-nabijacka.jpg

Možno aj vám niekedy prekážajú nabíjačky rôznej elektrotechniky. Štýlový nápad dizajnérov môže aspoň skrášliť interiér vášho bytu – vymysleli solárnu nabíjačku v podobe kvetiny.

Ford zvoláva do servisov takmer 1,4 milióna áut

Description: Description: Description: Description: Description: Ford zvoláva do servisov takmer 1,4 milióna áutFord zvoláva do servisov viac než milión áut

 Americká automobilka Ford zvoláva do servisov 1,39 milióna áut.

Vozidlá majú problémy s posilovačom riadenia. Väčšinu z nich tvoria športovo-úžitkové vozidlá, zvyšok sú sedany. Informovala o tom agentúra Reuters.

Približne 1,186 milióna týchto áut zvoláva Ford v Severnej Amerike, z toho 195 527 SUV Explorer, vyrobených v rokoch 2011-2013 a 915 000 modelov Ford Escapes a Mercury Mariners s rokom výroby 2008 až 2011. Počas kontroly im v servisoch vymenia chybnú súčiastku alebo vylepšia softvér.

Okrem toho Ford zvoláva aj 196 600 sedanov Taurus vyrobených v rokoch 2010-2014. Dôvodom sú obavy, že posypová soľ mohla spôsobiť koróziu vedenia k osvetleniu poznávacej značky a výsledkom by mohlo byť prehriatie, skrat a dokonca aj požiar.

Americké úrady zaevidovali sťažnosti majiteľov týchto modelov a majú hlásených šesť zranení a päť havárií modelov Escape a Mariner. Okrem toho 15 nehôd, vrátane dvoch menších zranení, nahlásili aj majitelia Explorerov.

 

Neuveriteľné prekliatie mladej študentky: Testy v škole ju môžu zabiť!

Description: Description: Description: Description: Description: Mama je na Jennifer hrdá, hoci to majú s jej diagnózou ťažké.Krásnu tínedžerku Jennifer môže stres zo skúšok aj zabiť.

Učiť sa na testy na poslednú chvíľu, to je také študentské. Neplatí to však pre britskú žiačku, ktorá si takýto stres nemôže dovoliť.

Jennifer Lloyd z Manchestru trpí totiž vzácnou a závažnou Addisonovou chorobou. Tá ovplyvňuje jej produkciu adrenalínu. Keď sa Jennifer dostane pod tlak alebo je v strese, jej životne dôležité orgány prestávajú fungovať. 

Ak v takom prípade nedostane okamžitú pomoc, môže zvracať, odpadnúť a v najhoršom prípade i zomrieť. Preto musí mať pri sebe neustále svoje lieky.

Choroba jej zničila plány

Sedemnásťročnej Jennifer však choroba komplikuje aj vyhliadky do budúcnosti. Ako vynikajúca študentka má šancu dostať sa na najlepšie britské univerzity, Oxford alebo Cambridge. Pre svoju diagnózu sa tohto sna musela vzdať, pretože stres z prijímačiek by pravdepodobne nezvládla.

Stres si nemôže dovoliť

Na skúšky v škole sa musí dievča s ťažkou diagnózou učiť mesiace dopredu, aby sa na nich bála čo najmenej. ,,Choroba ma veľmi vyčerpáva, takže ma mama často nájde, ako popri učení zaspím medzi knihami," vraví sympatická dievčina. "Viem, že si nemôžem dovoliť zbytočne sa stresovať, takže musím byť oveľa viac organizovaná ako moji priatelia," dodáva.

Jennifer sa pripravuje na maturitu z psychológie, geografie, obchodu a fotografie.Rada by sa stala detskou psychologičkou, no je jej jasné, že zvládnuť všetky testy bude pre ňu extrémne náročné. 

Mama je na Jennifer hrdá, hoci to majú s jej diagnózou ťažké.Autor: Profimedia.sk

Vyjedala soľ zo soľničky

Napriek všetkému je jednou z najlepších žiakov: ,,Radosťou som šla vyskočiť z kože, keď sa mi podarilo dostať desať jednotiek a dokonca dve jednotky s hviezdičkou - všetok ten stres sa oplatil!"

Že je na Jennifer niečo zvláštne, si všimla pred desiatimi rokmi mama Amanda, pretože Jennifer na rodinnej dovolenke jedla soľ priamo zo soľničky. Po sérii testov dievčatku diagnostikovali raritnú Addisonovu chorobu. ,,V mnohých smeroch  bolo úľavou, konečne vedieť, čo s ňou je, no jej stav je náročný pre nás všetkých," vraví mama tínedžerky.

Ohavné praktiky v internátnej škole: Deti sexuálne zneužívali a nútili jesť exkrementy!

Description: Description: Description: Description: Description: Ohavné praktiky v internátnej škole: Deti sexuálne zneužívali a nútili jesť exkrementy!Deti v škole prežívali muky (ilustračné foto).

Majiteľa a riaditeľku detskej internátnej školy zatkli po tom, čo päť maloletých detí uviedlo, že boli znásilnené.

Škola sa nachádza v západnej Indii. Okrem toho ich mali prinútiť sledovať pornografické filmy a potom ich jeden s druhým zahrať. Informovala o tom polícia a pracovníci vládnej charitatívnej organizácie Childline, ktorú dnes citovala nadácia Thomson Reuters. Ak deti neposlúchli, museli za trest jesť psie exkrementy.

 

Majiteľ (52) charitatívneho fondu Čandraprabha a jeho 30-ročná riaditeľka boli zatknutí v pondelok 26. mája po tom, čo polícia urobila raziu v škole v meste Kardžat v indickom štáte Maháraštra. "Dostali sme sťažnosť od charity Childline, že jedno dieťa prišlo domov na prázdniny a priznalo sa matke, že v škole dochádza k zneužívaniu," uviedol policajný inšpektor v Kardžate.

 

Celkovo vystúpilo so sťažnosťami päť detí a polícia zadržala dvoch podozrivých pre rôzne trestné činy, vrátane neprirodzeného sexuálneho styku (sodomie), neoprávneného obmedzovania voľného pohybu a sexuálneho napadnutia. V internátnej škole je ubytovaných 28 detí zo sociálne slabých rodín, sú vo veku štyri až 14 rokov. Trávia tam desať mesiacov z roka. Väčšina z nich bola v čase policajnej razie doma na prázdninách.

Polícia zisťuje, či boli zneužívané aj ďalšie deti a či sú aj ďalší podozriví.

Pracovníčka z vládnej charity Childline uviedla, že ide o príšerný prípad. Deti boli zneužívané rôznymi spôsobmi a nútili ich aj k orálnemu sexu. Ak neposlúchli, museli jesť psie exkrementy a ak im z toho prišlo nevoľno, museli konzumovať aj zvratky.

Sexuálne zneužívanie detí je v indických domácnostiach, školách a domovoch znepokojujúco bežné. Kontroly sú nedostatočné a mnohé súkromné zariadenia nie sú ani registrované, čo je aj prípad spomínanej detskej internátnej školy, a preto unikla pozornosti inšpektorov.

V máji 2012 bol odhalený závažný prípad v domove pre siroty s názvom Apna Ghar (Náš domov) na predmestí indickej metropoly Naí Dillí, ktorý mal dobrú povesť. Dievčatá uviedli, že boli nútené k sexu s cudzincami za peniaze a tiež týrané.

 

Fotky, ktoré nemal nikto vidieť: Učiteľka na strednej škole nakrúcala porno!

Učiteľka šokovala porno fotkami.

Description: Description: Description: Description: Description: Fotky, ktoré nemal nikto vidieť: Učiteľka na strednej škole nakrúcala porno!

České mesto Hradec Králové sa spamätáva z aféry učiteľky, ktorá trochu pozabudla na morálne zábrany.

Jaroslava Š. spravila dve osudné chyby. Prvú, keď sa rozhodla figurovať v porne a myslela si, že ju nikto v Česku neuvidí a druhú, keď na kastingu priznala, že je učiteľka.

Description: Description: Description: Description: Description: Jaroslava odhodila všetky zábrany.

Učiteľka zdravotníckej školy na pornokastingu.

Osudné slová, "ja som učiteľka a vyučujem psychológiu", vyslovila na kastingu. Učiteľke sa súlož pred kamerou evidentne zapáčila, pretože potom natočila minimálne ešte jedno ďalšie porno.

Jaroslava odhodila všetky zábrany.

Zvedaví žiaci Vyššej odbornej školy zrdravotníckej a Strednej zdravotníckej v Hradci Králové si ale pornofilm, na ktorom ich učiteľka divoko vyvádza s mladším mužom a používa pritom rôzne sexuálne praktiky, našli na internete. Nikto z vedenia školy ani učiteľov sa síce k škandálu nehcel vyjadriť , ale žiaci mlčanie prelomili.

Ako ho zbaliť: Top 10 najatraktívnejších slovných spojení - na čo muži letia?

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: http://img.diva.sk/stories/2014/maj/4-tyzden/chat-tablet-flirtovanie_dreamstime.jpgAko je to možné, že niektoré ženy majú cez online zoznamku toľko nápadníkov a iným sa horko-ťažko ozve jeden, aj to typ, s ktorým nechcú mať nič spoločné? Je to nielen našou povahou a prístupom k zoznamkám a novým známym, ale spôsobom, akým komunikujeme s druhou stranou. Najdôležitejšie z toho sú slová, akými sa predstavujeme, opisujeme svoje pozitíva – tie ktoré máme uvedené v profile. Podobne je to aj u mužov. Ktoré sú tie najpríťažlivejšie slová?

Zoznamkový jazyk lásky

Štúdia, ktorá skúmala 12 000 profilov ľudí, v online zoznamke objavila jazyk lásky. Ukázala, že ženy, ktoré samy seba opisujú ako ambiciózne, sladké, prezieravé lákajú viac mužskú pozornosť ako ostatné. Pokiaľ ide o mužov, neodolateľnými pre ženy sa javia tí, ktorí o sebe tvrdia, že sú fyzicky fit, vnímaví, vášniví a optimistickí. Dôležitý u oboch pohlaví je aj zmysel pre humor.

TOP 10 ženských charakteristík, ktoré najviac bodujú na internetových zoznamkách:

sladká alebo rozkošná

ambiciózna

prezieravá

spontánna

fyzicky fit

zábavná

spoločenská

optimistická

ťažko pracujúca

vášnivá

TOP 10 mužských charakteristík, ktoré najviac bodujú na internetových zoznamkách:

fyzicky fit

ambiciózny

vnímavý

vášnivý

optimistický

zábavný

spontánny

prezieravý

láskavý

spoločenský

Kým muži častejšie reagujú na fotografiu žien a menej na ich charakteristiku v profile (ak ich žena vizuálne nezaujme, môže mať v profile samé superlatívy, aj tak nezareagujú), my si často vyberáme viac podľa toho, čo má daný muž napísané o sebe v profile ako podľa jeho fotografie. Slová v jeho profile ovplyvňujú naše rozhodovanie až v rozmedzí 64 – 70 percent, kým mužov ženské slová presviedčajú len v rozmedzí 43-46 percent. 

 

Diagnóza na prvý pohľad: Odkiaľ veštkyňa vie, aká choroba vás trápi?

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/title/2079650-img.jpgSuchá, lúpajúca sa koža môže byť prejavom ochorenia štítnej žľazy. Aj problémy so žalúdkom sa dajú vyčítať z tváre – zvyčajne ich prezradia vyrážky a vriedky v oblasti sánky.

Šikovná veštkyňa, či kartárka si môže vašu dôveru získať veľmi ľahko. Ako? Tak, že vysype choroby, čo vás trápia. A verte, nepotrebuje na to čarovné oči ani váš zdravotný záznam.

Nebudeme zachádzať do komunikačných techník, ktorými sa dajú z chorého nenápadne vytiahnuť jeho problémy a poskladať si z nich približný obraz choroby. Niektoré ťažkosti sú skutočne viditeľné na prvý pohľad, a ak má dotyčný „liečiteľ“ či „veštec“ základné znalosti medicíny a ľudského tela, môže mu jeho odhad celkom slušne vyjsť. Telo totiž často navonok vysiela signály, ktorým nerozumieme, a pokiaľ nemáme vážnejšie ťažkosti, nevenujeme im pozornosť.

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/fullwidth/2079648_koza-pokozka-vyrazky-potnicky-svrbenie-zdravie.jpgKoža ako mapa

Veľa o zdravotnom stave človeka vypovedá napríklad jeho koža – je doslova mapou vnútorných chorôb. Suchá, lúpajúca sa koža môže byť prejavom ochorenia štítnej žľazy. Bledosť pokožky signalizuje anémiu – málokrvnosť – často spôsobenú nedostatkom železa. Červenkastá pokožka môže poukazovať na neliečený vysoký krvný tlak. Dermatitídou, čiže zápalom kože, sa prejavuje často nedostatočný príjem béčok – vitamínov skupiny B. Ak máte málo pyridoxínu, môžu vás trápiť navyše afty, zápaly pier i ústnych kútikov, svrbenie telesných záhybov i začervenané oči. Keď už hovoríme o svrbení – intenzívne silné svrbenie tela môže byť jedným z prejavov rakoviny lymfatických uzlín – lymfómu.

Aj problémy so žalúdkom sa dajú vyčítať z tváre – zvyčajne ich prezradia vyrážky a vriedky v oblasti sánky. Môže to byť totiž sprievodný prejav zápalu sliznice žalúdka spôsobeného baktériou Helicobacter pylori, ktorú má u nás okolo 40 percent populácie. Nehojace sa ranky na koži môžu byť zase dôsledkom cukrovky.

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/fullwidth/2079645_oko-oci-zrak.jpgPozrite sa na mňa

Oči sú vraj zrkadlom duše, ale určite i tela. Lekár by vám pri podrobnom očnom vyšetrení dokázal zistiť naozaj mnohé choroby, niektoré sa však dajú odhadnúť. Zažltnuté očné bielka prezrádzajú problémy so žlčníkom či dokonca s pečeňou, žlté škvrny môžu zase znamenať problémy s metabolizmom niektorých kovov v organizme. Vypúlené, vystúpené očné buľvy bývajú typickým príznakom zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Lesklé oči, ak práve nemáte horúčku, môžu tiež signalizovať túto poruchu. Začervenané sú nielen prejavom celkovej únavy, ale aj možnej alergie či vysokého očného tlaku – glaukómu.

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/fullwidth/2079646_zena-vlasy-problem.jpgVlasy a nechty

Veľa sa dá vyčítať aj z mimovoľných pohybov človeka, ktoré si sám bežne neuvedomuje. Svalové kŕče a šklbnutia v očiach, ktoré možno vypozorovať počas rozhovoru, môžu znamenať nedostatok horčíka alebo v horších a menej častých prípadoch aj sklerózu multiplex. Tras rúk prezradí možný problém so štítnou žľazou. Dôvodom môže byť tiež nedostatok vitamínov, ktoré vplývajú na nervovú činnosť, alebo dokonca to, že máte problémy s alkoholom.

Opuchy členkov či iných častí tela a bledá koža zase poukazujú na problémy s obličkami a na ich nedostatočnú činnosť. Veľa o vašej životospráve prezradia aj vlasy a nechty – ak sú lámavé a bez lesku, trpíte nedostatkom vitamínov. Ak nechty nie sú ružové, ale majú inú farbu, môže to signalizovať zápal či rôzne choroby v tele. Vypadávanie vlasov u žien spolu s nežiaducim nadmerným ochlpením pod nosom či na predlaktiach a nohách môže poukazovať na nadbytok mužských hormónov. Úbytok vlasov tiež môže byť signálom nedostatočnej funkcie štítnej žľazy. Táto porucha zhoršuje aj celkový stav vlasov.

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/fullwidth/2079643_ruky-nohy-zdravie-nechty.jpgTelo, prehovor!

Aj jednotlivé časti vášho tela dokážu „prehovoriť“. Nafúknuté brucho poukazuje na to, že máte problémy s trávením, zhrbený chrbát je často prejavom osteoporózy. Pohľadom na nohy do typického o sa dá u starších ľudí zistiť, že majú opotrebované kolenné kĺby. Začervenané a spuchnuté kĺby na rukách značia reumu či artrózu.

Aj rôzne telesné prejavy môžu súvisieť s chorobami. Ťažký dych poukazuje na problémy s pľúcami či so srdcom, zápach z úst môže signalizovať ochorenia tráviacej sústavy, zubov či nedostatok vitamínov a s tým spojený povlak na jazyku. Nadmerné potenie je zase často prejavom zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Potenie sa vyskytuje aj pri chorobnej hypoglykémii – nedostatku cukru v krvi, ktorá môže mať rôzne príčiny.

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.cas.sk/img/12/fullwidth/2079647_muz-stary-starsi-dochodca-chrbat-bolest-zdravie.jpgAk vám niekto, možno aj na základe takýchto symptómov, „na prvý pohľad“ určil diagnózu, choďte ju radšej skonzultovať s lekármi. Tí majú v dnešnej dobe okrem upreného pohľadu k dispozícii aj rôzne vyšetrenia a testy. Pomocou nich dokážu pomerne presne zistiť, čo vám naozaj je. Diagnostika totiž nie je taká jednoduchá, že stačí na človeka „hodiť oko“. Mnohé choroby majú podobné príznaky, prípadne musí byť prítomných viacero príznakov. Zo „zázračne zistenej choroby“ napokon môže byť niečo úplne iné. A čo je najdôležitejšie – liečenie chorôb do rúk veštcov naozaj nepatrí.

Tešíte sa na vírivky a bazény na dovolenke? Tieto správy vás zaručene odradia!

Description: Description: Description: Description: Description: Tešíte sa na vírivky a bazény na dovolenke? Tieto správy vás zaručene odradia!Asi každý z nás sa teší na letnú dovolenku. Na to, ako si oddýchneme pri mori, prípadne si po celodenných nákupoch dáme vo vyhrievanom bazéne alebo hotelovej vani príjemný horúci kúpeľ. Lenže po tom, ako si prečítate tieto riadky, vás podobné predstavy pravdepodobne opustia.

V hotelových bazénoch môžu byť baktérie.

Máločo je príjemnejšie, ako si po celodennom výlete ľahnúť do hotelovej vane či vírivky a užívať si relax v horúcej vode. Lenže dvaja americkí vedci vám výsledkami svojho výskumu asi pokazia náladu a chuť na podobné zábavky.

Epidemiologička a šéfka odboru pre zdravé plávanie pri americkom Centre kontroly a prevencie chorôb Michele Hlavsová a profesor mikrobilológie z univerzity v Arizone Charles Gerba odobrali vzorky z niektorých bazénov a prišli k šokujúcim zisteniam.

Na ich základe varujú pred tým, že v horúcej vode sa môžu nachádzať mikroorganizmy a iné nechutné veci, ktoré môžu byť nebezpečné, píše Daily Mail. Teplá voda totiž znižuje efektívnosť dezinfekcie, ktorá udržuje počet baktérií na bezpečnej úrovni.

VYRÁŽKY A INFEKCIA

Jedným z mikroorganizmov, ktorý môže narobiť dovolenkárovi poriadne zdravotné problémy je pseudomonas aeruginosa. Tento tvor má rád vlhko, v ktorom sa rozmnožuje. Spôsobuje infekciu s názvom pseudomonas folliculitis, ale aj vyrážky. Vyrážky veľmi svrbia a neskôr sa môžu vytvoriť aj hnisavé pľuzgiere okolo vlasových korienkov.

"Ľudia sú zvyknutí si vo vírivke alebo v bazéne posedieť dlhšie, takže ich koža je kontaminovanej vode vystavená dlhšie," povedala Hlavsová.

Lenže to zďaleka nie je jediná baktéria, ktorou môžete byť v bazénoch s termálnou vodou ohrození. Legionella pneumophilla zas spôsobuje ochorenie spojené s horúčkami a zápalmi dýchacích ciest. Tento nebezpečný mikroorganizmus sa môže nachádzať aj v klimatizácii.

VÝKALY VO VODE

Najnechutnejší je ale fakt, že človek počas kúpeľa zanesie do vody výkaly z konečníka. "Priemerný plavec má v záhyboch konečníka asi desatinu gramu výkalov," uviedol Gerba a dodal ešte nechutnejší detail: "Pri piatich ľuďoch vo vírivke je to už polievková lyžica výkalov."

I keď chlór sa využíva ako dezinfekcia, paradoxne v reakcii s výkalmi, močom a ďalšími látkami, ktoré človek do bazénu zanesie, sa vytvoria chloramíny. Tie zas dráždia oči a sliznice.

ODPORÚČANIA

Kvôli týmto rizikám Centrum kontroly a prevencie chorôb vydalo odporúčania pre zníženie rizík infekcií. V bazénoch by mali byť hladké dlaždice bez plastického vzoru. Voda by nemala presiahnuť 40 stupňov a nemala by obsahovať žiadne vonné arómy.

Ľudia by sa mali pred vstupom do vody poriadne osprchovať a odstrániť si z tela zvyšky opaľovacích krémov a mejkapu. Podľa profesora Gerbu by si mali tiež dávať pozor na to, aby sa im voda nedostala do úst.

Odborník tiež podľa Daily Mail uviedol, že optimálnou koncentráciou chlóru na dezinfekciu je 2-6 mg na liter vody. PH by malo byť v rozmedzí 7,2 - 7,8.

Koľko hotelov ale tieto pravidlá dodržiava?

RECEPTYä

Mrkvovo-pomrančová polievka so syrom

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.diva.sk/stories/2013/lifestyle/varenie/mrkvova-polievka_dch.jpgSuroviny:

1 PL olivový olej

1 ks cibuľa

4 ks mrkva

1 strúčik cesnak

600 ml zeleninový vývar

1 ks pomranč

2 PL čerstvý estragón

100 g syr Niva

Postup receptu:

Vo veľkom kastróle rozohrejeme olej a nadrobno nasekanú cibuľu, nadrobno nakrájanú mrkvu a pretlačený cesnak, pražíme na strednom ohni asi 5 minút, aby zelenina zmäkla, ale nemala by zhnednúť.

Spolu s vývarom prolejeme pomrančovú šťavu a pridáme estragón. Necháme zovrieť, zmiernime oheň, prikryjeme a slabo varíme asi 6-8 minút alebo domäkka.

Asi štvrtinu pokrájanej zeleniny odložíme a zvyšok naložíme do mixéra. Polievku rozmixujeme takmer dohladka - určitá hrubšia štruktúra je žiadúca.

Zmixované pyré vrátime do hrnca spolu s odloženou zeleninou a zohrievame, až kým takmer nezovrie. Polievku naložíme do misiek a do každej dáme trochu rozmrveného syra a ihneď podávame.

Hovädzie guľky s ananásom

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.diva.sk/stories/2013/lifestyle/varenie/hovadzie-gulky_dch.jpgSuroviny:

400 g hovädzie mäso

1 ks vajce

2 PL červené víno

2 PL škrobová múčka

1/2 PL mleté biele korenie

4 PL olej

150 g ananás

1 PL cukor

Soľ

Postup receptu:

1.Očistené mäso pomelieme, osolíme, premiešame s rozšľahaným vajcom, červeným vínom, so škrobovou múčkou rozmiešanou v troche vody a s korením.

2.Zo zmesi formujeme malé guľky, ktoré opekáme zo všetkých strán na rozohriatom oleji. Hotové necháme na papierovej utierke odkvapkať od oleja.

3.Do oleja vložíme nakrájaný ananás alebo scedený ananásový kompót, osladíme a dochutíme soľou. Krátko povaríme, omáčku zahustíme škrobovou múčkou.

4.Do omáčky s ananásom vložíme mäsové guľky a prehrejeme. Podávame s ryžou.

 

Domáca Horalka

Description: Description: Description: Description: Description: http://img.diva.sk/stories/2013/lifestyle/varenie/horalky_dch.jpgSuroviny:

1 balíček tortové oplátky

250 g arašidové maslo

1 PL cukor

80 ml mlieko

1 PL olej

100 g čokoláda

1 balíček čokoládová poleva

Postup receptu:

1.Roztopíme si nad parou čokoládu, vmiešame olej, cukor(nemusí byť, ja som nedávala), a mlieko. Miešame, kým nemáme kompaktnú hmotu. Dáme na bok a vmiešame arašidové maslo. Hmotu riadne spolu premiešame.

2.Vezmeme oplátku, na ňu natrieme plnku,priložíme druhou oplátkou, znova ju potrieme...a robíme, kým neminieme celú plnku. Zaťažíme, a dáme chvíľu do chladu. Potom pokrájame na rezy. Pripravíme si čoko. polevu a každý rez po obvode namáčame v poleve.

 

 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich